rph acara balapan 100m

Upload: ejan-yan-gp

Post on 03-Apr-2018

326 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

  • 7/28/2019 RPH Acara Balapan 100m

    1/4

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI

    Mata Pelajaran : Pendidikan Jasmani

    Tunjang : Kemahiran

    Kemahiran : Olahraga- Padang

    Tajuk : Larian 100 meter

    Tarikh : 1 April 2013

    Masa : 8.40 pagi 9.40 pagi

    Tahun : 5

    Bilangan Pelajar : 30 0rang (14 lelaki dan 16 orang perempuan)

    Pengalaman lepas : Murid telah mempelajari aktiviti lakomotor berlari pantas pada tahap satu

    OBJEKTIF : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, diharapkan murid-murid dapat :

    A ) Psikomotor

    - Murid dapat melakukan larian 100 meter dengan menggunakan kaedah dan teknik dengan betul.

    B ) Kognitif

    - Mengetahui undang-undang dan peraturan-peraturan dalam acara lari pecut 100 meter.

    - Membina satu konsep semangat kesukanan untuk alatan.

    - Mengetahui segala jenis dan cara latihan.

  • 7/28/2019 RPH Acara Balapan 100m

    2/4

    C ) Afektif

    - Memupuk nilai-nilai murni seperti semangat bekerjasama serta kepimpinan semasa melakukan aktiviti di

    samping mementingkan aspek-aspek keselamatan.

    - Menyuburkan kesihatan mental, disiplin serta inisiatif.

    - Mengembangkan keyakinan diri, maruah diri dan semangat kekitaan.

    Penerapan Nilai : Bekerjasama

    KBKK : Membuat analisis

    Penggabungjalinan : Ansur maju

    Kesepaduan :

    Alat Bantu mengajar : - Kon,

    - kayu

    - blok permulaan

    - board.

  • 7/28/2019 RPH Acara Balapan 100m

    3/4

  • 7/28/2019 RPH Acara Balapan 100m

    4/4

    Bahagian /Masa

    Aktiviti Butiran Mengajar Organisasi Alatan / Catatan

    Set Induksi

    Permulaan(5 minit)

    Perkembangan

    Langkah 1(8 minit)

    Memanaskan badan

    Lari sentuh Kon Warna

    Lari Setempat

    Lari atas bebola kaki

    Murid berjalan denganmenggunakan bebola kaki.

    Murid skip denganmenggunakanbebola kaki.

    Angkat lulut tinggi.

    Lutut angkat sama tinggi denganpinggang.

    Badan condong ke hadapanlebihkurang 45.

    Kepala tegak janganterhangguk.

    Mata tumpu terus di hadapanlebih kurang 2m ke hadapan.

    Bahu relaks.

    Hayunan tangan

    Siku bengkok lebih kurang 90.

    Hayun tangan ke belakangmelepasi badan di sisi pinggangpada ketinggian pinggul.

    Tangan hayun dengan cepat

    Danbebas.

    Jari bengkok sedikit.

    Murid dihendaki berbaring

    dan bersedia untukmendengar arahan atau

    Pelajar berkumpulandalam kumpulan besarberbentuk ladamberhadapan dengan guru

    Pelajar akan mengikutapa yang guru lakukansecara aktif

    XXXX XXXXXXXXX XXXXXXXXXXXXXXXXX

    Pelajar berdiri dalamkumpulan.

    X X X X XX X X X XX X X X X

    TKP~ Kinestetik~ Verbal Linguistik~ Intrapersonal

    = Guru

    X = Murid-murid