rph ciri-ciri haiwan sains tahun 3

4
Matapelajaran : Sains Kelas : 3 Melor (3.1) Tarikh : 2 April 2013 Masa : 11.45 – 12.45 tengah hari Bilangan Murid : 28 orang Tajuk : Ciri-ciri haiwan Objektif Umum : Ciri-ciri haiwan Objektif Pembelajaran : Mengenalpasti ciri-ciri haiwan Hasil pembelajaran : Di akhir pelajaran murid dapat, 1. Mengenal pasti ciri-ciri luaran haiwan. 2. Menyenaraikankan sekurang-kurangnya 5 ciri-ciri luaran haiwan 3. Merekod ciri-ciri luaran haiwan dalam jadual 4. Menerangkan persamaan dan perbezaan diantara haiwan berdasarkan jadual.

Upload: datuk-seri-izzul-syahmi

Post on 02-Dec-2015

710 views

Category:

Documents


20 download

DESCRIPTION

RPH Ciri-Ciri Haiwan Sains Tahun 3

TRANSCRIPT

Page 1: RPH Ciri-Ciri Haiwan Sains Tahun 3

Matapelajaran : Sains

Kelas : 3 Melor (3.1)

Tarikh : 2 April 2013

Masa : 11.45 – 12.45 tengah hari

Bilangan Murid : 28 orang

Tajuk : Ciri-ciri haiwan

Objektif Umum : Ciri-ciri haiwan

Objektif Pembelajaran : Mengenalpasti ciri-ciri haiwan

Hasil pembelajaran :

Di akhir pelajaran murid dapat,

1. Mengenal pasti ciri-ciri luaran haiwan.

2. Menyenaraikankan sekurang-kurangnya 5 ciri-ciri

luaran haiwan

3. Merekod ciri-ciri luaran haiwan dalam jadual

4. Menerangkan persamaan dan perbezaan diantara

haiwan berdasarkan jadual.

Page 2: RPH Ciri-Ciri Haiwan Sains Tahun 3

Langkah Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan

pembelajaran

Catatan /BBM

Set induksi

(5 minit)

Mengenal pasti ciri-

ciri luaran haiwan

1.Guru memberikan pantun teka teki

mengenai haiwan kepada 10 orang

murid.

2.Murid diminta meneka jawapan bagi

teka teki tersebut.

3.Murid diminta melekatkan 10

jawapan (kad gambar haiwan)

yang diteka oleh mereka dipapan

tulis.

4.Guru mengaitkan aktiviti yang

dijalankan dengan tajuk pelajaran

hari ini.

· Kad pantun

teka teki

· Kad gambar

haiwan

Langkah 1

( 10 minit)

Menyenaraikan ciri-

ciri luaran haiwan

1. Murid diminta

menyenaraikan ciri-ciri luaran

haiwan.

2. Guru menunjukkan ciri-ciri luaran

haiwan yang telah disebutkan oleh

murid dalam bentuk peta minda.

·Power point slide

Langkah 2

(20 minit)

Mengelaskan ciri-

ciri luaran haiwan

mengikut

kumpulannya.

1.Setiap murid diberikan sekeping

gambar haiwan.

2.Murid-murid diminta

menyebutkan ciri-ciri luaran yang

terdapat pada setiap haiwan

tersebut.

3.Guru menyediakan 5 stesen mengikut

ciri-ciri luaran haiwan iaitu :

i. Stesen 1

Haiwan yang mempunyai kaki

empat dan berbulu halus.

ii. Stesen 2

·Kad gambar

haiwan

Page 3: RPH Ciri-Ciri Haiwan Sains Tahun 3

Haiwan yang berkaki

dua dan berbulu

pelepah

iii. Stesen 3

Haiwan yang mempunyai

banyak kaki

iv. Stesen 4

Haiwan yang mempunyai

cangkerang

v. Stesen 5

Haiwan yang tiada kaki dan

bersisik

4. Sambil memegang gambar,

murid-murid diminta bergerak

kestesen yang berkaitan

dengan ciri-ciri luaran yang

terdapat pada haiwan yang

dipegang oleh mereka.

Langkah 3 Persamaan dan 1. Guru melekatkan gambar ·Manila kad

(20 minit) perbezaan haiwan haiwan pada papan tulis. ·Marker pen

2. Murid dibahagikan kepada 4

kumpulan.

3. Murid diminta mengelaskan

haiwan-haiwan yang dilekatkan

dipapan tulis kepada lima

kumpulan di dalam manila kad

iaitu:

i. Haiwan yang mempunyai kaki

empat dan berbulu halus.

ii. Haiwan yang berkaki dua

dan berbulu pelepah

iii. Haiwan yang mempunyai

banyak kaki

iv. Haiwan yang mempunyai

cangkerang

Page 4: RPH Ciri-Ciri Haiwan Sains Tahun 3

v. Haiwan yang tiada kaki dan

bersisik

4. Wakil setiap kumpulan

membentangkan hasil kerja

mereka dihadapan kelas.

Penutup Rumusan isi pelajaran 1. Guru membuat rumusan

(5minit) akhir isi pelajaran.

2. Murid dikehendaki mencari

perkataan tersembunyi dan

mengelaskan perkataan itu

mengikut kumpulannya.