rph ikan hiasan tahun 5

8
Rancangan Pengajaran Harian Mata Pelajaran : Kemahiran Hidup Bersepadu Hari : Jumaat Tarikh : 7 Julai 2006 Masa : 9.00 pg – 10.00 pg Kelas : 5 Cemerlang Bilangan : 40 Orang Mata Pelajaran : Kemahiran Hidup Bersepadu Tajuk / Sub Tajuk : 7.1 Ikan Hiasan 7. 1.1 Pengenalan kepada Ikan Hiasan Pengetahuan Sedia Ada: Murid pernah melihat ikan didalam akuarium dan mengetahui beberapa jenis ikan hiasan. Objektif Eksplisit : Di akhir pembelajaran, murid dapat; i. Menyenaraikan sekurang-kurangnya 5 jenis ikan hiasan dengan tepat selepas melihat paparan oleh guru. ii. Murid dapat menyebut dan melabelkan dengan betul sekurang-kurangnya 6 bahagian ikan selepas melihat paparan guru.

Upload: syahmi-syafiq

Post on 25-Jul-2015

136 views

Category:

Documents


6 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rph Ikan Hiasan Tahun 5

Rancangan Pengajaran Harian

Mata Pelajaran : Kemahiran Hidup Bersepadu

Hari : Jumaat

Tarikh : 7 Julai 2006

Masa : 9.00 pg – 10.00 pg

Kelas : 5 Cemerlang

Bilangan : 40 Orang

Mata Pelajaran : Kemahiran Hidup Bersepadu

Tajuk / Sub Tajuk : 7.1 Ikan Hiasan

7.1.1 Pengenalan kepada Ikan Hiasan

Pengetahuan Sedia Ada: Murid pernah melihat ikan didalam akuarium dan

mengetahui beberapa jenis ikan hiasan.

Objektif Eksplisit : Di akhir pembelajaran, murid dapat;

i. Menyenaraikan sekurang-kurangnya 5 jenis ikan

hiasan dengan tepat selepas melihat paparan oleh

guru.

ii. Murid dapat menyebut dan melabelkan dengan betul

sekurang-kurangnya 6 bahagian ikan selepas melihat

paparan guru.

iii. Murid dapat menyatakan sekurang-kurang 2 kategori

ikan hiasan dengan betul selepas melihat paparan

guru.

Kemahiran Berfikir : Membanding beza, mengkategori dan melabel

BBM : Ikan hiasan, gambar, slide PowerPoint.

Nilai Murni : Hargai makhluk ciptaan tuhan, kreativiti, tekun dan

kerjasama.

Strategi/Kaedah : Strategi mediatif, deduktif, Induktif,

konstektual, konstruktif dan komunikatif

Pelaksanaan P & P :

Page 2: Rph Ikan Hiasan Tahun 5

Langkah/ Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan/ Nilai

Set Induksi

(10 minit)

Menunjukkan video ikan

dalam akuarium.

Menunjukkan beberapa

keping gambar yang

berkaitan dengan ikan

hiasan dan akuarium.

Guru memaparkan video ikan berenang-renang di

dalam akuarium selama 3 minit.

Kemudian, guru memanggil 3 orang murid dan

menunjukkan beberapa keping gambar tentang ikan

hiasan dan akuarium kepada murid tadi.

Guru menyuruh murid yang melihat gambar tersebut

menceritakan kepada murid-murid lain tentang apa

yang dilihat di dalam gambar tersebut.

Guru akan menyuruh murid lain teka dan

memberikan jawapan yang sesuai.

Guru menghubungkaitkan gambar yang diteka tadi

dengan topik pengajaran & pembelajaran.

ABM:

1. Video ikan hiasan

2. Gambar ikan hiasan dan

gambar kelengkapan

akuarium.

Page 3: Rph Ikan Hiasan Tahun 5

Langkah 2

(15 minit)

Pengenalan kepada bahagian

ikan :

sirip

sisik

mata

ekor

insang

dubur

kepala

mulut

Murid menyaksikan persembahan MS Power Point

untuk melihat bahagian badan ikan.

Murid mengenal pasti bahagian-bahagian ikan.

Guru secara tidak langsung menerangkan fungsi

bahagian-bahagian ikan.

Guru memberi edaran merupakan bahagian badan

ikan hiasan supaya pelajar dapat melabelkan

bahagian badan ikan dengan tepat.

Penilaian:

Murid dapat menyatakan sekurang-kurangnya 6

bahagian ikan dan kegunaannya.

ABM:

Komputer, LCD

KBKK:

Melabel.

Nilai murni:

Teliti

Strategi:

Kontekstual & perbincangan

Langkah 3

(20 minit)

Mengenali ikan hiasan tropika.

- Ikan emas

- Ikan tiger barb

- Ikan angel

- Ikan oscar

- Ikan pelaga

- Ikan koi

Guru memaparkan slaid PWP berkenaan jenis-jenis

ikan hiasan tropika kepada murid-murid serta guru

memberi penerangan ciri-ciri ikan.

ABM:

Gambar slaid jenis ikan

hiasan tropika

KBKK:

Mengkategori

Nilai Murni:

Beri perhatian kepada guru.

Page 4: Rph Ikan Hiasan Tahun 5

Mengenalpasti kategori ikan

hiasan dan sifat-sifatnya.

- Ikan karnivor

- Ikan Herbivor

- Ikan omnivor

- Ikan pemakan plankton

Selepas guru memaparkan kategori ikan hiasan

tropika, guru memberikan pelajar lembaran aktiviti

iaitu mengakategorikan ikan mengikut penyataan

tentang ciri-ciri ikan mengikut kategori.

Penilaian:

Murid dapat menyatakan sekurang-kurang 2 kategori

ikan hiasan dengan betul selepas melihat paparan guru.

Strategi:

Konstruktif dan

perbincangan

Penutup

15 Minit

Rumusan Isi Pelajaran :

Guru menyatakan sebab

dan tujuan memelihara ikan

hiasan.

- Nyatakan dalam bentuk

peta minda seperti :

Guru menyoal murid secara rambang mengenai

sebab dan tujuan memelihara ikan.

Guru meminta murid menuliskan jawapan dalam

bentuk peta minda atau carta tulang ikan di papan

putih supaya lebih menarik.

Sebagai penutup, murid diminta untuk menyanyikan

lagu `Ikan Kekek` beramai-ramai

Aktiviti Susulan:

Murid-murid diminta mengumpulkan gambar foto atau

gambarajah yang berkaitan dengan topik pelajaran pada

BBM:

Lagu Ikan kekek, Marker

pen, kertas mahjong

KBKK:

Menjana idea dan

mendapatkan maklumat

Nilai murni:

Kreatif dan sifat inkuiri

Page 5: Rph Ikan Hiasan Tahun 5

hari ini.

Strategi:

Sumbang saran &

perbincangan

Page 6: Rph Ikan Hiasan Tahun 5

RUJUKAN.http://eiracomelz.blogspot.com/2010/07/ikan-gapi-ku.htmlhttp://liriklaguterbaru.com/search/rph+ikan+hiasan+kh+tahun+5http://harizamrry.com/2008/02/page/4/