rph buah buahan

5
RANCANGAN PENGAJARAN SLOT TUNJANG SAINS DAN TEKNOLOGI Tunjang Utama Sains dan Teknologi Kelas Prasekolah SKBAD Tarikh 11 Mac 2013 Masa 8.45 pagi hingga 9.45 pagi Bilangan murid 24orang Modul Tema Tema Buah- buahan Standard Kandungan ST 3.3 Meneroka bahagian- bahagian tumbuhan iaitu daun, bunga, buah serta pertumbuhan anak benih. Standard Pembelajaran Utama ST 3.3.8 Memerhati, membanding dan mengumpulkan sayur- sayuran dan buah- buahan yang biasa dijumpai mengikut biji. Standard Pembelajaran Lain Yang Disepadukan BM 2.3.7 Bercerita dan memberi pendapat. KTI/ MZ 2.1.13 Menyanyi dengan gerakan Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat : 1. Murid dapat membuat banding beza buah- buahan banyak biji dan satu biji 2. Berinteraksi dengan guru melalui teknik penyoalan. 3. Menyanyi sambil membuat pergerakan kreatif Penerapan nilai Mengamalkan makanan yang berkhasiat

Upload: kinomulok

Post on 15-Dec-2015

186 views

Category:

Documents


11 download

DESCRIPTION

PRA SEKOLAH TUNJANG SAINS DAN TEKNOLOGI

TRANSCRIPT

Page 1: Rph Buah Buahan

RANCANGAN PENGAJARAN SLOT

TUNJANG SAINS DAN TEKNOLOGI

Tunjang Utama Sains dan Teknologi

Kelas Prasekolah SKBAD

Tarikh 11 Mac 2013

Masa 8.45 pagi hingga 9.45 pagi

Bilangan murid 24orang

Modul Tema

Tema Buah- buahan

Standard Kandungan ST 3.3 Meneroka bahagian- bahagian tumbuhan iaitu

daun, bunga, buah serta pertumbuhan anak benih.

Standard Pembelajaran

Utama

ST 3.3.8 Memerhati, membanding dan mengumpulkan

sayur- sayuran dan buah- buahan yang biasa dijumpai

mengikut biji.

Standard Pembelajaran Lain

Yang Disepadukan

BM 2.3.7 Bercerita dan memberi pendapat.

KTI/ MZ 2.1.13 Menyanyi dengan gerakan

Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :

1. Murid dapat membuat banding beza buah-

buahan banyak biji dan satu biji

2. Berinteraksi dengan guru melalui teknik

penyoalan.

3. Menyanyi sambil membuat pergerakan kreatif

Penerapan nilai Mengamalkan makanan yang berkhasiat

Pengetahuan Sedia Ada 1. Murid sudah mengenali buah- buahan yang

terdapat di sekeliling mereka.

2. Murid biasanya didedahkan dengan nyanyian.

Kemahiran Berfikir Banding beza/Pengelasan

Alat Bantu Mengajar 1. Kad bergambar

2. Carta buah

3. Carta lagu

4. Lembaran kerja

5. Transperasi

Fokus MI Kecerdasan Linguistik, Kecerdasan Interpersonal,

Kecerdasan Naturalis, Kecerdasan Kinestetik

Page 2: Rph Buah Buahan

Kosa Kata Khasiat

LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI CATATAN/BBB

Set induksi Bersoaljawab Guru bersoaljawab dengan

murid mengenai

ciri- ciri buahan-buahan

seperti:

i. Warna

ii. Rasa

iii. Bentuk

iv. Banyak biji dan satu

biji

v. Khasiatnya

BBB :

Transperasi 3

(Carta)

KB :

Menjana Idea

MI :

Linguistik/

Interpersonal

PN: Ambil berat

Langkah 1 Memperkenalkan buah-

buahan banyak biji dan

satu biji

Guru menunjukkan kad

gambar buah- buahan dan

meminta murid untuk

meneka buah tersebut

mempunyai banyak biji atau

satu biji.

BBB :

Transperasi 4

( Kad gambar)

MI : Linguistik

Interpersonal

KB : Banding

beza

Langkah 2 Membuat aktiviti

pengukuhan

1. Guru memberi

arahan kepada murid

untuk membuat

aktiviti pengelasan

buah melalui aktiviti

suai padan.

2. Guru mengedarkan

lembaran kerja

kepada murid.

BBB :

Transperasi 5

(Lembaran kerja)

MI : Kecerdasan

Naturalis

Page 3: Rph Buah Buahan

3. Murid membuat

aktiviti tersebut.

Langkah 3 Penutup

Nyanyian lagu buah

“Tembikai”

Kutanam pokok buah

Buah tembikai namanya

Kusiram dan kujaga

Lama besar jadinya

Kuambil buah tembikai

Kubuat air tembikai

Kuminum dan ku rasa

Rasa sedap airnya

1. Murid menyanyi lagu

buah- buahan

dengan bimbingan

guru.

2. Guru membuat

tunjukcara menyanyi

sambil membuat

pergerakan kreatif.

3. Murid menyanyi

sambil membuat

pergerakan kreatif.

BBB :

Transperasi 6

(Carta lagu)

PN : Makanan

berkhasiat

MI : Kecerdasan

Kinestetik

Refleksi Pada akhir pengajaran ini murid :

Murid

1. Dapat membuat banding beza buah- buahan banyak biji dan satu

biji.

2. Menunjukkan seronok dalam aktiviti nyanyian sambil gerakan

3. Dapat menyatakan kepentingan khasiat buah- buahan.

4. Dapat berinteraksi dengan guru

Guru

1. Guru perlu merancang isi pelajaran dengan lebih berkesan lagi.

2. Guru hendakalah menggunakan pelbagai intonasi suara bagi

Page 4: Rph Buah Buahan

menarik minat murid bersesuaian dengan tunjang yang digunakan.