rph- tahun 4.doc

Upload: alamelu-rathanam

Post on 08-Jan-2016

223 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SEJARAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SEJARAH

Mata Pelajaran dan KelasSejarah Tahun 4

Tema/TajukKerajaan-Kerajaan Melayu Awal

Masa8.00 9.00 pagi

Standard Kandungan

4.1 Kedudukan kerajaan-kerajaan Melayu Awal.

Standard Pembelajaran

4.1.1 Menamakan kerajaan-kerajaan Melayu Awal.

4.1.2 Mengenal pasti lokasi kerajaan-kerajaan Melayu awal

pada peta Malaysia.K4.1.5 Menyatakan keistimewaan kerajaan-kerajaan Melayu

awal.

Hasil PembelajaranPada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;

Menamakan Kerajaan-kerajaan Melayu Awal.Mengenal pasti lokasi kerajaan-kerajaan Melayu Awal pada peta Malaysia.Menyatakan keistimewaan Kerajaan-kerajaan Melayu awal.

AktivitiMurid dapat menamakan Kerajaan Melayu Awal.

Murid meneliti lokasi kerajaan melayu awal menerusi peta yang dipaparkan pada peta Malaysia.Murid dapat menyatakan keistimewaan Kerajaan-kerajaan Melayu awal.

EMKNilai Murni

Bersyukur

MenghargaiKPS Meneroka bukti

Membuat penjelasan

Membuat rasionalisasi

Elemen Kewarganegaraan

Perkongsian sejarah

Keterikatan emosi kepada negara

Perkongsian masa depanBahasa Kemahiran membacaKemahiran menulis

Tahap penguasaan Murid dapat menamakan Kerajaan-kerajaan Melayu Awal.Murid dapat mengenal pasti lokasi Kerajaan-kerajaan Melayu Awal pada peta Malaysia.Murid dapat menyatakan keistimewaan Kerajaan-kerajaan Melayu awal.

Bahan Bantu BelajarKomputer riba, LCD, slide powerpoint, lembaran kerja, alat tulis, kad imbasan, peta Malaysia.

PROSEDUR PELAKSANAAN / AKTIVITIPEDAGODI / EMKCATATAN

SET INDUKSI (5 minit)

Guru memberi gambar rangsangan mengenai Kerajaan-Kerajaan Melayu Awal.Guru bertanyakan soalan kepada murid berkaitan gambar yang diberi:

Apakah anda dapati pada gambar yang diberi ? Kemungkinan bilakah berlakunya peristiwa ini ?

Pada pendapat anda siapakah yang mewujudkan aktiviti-aktiviti yang ini berlaku?Pastikan anda membuat satu kesimpulan dengan paparan gambaran.Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk

pelajaran hari ini.

Kemahiran Berfikir

Menjana Idea

menghubung

kait

MI

Visual-ruang

Linguistik ABM

- Gambar rangasangan

Kerajaan-kerajaan Melayu Awal

Langkah 1 (10 minit)

Guru menerangkan maksud kerajaan dan maksud Kerajaan Melayu Awal menerusi slide yang dipaparkan.

Guru menunjukkan lokasi kerajaan-kerajaan Melayu Awal pada paparan peta melalui slide.

Guru memilih murid secara rawak untuk menjawab soalan yang ditanyakan.

Apakah maksud kerajaan?

Apakah maksud Kerajaan Melayu Awal?

Berapa kerajaan melayu awal yang dikenali sebagai kerajaan Maritim?MI

Linguistik

KPS

Membuat penjelasan

Elemen Kewarganegaraan

- perkongsian sejarah

- perkongsian masa

depan

ABM

LCD

Komputer riba

Langkah 2

Aktiviti (10 minit)

Guru membahagikan murid secara berpasangan.

Guru meminta setiap pasangan untuk memilih sampul yang disediakan. Guru meminta murid untuk menyusun huruf-huruf yang terdapat dalam sampul yang didapati.

Guru meminta murid untuk membaca hasilan mereka.

- murid dapat menyusun nama kerajaan

Melayu awal.

Guru meminta murid untuk membaca nama kerajaan Melayu awal yang didapati oleh murid. Kemahiran BerfikirMenghubung kaitMI

Kinestetik

Langkah 3

Aktiviti 2 (15 minit)

Guru memaparkan peta Malaysia di papan putih.Guru memilih murid secara rawak dalam kumpulan yang sedia ada.Guru meminta murid untuk melekat nama kerajaan di lokasi yang betul pada peta Malaysia.Guru meminta murid untuk menyebut nama kerajaan yang didapati di peta.Guru memberi bimbingan kepada murid yang memerlukannya. Nilai

- menghargai negara

Kemahiran berfikir

- meneroka bukti

MI

- KinestetikABM

Peta Malaysia

Langkah 4 (20 minit)Aktiviti 3Guru memilih murid secara rawak dan meminta untuk memilih sampul yang disediakan.Guru meminta murid untuk membaca nota yang didapati dalam sampul.Guru menerangkan lebih lanjut tentang keistimewaan kerajaan melayu awal yang didapati. Nilai

- menghargai negara

- bersyukur

KPS

- meneroka bukti

MI

Kinestetik

ABM

- nota ringkas

Langkah5 (10 minit)

Lembaran kerja

Guru meminta murid dalam kumpulan.

Guru memberikan lembaran kerja bagi setiap kumpulan.

Murid dikehendaki membuat latihan yang didapati.

Guru memilih murid secara rawak dan menyuruh untuk membaca soalan dan jawapan yang didapati. MI

- kinestetik

- linguistik

Bahasa

- kemahiran membaca

dan menulisBBM

Lembaran Kerja

Penutup (5 minit)

Guru menunjukkan semula lokasi Kerajaan Melayu Awal di peta Malaysia. Guru diminta murid bagi menyatakan

keistimewaan Kerajaan-kerajaan Melayu

Awal yang dipelajari.

3. Guru merumuskan isi-isi penting dalam

pelajaran hari ini.Nilai

Menghargai kewujudan dan kegemilangan kerajaan Melayu tradisional. ABM

Peta Malaysia