rph tahun 2 kssr

9
Rancangan Pengajaran Harian ( KSSR) Pengajaran Aspek Kemahiran Membaca Tahun 3 : Pendekatan Kontekstual Tarikh / Hari : 06/03/2013 / Khamis Tahun : 3 Hijau Bil Murid : 34 orang Masa : 8.00 pagi – 9.00 pagi Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Tema : Kebudayaan Tajuk : Kain Songket Standard Kandungan Standard Pembelajaran 2.2 Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat daripada pelbagai sumber dengan sebutan yang betul. 2.2.1 membaca dan memahami perkataan berimbuhan awalan dan akhiran dalam ayat daripada pelbagai bahan bacaan dengan sebutan yang betul. Objektif : Pada akhir pengajaran, murid dapat;

Upload: rajeshwari-periasamy

Post on 29-Dec-2015

133 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

bm

TRANSCRIPT

Page 1: rph tahun 2 kssr

Rancangan Pengajaran Harian ( KSSR)

Pengajaran Aspek Kemahiran Membaca Tahun 3 : Pendekatan Kontekstual

Tarikh / Hari : 06/03/2013 / Khamis

Tahun : 3 Hijau

Bil Murid : 34 orang

Masa : 8.00 pagi – 9.00 pagi

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Tema : Kebudayaan

Tajuk : Kain Songket

Standard Kandungan Standard Pembelajaran

2.2 Membaca dan memahami perkataan,

frasa dan ayat daripada pelbagai

sumber dengan sebutan yang betul.

2.2.1 membaca dan memahami perkataan

berimbuhan awalan dan akhiran

dalam ayat daripada pelbagai bahan

bacaan dengan sebutan yang betul.

Objektif : Pada akhir pengajaran, murid dapat;

i. Membaca perkataan dalam petikan yang mengandungi imbuhan awalan

meN – dan beR- dengan sebutan yang betul.

ii. Membina ayat daripada perkataan berimbuhan awalan meN – dan beR - .

Pengisian Kurikulum : i. Ilmu : Kraft tangan, Kajian Tempatan, Pendidikan Seni Visual

ii. Nilai : Ketekunan, Kerjasama

Page 2: rph tahun 2 kssr

EMK : Kreativiti da Inovasi, Teknologi Maklumat dan Komunikasi EK 2

Sistem Bahasa : Tatabahasa : Kata terbitan awalan meN- dan beR-

Kosa Kata : umum, sebutan dan intonasi dan tanda baca.

Bahan Bantu Mengajar :

Jenis Bilangan

1. Tayangan Video “ Sehalus Tenunan Sentuhan

Warisan” ( Lampiran 1 )

1

2. Slaid “ jenis corak kain songket ( Lampiran 2 a ) 1

3 Lampiran 2 b ( petikan ) 34

4 Lembaran kerja 1 34

5 Lembaran kerja 2 34

6 Lembaran kerja 3 ( I ) Kerja Pengayaan

Lembaran kerja 3 ( ii ) Kerja Pemulihan

34

34

Pengetahuan Sedia ada : Murid biasa melihat kepelbagai warna, jenis songket dalam

kehidupan harian. Pelajar telah mengetahui apa itu imbuhan awalan dan akhiran.

Langkah / Masa

Isi Pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

Catatan

Set Induksi( 5 Minit )

Cth :1. Apakah

lambang seni tenunan warisan Melayu?

1. Tayangan video “ Songket – Sehalus Tenunan sentuhan warisan”.

2. Guru bersoal jawab

Ilmu : Kajian Tempatan

Nilai Murni : Menghargai seni warisan

Page 3: rph tahun 2 kssr

Songket

2. Di negeri- negeri manakah tenunan songket mula berkembang? Kelantan, Terengganu dan Pahang

3. Mengapakah kain songket sesuai dijadikan pakaian tradisi?Keanggunan kain songket

dengan murid tentang tayangan tersebut.

3. Murid memberi pendapat berdasarkan pengetahuan sedia ada. BT : Verbal Linguistik

BBM : Rujukan URL :

Video

Langkah 1( 15 Minit) Membaca teks.

Imbuhan awalan dan akhiran.

- Berasal- Membawa- Menyumban

g- Berkembang- Menjadi- Menenun- Berunsur- Memakai- Menjadi- Memberi- membuat

Membaca teks

1. Murid melihat beberapa contoh slaid corak kain songket yang ditunjukkan oleh guru.

2. Guru mengedarkan petikan teks tentang kain songket.

3. Murid membaca petikan teks secara mekanis dalam kumpulan dan individu.

4. Murid bersoal jawab tentang isi kandungan teks.

5. Murid diminta

Ilmu : Pendidikan Seni Visual

EMK : Keusahawanan

EK2 : mengamalkan cara berfikir kearah

Keusahawanan

Sistem Bahasa : Imbuhan awalan meN-

dan beR-

Lampiran 2 aSlaid

“ Jenis Corak Songket” Lampiran 2 b

Petikan

KBT : Belajar cara belajar

Tayangan Slaid.

Page 4: rph tahun 2 kssr

mengecam dan membaca perkataan yang mempunyai imbuhan awalan meN- dan beR-.

Langkah 2( 15 minit)

Menyenaraikan perkataan berimbuhan awalan meN- dan beR-

Me-MenenunMemakai

beR- berasalberkembangberunsur

meM- membawamemberimembuat

meN-menjadimenyumbang

1. Murid menerima lembaran kerja 1.

2. Murid menyenaraikan perkataan berimbuhan awalan beR- dan meN yang terdapat dalam petikan.

Nilai murni :Kerjasama

Sistem bahasa : imbuhan awalan meN-

dan beR

Lembaran kerja 1

KBT : kemahiran berfikir-

Mengkategorikan.

Langkah 3( 20 Minit )

Membaca 1. Murid menggarisi perkataan berimbuhan meN- atau beR- dengan tepat.

2. Murid dan guru berbincang tentang jawapan yang betul

1. Murid menyemak jawapan lembaran kerja 2 bersama – sama guru.

Sistem Bahasa :sebutan dan intonasi

Lembaran kerja 2

KBT : Kecerdasan pelbagai – Intrapersonal

Lembaran kerja 3 ( 1 )

Page 5: rph tahun 2 kssr

- Membuat- Memakai- Menghias- Menenun- berkembang

Pengayaan

1. melawat2. membawa3. berwarna4. memakai

Pemulihan

- Menjemur- Berwarna- Memakai- diperbuat- membeli

2. Murid membaca semula ayat berdasarkan jawapan yang betul secara individu.

Pengayaan

1. Murid membina dan menulis ayat yang mengandungi perkataan berimbuhan awala meN- dan beR.

1. Murid membaca ayat- ayat yang dibina dengan sebutan dan intonasi yang betul.

Pemulihan

1. Murid membaca perkataan berimbuhan awalan yang digarisi dengan tepat dan jelas.

(Pengayaan)KBT : Kemahiran berfikir

– mengecam

Lembaran kerja 3(ii) ( Pemulihan )

KBT : kemahiran berfikir – menjana idea.

Penutup ( 5 minit ) Kognitif :

Rumusan isi pelajaran( Memahami dan menggunakan imbuhan awalan dan akhiran dengan betul mengikut konteks. )

Sosial :

1. Murid dimintamenyebut perkataan berimbuhan beR- dan meN- secara spontan.

2. Guru merumuskan isi pelajaran

Nilai murni : teliti, tekun

KBT :Merumus

KP : Verbal Linguistik intrapersonal

.

Page 6: rph tahun 2 kssr

Pujian atas usaha dan kejayaan.

Refleksi :

Kekuatan :

Kelemahan :

Cadangan Mengatasi

Kelemahan :

Page 7: rph tahun 2 kssr