rph berhati hati di jalan raya

5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU Mata pelajaran : Bahasa Melayu Tahun : 1 Pintar Bilangan murid : 18 orang Tarikh : 11 Oktober 2011 Hari : Selasa Masa : 9.00 hingga 9.30 pagi Tema : Berhati-hati di Jalan Raya Tajuk : Cara Menunggang Basikal Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat : 1. Membaca teks dengan sebutan dan intonasi yang betul. 2. Menyatakan fungsi lampu isyarat 3. Menyebut dan mengeja warna lampu isyarat. Fokus Utama/ Hasil Pembelajaran Huraian Hasil Pembelajaran 5.2 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang betul dan lancar serta memahami perkara yang dibaca 3.1 Menyampaikan maklumat tentang sesuatu perkara atau tajuk menggunakan kata, istilah ,frasa, struktur ayat yang btul dan laras bahasa yang sesuai Aras 2 i. Membaca teks informatif dengan sebutan dan intonasi yang betul. Aras 1 ii.Menyampaikan maklumat berdasarkan bahan ransangan. Fokus Sampingan Huraian Hasil Pembelajaran 1.2 Bertanya dan menjawab tentang perkara secara bertatasusila Aras 2 i.Mengemukakan soalam bertumpu dan bercampah untuk mendapatkan respon.

Upload: raudzanorzila

Post on 25-Jun-2015

631 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

berhati-hati dijalan raya

TRANSCRIPT

Page 1: Rph berhati hati di jalan raya

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

Mata pelajaran : Bahasa Melayu

Tahun : 1 Pintar

Bilangan murid : 18 orang

Tarikh : 11 Oktober 2011

Hari : Selasa

Masa : 9.00 hingga 9.30 pagi

Tema : Berhati-hati di Jalan Raya

Tajuk : Cara Menunggang Basikal

Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :

1. Membaca teks dengan sebutan dan intonasi yang betul.

2. Menyatakan fungsi lampu isyarat

3. Menyebut dan mengeja warna lampu isyarat.

Fokus Utama/ Hasil Pembelajaran Huraian Hasil Pembelajaran

5.2 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan

sebutan dan intonasi yang betul dan lancar

serta memahami perkara yang dibaca

3.1 Menyampaikan maklumat tentang sesuatu

perkara atau tajuk menggunakan kata,

istilah ,frasa, struktur ayat yang btul dan laras

bahasa yang sesuai

Aras 2

i. Membaca teks informatif dengan sebutan dan

intonasi yang betul.

Aras 1

ii.Menyampaikan maklumat berdasarkan bahan

ransangan.

Fokus Sampingan Huraian Hasil Pembelajaran

1.2 Bertanya dan menjawab tentang perkara

secara bertatasusila

Aras 2

i.Mengemukakan soalam bertumpu dan

bercampah untuk mendapatkan respon.

Page 2: Rph berhati hati di jalan raya

Pengetahuan sedia ada : Murid pernah melihat warna-warna yang terdapat pada

lampu isyarat.

Kemahiran bahasa : 1. Membaca

2. Mendengar dan bertutur

3. Menulis

Sistem Bahasa : 1.Tatabahasa

Kata adjektif

2. Kosa kata

hijau

merah

kuning

Pengisian Kurikulum : 1. Ilmu

Muzik

2. Nilai

Bekerjasama

Berkeyakinan

Kemahiran Bernilai Tambah : 1. Kemahiran Berfikir

Menghubungkait, membanding beza

2. Kemahiran Bernilai Tambah

Pembelajaran Kontekstual

Bahan Bantu Mengajar : Petikan “Cara Menunggang Basikal” Lembaran Kerja,

kad suku kata, komputer riba, dan pembesar suara .

Page 3: Rph berhati hati di jalan raya

Langkah /

Masa

Aktiviti Guru Aktiviti Murid Catatan

Page 4: Rph berhati hati di jalan raya

Set induksi

(3 minit)

1. Guru memperdengar bunyi kepada

murid- murid dan meminta murid meneka

bunyitersebut.

2. Guru bersoal jawab dengan murid

tentang bunyi yang didengar melalui

komputer riba dan menghubungkait

dengan tajuk pengajaran pada hari ini.

(bunyi orang sedang menangis, bunyi

ambulan dan bunyi kereta kemalangan)

-Apakah bunyi ini?

-Kenapa dia menangis?

-Di mana kita dengar bunyi ambulan?

-Mengapa ambulan membunyikan bunyi

tersebut?

-Mengapa kereta itu terlibat dengan

kemalangan?

-Apakah perasaan mereka apabila terlibat

dengan kemalangan?

1. Murid

mendengar dan

meneka bunyi yang

telah didengar

2. Murid menjawab

persoalan guruBBM : computer

riba dan pembesar

suara

KB:

menghubungkait

membanding beza

Langkah 1

(10 minit) 1.Guru meminta murid mengikut bacaan

yang disampaikan dalam petikan buku teks

bertajuk “Cara Menunggang Basikal”

2. Guru meminta seorang murid mengetuai

bacaan berdasarkan petikan.

1.Murid mengikut

bacaan yang

disampaikan oleh

guru dengan

nada,tanda bacaan

dan intonasi yang

betul

2. Murid mengetuai

bacaan yang diikuti

BBM : Petikan

bertajuk “Cara

Menunggang

Basikal ”

Kad suku kata

Kad warna

TKP:

Verbal linguistik

Nilai:

Page 5: Rph berhati hati di jalan raya

3.Guru memperkenalkan warna dan fungsi

lampu isyarat kepada murid-murid

Merah : berhenti

Kuning : bersedia untuk berhenti

Hijau : jalan

4.Guru meminta murid menyebut dan

mengeja suku kata bagi warna lampu

isyarat.

- merah

- kuning

- hijau

oleh pelajar lain

3. Murid mengenal

bentuk,warna dan

funsi lampu

isyarat .

4. Murid menyebut

dan mengeja suku

kata berdasarkan

bahan yang

dipaparkan

berkeyakinan

Langkah 2

(5 minit)

1.Guru memberi penerangan kepada murid

untuk melaksanakan simulasi berkaitan

dengan fungsi lampu isyarat berdasarkan

warna.

Merah : berhenti

Kuning : bersedia untuk berhenti

Hijau : jalan

2.Guru meminta murid melakukan

simulasi mengikut kumpulan masing-

masing sambil menyayikan lagu “Papaku

Pulang dari Kota”

1. Murid

mendengar arahan

yang diberikan.

2.Murid melakukan

simulasi mengikut

kumpulan masing-

masing sambil

menyayikan lagu

“Papaku Pulang

dari Kota”

BBM: kad warna

Nilai:

Bekerjasama

Ilmu: Muzik

BBM: komputer

riba (Muzik latar)

Langkah 3

(10 minit) 1. Guru mengedarkan lembaran kerja

kepada murid-murid

1.Murid menerima

lembaran

Lembaran kerja

Nilai: rajin

Page 6: Rph berhati hati di jalan raya

2. Guru memberi arahan untuk menyiapkan

lembaran kerja yang diberikan

3. Guru meminta murid menyiapkan

lembaran kerja yang diberikan

2.Murid mendengar

arahan yang

diberikan

3.Murid

menyiapkan kerja

Penutup

(2 minit)

1.Guru membuat kesimpulan tentang

pembelajaran pada hari tersebut

1. Murid

mendengar dengan

teliti penjelasan

daripada guru.