rph wang tahun 1
TRANSCRIPT
-
7/27/2019 rph wang tahun 1
1/4
RUSYDINA ADANI BT MOHD SALLEH
SITI NUR ALIFAH BT MOHMAD NASIR
PISMP MT2 SEM 6
MODUL 5: MARI TOLAK WANG
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK TAHUN 1
Mata Pelajaran : MatematikTopik : Wang hingga RM10Masa : 60 minitPengetahuan sedia ada : Operasi tolak, Menambah wang
sehingga RM10Standard Kandungan : Murid dibimbing untuk;
4.2 Tambah dan tolak melibatkan wang.Standard Pembelajaran : Murid berupaya untuk;
4.2.1 Menolak wang hingga RM 1(a) sen hingga RM 1(b) ringgit hingga RM 10
Hasil Pembelajaran : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, muriddapat;i) Menolak nilai wang sen hingga RM 1 dengan
bimbingan guru.ii) Menolak nilai wang ringgit hingga RM 10 melalui
aktiviti berkumpulan.iii) Menolak nilai wang dari sen hingga RM10
berdasarkan aktiviti luar kelas.
Evidens : ProjekBand : B3D1E2Resos/ABM : Gambar alat tulis, Wang contoh syiling hingga RM1,
wang contoh ringgit hingga RM10, kad imbasan.Nilai Murni : Keberanian, baik hati, berjimat cermatKBKK : Membuat gambaran mental, menilai, membuat
keputusan.EMK : Keusahawanan, kemahiran berfikir, nilai murni
Langkah(masa)
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran danPembelajaran
Catatan
Set Induksi(5 minit)
Gambar
Contoh:
1. Guru menunjukkangambar alat tulis yangdijual di koperasisekolah.
2. Murid membuatpemerhatian terhadapharga pada setiap alattulis tersebut.
3. Kemudian, murid diminta
ABM:
Gambar alattulis.
Nilai murni:
Keberanian
KBKK:
Membuatgambaran
-
7/27/2019 rph wang tahun 1
2/4
menyatakan hargabarang yang dipaparkanpada gambar tersebut.
4. Murid diperkenalkan
tajuk yang dipelajari iaituMenolak Wang.
mental.
EMK:
Keusahawanan
Langkah 1(15 minit)
Menolak nilai wangsen hingga RM 1dengan bimbinganguru.
Contoh:
1. Guru menunjukkancontoh gambar duitsyiling hingga RM1 padapapan tulis.
2. Murid diminta membuatpemerhatian terhadap
jumlah wang yangditunjukkan.
3. Seorang murid dimintamengambil gambar duakeping duit syiling danmenyatakan nilai wangtersebut.
4. Kemudian, muridtersebut dimintamemberikan sekepinggambar duit syilingtersebut kepada seorangrakannya.
5. Guru membimbing muridkaedah menolak wanghingga RM1 denganbetul.
6. Langkah 2 hingga 5diulang menggunakankepingan nilai wangsyiling yang lain.
ABM:
Wang contohsyiling hinggaRM1
Nilai murni:
Baik hati
KBKK:
Menilai
EMK:
Nilai murni
Langkah 2(15 minit)
Menolak nilai wangringgit hingga RM 10.
1. Murid dibahagikankepada 5 kumpulan.
2. Guru mengedarkancontoh wang ringgit
hingga RM10 kepadasetiap kumpulan.
ABM:
Wang contohdari ringgithingga RM10
Kad imbasan
Nilai murni:
-
7/27/2019 rph wang tahun 1
3/4
Contoh wang:
Contoh kad imbasan:
3. Setiap kumpulan dimintamenolak ringgit hinggaRM10 denganmenggunakan contoh
duit yang telah diedarkanberpandukan kadimbasan yang terdapatpada papan tulis.
4. Langkah 3 diulangdengan menggunakannilai wang yang berbeza.
Berjimat cermat
KBKK:
Menilai
EMK: Kemahiran
berfikir
Langkah 3(15 minit)
Menolak nilai wangdari sen hingga RM10berdasarkan aktivitiluar kelas.
Contoh wang:
1. Guru membawa muridkeluar ke koperasisekolah.
2. Setiap kumpulandibekalkan wang contohyang berjumlah RM10.
3. Murid dimintamenggunakan wangcontoh tersebut bagi
melakukan sesi membeliberdasarkan kad arahan.
4. Kemudian, setiapkumplan dimintamenyenaraikanbarangan yang bolehdibeli dan baki wangyang tinggal.
ABM:
Wang contoh
Contoh duitsyiling
Nilai murni:
Berjimat cermat
KBKK:
Membuatkeputusan
EMK:
Keusahawanan
Evidens:
Projek (luarkelas diKoperasisekolah)
Beli 8 batang pensel
Beli 2 buah buku log
-
7/27/2019 rph wang tahun 1
4/4
Penutup(5 minit)
Kesimpulan:Menolak wang hinggaRM 1(a) sen hingga RM 1(b) ringgit hingga
RM 10
1. Seorang murid dimintauntuk menyatakan isipelajaran pada hari ini.
2. Guru membimbing murid
membuat kesimpulan.