rph numerasi

6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Tajuk : Memahami nombor 1-9 Standard Pembelajaran : Memadankan angka 1-9 dengan bilangan objek yang betul. Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat : 1. Membilang bilangan 1-9 2. Memadankan angka 1-9 dengan bilangan objek dengan betul. Kemahiran Berfikir : Menaakul, Menjana idea, Mengelas, Banding-beza Penerapan Nilai :, berkerjasama, patuh arahan Alat Bantu Mengajar : stiker penanda, set tikar nombor, mounting board. Langkah Pengajaran dan Pembelajaran : Langkah/ Masa Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan/ABM Set Induksi (3 minit) Lirik lagu katak si katak lompat: Guru meminta murid berdiri. Cikgu mengajak murid-murid MI: Linguistik, ruang,

Upload: radi

Post on 14-Dec-2015

229 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

rph untuk kanak-kanak linus dalam mengenal nombor. harap membantu anda semua.

TRANSCRIPT

Page 1: RPH numerasi

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tajuk : Memahami nombor 1-9

Standard Pembelajaran : Memadankan angka 1-9 dengan bilangan objek yang

betul.

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :

1. Membilang bilangan 1-9

2. Memadankan angka 1-9 dengan bilangan objek dengan

betul.

Kemahiran Berfikir : Menaakul, Menjana idea, Mengelas, Banding-beza

Penerapan Nilai :, berkerjasama, patuh arahan

Alat Bantu Mengajar : stiker penanda, set tikar nombor, mounting board.

Langkah Pengajaran dan Pembelajaran :

Langkah/

Masa

Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan/ABM

Set Induksi

(3 minit)Lirik lagu katak si

katak lompat:

”lompat si katak

lompat, lompat la

tinggi-tinggi, cepat

la adik cepat, cepat

bangun pagi-pagi”

Guru meminta murid

berdiri.

Cikgu mengajak

murid-murid

menyanyikan lagu

lompat si katak

lompat sambil

membuat pegerakan

lompat.

MI: Linguistik,

ruang, kinestetik

Page 2: RPH numerasi

Langkah 1

Menarik

minat

(10 minit)

Aktiviti “katak si

katak lompat”

Set tikar nombor

1 2 3

4 5 6

7 8 9

1. Guru memperkenalkan

kepada murid set tikar

nombor.

2. Guru meminta murid

beratur pada belakang

nombor 1. Guru berada

pada nombor 9.

3. Guru menyuruh murid

membayangkan diri

sebagai katak yang

melompat. Katak ini

mahu pergi ke rumah

guru. Untuk pergi ke

rumah guru perlu

melalui petak nombor

secara teratur.

4. Murid yang lompat di

nombor 1 kemudian

2,3,4 hingga 9 secara

teratur mengikut

susunan nombor. Guru

menyuruh murid lompat

sambil membilang

nombor mengikut

urutan.

5. Murid yang seterusnya

mengikut langkah 3.

KBKK : Menaakul,

mengelas

MI: Linguistik,

ruang, kinestetik

BBM : set tikar

nombor

Penerapan nilai :

patuh arahan,

Langkah 2

Pengukuha

n

(7 minit)

Aktiviti “lantai

berlubang”

1 2 3

4 5 6

7 8 9

1. Guru menyuruh

seorang murid

berada di luar tikar

nombor.

2. Guru memberikan

situasi yang murid

berada di atas lantai

KBKK : Menaakul,

mengelas

BBM : ppt

Kaedah ;

kumpulan

Penerapan nilai :

Page 3: RPH numerasi

yang berlubang.

Hanya petak nombor

yang guru bertahu

saja yang boleh

dipijak.

3. Guru menyebut satu

nombor dan murid

perlu lompat ke

nombor itu.

4. Seterusnya, guru

menyebut nombor

lain dan murid

tersebut perlu

mencari kedudukan

nombor tersebut dan

lompat ke nombor

tersebut.

5. Guru menilai

kefahaman murid.

6. Langkah 1 hingga 5

di ulang oleh murid

lain.

patuh arahan,

Langkah 3

Aplikasi

Idea

(7 minit)

Aktiviti “tig tag

nombor”

Set tikar nombor

Stiker penanda

1 2 3

4 5 6

7 8 9

1. Guru mengumpulkan

murid di sekeliling

tikar nombor.

2. Guru memanggil

seorang murid ke

tikar nombor dan

guru menyebut satu

nombor dan murid

perlu menampal

stiker penanda pada

nombor tersebut

dengan bilangan

KBKK: Mengenal

pasti,

mengelas,menaak

ul

MI: Linguistik,

ruang, kinestetik

BBM: kad gambar,

kad nombor,

mounting board

Kaedah:

Page 4: RPH numerasi

yang betul.

3. Guru menilai

kefahaman murid

tentang bilangan

jawapan yang betul.

4. Guru memberikan

token ekonomi

kepada murid yang

dapat jawab dengan

betul.

5. Langkah 1 hingga 4

di ulang pada murid

lain.

kumpulan

Penerapan Nilai:

bekerjasama

Penutup

Merumus

(3 minit)

1 2 3

4 5 6

7 8 9

Guru membimbing

murid membaca digit

1 hingga 9 pada tikar

nombor.

Guru tunjuk nombor

pada tikar nombor

dan murid menyebut

nombor tersebut.

Penerapan nilai :

patuh arahan