rph pengakap
TRANSCRIPT
Rancangan Pengajaran Harian Gerko Pengakap
Tarikh : 14.8.2012 (Selasa)
Masa : 20 minit
Jumlah murid : 30 orang
Tajuk : Isyarat wisel
Pengetahuan sedia ada : Murid pernah mendengar suara wisel dalam
pertandingan permainan.
Hasil Pembelajaran : Selepas sesi ini, pelajar dapat
1. menyenaraikan jenis isyarat wisel pengakap.
2.meniup isyarat wisel pengakap.
Bahan Bantu Mengajar : wisel,kad manila
Langkah/Masa
Aktiviti Tindakan Guru/Murid Catatan/Alatan
Set Induksi
3 minit
1.Dalam pengakap ,siapakah boleh memakai wisel?Pemimpin pengakap
2.Selain pemimpin pengakap , siapakah juga boleh memakai wisel?ahli-ahli pengakap yang memegang jawatan
sebagai ketua(ketua kumpulan, ketua kelana,
ketua krew, ketua patrol dan ketua sekawan)
boleh memakai wisel dengan menggantungkan
wisel dihujung rambu anugerah cemerlang
masing-masing.
3. Apakah warna rambu yang digunakan bagi
pengakap kanak-kanak, pengakap muda,
pengakap remaja?
Pengakap kanak-kanak-biru
Pengakap remaja –kuning
Pengakap muda-hijau
1.Guru menunjukkan
wisel.
2.Guru menerangkan
kegunaan wisel.
3. Guru menanyakan
beberapa soalan.
wisel
Langkah 1
7 minit
Isyarat Wisel
1) ___ tiupan panjang
2) . tiupan pendek
3) ___ . Diam
4) ___ ..... berkumpul
5) ___ .. ___ Ketua sekawan
6) ___ . ___ Penolong Sekawan
1)Guru menerangkan
kepada pelajar terdapat
enam jenis isyarat
wisel.
2)Guru meniupkan
wisel sambil
menerangkan maksud
isyarat wisel yang
ditiupkan.
3)Guru juga simbol
wisel
7) ___ ___ Kuartermaster
8) .......... Kecemasan
isyarat wisel untuk
memudahkan murid
mengingat.
3.Pelajar dikehendaki
mencatat dan
mengingatkan wisel
yang ditiupkan.
Langkah 2
8 minit
1) Guru menampalkan
latihan pada papan.
2)Murid dikehendaki
menjawab soalan.
2) Selepas itu, guru
menyatakan isyarat
wisel manakala murid
dikehendaki melukis
symbol-simbol isyarat
wisel.
Wisel,
kad
manila
Penutup
2 minit
-Kegunaan isyarat wisel – memberikan arahan
kepada pelajar.
-terdapat enam jenis isyarat wisel.
1)Guru merumuskan isi
kandungan.
1) ___ . ( )
2) ___ ..... ( )
3) ___ .. ___ ( )
4) ___ . ___ ( )
5) ___ ___ ( )
6) .......... ( )