rph3

4
Rancangan Pengajaran Harian 3 Tarikh : 29 April 2012 Masa : 5.05-6.05petang Tahun : 1B Bilangan Murid : 34 orang Mata Pelajaran : Dunia Sains dan Teknologi Tajuk : Membanding dan membezakan bahagian tubuh haiwan Pendekatan : Pendekatan Inkuiri-Penemuan Teknik : Penyelesaian Masalah Objektif : Pada akhir pelajaran, murid akan dapat: 1. Menyatakan persamaan dan perbezaan bahagian-bahagian tubuh pada satu haiwan dengan bahagian tubuh haiwan yang lain. 2. Membuat kesimpulan bahawa terdapat haiwan yang mempunyai ciri yang sama dan berbeza. Fokus Utama Fokus Sampingan 3.1 Menganalisis haiwan dan bahagian tubuh haiwan. 3.1.3 Membanding dan membezakan bahagian tubuh satu haiwan dengan bahagian tubuh haiwan-haiwan yang lain. 3.1.4 Mengitlak bahawa ada haiwan yang mempunyai ciri yang sama dan berbeza. Pengetahuan Sedia Ada : 1. Murid telah mengenai haiwan-haiwan di sekeliling kita. 2. Murid telah mengenal pasti bahagian-bahagian tubuh haiwan. Kemahiran proses sains : Kemahiran memerhati, Kemahiran mengelaskan Kemahiran berfikir kritis : Membandingkan dan membezakan : Mencari persamaan dan perbezaan berdasarkan tubuh badan haiwan. Kemahiran berfikir kreatif : Mengitlak bahawa ada haiwan yang mempunyai ciri yang sama dan berbeza. Sikap saintifik dan nilai murni: menunjukkan kasih sayang terhadap haiwan dengan cara tidak menganiaya haiwan. Alat Bantu Mengajar (ABM): Slaid gambar, Kad gambar haiwan, Lembaran kerja

Upload: cyong-lau

Post on 20-Jul-2015

1.591 views

Category:

Documents


9 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rph3

Rancangan Pengajaran Harian 3

Tarikh : 29 April 2012

Masa : 5.05-6.05petang

Tahun : 1B

Bilangan Murid : 34 orang

Mata Pelajaran : Dunia Sains dan Teknologi

Tajuk : Membanding dan membezakan bahagian tubuh haiwan

Pendekatan : Pendekatan Inkuiri-Penemuan

Teknik : Penyelesaian Masalah

Objektif : Pada akhir pelajaran, murid akan dapat:

1. Menyatakan persamaan dan perbezaan bahagian-bahagian tubuh

pada satu haiwan dengan bahagian tubuh haiwan yang lain.

2. Membuat kesimpulan bahawa terdapat haiwan yang mempunyai

ciri yang sama dan berbeza.

Fokus Utama Fokus Sampingan

3.1 Menganalisis haiwan dan bahagian

tubuh haiwan.

3.1.3 Membanding dan membezakan

bahagian tubuh satu haiwan dengan

bahagian tubuh haiwan-haiwan yang

lain.

3.1.4 Mengitlak bahawa ada haiwan yang

mempunyai ciri yang sama dan

berbeza.

Pengetahuan Sedia Ada :

1. Murid telah mengenai haiwan-haiwan di sekeliling kita.

2. Murid telah mengenal pasti bahagian-bahagian tubuh haiwan.

Kemahiran proses sains : Kemahiran memerhati, Kemahiran mengelaskan

Kemahiran berfikir kritis : Membandingkan dan membezakan : Mencari persamaan

dan perbezaan berdasarkan tubuh badan haiwan.

Kemahiran berfikir kreatif : Mengitlak bahawa ada haiwan yang mempunyai ciri yang

sama dan berbeza.

Sikap saintifik dan nilai murni: menunjukkan kasih sayang terhadap haiwan dengan

cara tidak menganiaya haiwan.

Alat Bantu Mengajar (ABM): Slaid gambar, Kad gambar haiwan, Lembaran kerja

Page 2: Rph3

Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran

Langkah

/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Catatan

Set

Induksi

5 minit

Mengenali

bahagian tubuh

siput.

Melengkapkan

bahagian yang

hilang.

1. Guru mengeluarkan

sekeping gambar siput

yang tidak lengkap.

2. Guru menyuruh murid

keluar untuk

menambahkan

bahagian yang kurang

pada gambar siput

tersebut.

Apakah nama

haiwan ini?

Ada sesiapa yang

boleh keluar ke

depan untuk

melukis bahagian

yang kurang pada

haiwan ini?

1. Murid memberi

tumpuan kepada

gambar siput yang

dikeluar oleh guru.

2. Murid keluar untuk

melengkapkan

bahagian yang hilang.

siput

Gambar siput

Langkah 1

5 minit

Menamakan

bahagian tubuh

lembu.

1. Guru mengeluarkan

gambar tentang satu

haiwan dan bersoal

jawab dengan murid

tentang bahagian-

bahagian tubuh pada

haiwan tersebut.

Apakah nama

haiwan ini pula?

Apakah nama

bahagian tubuh

badan bagi

haiwan ini?

1. Murid memerhatikan

gambar haiwan dan

menyatakan bahagian-

bahagian tubuh haiwan

iaitu mata, mulut,

telinga, kaki, ekor dan

tanduk.

Lembu

Ekor, kaki, mata,

mulut, telinga,

tanduk

Kad gambar

lembu

Langkah 2

15 minit Membandingkan

dan membezakan

bahagian tubuh

kura-kura dan

arnab.

1. Guru menayangkan

gambar kura-kura dan

arnab.

2. Guru bertanya:

Haiwan yang mana

satu mempunyai

1. Memerhatikan

tayangan power point

dan menjawabkan

jawapan.

Kura –kura

Slaid gambar

Borang

pengurusan

grafik yang

disediakan

pada kertas

majong.

Page 3: Rph3

cengkerang?

Haiwan yang mana

satu mempunyai

telinga?

Kedua-dua haiwan ini

ada apa perbezaan

lagi?

Apakah persamaan

kedua-dua haiwan ini

pula?

3. Meminta murid

mengulangkan

jawapan tentang

perbezaan dan

persamaan arnab dan

kura-kura sambil

menandakan respon

murid pada borang

pengurusan grafik

yang dipamerkan di

hadapan kelas.

4. Guru menerangkan

persamaan dan

perbezaan di antara

dua haiwan berikut

berdasarkan borang

pengurusan grafik.

Arnab

Arnab mempunyai

buluh, tetapi kura-

kura tidak ada.

Kura-kura

mempunyai sisik dan

cengkerang tetapi

arnab tidak ada.

Mereka berkaki

empat, mempunyai

mata, mulut dan ekor.

Langkah 3

15 minit Mengenalpasti

bahagian tubuh

anjing dan

belalang.

Mengisikan

borang

pengurusan

grafik.

1. Guru membahagikan

murid kepada enam

kumpulan.

2. Guru mengedarkan

dua jenis gambar jenis

haiwan dan borang

pengurusan grafik

kepada setiap

kumpulan.

1. Murid berbincang

dalam kumpulan

untuk mengenalpasti

ciri-ciri bahagian-

bahagian tubuh yang

terdapat gambar

haiwan yang

diberikan.

2. Murid merekodkan

dapatan dalam borang

pengurusan grafik

(lembaran kerja 1)

yang diedarkan

kepada setiap haiwan.

Kad gambar

Lembaran

kerja 1

Page 4: Rph3

3. Guru meminta murid-

murid membuat

perbincangan dalam

kumpulan serta

menandakan ciri-ciri

jenis haiwan dalam

borang pengurusan

grafik

4. Guru memberikan

bimbingan yang

sesuai.

Langkah 4

15 minit Membandingkan

dan membezakan

bahagian tubuh

anjing dan

belalang.

Menceritakan

tentang

persamaan dan

perbezaan

bahagian tubuh

anjing dan

belalang.

1. Guru minta murid

dalam setiap

kumpulan

menceritakan dapatan

mereka.

2. Guru memantau

maklumat yang

direkodkan oleh

setiap kumpulan serta

membincangkan

jawapan.

1. Murid menampalkan

borang pengurusan

grafik (lembaran kerja

1) dan

menerangkannya

kepada rakannya.

Lembaran

kerja 1

Penutup

5 minit Membuat

kesimpulan

bahawa beberapa

haiwan yang

mempunyai

bahagian-bahagian

tubuh yang sama

dan ada yang

berbeza.

Menyatakan cara

memelihara dan

memulihara

haiwan.

1. Guru membimbing

murid untuk membuat

kesimpulan bahawa

terdapat haiwan yang

mempunyai ciri yang

sama dan ada yang

berbeza.

2. Guru menerapkan

nilai mensyukuri

nikmat kurniaan tuhan

dan cara memelihara

dan memulihara

haiwan.

1. Murid membuat

kesimpulan

berdasarkan borang

pengurusan grafik

.(Lembaran kerja 1)

2. Murid memahami

kepentingan haiwan

serta menyatakan

bagaimana caranya

untuk memelihara

haiwan.

Lembaran

kerja 1