rph bm tahun 1

4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Hari : Isnin Tarikh : 7/4/2014 Kelas : Tahun 1 S / 1 K Masa : 10.20-11.20(1S)/11.20 -12.20(1K) Mata pelajaran : Bahasa Melayu Bil. Pelajar : / 39 orang Tema : Bersih Dan Sihat Tajuk : Badan Cergas Standard Kandungan Standard Pembelajaran 3.3 Membina dan menulis perkataan, frasa dan ayat dengan betul. 5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks. 3.3.1 Membina dan menulis perkatan yang mengandungi suku kata terbuka dan tertutup dengan betul dan kemas. 5.1.4 Memahami dan menggunakan kata kerja dengan betul mengikut konteks. Objektif : Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat : 1. Membina perkataan berdasarkan aktiviti yang terdapat dalam gambar. 2. Membaca perkataan yang mengandungi suku kata terbuka dan tertutup berdasarkan aktiviti yang terdapat pada gambar. 3. Membaca perkataan berdasarkan gambar yang diberi. 4. Membaca ayat yang mengandungi perkataan kata kerja. Pengisian Kurikulum/ Elemen Merentas Kurikulum Ilmu : Pendidikan Kesihatan, Pendidikan Jasmani Nilai murni : Kerjasama, kerajinan, keberanian KBT : KB- Menghubungkait Sistem Bahasa

Upload: halimjepun

Post on 25-Nov-2015

86 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

Tajuk Badan Cergas

TRANSCRIPT

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Hari : Isnin Tarikh : 7/4/2014 Kelas : Tahun 1 S / 1 K Masa : 10.20-11.20(1S)/11.20 -12.20(1K) Mata pelajaran: Bahasa Melayu Bil. Pelajar : / 39 orangTema: Bersih Dan Sihat Tajuk : Badan Cergas

Standard KandunganStandard Pembelajaran

3.3 Membina dan menulis perkataan, frasa dan ayat dengan betul.5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks.3.3.1 Membina dan menulis perkatan yang mengandungi suku kata terbuka dan tertutup dengan betul dan kemas.5.1.4 Memahami dan menggunakan kata kerja dengan betul mengikut konteks.

Objektif : Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat :1. Membina perkataan berdasarkan aktiviti yang terdapat dalam gambar.2. Membaca perkataan yang mengandungi suku kata terbuka dan tertutup berdasarkan aktiviti yang terdapat pada gambar.3. Membaca perkataan berdasarkan gambar yang diberi.4. Membaca ayat yang mengandungi perkataan kata kerja.Pengisian Kurikulum/ Elemen Merentas Kurikulum

Ilmu: Pendidikan Kesihatan, Pendidikan JasmaniNilai murni: Kerjasama, kerajinan, keberanianKBT: KB- Menghubungkait

Sistem BahasaTatabahasa : kata kerja

Bahan Bantu Mengajar:Kad perkataan

Pengetahuan Sedia Ada Murid :Murid-murid tahu tentang pergerakan-pergerakan memanaskan badan melalui pengajaran Pendidikan Jasmani.

Langkah/MasaIsi PelajaranAktiviti Pengajaran PembelajaranCatatan

Aktiviti GuruAktiviti Murid

Set Induksi(5 minit)Mencantumkan gambar

Guru memanggil seorang murid untuk mencantumkan gambarSeorang murid ke hadapan kelas dan mencantumkan gambar

Murid-murid lain memerhati dan memberikan maklum balas tentang gambar.

Strategi :Berpusatkan muridKaedah:Penyoalan dan perbincanganBBM:Gambar cantuman, pita pelekatNilai :KeberanianKBT:Menjana ideaMemadankan

Langkah 1(10minit)Membuat aktiviti memanaskan badan

Guru bersoal jawab dengan murid mengenai jenis-jenis aktiviti memanaskan badan seperti lari setempat,lompat, depang tangan, membaling, menyepak

Murid memberikan jawapan tentang apa yang diperkatakan guru.

Murid melakukan pergerakan seperti yang ditunjukkan oleh guru. Strategi:Berpusatkan guru dan muridKaedah :PenyoalanPerbincanganSimulasiBBM:GambarNilai:KerjasamaKBT:Menjana ideaMencirikan

Langkah 2(15minit)Membaca suku kata Guru tunjukkan kad sukukata dan menampal di papan tulis

Guru arahkan murid mencantumkan suku kata

Murid membaca kad sukukata yang ditampalsecara kelas.

Beberapa orang murid dipanggil untuk mencantumkan sukukata menjadi kata kerja yang lengkap berpandukan gambar.Strategi:Berpusatkan muridKaedah:PenyoalanBBM :Kad sukukataGambar

Langkah 3(15minit)Membaca ayat

Guru Menunjukkan frasa yang belum lengkap

Murid Meletakkan kata kerja yang sesuai supaya menjadi ayat tunggal yang betul.

Langkah 4(10minit)

Membaca ayat tunggal

Menulis ayat tunggal

Guru minta murid membaca ayat tunggal

Guru arahkan murid menulis ayat tunggal dengan betul dan kemas.Murid membaca ayat tunggal

Murid menyalin/ menulis ayat tunggal dengan betul dan kemas.

Penutup(5minit)Rumusan-Kognitif

-SosialGuru minta murid nyatakan cara menjaga kesihatan diri

Guru bertanya apa yang akan berlaku sekiranya kesihatan tidak dijaga.

Nyanyian lagu Senam Ceria.

Murid memberikan maklum balas terhadap soalan guru berdasarkan apa yang dipelajari.

Menyanyi lagu sambil membuat gerakan berkaitan dengan aktiviti P&P hari ini.