rph kerja paip

Upload: sueidah-abakar

Post on 03-Apr-2018

314 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

  • 7/29/2019 RPH Kerja Paip

    1/9

    KURSUS KPD4046

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    (UNTUK PENGAJARAN MIKRO)

    Mata Pelajaran : Kemahiran Hidup

    Tingkatan : 1 AlfaRabi Kedatangan : 25/25

    Tarikh : 22 November 2012 Masa : 9.00pagi-9.15 pagi

    Kelas : Teori

    Tema/Bidang

    PembelajaranKemahiran Hidup

    Unit Pembelajaran/

    - Tajuk Kecil

    Kerja Paip

    4.1 Sistem Bekalan Air di Rumah

    Objektif Umum1. Pelajar boleh mengenal pasti sistem belakan air di rumah

    2. Pelajar boleh mengenal pasti nama dan fungsi paip yang disambungkan ke tangki simpanan air

    Objektif Khusus/Hasil

    Pembelajaran

    Di akhir sesi pembelajaran, murid boleh:

    A. Mengusai Isi Kandungan

    Menyatakan dua sistem bekalan air di rumah

    Menyenaraikan lima jenis paip dan fungsinya

    B. Membina kemahiran saintifik, berfikir dan strategi berfikir

    1. Mereka bentuk Sistem Bekalan Air dirumah dengan sempurna

    2. Mengaitkan paip dan fungsinya di dalam Sistem Bekalan Air di rumah

    C. Mengamalkan sikap kerja/saintifik dan nilai murni

  • 7/29/2019 RPH Kerja Paip

    2/9

    1. Bekerjasaman dalam mereka bentuk Sistem Bekalan Air dirumah dengan sempurna

    2. Menghargai masa dengan melakukan aktiviti yang diberikan secara berkumpulan atau individu

    Pengetahuan Sedia Ada1. Sesetengah murid telah mengetahui tentang Sistem Bekalan Air di Rumah mereka sendiri.

    2. Sesetengah murid pernah menonton sesi rancangan TV mengenai Sistem Bekalan Air di Rumah

    Nilai Murni dan Sikap Keselamatan, kerajinan dan kerjasama

    Alat/Bahan Bantu

    MengajarSlide kerja paip, buku teks, gambar foto dalam internet

    Sumber Rujukan1. Buku Teks Kemahiran Hidup Bersepadu Tingkatan 1

    2. Huraian Sukatan Pelajaran Kemahiran Bersepadu Tingakatan 1

    Langkah Keselamatan

    (jika ada)

    Tiada

  • 7/29/2019 RPH Kerja Paip

    3/9

    LANGKAH/MASA ISI KANDUNGAN

    AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN KAEDAH P & P

    KBKK DLL.AKTIVITI GURU AKTIVITI PELAJAR

  • 7/29/2019 RPH Kerja Paip

    4/9

    Permulaan/

    Mencungkil idea

    Manusia tidak lagi menggunakan

    perigi sebagai sumber bekalan air

    kerana setiap rumah mempunyai

    Sistem Bekalan Air yang tersendiri.

    Dengan adanya sistem ini dapatlah

    kiranya membantu manusiamenjalankan kerja harian

    terutamanya di rumah. Rumah yang

    tidak mempunyai Sistem Bekalan Air

    yang betul mempunyai pelbagai

    masalah seperti di rumah setinggan.

    1. Guru memulakan kelas

    dengan membuat perkaitan

    pengetahuan sedia ada

    pelajar dengan menyoal

    tentang sumber bekalan air di

    rumah.

    a) Apa yang anda dapat

    lihat pada gambar yang

    ditunjukkan?

    b) Apa yang anda boleh

    anda kaitkan?

    c) Bagaimana sistem

    bekalan air di rumah

    anda?

    2. Guru menerangkan objektif

    pengajaran.

    3. Guru bertanya sama ada

    pelajar bersedia untuk

    meneruskan pengajaran.

    1. Pelajar memberi perhatian /

    tumpuan.

    2. Pelajar memberi respon

    kepada soalan guru.

    3. Pelajar memberi perhatian

    semasa penerangan guru.

    4. Pelajar bersedia untuk

    belajar.

    Pendekatan :

    Masteri terpimpin

    Strategi / Teknik:

    Pemerhatian dan

    penyoalan seluruh kelas

    ABM :

    Slide power point, buku

    teks, buku rujukan

    Nilai :

    Menghormati guru,

    tumpuan

    KBKK :

    Menjana idea

  • 7/29/2019 RPH Kerja Paip

    5/9

    Menstruktur/

    Menstruktur semula

    Bekalan air di rumah terdiri daripada

    dua sistem yang dikenali sebagai :

    1. Sistem terus

    Air dari meter dibekalkan

    terus ke kelengkapan

    perpaipan di rumah

    Seperti pili dapur dan pili air

    2. Sistem tidak terus

    Air dari meter dibekalkan ke

    tangki simpanan air sebelum

    diagihkan perpaipan di

    rumah melalui paip agihan

    Seperti tandas, bilik mandi

    dan pili paip

    Fungsi paip dalam Sistem Bekalan

    Air di rumah

    1. Paip perhubungan

    Menyalurkan bekalan air dari

    paip utama ke meter

    2. Paip perkhidmatan

    Menyalurkan bekalan air dari

    meter air terus ke tangki

    simpan air dan ke pili dapur

    1. Dengan berbantukan slide

    3D, guru menunjukkan

    Sistem Bekalan Air yang

    digunakan di rumah.

    2. Guru bertanya adakah sistem

    ini digunakan di rumah

    mereka.

    3. Guru menerangkan dua

    Sistem Bekalan Air yang

    digunakan di rumah.

    4. Guru menunjukkan

    kedudukan paip

    perhubungan, paip

    perkhidmatan, paip agihan,

    paip limpah, paip cuci dalam

    slide 3D satu per satu.

    5. Guru menerangkan fungsi

    setiap paip di dalam Sistem

    Bekalan Air di rumah.

    6. Guru menunjukkan rajah

    tangki simpanan air di rumah

    1. Pelajar memberi tumpuan

    terhadap penerangan guru

    dan mencatat butiran yang

    penting ke dalam nota.

    2. Pelajar memberikan

    perhatian terhadap

    penayangan slide 3D.

    3. Pelajar memberi respon

    terhadap soalan yang

    diutarakan oleh guru.

    4. Pelajar memberi perhatian

    terhadap penjelasan guru.

    5. Pelajar menjawab sama ada

    mereka faham atau tidak

    dan bersedia untuk beralih

    ke aktiviti seterusnya.

    Pendekatan :

    Masteri terpimpin

    Strategi / Teknik:

    Pemerhatian dan

    sumbangsaran

    ABM :

    Slide power point, buku

    teks, buku rujukan

    Nilai :

    Menghormati guru,

    memberi tumpuan

    KBKK :

    Menjana idea

  • 7/29/2019 RPH Kerja Paip

    6/9

    Menstruktur/Menstruktur semula

    3. Paip agihan

    Mengagihkan bekalan air dari

    tangki simpanan air ke

    kelengkapan perpaipan

    4. Paip limpah

    Menyalurkan air keluar dari

    tangki simpanan sekiranya

    berlaku kerosakan pada injap

    bebola

    5. Paip cuci

    Menyalurkan air keluar dari

    tangki simpanan air semasa

    kerja-kerja pembersihan

    dijalankan

    Tangki simpanan air diletakkan

    ditempat yang tinggi dan bertutup.

    Tangki ini berfungsi menaung air

    sebelum menyalurkan ke

    kelengkapan perpaipan melalui paip

    agihan. Aras air dikawal secara

    automatic oleh injap bebola dan

    pelampung. Muatan tangki 140 liter

    hingga 450 liter.

    7. Guru menerangkan serba

    sedikit tentang tangki

    simpanan air di rumah.

    8. Guru bertanya adakah pelajar

    memahami pengajaran dan

    pembelajaran topik ini.

    9. Guru bertanya sama ada

    pelajar faham atau tidak

    sebelum beralih ke aktiviti

    seterusnya.

  • 7/29/2019 RPH Kerja Paip

    7/9

    Aplikasi Idea

    Membuat latihan 1. Guru meminta pelajar untuk

    membentuk kumpulan yang

    terdiri daripada 5 orang

    murid.

    2. Guru memberikan latihan

    dalam kumpulan.

    3. Guru meminta setiap

    kumpulan berbincang dalam

    memberikan jawapan.

    4. Guru membincangkan

    jawapan dan berlalih ke

    aktiviti seterusnya.

    5. Guru meminta setiap pelajar

    menjawab soalan

    pengukuhan di dalam

    lembaran kerja.

    6. Guru meminta beberapa

    orang pelajar untuk

    memberikan jawapan dan

    membincangkannya.

    1. Pelajar membentuk 3

    kumpulan yang terdiri

    daripada 4 orang pelajar.

    2. Pelajar berbincang dan

    menjawab soalan.

    3. Setiap ahli kumpulan

    keluar ke hadapan untuk

    melekatkan jawapan pada

    rajah Sistem Bekalan Air di

    rumah.

    4. Pelajar bersedia beralih

    ke aktiviti seterusnya.

    5. Setiap pelajar menjawab

    soalan pengukuhan yang

    diberikan di dalam satu

    lembaran kerja yang

    diberikan.

    6. Beberapa orang pelajar

    memberikan jawapan

    mereka.

    Pendekatan :

    Masteri terpimpin

    Strategi / Teknik:

    Perbincangan dan

    pembentangan jawapan

    ABM :

    Monting board, kad

    jawapan berpelekat,

    buku teks dan buku

    rujukan, lembaran kerja

    Nilai :

    Menghormati guru,

    memberi tumpuan,

    bekerjasama, berani

    KBKK :

    Berfikir dan menjana

    idea

  • 7/29/2019 RPH Kerja Paip

    8/9

    Refleksi/

    Penutup

    Kesimpulan:

    Terdapat dua jenis sistem bekalan air

    di rumah iaitu sistem terus dan sistem

    tidak terus. Dalam setiap sistem

    terdapat paip dimana setiap paip

    mempunyai fungsinya yang

    tersendiri. Tangki simpanan

    digunakan sebagai satu medium

    penyimpanan air sebelum diagihkan

    ke kelengkapan perpaipan.

    1. Guru membuat rumusan dan

    kesimpulan topik yang

    diajar.

    2. Guru menyoal murid soalan

    yang berkaitan.

    3. Guru menghabiskan

    pengajaran dengan kata-kata

    mutiara dari Saidina Ali.

    1. Pelajar mendengar dan

    mampu membuat rumusan

    dan mengukuhkan

    pemahaman.

    2. Pelajar menjawab soalan.

    3. Pelajar dapat memahami

    maksud kata-kata mutiara

    tersebut.

    Pendekatan :

    Inkuiri terpimpin

    Strategi / Teknik:

    Penumpuan dan

    sumbangsaran

    ABM :

    Slide power point, buku

    teks, buku rujukan

    Nilai :

    Menghormati guru, ,

    KBKK :

    Merumus idea

    PENTAKSIRAN/

    PENILAIAN

    Guru memberi kuiz kepada

    murid

    Murid menjawab kuiz secara

    lisan

  • 7/29/2019 RPH Kerja Paip

    9/9

    Pengayaan

    Guru meminta pelajar membaca

    tajuk 4.2 : Jenis Paip,

    Penyambung Paip, dan Bahan

    Pemasangan Paip di muka

    surat 67-71 Buku Teks

    Kemahiran Hidup Bersepadu

    Tingkatan 1 untuk pelajaran

    akan datang.

    Buku Teks

    Tugasan Persediaan

    Mengajar Guru

    Guru menyediakan gambar foto

    jenis paip, penyambung paip,

    dan bahan pemasangan paip.

    Refleksi

    (i) Guru Pelatih

    (ii) PenyeliaPensyarah

    Guru merasakan pelajaran/tajuk ini lebih mudah difahami jika A/BBM ditambah lagi