rph jahitan thn 6
TRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran: Kemahiran Hidup
Kelas: 6 Pintar
Tarikh: Isnin
Masa: 12.10 tghari – 1.10 ptg (1 jam)
Bilangan Pelajar: 30 orang
Tajuk: Jahitan
Sub Tajuk: Penghasilan Artikel
Pengetahuan Sedia Ada:
1) Pelajar telah didedahkan dengan alatan jahitan dan kegunaanya pada
tahun 5.
2) Pelajar telah mengetahui mata jahitan asas.
Hasil Pembelajaran: Pada akhir pembelajaran, murid-murid dapat:
1) menyenaraikan 2 daripada 5 bahan terpakai untuk dikitar semula dengan
tepat.
2) menyatakan langkah-langkah menjahit artikel dengan betul.
3) menunjukkan 3 daripada 11 langkah membuat artikel dengan betul.
Kemahiran Berfikir: Meneliti bahagian dan Keseluruhan
Penerapan Nilai: Bekerjasama, Rajin, berdisiplin
Bahan Bantu Mengajar: Buku Teks(m/s 70-73), bahan jahitan, uncang yang telah
siap, lembaran kerja.
Pendidikan Alam Sekitar: Kain adalah bahan yang susah untuk dikitar semula. Jika
dibakar akan mencemarkan persekitaran.
Langkah/Fasa Masa (Minit)
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran Catatan
Set Induksi (5 minit)12.10 – 12.15p.m
Pengenalan kepada tajuk jahitan. 1) Guru bersoal jawab dengan murid.- Apakah barang yang saya pegang
sekarang?- Uncang ini diperbuat daripada apa?- Bolehkah kamu menghasilkan
sendiri uncang ini?2) Guru mengaitkan jawapan murid
dengan pelajaran hari ini.
BBM: uncang yang telah siap.PAS: Kain adalah bahan yang susah untuk dikitar semula. Jika dibakar akan mencemarkan persekitaran.
Langkah 1 (10 minit)12.15 – 12.25 p.m
Bahan yang boleh dikitar semula:1. Langsir tingkap2. Sarung kusyen3. Pakaian lama4. Cadar5. Kain perca
1) Guru menerangkan tentang bahan-bahan kitar semula yang boleh digunakan untuk membuat uncang.
2) Guru membahagikan murid kepada lima kumpulan.
3) Guru memberikan lembaran kerja kepada setiap kumpulan.
4) Murid berbincang dalam kumpulan tentang bahan kitar semula yang boleh digunakan untuk membuat uncang.
BBM: lembaran kerja.
Langkah 2 (15 minit)12.25 – 12.40p.m
Penyambungan litar elektronik.
langkah-langkah menjahit uncang:- Sediakan alatan dan bahan.- Sediakan pola.- Susun pola diatas sehelai fabrik. Masukkan kertas
karbon dibawah pola dan sematkan dengan jarum peniti.
- Pindahkan tanda pola kearas fabrik dengan menggunakan roda surih. Kemudian gunting.
- Lipat fabrik ke S.D. pada bahagian atas (A) untuk membuat kelepet selebar 3cm. Semat dengan jarum peniti dan jahit jahitan jelujur kasar.
- Tetapkan kelepet dengan jahitan jelujur halus
1) Guru menerangkan mengenai langkah-langkah membuat uncang.
2) Murid mendengar sambil merujuk buku teks semasa guru memberi penerangan.
3) Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid.(lampiran 3)
4) Murid dikehendaki menyiapkan tugasan tersebut dan menghantarnya pada keesokkan harinya.
KB: Meneliti bahagian dan KeseluruhanBBM: Buku teks tahun 6, m/s 70-73, lembaran kerja.Nilai: berdisiplin, rajin
ataupun sembat. Cabut jahitan jelujur kasar.- Jahit sebaris jahitan kia 2 cm dari tepi kelepet untuk
memasukkan tali atau riben.- Ulang langkah 5, 6, dan 7 pada bahagian bawah (B)
fabrik. - Temukan kedua-dua S.L fabrik dan semat dengan
jarum peniti. Jahit jelujur kasar pada garis pemadan sehingga pada jahitan kia untuk tempat riben. Tinggalkan bahagian yang telah dibuat kelepet tadi.
- Jahit uncang dengan jahitaan jelujur kasar. Terbalikkan uncang ke S.L.
- Potong dua helai reben tau tali berukuran 50 cm. Masukkan rebeb A dengan menggunakan pin dari bahagian kanan lubang tali uncang dan tarik sehingga punca reben keluar dari lubang kiri. Reben B dimasukkan dari bahagian kiri ke kakan uncang seperti gambar diatas.
Langkah 312.40 – 1.05 p.m
(25 minit)
Membuat artikel 1) Guru mengedarkan bahan-bahan membuat artikel kepada setiap kumpulan.
2) Murid duduk dalam kumpulan dan membuat artikel bersama ahli kumpulan.
3) Guru memberi bimbingan kepada murid semasa membuat artikel.
Nilai: kerjasama
Penilaian Langkah 1:1) Guru memberikan lembaran kerja
kepada setiap kumpulan.2) Murid berbincang dalam kumpulan
tentang bahan kitar semula yang boleh digunakan untuk membuat uncang.
Langkah 2:5) Guru mengedarkan lembaran kerja
kepada murid.(lampiran 3)6) Murid dikehendaki menyiapkan
Nilai: KerjasamaKMD: Barangan elektrik canggih yang ada pada tahun 2020.
tugasan tersebut dan menghantarnya pada keesokkan harinya.
Penutup (5 minit)1.05 – 1.10p.m
1) Guru membimbing murid membuat
rumusan pembelajaran pada hari ini.
1)
Refleksi:___________________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________