rph kssr moral thn 1

10
Rancangan Pengajaran Harian Matapelajaran : Pendidikan Moral Tarikh : 02 Mac 2014 Masa : 30 minit Tahun : 1 Alli Bilangan Pelajar : 28 Orang Topik : Gigi Tema : Mengenali Anggota Badan Pengetahuan Sedia Ada : Murid mengenali nama-nama anggota badan Kemahiran Berfikir: 1. Mengenal pasti 2. Menyanyi Standard Kandungan : 3.1 Melaksanakan tanggungjawab diri Standard Pembelajaran : 3.1.1 Menyenaraikan tanggungjawab diri : 3.1.2 Menyatakan kepentingan melaksanakan tanggungjawab diri

Upload: alagendra-velayudham

Post on 05-Dec-2015

237 views

Category:

Documents


9 download

DESCRIPTION

Pendidikan Moral

TRANSCRIPT

Page 1: RPH Kssr Moral Thn 1

Rancangan Pengajaran Harian

Matapelajaran : Pendidikan Moral

Tarikh : 02 Mac 2014

Masa : 30 minit

Tahun : 1 Alli

Bilangan Pelajar : 28 Orang

Topik : Gigi

Tema : Mengenali Anggota Badan

Pengetahuan Sedia Ada : Murid mengenali nama-nama anggota badan

Kemahiran Berfikir: 1. Mengenal pasti

2. Menyanyi

Standard Kandungan : 3.1 Melaksanakan tanggungjawab diri

Standard Pembelajaran : 3.1.1 Menyenaraikan tanggungjawab diri

: 3.1.2 Menyatakan kepentingan melaksanakan tanggungjawab diri

: 3.1.3 Melaksanakan tanggungjawab diri.

Page 2: RPH Kssr Moral Thn 1

Hasil pembelajaran : Pada akhir pembelajaran dan pengajaran murid dapat

1) mengenal pasti tentang anggota badan iaitu gigi.

2) menyatakan kepentingan memberus giri

3) mengenali cara memberu giri dan mengamalkan dalam kehidupan harian.

BSPP (Bahan Sumber Pengajaran dan Pembelajaran):

: Persembahan PowerPoint

Nilai–nilai Murni : Bekerjasama, mematuhi arahan dan bijak bertindak

Page 3: RPH Kssr Moral Thn 1

Bahagian Aktiviti Fokus Pembelajaran organisasi Alatan /Catatan

Set induksi (±5 minit)

Set induksi

(Rujuk slide No.5) Video

Guru memulakan aktiviti dengan tayangan sebuah video (lagu) yang berkaitan dengan anggota badan yang berlatarkan muzik.

Guru menanyakan soalan mengenai lakonan tersebut kepada pelajar

Namakan anggota badan yang terdapat dalam video tersebut.

Murid melihat dan mendengar (lagu) dalam tayangan video.

Pelajar menjawab mengikut pengetahuan dan kefahaman mereka sendiri

Kemahiran : berpusatkan guru dan pelajar

Alat bantu mengajar:Persembahan Power Point - tayangan video

Nilai-nilai Moral:Menumpukan perhatian dalam kelas.

.

Page 4: RPH Kssr Moral Thn 1

Bahagian Aktiviti Fokus Pembelajaran Organisasi Alatan/Catatan

Perkembangan (±10 minit)

Pengenalan kepada anggota badan

Gigi merupakan organ manusia yang terpenting.

Tanpa gigi manusia tidak akan enak dalam mencerna makanan.

Gigi

berfungsi untuk mengunyah setiap

makanan.

Guru meminta murid untuk menyebut/meneka anggota badan yang ditunjuk dalam gambar

Guru memperkenalkan gambar anggota badan iaitu gigi serta cara penjagaanya.

(Rujuk slide no.6)

Guru menunjukkan gambar-gambar anggota badan bersama dengan namanya.

Guru menyuruh murid-murid meneka apakah nama anggota badan yang guru menunjukkan dalam powerpoint.

Guru bersama murid-murid membaca nota yang diberi.

Guru kemudian

Murid akan cuba meneka anggota badan yang terdapat dalam gambar

Murid akan menyebut angota badan yang terdapat dalam gambar.

Pelajar akan melihat dan meneka anggota badan dan menyebutkan namanya .

Pelajar membaca nota tersebut dengan guru.

Strategi: berpusatkan guru dan pelajar

Alat Bantu Mengajar: Power Point

Strategi: berpusatkan guru dan pelajar

Alat Bantu Mengajar: Persembahan Power pointRujuk slaid No.7 – No.11

Page 5: RPH Kssr Moral Thn 1

CARA MEMBERSIHKAN KARANG GIGI

Bangun pagi..

Gosok gigi…

Cuci muka dan mandi..

Pakai baju..

Minum susu…

Pergi sekolah..

Senang hati…

memainkan semula persembahan powerpoint tersebut dan meminta murid-murid membaca nota seterusnya tanpa bimbingan guru.

Semua murid diminta menyanyikan lagu gosok gigi.

Page 6: RPH Kssr Moral Thn 1

Bahagian Aktiviti Fokus Pembelajaran Organisasi Alatan / catatan

Perkembangan

2(±5 minit)

Aktiviti 1 Pilih jawapan yang betul.

• Bagaimanakah kita boleh menjaga gigi kita?

A. Menggosok 2 kali dalam sehari

B. Menggosok 1 kali dalam 2 hari

C. Tidak menggosok gigi

Guru menujukkan soalan di melalui powerpoint .

Guru meminta pelajar untuk memilih jawapan yang betul berdasarkan gambar yang ditunjukkan.

Pelajar mengikut arahan guru.

Pelajar menjawab dengan betul apabila guru menunjukkan di powerpoint.

Strategi: berpusatkan guru dan pelajar

Alat Bantu Mengajar: persembahan powerpointRujuk slaid No.12

Catatan ;Guru memberi buah kismis kepada pelajar yang menjawab dengan betul sebagai peneguhan.

Bahagian Aktiviti Fokus pembelajaran Organisasi Alatan / catatan

Page 7: RPH Kssr Moral Thn 1

Kemuncak 3

(±5 minit)

Aktiviti 2 (Isi tempat kosong)

Sila rujuk lampiran

Guru mengedar kertas aktiviti kepada pelajar

Guru menerangkan cara membuat aktiviti kertas

Menomborkan cara menggosok gigi.

Guru mengumpul balik kertas kerjanya

Pelajar mengikut arahan guru.

Pelajar menjawab soalan tanpa bimbingan guru.

berpusatkan guru dan pelajar

Alat Bantu Mengajar: kertas latihan, pensel dan pemadam.

Rujuk : Lembaran kerja Ms.word

Bahagian Aktiviti Fokus Pembelajaran Organisasi Alatan Catatan

Penutup(±5 minit)

Membuat kesimpulan pengajaran hari ini.

Guru menyoal pelajar mengenai aktiviti hari ini dari awal kelas hingga akhir kelas

Apakah kita belajar hari ini?

Namakan satu anggota badan yang kamu ingat?

Guru ucap terima kasih untuk mengakhiri kelas hari ini..

Pelajar menjawab soalan yang ditujukan oleh guru.

Pelajar memberi respon kepada guru

Pelajar akan bangun dan mengucapkan “Terima kasih, cikgu”

Strategi: berpusatkan guru dan pelajar

Alat Bantu Mengajar: persembahan powerpoint.

Ulang: slaid No. 7 – No.11

Page 8: RPH Kssr Moral Thn 1

Nama :…………………………….

Kelas :…………………….

Tarikh:………………………….

Nomborkan cara menggosok gigi dengan betul.