rph mencorak dan membuat rekaan
DESCRIPTION
rancangan pengajaran harian bidang 2: mencorak dan membuat rekaan. aktiviti lipatan dan guntingan sebagai hiasan dindingTRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Tahun : 2 Bijak
Masa : 08.30 – 09.30 am (60 minit)
Jumlah Pelajar : 30 orang
Bidang : Membuat Corak dan Rekaan
Aktiviti : Lipatan dan Guntingan
Tema : Objek Buatan Manusia
Tajuk : Hiasan Dinding
Media : Alat – Gunting dan pensel
Bahan – Kertas lukisan, kertas warna dan gam
Bahan Bantu Mengajar : Contoh-contoh hasil karya yang telah siap
STANDARD KANDUNGAN
1. Bahasa seni visual yang terdapat pada alam ciptaan Tuhan, objek buatan manusia dan karya seni.
2. Aplikasi pengetahuan, kefahaman dan kemahiran bahasa seni visual
3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian dan teknologi dalam karya seni.
4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual.
STANDARD PEMBELAJARAN
2.1 Persepsi Estetik
Murid dapat menyatakan unsur jalinan dan rupa, warna, prinsip keseimbangan dan penegasan pada corak teknik lipatan dan guntingan.
2.1.1 Unsur seni
2.1.1.1 Rupa – organik atau geometri
2.1.1.2 Warna – primer (kuning, biru dan merah)
2.1.2 Prinsip rekaan
2.1.2.1 Harmoni – perulangan motif
2.1.2.2 Imbangan – simetri
2.1.2.3 Kontra - primier
2.2 Aplikasi Seni
Murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni visual, media serta proses dan teknik dalam penghasilan corak menggunakan teknik
guntingan dan lipatan.
2.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media
2.2.1.1 Alatan – gunting dan pensel
2.2.1.2 Bahan – gam, kertas lukisan dan kertas warna
2.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik dalam penghasilan karya.
2.2.2.1 Teknik – guntingan dan lipatan
2.3 Ekspresi Kreatif
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual, kefahaman media serta kemahiran teknik dalam penghasilan corak
menggunakan teknik lipatan dan guntingan.
2.3.1 Memilih dan mempelbagaikan bahan secara kreatif
2.3.2 Mengaplikasikan proses dan teknik guntingan dan lipatan dalam penghasilan corak terancang.
2.3.3 Menggunakan bahasa seni visual : rupa, warna, imbangan, kontra dan harmoni dalam penghasilan karya.
2.4 Apresiasi Seni
Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan dengan memberikan penekanan pada bahasa seni visual.
2.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan sendiri
2.4.2 Menyatakan karya sendiri dan rakan secara lisan.
Hasil Pembelajaran:
Pada akhir pembelajaran, murid-murid dapat:
1. Mencorak dengan menggunakan elemen Asas Seni Reka seperti garisan, rupa, bentuk, warna, jalinan dan ruang melalui penerokaan.
2. Menghasilkan corak untuk dijadikan satu rekaan berfungsi seperti hiasan dinding
Kemahiran 5P:
1. Penyerapan Nilai Murni
- Nilai Kebersihan Diri
2. Pengkayaan
- Penghasilan hasil karya yang lebih mencabar.
Teori Pembelajaran:
1. Behaviorisme – penggunaan pujian dan rangsangan kepada murid-murid untuk meningkatkan prestasi dalam pembelajaran
2. Konstruktivisme – memastikan murid-murid bekerja dalam kumpulan dan guru sebagai fasilitator sahaja
Pendekatan:
Proses dan produk – memastikan murid-murid memahami proses penghasilan sebelum menghsilkan produk
Strategi Pembelajaran:
Kajian Masa Depan – memastikan murid-murid dapat berfikiran kearah lebih futuristik
Kaedah Pembelajaran:
Individu dan kumpulan – guru memastikan murid-murid membuat kerja secara individu dan berkumpulan
Teknik Pembelajaran:
1. Beri arahan – guru memberi arahan yang jelas semasa mengajar murid-murid
2. Tunjuk cara - guru menunjukkan cara penghasilan karya yang betul
3. Kawalan kelas – guru memastikan keadaan kelas terkawal semasa proses pengajaran dan pembelajaran berlaku
4. Penerangan menggunakan contoh – guru memberikan suatu penerangan menggunakan contoh kepada murid-murid
Langkah/Masa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
BBM Catatan
Set Induksi
(3 minit)
Soal jawab, perbincangan
dan bercerita
Soalan:
Apakah jenis hiasan dinding
yang terdapat di rumah anda?
Jangkaan jawapan:
1. Lukisan gambar
2. Gambar keluarga
Tajuk pelajaran:
Membuat hiasan dinding
menggunakan teknik lipatan
dan guntingan
1. Guru menunjukkan klip
video mengenai hiasan-
hiasan yang terdapat pada
sebuah rumah.
2. Murid diminta untuk
memperhatikan hiasan-
hiasan yang terdapat pada
dinding rumah dalam klip
video tersebut.
3. Guru bertanyakan kepada
murid-murid tentang hiasan
dinding yang terdapat di
rumah masing-masing.
4. Murid-murid bercerita
tentang hiasan dinding di
rumah masing-masing.
5. Guru mengaitkan hiasan
dinding dengan isi
pembelajaran.
1. Komputer riba dan LCD EMK: Teknologi
Maklumat dan
Komunikasi
Langkah 1 Pengenalan Lipatan dan Pengenalan: Contoh hasil karya- lipatan
(6 minit) Guntingan:
Definisi lipatan dan
guntingan:
Aktiviti melipat kertas dan
menggunting mengikut corak
yang dikendaki
Kertas boleh dilipat beberapa
kali atau disusun secara
bertindih dan dilipat bagi
mendapatkan corak atau imej
yang berulang
1. Guru menyatakan definisi
lipatan dan guntingan
2. Guru menunjukkan contoh-
contoh corak teknik lipatan
dan guntingan.
Persepsi Estetik:
1. Murid menyebut dan
menyatakan tentang unsur
seni dan prinsip rekaan
seperti jalinan, warna,
imbangan, kontra dan
harmoni yang terdapat
pada hasil karya
menggunakan teknik
lipatan dan guntingan
dan guntingan
Langkah 2
(5 minit)
Pewujudan Konsep 1. Guru memperkenalkan
media yang akan
digunakan dalam teknik
lipatan dan guntingan.
2. Guru menunjukkan teknik
melipat dan menggunting
kertas untuk menghasilkan
Alat :
Gunting dan pensel
Bahan :
Kertas lukisan, kertas warna
dan gam
corak.
Langkah 3
(8 minit)
Tunjuk Cara 1. Guru membahagikan alat
dan bahan yang akan
digunakan dalam
penghasilan karya kepada
murid-murid.
2. Guru menunjukkan cara
menampal corak kertas
warna pada kertas lukisan.
3. Murid-murid akan
membuat aktiviti ini dengan
bimbingan guru.
Alat :
Gunting dan pensel
Bahan :
Kertas lukisan, kertas warna
dan gam
Langkah 4
(30 minit)
Penghasilan karya 1. Murid memulakan proses
penghasilan karya dengan
melipat dan melakar motif
pada kertas warna.
2. Murid menggunting
mengikut lakaran motif.
3. Guru memantau murid
dalam proses penghasilan
karya.
1. Murid menampal corak
Alat :
Gunting dan pensel
Bahan :
Kertas lukisan, kertas warna
dan gam
kertas warna pada
kertas lukisan.
Langkah 5
(5 minit)
Apresiasi Seni 1. Murid mempamerkan hasil
kerja dan menyatakan hasil
karya sendiri serta rakan.
2. Murid menyatakan hasil
corak lipatan dan
guntingan boleh dijadikan
hiasan pada rekaan lain
seperti kad ucapan,
penanda buku dan hiasan
bekas pensel.
Hasil karya murid
Penutup
(3 minit)
Rumusan : Isi Pelajaran
Teknik lipatan dan
guntingan
Kerjasama dan
kekemasan
Kreativiti
Kognitif:
1. Murid merumuskan aktiviti
yang berkaitan dengan
teknik lipatan dan
guntingan.
Sosial:
2. Murid menyatakan
perasaan mereka semasa
menjalankan aktiviti.