rph pendidikan kesihatan - · pdf filepiramid makanan. guru mengedarkan pemplet kepada murid....
TRANSCRIPT
RPH PENDIDIKAN KESIHATAN Tarikh : 12/8/2016
Kelas : 4 Arif
Masa : 8.00am-8.30am (30 minit)
Bilangan Murid : 37 orang
Modul : Kesihatan Fizikal
Standard Kandungan : 1.3 Mengetahui dan mengamalkan pemakanan yang sihat serta selamat.
Standard Pembelajaran : 1.3.3 Menyatakan kepentingan pengambilan pelbagai jenis makanan berdasarkan
Piramid Makanan Malaysia.
1.3.4 Menjelaskan kepentingan pengambilan sarapan yang sihat.
Hasil Pembelajaran : a) Kognitif :
1. Murid dapat menjelaskan dengan contoh sekurang kurangnya 5
kepentingan pengambilan pelbagai jenis makanan berdasarkan Piramid
Makanan Malaysia.
2. Murid dapat menerangkan sekurang kurangnya 4 kesan apabila tidak
mengambil makanan sihat.
3. Murid dapat menerangkan 5 kepentingan mengambil makanan
mengikut piramid makanan.
4. Murid dapat memilih makanan berdasarkan kualiti yang ditetapkan oleh
piramid makanan.
b) Afektif:
1. Menunjukkan keyakinan untuk menerangkan berkenaan piramid
makanan.
2. Berkeyakinan dalam memberi sumbang saran dalam aktiviti.
3. Menerima pandangan orang lain dalam perbincangan
Pengetahuan Sedia Ada : Murid mempunyai pengetahuan sedia ada dan dapat membezakan makanan yang
sihat dan tidak sihat.
BBM : Slide,Video makanan sihat berdasarkan piramid makanan, Kad Imbasan flash
card (gambar makanan), pemplet (maklumat ringkas tentang makanan sihat)
Penggabungjalinan : Pendidikan Moral, Bahasa Melayu, Sains
TMK : Teknologi Maklumat Komunikasi
FASA/MASA
AKTIVITI
FOKUS
PEMBELAJARAN
ORGANISASI CATATAN/
JUSTIFIKASI
Set Induksi (5 min) Aktiviti 1 :
Menonton Video 1:
Menonton video (KMM)
berkenaan kepentingan
pengambilan sarapan
yang sihat berdasarkan
piramid makanan.
Guru mengedarkan
pemplet kepada murid.
Respon murid terhadap
video.
Berpusatkan kepada
bahan dan murid.
Memberi pengenalan
kepada murid supaya
skema baru dapat
dibentuk.
Murid mendapat
maklumat yang lebih
tepat untuk menambah
ilmu sedia ada.
Murid melihat tanyangan
video.
Video ditayangkan
dengan menggunakan
LCD.
Murid memberi
pandangan selepas
tayangan video tamat.
Soal jawab antara murid
dan guru berlaku.
Kognitif:
Murid mendapat
ilmu baru yang
lebih tepat
berkenaan
kepentingan
pengambilan
sarapan yang
sihat berdasarkan
piramid makanan.
Behavioris:
Guru memberi
stimulus (video)
kepada murid.
Murid memberi
respon (output).
Murid
mengaplikasikan
maklumat dalam
pengambilan
pemakanan
seharian.
Memberi peluang
kepada murid
untuk memberi
pandangan.
Perkembangan (8 min) Aktiviti 2:
Murid membina menu
sarapan berdasarkan
piramid makanan.
Memberi pengalaman
baru kepada setiap
murid.
Kaedah berpusatkan
murid.
Murid mampu
membezakan jenis kelas
makanan yang berlainan
dan dapat mengetahui
kepentingan serta fungsi
makanan.
Murid dapat
menyediakan jenis
makanan untuk sarapan
secara sihat.
Murid dapat
mengaplikasikan
maklumat dalam
kehidupan harian.
Setiap murid akan melihat
(flash card) yang
disediakan oleh guru.
(Flash card) menunjukkan
gambar makanan.
Murid akan mengambil
(flash card) dan
seterusnya murid
dikehendaki untuk
mencipta menu sarapan
mereka.
Maklumat tentang
kepentingan makanan
dipamerkan di satu sudut
sebagai rujukan (papan
tulis).
Kriteria utama adalah
sarapan yang paling
sihat.
Konstruktivisme:
Murid membina
skema baru
berkenaan topik
yang
dibincangkan.
Murid sedaya
upaya untuk
membina menu
makanan sendiri
dengan
mengaitkan
pengalaman
sedia ada dengan
maklumat yang
baru diterima.
Aktiviti Kelas (12 min) Aktiviti 3:
Secara berkumpulan,
murid akan berbincang
untuk memilih sarapan
yang paling sihat.
Mendedahkan murid
untuk berfikir dan
membanding beza setiap
menu sarapan yang
mempunyai kriteria paling
sihat.
Berpusatkan murid.
Kumpulan dibentuk, iaitu
A, B, C dan D.
Kumpulan A memakai
riben bewarna merah
ditangan. Diikuti,
Kumpulan B bewarna
biru, Kumpulan C
bewarna hijau dan
kumpulan D bewarna
hitam. (Mewujudkan
suasana belajar yang
seronok.)
Kumpulan akan melihat
setiap menu sarapan ahli
kumpulan bertujuan untuk
membanding beza.
Aktiviti ke4 diteruskan
dengan arahan yang
ringkas diberikan oleh
guru.
Kognitif:
Murid membina
menu sarapan
secara sihat.
Murid
menggunakan
kemahiran berfikir
aras rendah untuk
menyelesaikan
masalah.
Aktiviti 4:
Secara berkumpulan,
murid akan berbincang
dalam kumpulan
masing-masing untuk
memilih satu menu
makanan yang paling
sihat diantara ahli
kumpulan sendiri.
Mendedahkan murid
untuk berfikir dan
berbincang secara logik
dalam menentukan dan
membezakan setiap
menu sarapan yang
disediakan oleh individu.
Murid dapat
mengaplikasikan ilmu
yang sedia ada dalam
kehidupan harian.
Kaedah berpusatkan
murid.
Secara berkumpulan,
A,B,C, dan D murid akan
berbincang dan memilih
satu menu makanan
daripada ahli kumpulan
mereka sendiri yang
mempunyai kriteria yang
paling sihat.
Seterusnya kumpulan,
A,B,C dan D akan
bergerak ke kumpulan
lain (gallery walk) untuk
melihat menu makanan
yang dipilih oleh
kumpulan lain.
(Guru memberi masa
yang secukupnya untuk
murid berbincang)
Penyelesaian
masalah:
Murid mencuba
untuk
menyelesaikan
tugasan yang
diberi oleh guru
dalam waktu yang
ditetapkan.
Pengukuhan/Penilaian
(0 minit)
Tugasan:
Murid diberikan tugasan
semasa menjalankan
aktiviti 4.
Murid berpeluang untuk
menjadi seorang chef.
Melengkapkan tugasan
semasa aktiviti 4
dijalankan iaitu semasa
galley walk.
Murid mencatat
kelebihan, kekurangan
dan juga
penambahbaikan dalam
sesuatu menu makanan
dalam sesebuah
kumpulan.
Berpusatkan murid.
Murid perlu mencatat
kelebihan dan
kekurangan menu
sarapan yang dipilih oleh
kumpulan lain. Arahan
perlu dinyatakan dengan
jelas.
Lembaran perlu
mengambil kira tahap
murid.
Murid juga diberi
lembaran kerja untuk
disiapkan dirumah dan
dihantar pada keesokan
harinya.
Kognitif:
Murid
menggunakan
pemikiran dan
pemahaman
untuk
menyelesaikan
tugasan.
Penutup (3 min) Aktiviti 5:
Rumusan
Murid yakin untuk
memberi pandangan dan
membuat rumusan
tentang tajuk yang
dibincangkan.
Berpusatkan murid.
Humanistik:
Guru membuka
ruang untuk murid
untuk
mengeluarkan
pandangan
berkenaan tajuk
yang
dibincangkan.
Murid
menunjukkan
keyakinan untuk
memberi
pandangan.