rph_melipat bendera+persetiaan pengakap
TRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN
Nama : MOHD EKHZAN BIN MAT YASIN
Unit Beruniform : Pengakap
Bil. Pelajar : 30 orang
Tarikh : 17 April 2013
Masa : 2.00 pm – 3.00 pm (2 jam)
Mata Pelajaran : Lencana Usaha
Tajuk : Melipat bendera dan persetiaan pengakap
Hasil Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran pelajar akan dapat :
1. Pendedahan asas mengenai skim Lencana Usaha
2. Melafazkan persetiaan pengakap yang wajib untuk lulus dalam skim
Lencana Usaha.
3. Mengetahui kaedah melipat bendera yang betul untuk tujuan istiadat
bendera.
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran :
i. Set induksi : Penggunaan Power Point mengenai cara praktikal
melafazkan persetiaan pengakap dan melipat bendera.
ii. Aktiviti : Penerangan asas
Kemahiran
Praktikal (secara berkumpulan)
iii. Penutup : Rumusan isi kandungan pengajaran
Nilai : Kerjasama, yakin diri dan mendengar arahan
Isi
Pelajaran
Aktiviti Guru Aktiviti Murid Catatan
Set
Induksi
(30 minit)
Power Point
: Slide
Persetiaan
pengakap
dan melipat
bendera.
1. Instruktor masuk
ke dalam kelas
dan memberi
salam. Wakil
patrol
membacakan doa
dan melapor diri
sebelum proses
pengajaran
bermula.
2. Instruktor
memberi
penerangan
secara ringkas
tentang Lencana
Usaha secara
teori.
3. Instruktor
menerangkan
kemahiran cara
secara praktikal
tentang
persetiaan
pengakap dan
melipat bendera
melalui
demonstrasi.
4. Instruktor
menjawab dan
1. Pelajar
memberikan
tumpuan
kepada
penerangan
yang diberi.
2. Pelajar
diberikan masa
untuk menyalin
nota daripada
silde yang
disediakan.
3. Pelajar
bertanya
sekiranya tidak
memahami
tentang tajuk
yang diajar.
BBM:
Komputer,
LCD, Papan
putih,
bendera
Nilai : Emosi,
Intelek,
Jasmani,
Rohani
menerangkan
setiap persoalan
daripada pelajar
mengenai tajuk
yang
dibincangkan.
Aktiviti 1:
(60minit)
Kemahiran
melipat
bendera
1. Instruktor
meminta pelajar
berada dalam
patrol masing-
masing.
2. Semua patrol
diminta
melakukan
demonstrasi
melipat bendera
dalam patrol
3. Instruktor akan
memanggil wakil
setiap patrol untuk
membuat
demonstrasi
melipat bendera
4. Instruktor akan
membuat
penilaian dan
memberi markah
kepada setiap
patrol mengikut
tahap kemahiran
yang dibuat
1. Pelajar
berkumpul
dalam patrol
yang telah
dibentuk
2. Pelajar mula
melipat
bendera dalam
lencana Usaha
dalam patrol
masing-masing
dan berbincang
sesama
mereka
3. Pelajar bersiap
sedia untuk
membuat
demonstrasi
apabila
dipanggil oleh
instruktor
BBM:
bendera
Nilai :
Jasmani,
Emosi,
Intelek
Penutup
(10 minit)
Rumusan
tentang:
melipat
bendera
dan
persetiaan
pengakap
dalam
Lencana
usaha.
1. Instruktor
meminta pelajar
untuk kembali ke
tempat duduk
masing-masing.
2. Instruktor
mengulas secara
keseluruhan
mengenai
pengajaran pada
hari ini.
3. Instruktor
bertanya jika
terdapat pelajar
yang masih
kurang faham
tentang topik yang
diajar.
4. Instruktor
meminta pelajar
untuk bangun dan
sama-sama
melafazkan
Persetiaan
Pengakap.
5. Instruktor
mengakhiri proses
pengajaran
dengan memberi
salam
1. Pelajar
bergerak ke
tempat duduk
masing-
masing.
2. Pelajar
memberi
perhatian
kepada
instruktor.
3. Pelajar juga
bertanyakan
soalan kepada
instruktor.
4. Pelajar
melafazkan
Persetiaan
Pengakap
dengan jelas
dan lancar.
5. Pelajar
memberi ucap
terima kasih
kepada
instruktor.
BBM :
Papan putih,
’Maker’ pen,
bendera
Nilai :
Jasmani,
Emosi,
Intelek,
Rohani