rph bm tahun 4
DESCRIPTION
kkTRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (KSSR)(KEMAHIRAN DIDIK HIBUR)
Tarikh /Hari : 05.03.2015
Hari : Khamis
Tahun : 4 Bestari
Bil Murid : 9 orang
Masa : 2.00 petang hingga 3.00 petang (60 minit)
Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia
Tema : Kekeluargaan
Tajuk : Keluargaku
STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN
4.1 Menyebut dan memahami unsur seni dalam lagu melalui nyanyian secara didik hibur.
4.1.1 Menyebut dan memahami lirik lagu yang mengandungi nilai dan pengajaran yang dipersembahkan melalui nyanyian secara didik hibur.
Objektif :
Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Menyanyikan lagu “keluarga bahagia” dengan irama yang betul dan sebutan yang jelas serta intonasi yang betul.
ii. Menyatakan sekurang-kurangnya 5 daripada 8 nilai dan pengajaran yang terdapat dalam lagu “Keluarga bahagia”.
Sistem Bahasa
Sebutan dan Intonasi : Menyebut perkataan dan ayat dalam lirik lagu dengan sebutan dan intonasi yang betul.
Kosa kata : hindar, derhaka, bahagia, leka
Pengisian Kurikulum
Ilmu : Pendidikan Moral, Pendidikan Muzik
Kemahiran : Kemahiran bertutur, kemahiran membaca
Nilai Murni : Hormat menghormati, tolong-menolong, baik hati. kasih sayang,
Peraturan sosiobudaya : Menyatakn pengajaran yang terdapat dalam lirik lagu “Keluarga bahagia”.
Teknologi Maklumat dan Komunikasi : Belajar melalui TMK
Kemahiran Bernilai Tambah
Kemahiran berfikir : Menghubung kait, menjana idea, merumus
Didik Hibur : Menyanyikan lagu “Keluarga bahagia”.
Kecerdasan Pelbagai : Verbal linguistik, Interpersonal. Muzik, kinestetik
Belajar Cara Belajar : Mendengar dengan berkesan
Pembelajaran kontekstual : Menghubung kait dengan kehidupan seharian murid.
Bahan bantu mengajar
Jenis Bilangan
1 Komputer riba 1
2 Lirik lagu “Keluarga bahagia”. 9 helai
3 Lembaran kerja 3 helai
4 Iklan Hari Raya terbitan Petronas 1
5 Lagu “Keluarga bahagia”. 1
Pengetahuan Sedia Ada : Murid mengenali setiap anggota dalam keluarganya.
: Murid pernah mendengar lagu “Keluarga bahagia” sebelum ini.
Langkah /masa Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan
Set Induksi
2.00-2.05
(5 minit)
Iklan Hari Raya terbitan Petronas
Soalan:
1. Apakah yang anda dapat perhatikan dalam iklan tersebut?
2. Siapakah yang terlibat di dalam iklan tersebut?
Murid diperlihatkan dengan iklan hari raya terbitan Petronas.
Murid akan memerhatikan iklan tersebut.
Murid dan guru bersoal jawab mengenai iklan hari raya tersebut.
Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran pada hari tersebut
BBM
Iklan Hari Raya terbitan Petronas
KB
Menghubung kait, menjana idea
Strategi
Berpusatkan Murid dan Bahan
Kecerdasan Pelbagai
Verbal-Linguistik
Teknik :
Soal Jawab
Langkah 1
2.05-2.20
(15 minit)
Lirik lagu Keluarga bahagia:
(Rujuk Lampiran 1)
Aktiviti 1
Murid diperdengarkan dengan lagu “Keluarga bahagia.”
Murid diedarkan dengan lirik lagu “Keluarga bahagia.”
Murid membaca lirik lagu dengan sebutan yang jelas.
Guru membimbing murid membaca dengan sebutan yang jelas.
Aktiviti 2
Murid menyanyi lagu “Keluarga bahagia” dengan iringan muzik.
Beberapa orang murid dipilih secara rawak untuk menyanyikan lagu “Keluarga bahagia.” di hadapan kelas.
Guru akan membimbing murid menyanyi menggunakan irama yang betul dan sebutan yang jelas serta intonasi yang betul.
BBM
Lagu lagu Keluarga bahagia
Lirik lagu Keluarga bahagia
KB
Verbal linguistik
Interpersonal
Kinestetik
Nilai Murni
Saling Bekerjasama
Strategi
Berpusatkan murid dan bahan
Objektif penilaian
Menyanyikan lagu “Keluarga