rph ayat aktif & pasif

4
Noor Afifah Azizan G6.7 PSV 2015 Rancangan Pengajaran Harian (RPH) Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia Tahun : 4 Ibnu Khaldun Tarikh /Hari : 24 Ogos 2015 (Isnin) Bil Murid : 32 orang Masa : 11.00 pagi sehingga 12.00 tengah hari Tema : Ekonomi berwawasan  Tajuk : Sumber Pendapatan . STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN 5.3 Memahami dan membina ayat yang betul dalam pelbagai situasi. 5.3.2 Memahami dan membina ayat aktif dan ayat pasif dengan betul dalam pelbagai situasi. Objektif:  Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat: i. Mengenal pasti ayat aktif dan ayat pasif berpandukan gambar dan teks. ii. Berbicara untuk menyampai kan maklumat tentang gambar dan teks. Sistem Bahasa  Ayat aktif dan ayat pasif  Kata kerja BBB :Origami kapal, Lembaran kerja, Buku teks m/d 152 dan sampul surat. BCB :Kemahiran membaca KB :Menghubung kait, Merumus, Menjana idea, KP :Intrapersonal Nilai Murni :Kerjasama Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat perahu. Bahan Bantu Belajar (BBB) BIL JENIS BILANGAN 1 Set Susunan Ayat 6 2 Buku teks 32 3 Lembaran kerja 32

Upload: noor-afifah-azizan

Post on 13-Apr-2018

1.382 views

Category:

Documents


9 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rph Ayat Aktif & Pasif

7/25/2019 Rph Ayat Aktif & Pasif

http://slidepdf.com/reader/full/rph-ayat-aktif-pasif 1/4

Noor Afifah Azizan

G6.7 PSV 2015

Rancangan Pengajaran Harian (RPH)

Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia

Tahun : 4 Ibnu Khaldun 

Tarikh /Hari : 24 Ogos 2015 (Isnin)

Bil Murid : 32 orang

Masa : 11.00 pagi sehingga 12.00 tengah hari

Tema : Ekonomi berwawasan 

Tajuk : Sumber Pendapatan.

STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN

5.3 Memahami dan membina ayat yang

betul dalam pelbagai situasi.

5.3.2 Memahami dan membina ayat aktif dan

ayat pasif dengan betul dalam pelbagai

situasi.

Objektif: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

i. Mengenal pasti ayat aktif dan ayat pasif berpandukan gambar dan teks.

ii. Berbicara untuk menyampaikan maklumat tentang gambar dan teks.

Sistem Bahasa

  Ayat aktif dan ayat pasif  Kata kerja

BBB  :Origami kapal, Lembaran kerja, Buku teks m/d 152 dan sampul surat.

BCB  :Kemahiran membaca

KB :Menghubung kait, Merumus, Menjana idea,

KP :Intrapersonal

Nilai Murni :Kerjasama

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat perahu.

Bahan Bantu Belajar (BBB)

BIL JENIS BILANGAN

1 Set Susunan Ayat 6

2 Buku teks 32

3 Lembaran kerja 32

Page 2: Rph Ayat Aktif & Pasif

7/25/2019 Rph Ayat Aktif & Pasif

http://slidepdf.com/reader/full/rph-ayat-aktif-pasif 2/4

Noor Afifah Azizan

G6.7 PSV 2015

Rancangan Pengajaran Harian

Bahasa Malaysia Tahun 4 Ibnu Khaldun

LANGKA

H / MASAISI PELAJARAN

AKTIVITI PENGAJARAN DAN

PEMBELAJARANCATATAN

Set

Induksi

(5 minit)

Contoh soalan

1. Cuba awak teka apa yang

saya bakal buat? 

Jangkaan jawapan

1. Perahu 

2. Kapal 

3. Kotak 

Isi pelajaran

-Kaitan origami dengan tajuk dan

isi pelajaran.

1. Guru membina sampan

menggunakan kertas (origami)

2. Murid dan guru bersoal jawab

tentang perahu.

3. Murid dan guru

menghubungkaitkan dengan isi

pelajaran pada hari ini.

BBB

  Origami

kapal 

KB

  Menghubun

g kait

Langkah

1

(10 minit)

Membaca Teks

- Pengusaha Perahu

Tradisional. 

1. Murid membaca buku teks

secara mentalis.

2. Semua murid diminta membaca

teks.

3. Murid dibimbing oleh guru

membaca teks dengan sebutan

dan intonasi yang betul.

BBB

  Buku teks

m/d 152

BCB

  Kemahiran

membac

a

Langkah

2

( 15 minit)

Permainan bahasa

i. Para pekerja membuat perahu

di dalam bangsal.

ii. Pelbagai peralatan digunakanuntuk membuat perahu.

iii. Perahu dihasilkan secara

tradisional.

iv. Pak Leman mengecat perahu

dengan warna coklat.

v. Pekerja menggunakan kayu

untuk membina badan perahu.

vi. Akhirnya, perahu dapatdisiapkan mengikut jadual.

1. Murid diagihkan dalam beberapa

kumpulan.

2. Murid diberi sampul yang

mengandungi perkataan-perkataan yang perlu disusun

untuk menjadi ayat aktif dan

pasif.

3. Guru membimbing murid

melaksanakan aktiviti.

4. Murid membaca hasil

perbincangan kumpulan masing-

masing.

KB

 Menjana idea

BBB

  Sampul

surat

Nilai Murni

  Kerjasama

Page 3: Rph Ayat Aktif & Pasif

7/25/2019 Rph Ayat Aktif & Pasif

http://slidepdf.com/reader/full/rph-ayat-aktif-pasif 3/4

Noor Afifah Azizan

G6.7 PSV 2015

Langkah

3

( 25

minit)

Membaca maklumat daripada

petikan teks.

i. Para pekerja membuat perahu

di dalam bangsal.

ii. Pelbagai peralatan digunakan

untuk membuat perahu.

iii. Perahu dihasilkan secara

tradisional.

iv. Pak Leman mengecat perahu

dengan warna coklat.

i. Pekerja menggunakan kayu

untuk membina badan perahu.

ii. Akhirnya, perahu dapat

disiapkan mengikut jadual.

1. Guru membincangkan mengenai

ayat pasif dan ayat aktif yang

dibina pada langkah dua.

2. Murid menyalin semula setiap

ayat pasif dan ayat aktif yang

telah dibincangkan.

3. Murid perlu menggariskan kata

kerja yang terdapat di dalam

setiap ayat.

Penilaian

1. Murid diberi lembaran kerja.

2. Murid diminta untuk mengisi

tempat kosong dengan pilihan

 jawapan yang diberikan.

Pengayaan

1. Guru memberikan lima kata

kerja.

2. Secara individu, murid membina

ayat ringkas berdasarkan kata

kerja yang diberikan.

Pemulihan

1. Murid dibimbing mengenal pasti

ayat aktif dan ayat pasif di dalam

petikan.

2. Murid membaca ayat pasif dan

aktif.

BBB

  Lembaran

kerja

KB

  Menjana idea

(Pengayaan)

Penutup

(5 minit)

Kognitif:

Rumusan isi pelajaran

-Menggunakan ayat untuk

menceritakan semula.

-Menyatakan usaha dan nilai

murni yang dipelajari.

Sosial :

Penerapan nilai murni

1. Guru merumuskan isi pelajaran

dan membuat kesimpulan.

2. Guru memberikan pujian atas

sikap murid yang melibatkan diri.

KB

  Merumus

KP

  Intrapersonal

Page 4: Rph Ayat Aktif & Pasif

7/25/2019 Rph Ayat Aktif & Pasif

http://slidepdf.com/reader/full/rph-ayat-aktif-pasif 4/4

Noor Afifah Azizan

G6.7 PSV 2015

Ulasan Pensyarah Pembimbing/ Guru Pembimbing

 _____________________________________________________________________________________ 

 _____________________________________________________________________________________ 

 _____________________________________________________________________________________ 

 _____________________________________________________________________________________ 

 _____________________________________________________________________________________ 

 _____________________________________________________________________________________ 

 _____________________________________________________________________________________ 

 _____________________________________________________________________________________ 

 _____________________________________________________________________________________ 

 _____________________________________________________________________________________ 

 _____________________________________________________________________________________

 _____________________________________________________________________________________ 

 _____________________________________________________________________________________ 

 _____________________________________________________________________________________ 

 _____________________________________________________________________________________ 

 _____________________________________________________________________________________ 

 _____________________________________________________________________________________ 

 _____________________________________________________________________________________ 

 _____________________________________________________________________________________  _____________________________________________________________________________________ 

 _____________________________________________________________________________________ 

 _____________________________________________________________________________________