rph pk tahun 4
DESCRIPTION
pkTRANSCRIPT
Rancangan Pelajaran Harian Pendidikan Kesihatan
Tarikh :
Kelas :
Masa :
Jumlah Murid : orang ( Lelaki : Perempuan : )
Standard Kandungan : 1.2 Mendemonstrasi keupayaan dan kemahiran untuk menangani pengaruh dalaman serta luaran
yang mempengaruhi kesihatan diri dan reproduktif
Standard Pembelajaran : 1.2.3 Menyatakan cara menangani pelbagai situasi negatif terhadap perubahan fizikal pada diri
sendiri, rakan dan keluarga.
1.2.3 Menyatakan batas sentuhan untuk menjaga keselamatan dan kehormatan diri
Pengetahuan Sedia Ada : Murid-murid pernah mengalami perubahan fizikal diri sendiri
Objektif : Pada akhir pelajaran ini , murid dapat :
( i ) Menceritakan pengalaman menangani situasi negatif terhadap perubahan fizikal pada diri
sendiri, rakan dan keluarga.
( ii ) Menyenaraikan batas sentuhan untuk menjaga keselamatan dan kehormatan diri dalam situasi
yang berbeza
Strategi : Soal-jawab dan Perbincangan
Pendekatan : Konstruktivisme dan kemahiran Berfikir Kritis and Kreatif
Nilai Murni : Menjaga kehormatan diri, Berani
Bahan Bantu Mengajar : Video, Kad Situasi
10
Masa / Langkah Kandungan /
Konsep
Proses Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Set Induksi Pengenalan Tajuk :
Video
Guru menayangkan video mengenai tajuk
pembelajaran pada hari ini.
Murid – murid menyaksikan video sambil menganalisis
kandungan video.
Guru mengadakan sesi soal jawab mengenai
kandungan yang terdapat dalam video.
ABM ( Video ) :
Kaedah / Strategi :
Bersoal jawab
Pendekatan :
Kemahiran KBKK
( Menganalisis )
Pendekatan :
Konstruktivisime
11
Masa / Langkah Kandungan /
Konsep
Proses Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Perkembangan
( minit )
Menangani pelbagai situasi negatif terhadap perubahan fizikal murid setelah akil baligh
1. Guru menjelaskan cara menangani pelbagai situasi
negatif terhadap perubahan fizikal murid setelah
akil baligh kepada murid-murid.
2. Guru mendemonstrasi situasi. Contoh situasi :
Murid berasa malu akibat diejek oleh rakan-
rakannya kerana perubahan fizikal yang berlaku ke
atas murid tersebut.
Kaedah /Strategi :
Penerangan / Soal Jawab
Pendekatan: KBKK
Membuat lakonan
12
Masa / Langkah Kandungan /
Konsep
Proses Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Perkembangan
( minit )
Menerangkan tentang perasaan yang wujud melalui naluri rasa tidak selamat dan tidak selesa
1. Tunjukkan gambar sentuhan kepada murid-murid. 2. Berpandukan gambar, murid menilai sentuhan sama ada Sentuhan selamat atau Sentuhan tidak selamat.3. Guru menerangkan kepada murid tentang perasaan yang wujud melalui naluri rasa tidak selamat dan tidak selesa. Galakkan murid memberi pendapat mereka.
ABM : gambar
Kaedah / Strategi :
Perbincangan dan Penerangan
Pendekatan :
Konstrutivisme
KBKK ( Menganalisis )
Masa / Langkah Kandungan / Konsep Proses Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Perkembangan
( minit )
Perbincangan Murid menceritakan pelbagai situasi negatif yang dialami semasa proses akil baligh berlaku seperti : Ejekan rakan Dipulaukan oleh rakan sebaya Hilang keyakinan diri
Kaedah / Strategi :
Soal-jawab
Pendekatan :
Konstrutivisme
13
Masa / Langkah Kandungan / Konsep Proses Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Penutup
( minit )
Rumusan 1. Guru merumuskan sesi pembelajaran pada
hari ini.
2. Guru mengadakan sesi soal jawab dengan
murid-murid mengenai tajuk pembelajaran
pada hari ini.
Kaedah / Strategi :
Perbincangan
Pendekatan :
KBKK
14