rancangan pengajaran harian (rph) tahun : tahun 3 mawarbme3103azie.tripod.com/minggu_07/ikan...
TRANSCRIPT
Rancangan Pengajaran Harian (RPH)
Tahun : Tahun 3 Mawar
Tarikh : 30 Julai 2007
Masa : 8.00 pagi – 9.00 pagi (60 minit)
Bilangan Murid : 30 orang
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Tema : Haiwan
Tajuk : Ikan Hiasan
Hasil Pembelajaran:
Objektif Pelajaran:
Pada akhir pelajaran ini murid dapat:
1. Memberikan sekurang-kurangnya 5 contoh ikan hiasan yang diketahui
secara lisan. [1.1 Aras 1 (i)]
2. Membacakan dan menyatakan secara lisan apa yang difahami daripada
teks yang dibaca. [5.1 Aras 1 (i) dan (ii)]
3. Membina dan membentuk ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan
tajuk. [ 9.3 Aras 2 (i) ]
Fokus Utama
1.1Berbual tentang sesuatu perkataan berkaitan seharian dengan menggunakan
kata, ungkapan, ayat, sebutan, intonasi dan nada yang sesuai.
Aras 1
I. Berbual tentang sesuatu perkara yang dialami, didengar dengan
menggunakan bahasa yang sesuai.
Fokus Sampingan
5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul
dan memahami perkara yang dibaca.
Aras 1
I. Membaca ayat dalam teks yang mengandungi ayat tunggal dan ayat majmuk
dengan sebutan yang betul
II. Memahami perkataan, frasa dan ayat.
8.1 Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal, dan ayat majmuk dalam
sesuatu penulisan teks tentang sesuatu tajuk.
Aras 2
I. Membina ayat tunggal atau ayat majmuk berdasarkan tajuk untuk membentuk
perenggan.
Sistem Bahasa:
� Tatabahasa:
- ayat penyata
- ayat tanya
� Kosa kata:
- hiasan
- hobi
- kawasan
- sudut
- aksesori
- akuatik
- istimewa
� Pengisian Kurikulum:
� Ilmu : Sains, Kemahiran Hidup
� Nilai : Kesyukuran
� Kemahiran Berfikir : Mengimbas kembali, menghubungkait
Bahan Bantu Belajar:
� Gambar Jenis Ikan Hiasan
� Teks cerita Ikan Hiasan
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
CATATAN
• Gambar
ikan hiasan
di dalam
akuarium
Set Induksi (5 minit)
1.Guru meminta beberapa orang murid
menyatakan beberapa jenis ikan hiasan
yang diketahui mereka
2.Guru menayangkan gambar ikan
hiasan yang terdapat di dalam akuarium.
3.Guru dan murid bersoal jawab tentang
gambar tersebut.
KB
- Mengimbas
kembali
- Menghubungk
ait
BBB
- Gambar ikan
hiasan di
dalam
akuarium
ILMU
- Sains
- Kemahiran
Hidup
• Teks “Ikan
Hiasan”
Langkah 1 (15 minit)
Aktiviti 1:
- Guru mengedarkan teks “Ikan
Hiasan”
- Murid diminta membaca secara
mekanis dan memahami
perkataan, frasa dan ayat di
dalam teks tersebut.
- Guru meminta murid menyatakan
apa yang difahami daripada
keratan teks tersebut.
BBB
- Teks “Ikan
Hiasan”
BCB
- mendengar
- membaca
mekanis
Aktiviti 2:.
- Guru memberikan keterangan
penuh berkaitan dengan teks
tersebut.
� Gambar
rajah ikan
yang telah
dilabelkan.
Langkah 2 (15 minit)
Aktiviti 1:
- Guru memberikan lembaran kerja
yang mengandungi gambar rajah
ikan hiasan beserta label.
- Murid dikehendaki memerhatikan
bahagian luar ikan yang telah
dilabelkan.
Aktiviti 2:
- Guru meminta murid membaca
dan menghafal bahagian luar ikan
tersebut .
- Guru melukis gambar ikan di
papan putih dan meminta murid
melabelkan gambar tersebut
seperti yang terdapat di dalam
lembaran kerja.
BBM
- Gambar rajah
ikan hiasan
BCB
- Mengimbas
kembali dan
menghubungk
ait
� Lembaran
kerja yang
mengandun
gi
keistimewa
an ikan
hiasan
Langkah 3 (20 minit)
Aktiviti 1:
- Guru meminta murid duduk di
dalam lima kumpulan.
- Murid diminta meneliti lembaran
kerja yan diberi dan melihat
keistimewaan ikan hiasan tersebut.
Nilai: - Bekerjasama
KB:
- Menjana idea
- Setiap kumpulan hendaklah
datang ke hadapan dan melukis
serta melabelkan keistimewaan
ikan hiasan tersebut dengan
kreativiti tersendiri.
Aktiviti 2:
- Murid diminta membina ayat
tunggal dan ayat majmuk untuk
membentuk perenggan karangan.
- Murid diberi kebebasan untuk
mengembangkan idea sendiri.
Penutup
kognitif
• Membuat
rumusan isi
pelajaran
Penutup
sosial
• Memberi
pujian dan
motivasi.
Penutup (5 minit)
- Guru membuat kesimpulan di atas
tajuk yang diajar.
- Guru memasang video lagu
“Nasyid Nama Binatang dan
meminta murid menyanyikan lagu
tersebut secara beramai-ramai.
- Murid-murid menepuk tangan
apabila selesai menyanyikan lagu.