rph isipadu cecair 4c

5
Mata pelajaran Sains Tahun 4 Cinta Tempat Makmal Sains Tarikh 15/4/2013 Masa 9.15 a.m – 10.15 a.m (60 minit) Bil. Pelajar 35 orang Tajuk Isipadu Sub tajuk Isipadu (cecair) Objektif Pembelajar an 1. Memahami bagaimana untuk menyukat isipadu cecair. Hasil Pembelajar an Pada akhir pembelajaran , murid-murid dapat : 1. Menyatakan pelbagai kaedah yang boleh digunakan untuk menyukat isipadu cecair. 2. Menyatakan unit piawai bagi isipadu cecair daam system metric. 3. Memilih jenis-jenis alat pengukur unit piawai yang sesuai untuk digunakan. 4. Menyukat isipadu cecair dengan menggunakan teknik yang betul. 5. Merekod isipadu yang disukat dalam unit piawai. Pengetahua n lalu Pelajar sudah tahu mengukur isipadu cecair dengan menggunakan alat-alat pengukuran bukan piawai. Alat bantu mengajar Bikar , silinder penyukat , air berwarna , air baldi, cawan,cawan plastic, bekas dadih, sudu besar,penutup botol, senduk, tabung uji ,video animasi dan LCD Langkah Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Catatan

Upload: gdgirl

Post on 02-Dec-2015

147 views

Category:

Documents


8 download

DESCRIPTION

rancangan pengajaran harian

TRANSCRIPT

Page 1: Rph Isipadu Cecair 4c

Mata

pelajaran

Sains

Tahun 4 Cinta

Tempat Makmal Sains

Tarikh 15/4/2013

Masa 9.15 a.m – 10.15 a.m (60 minit)

Bil. Pelajar 35 orang

Tajuk Isipadu

Sub tajuk Isipadu (cecair)

Objektif

Pembelajaran

1. Memahami bagaimana untuk menyukat isipadu cecair.

Hasil

Pembelajaran

Pada akhir pembelajaran , murid-murid dapat :

1. Menyatakan pelbagai kaedah yang boleh digunakan untuk

menyukat isipadu cecair.

2. Menyatakan unit piawai bagi isipadu cecair daam system metric.

3. Memilih jenis-jenis alat pengukur unit piawai yang sesuai

untuk digunakan.

4. Menyukat isipadu cecair dengan menggunakan teknik

yang betul.

5. Merekod isipadu yang disukat dalam unit piawai.

Pengetahuan

lalu

Pelajar sudah tahu mengukur isipadu cecair dengan menggunakan alat-alat

pengukuran bukan piawai.

Alat bantu

mengajar

Bikar , silinder penyukat , air berwarna , air baldi, cawan,cawan plastic,

bekas dadih, sudu besar,penutup botol, senduk, tabung uji ,video animasi

dan LCD

Langkah Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan

Pembelajaran

Catatan

Set induksi

(5 minit) Pengenalan Topik

1.       Guru menayangkan sebuah

video animasi ikan dan air.

2.       Guru menyuruh murid untuk

menerangkan apa yang telah mereka

faham melalui video tersebut.

3. Guru memperkenalkan topic yang

ingin diajar pada hari ini.

BBM:

-Video ikan dan air

KPS: Memerhati

Membuat inferens

Meramal

Nilai:

Bersyukur

Bertanggungjawab

Prihatin

Page 2: Rph Isipadu Cecair 4c

Pencetusan

idea

(15 minit)

1. Menyatakan

pelbagai

kaedah yang

boleh

digunakan

untuk

menyukat

isipadu cecair.

1. Guru membahagikan murid

kepada 5 kumpulan.

2. Setiap kumpulan disediakan

satu objek yang boleh

digunakan untuk mengukur

isipadu cecair.

- Cawan

- Penutup botol

- Sudu besar

- Senduk

- bekas dadih

3. Murid diberikan

satu situasi

permasalahan

berdasarkan

video animasi Upin

dan Ipin.

4. Dengan menggunakan objek

yang telah disediakan, setiap

kumpulan perlu mengisi

penuh air ke dalam cawan

plastic dengan

menggunakan objek yang

diberi.

5. Murid membentangkan hasil

dapatan di hadapan kelas.

BBM:

-Cawan Plastik

-Cawan Kecil

-Penutup botol

-Sudu besar

-Senduk

-bekas dadih

KPS:

Meramal

Membuat inferens

Memerhati

Mengukur dan

menggunakan

nombor

Nilai:

Bekerjasama

Komunikasi

Penstrukturan

idea

(20 minit)

1. Menyatakan

unit piawai

bagi isipadu

cecair daam

system

metric.

2. Memilih

jenis-jenis alat

pengukur unit

piawai yang

sesuai

untuk

1. Guru menerangkan kepada

murid tentang teknik yang betul

ketika menyukat isipadu cecair

dengan menggunakan alat

penyukat berpiawai.

1. Murid melabelkan tabung uji A,

B, C, dan D.

2. Murid menuangkan air yang

berwarna ke dalam tabung uji

seperti rajah diberikan.

3. Murid menyukat 7ml air dari

tabung B dan campurkan ke

BBM:

Tabung uji

Pewarna

KPS:

Meramal

Membuat inferens

Memerhati

Mengukur dan

menggunakan

nombor.

Page 3: Rph Isipadu Cecair 4c

digunakan. dalam tabung uji A.

4. Murid menyukat 4 ml air dari

tabung uji C dan campurkan ke

dalam tabung uji D.

5. Murid mengukur dan catatkan

isipadu cecair di dalam setiap

tabung uji ke dalam jadual.

6. Murid merekodkan sukatan

isipadu air pada jadual dalam

lembaran kerja.

7. Murid membentangkan hasil

penyelesaian di hadapan kelas.

8. Murid menyatakan kelebihan

mengukur isipadu cecair

dengan menggunakan alat

penyukat berpiawai.

Nilai:

Bekerjasama

Komunikasi

Aplikasi Idea

(15 minit)

1. Menyukat

isipadu cecair

dengan

menggunakan

teknik

yang betul.

2. Merekod

isipadu yang

disukat dalam

unit piawai.

1. Guru meminta murid

menyatakan unit piawai bagi

isipadu cecair.

2. Murid menyatakan unit piawai

bagi

isipadu cecair.

-          Mililiter

-          Liter

3. Dalam kumpulan yang sama ,

guru meminta murid

menyediakan secawan air sirap

dengan menggunakan bahan-

bahan yang telah disediakan.

- Bes Sirap

- Air Mineral

- Air Gula

4. Murid menyukat bahan-bahan

tersebut dengan menggunakan

alat penyukat berpiawai untuk

menyediakan secawan air

sirap.

5. Murid merekod sukatan bahan-

bahan yang diperlukan untuk

membuat secawan air sirap.

BBM:

-Bes Sirap

-Air Gula

-Air Mineral

- Cawan Plastik

-Bikar

-Silinder Penyukat

KPS:

Meramal

Membuat inferens

Memerhati

Mengukur dan

menggunakan

nombor.

Nilai:

Bekerjasama

Komunikasi

Page 4: Rph Isipadu Cecair 4c

6. Murid membentangkan air sirap

yang disiapkan dihadapan

kelas.

Penutup

(5 minit)

Murid memahami

konsep menyukat

isipadu cecair dengan

menggunakan silinder

penyukat dan bikar

Murid melengkapkan peta minda pada

papan putih.

BBM:

Bahan

Rangsangan