rph sains tahun 4p-pernafasan haiwan

4
Tarikh 18 Mac 2012 Masa 11.15 – 12.15 Kelas 4 Pintar Bilangan 32 Orang Tema Menyiasat Benda Hidup Tajuk Organ Pernafasan Haiwan Objektif Pembelajaran Menganalisis proses hidup haiwan Hasil Pembelajaran Di akhir pengajaran dan pembelajaran,murid mesti dapat : I. Menamakan 3 dari 5 jenis organ pernafasan haiwan semasa sesi perbincangan. II. Memadankan 4 dari 5 organ pernafasan haiwan mengikut haiwan dengan betul semasa dalam aktiviti berkumpulan. III. Menyatakan bahawa organ pernafasan bagi jenis haiwan yang berlainan adalah berbeza semasa murid membuat kesimpulan. Pengetahuan Sedia Ada Murid mengetahui haiwan mempunyai organ pernafasan untuk hidup. Pendekatan Kontrukstivisme Strategi P&P Perbincangan, Kerja kumpulan Kemahiran Proses Sains Memerhati, Berkomunikasi, Mengelaskan Kemahiran Berfikir Mengumpulkan dan mengelaskan, Menghubungkait Nilai Murni I. Bekerjasama. II. Berani mencuba. III. Yakin dan berdikari. IV. Minat dan bersifat ingin tahu tentang alam sekeliling.

Upload: nazlaili

Post on 04-Aug-2015

1.109 views

Category:

Documents


28 download

TRANSCRIPT

Page 1: RPH SAINS TAHUN 4p-pernafasan haiwan

Tarikh 18 Mac 2012

Masa 11.15 – 12.15

Kelas 4 Pintar

Bilangan 32 Orang

Tema Menyiasat Benda Hidup

Tajuk Organ Pernafasan Haiwan

Objektif

Pembelajaran

Menganalisis proses hidup haiwan

Hasil Pembelajaran Di akhir pengajaran dan pembelajaran,murid mesti dapat :

I. Menamakan 3 dari 5 jenis organ pernafasan haiwan semasa sesi perbincangan.

II. Memadankan 4 dari 5 organ pernafasan haiwan mengikut haiwan dengan betul semasa dalam aktiviti berkumpulan.

III. Menyatakan bahawa organ pernafasan bagi jenis haiwan yang berlainan adalah berbeza semasa murid membuat kesimpulan.

Pengetahuan Sedia

Ada

Murid mengetahui haiwan mempunyai organ pernafasan untuk

hidup.

Pendekatan Kontrukstivisme

Strategi P&P Perbincangan, Kerja kumpulan

Kemahiran Proses

Sains

Memerhati, Berkomunikasi, Mengelaskan

Kemahiran Berfikir Mengumpulkan dan mengelaskan, Menghubungkait

Nilai Murni I. Bekerjasama.

II. Berani mencuba.

III. Yakin dan berdikari.

IV. Minat dan bersifat ingin tahu tentang alam sekeliling.

Sumber ABM Bahan Maujud,Flash Kad,Gambar

Page 2: RPH SAINS TAHUN 4p-pernafasan haiwan

Fasa Pembelajaran Isi Kandungan

Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Cacatan

SetOrientasi

5 minit

Apakah organ pernafasan kura-kura dan ikan?

I. Guru menunjukkan seekor kura-kura dan sepasang ikan.

II. Guru menyoal murid untuk mengenalpasti pengetahuan sedia ada murid.

III. Guru menjelaskan tentang tajuk pengajaran pada hari ini.

ABMBahan Majmud

KPSKomunikasi

Nilai MurniMinat dan bersifat ingin tahu tentang alam sekeliling.

PencetusanIdea

20 minit

Organ pernafasan haiwan :

a. Peparub. Insangc. Trakead. Kulit lembape. Peparu buku

Contoh haiwan :

a. Peparu-monyet,burung

b. Insang-ikanc. Trakea-

belalangd. Kulit lembap-

katake. Peparu buku-

ketam

I. Murid menamakan organ pernafasan haiwan yang mereka tahu.

II. Guru menampal flash kad nama organ pernafasan haiwan di papan hitam.

III. Guru berbincang dengan murid tentang ciri-ciri setiap organ pernafasan haiwan.

IV. Murid menamakan contoh-contoh haiwan yang bernafas dengan organ pernafasan yang terlibat.

V. Murid menampal flash kad nama haiwan mengikut organ pernafasan yang terlibat.

StrategiPerbincangan

KPSBerkomunikasiMengelaskan

Kemahiran BerfikirMengumpulkan dan mengelaskan Menghubungkait

Nilai MurniBerani mencuba.

Page 3: RPH SAINS TAHUN 4p-pernafasan haiwan

Fasa Pembelajar

anIsi Kandungan Aktiviti Pengajaran &

PembelajaranCacatan

Pengstukturan Idea

20 minit

Kerja kumpulan.

Menamakan organ pernafasan haiwan.

I. Guru mengagihkan sekeping kertas yang berisi nama haiwan kepada setiap wakil kumpulan.

II. Guru memberi arahan tugasan kepada semua murid cara untuk menyelesaikan tugasan tersebut.

III. Ketua setiap kumpulan mencabut undi bagi memilih tajuk masing-masing.

IV. Murid membuat perbincangan dalam kumpulan dan menyenaraikan haiwan tersebut ke atas manila kad.

V. Guru membuat pemantauan semasa murid melaksakan tugasan.

VI. Wakil setiap kumpulan datang ke hadapan dan persembahkan hasil dapatan mereka.

StrategiKerja Kumpulan

ABMBahan maujud

KPSBerkomunikasi, Mengelaskan

Kemahiran BerfikirMencirikanMengumpulkan dan mengelaskan

Nilai MurniBekerjasama.

Aplikasi idea

10 minitLatihan pengukuhan

I. Guru mengedar kertas soalan kepada murid.

II. Murid membaca arahan soalan sebelum mula menjawab soalan.

III. Guru memantau murid membuat tugasan masing-masing.

ABMLembaran Kerja

Kemahiran BerfikirMengumpulkan dan mengelaskan

Nilai MurniYakin dan berdikari.

Refleksi

5 minit

Ingatan kembali isi pelajaran.

I. Murid ke hadapan dan membuat kesimpulan tentang apa yang dipelajari pada hari ini.

II. Guru membimbing murid membuat kesimpulan.

Nilai MurniBerani mencuba.