rancangan pengajaran harian 1.3 tenaga boleh diperbaharui dan tidak boleh diperbaharui

Upload: cikaifa

Post on 03-Apr-2018

228 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 7/28/2019 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 1.3 Tenaga Boleh Diperbaharui Dan Tidak Boleh Diperbaharui

    1/4

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    Tarikh : 10 April 2013

    Masa : 9.10 -10.10 pagi

    Kelas : 5 Beta

    Bilangan pelajar : 27 orang

    Subjek : Sains

    Tema : Menyiasat Daya dan Tenaga

    Tajuk : Tenaga boleh diperbaharui atau tidak?

    Objektif Pembelajaran : Pada akhir sesi pengajaran, murid dapat :

    1.3 Memahami tenaga yang boleh diperbaharui dan yang tidak boleh diperbaharui.

    Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran dan pembelajaran :

    1. 60% murid boleh menyatakan definisi tenaga yang boleh diperbaharui.

    2. 60% murid boleh menyatakan definisi tenaga yang tidak boleh diperbaharui.

    3. Murid dapat menyenaraikan sekurang-kurangnya 2 daripada 4 sumber tenaga

    yang boleh diperbaharui.

    4. Murid dapat menyenaraikan sekurang-kurangnya 3 daripada 5 sumber tenaga

    yang tidak boleh diperbaharui.

    Pendekatan Pengajaran dan Pembelajaran : Masteri, Koperatif, konstruktivis

    Strategi : Aktiviti perbincangan secara berkumpulan.

    Pengetahuan terdahulu : Murid dapat menamakan pelbagai sumber tenaga daripada

    pengajaran sebelum ini. Mereka juga telah biasa dengan alatan

    harian dan situasi yang melibatkan penggunaan tenaga.

    Kemahiran Proses Sains : Memerhati, berkomunikasi, membuat kesimpulan, berkomunikasi

    dan menjana idea

    Nilai murni : Berani mencuba, kerjasama, mensyukuri ciptaan tuhan.

    Sumber Pengajaran : lampu picit, kad gambar, kad nama tenaga, kertas mahjong dan kuiz

  • 7/28/2019 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 1.3 Tenaga Boleh Diperbaharui Dan Tidak Boleh Diperbaharui

    2/4

    Fasa

    PengajaranIsi Kandungan

    Aktiviti Catatan

    Set Induksi

    (10 Minit)

    Aktiviti : Demonstrasi

    T.Q : Bagaimanakah

    keadaan nyalaan lampu

    picit tersebut?

    S.A : Nyalaan lampupicit malap/tidak terang

    T.Q : Mengapakan

    keadaan ini berlaku?

    S.A : Kerana bateri

    sudah habis.

    - Guru menunjukkan lampu picit yang

    menyala dalam keadaan yang malap

    - Guru bertanya kepada murid tentang

    keadaan lampu picit.

    - Guru kemudiannya mengaitkan

    situasi dengan tajuk yang akan

    dipelajari pada hari ini iaitu tenaga

    yang boleh diperbaharui dan tidakboleh diperbaharui.

    KPS :

    - Membuat

    pemerhatian

    - Inferens

    KS :

    - Menghubung

    kaitkan

    - Menganalisa

    Nilai murni :

    - Berani

    mencuba

    BBM :

    Lampu picit

    Pencetusan

    Idea (15 Minit) Aktiviti : Penyoalan

    T.Q : Apa akan terjadi

    jika arang batu ini

    digunakan?

    S.A : Ia akan

    berkurangan

    T.Q : Adakah lama-

    kelamaan ia akan

    - Guru menampal gambar-gambar

    sumber tenaga di papan hitam

    - Guru meminta wakil daripada setiap

    kumpulan untuk melekatkan kad

    manila yang mengandungi nama

    tenaga dan padankan pada gambar

    pasangan masing-masing di papan

    hitam.

    Pelajar ditanyakan soalan

    berdasarkan kad gambar yang ada di

    papan putih.

    KPS : Memerhati,

    membuat inferens

    berkomunikasi,

    menggunakan

    perhubungan ruang

    dan masa

    KB :

    Menghubungkait,

    menganalisa

    Nilai : Kerjasama

  • 7/28/2019 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 1.3 Tenaga Boleh Diperbaharui Dan Tidak Boleh Diperbaharui

    3/4

    habis?

    S.A : Ya

    T.Q : Adakah ia akan

    bertambah?

    S.A : tidak

    BBM : Kad-kad

    gambar, kad manila

    Penstrukturan

    Idea

    (15 Minit)

    - Tenaga boleh

    diperbaharui ialah

    tenaga yang boleh

    digantikan apabila telah

    habis digunakan

    Contoh :

    Solar

    Biomass

    - Tenaga tidak boleh

    diperbaharui ialah

    tenaga yang tidak dapat

    digantikan apabila habis

    digunakan.

    Contoh :

    Arang batu

    Petroleum

    - peta minda digunakan bagi

    menerangkan definisi tenaga yang

    boleh diperbaharui dan tidak boleh

    diperbaharui.

    - Murid juga menerangkan jenis

    tenaga yang boleh diperbaharui dan

    tidak boleh diperbaharui.

    - Murid mendengar penerangan yang

    guru berikan dan membuat nota.

    Kemahiran :

    Penerangan

    BBM : kertasmahjong

  • 7/28/2019 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 1.3 Tenaga Boleh Diperbaharui Dan Tidak Boleh Diperbaharui

    4/4

    Aplikasi Idea

    (15 Minit)

    Mari menjawab soalan.

    - murid berada dalam kumpulanmasing-masing.

    - setiap kumpulan akan mendapatsatu sampul surat yang mengandungisoalan kuiz.

    - murid berbincang dalam kumpulantentang jawapan kuiz.

    - jawapan kuiz dibincangkanbersama-sama guru.

    KPS :

    Berkomunikasi

    KB : Menjana ideamembuat

    hubungkait, berfikir

    secara kreatif

    Kemahiran :

    Perbincangan

    kumpulan.

    BBM:

    Soalan kuiz

    Penutup

    (5 Minit)

    Mengingat kembali

    definisi tenaga yang

    boleh diperbaharui dan

    tenaga yang tidak boleh

    diperbaharui.

    - Murid bersoal jawab dengan guru

    tentang apa yang telah dipelajari

    Soalan.

    Apakah definisi tenaga yang bolehdiperbaharui?

    Apakah definisi tenaga yang tidakboleh diperbaharui?

    Apakah tenaga yang boleh

    diperbaharui?Apakah tenaga yang tidak bolehdiperbaharui?

    Kemahiran :

    Bersoal jawab