pengh
DESCRIPTION
gggTRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN DUNIA SENI VISUAL TAHUN 5
Mata Pelajaran Pendidikan Seni VisualKelas 5 MawarTarikh 26/7/2016Hari AhadMasa 10.30 pagi - 11.30 pagiTempoh 60 minitJumlah Murid 30 orangBidang Membuat Corak dan Rekaan (Terancang)Tema Objek Buatan ManusiaTajuk Beg Hadiah Hari Lahir AnaAktiviti StensilanTeknik Mengecap
Standard kandungan
1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual seperti garisan,
rupa, warna, jalinan, harmoni dan kontra yang terdapat pada
alam semula jadi dan karya seni dalam penghasilan stensilan.
2. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual
menerusi penentuan media dan teknik dalam penghasilan
stensilan.
3. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual
menerusi penghasilan stensilan.
4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan
bahasa seni visual, sejarah seni, dan budaya.
4.1 Persepsi Estetik Murid dapat menyatakan dan membuat pemerhatian terhadap unsur seni dan prinsip rekaan dalam penghasilan stensilan. 4.1.1 Unsur seni
4.1.1.1 Rupa - geometri 4.1.1.2 Jalinan - tampak dan sentuh 4.1.1.3 Warna - primer 4.1.2 Prinsip rekaan
4.1.2.1 Harmoni – pengulangan motif4.1.2.2 Kontra - warna
4.2 Aplikasi Seni
Murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni visual, media, serta proses dan teknik dalam penghasilan stensilan.4.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media : 4.2.1.1 Alat - gunting 4.2.1.2 Bahan - warna air, hasil stensilan corak terancang, tali,
gam, penebuk lubang. 4.2.2 Memahami teknik yang sesuai dalam penghasilan karya.
Objektif Pada akhir pembelajaran murid-murid dapat :
Pembelajaran :
1. menyatakan secara lisan definisi stensilan dengan betul.
2. mahir menggunakan alatan dan bahan bagi menghasilkan karya
stensilan corak terancang secara kreatif dan selamat.
3. menghasilkan karya stensilan corak terancang mengikut
langkah-langkah dengan bimbingan guru secara kreatif.
Pengetahuan Sedia
Ada
Murid-murid pernah melihat objek di sekeliling yang terdapat corak
geometri.
Penerapan Nilai Kerjasama, kebersihan, kekemasan, dan keyakinan diri.
Penggabungjalinan Penyerapan Matematik.
KBKK Sumbangsaran, menjana idea, mengklasifikasi, menghubungkait,
menyatakan dan mengenal pasti.
Strategi/Kaedah Pembelajaran Masteri, kontekstual, dan demonstrasi.
Bahan Bantu Mengajar Contoh gambar sambutan hari jadi.
Bahan Bantu Belajar Dokumen Standard PSV KSSR, Buku Panduan PSV KSSR,
Rancangan Pengajaran Tahunan PSV Tahun 5.
Alat, bahan dan media
(1) Alat : gunting
(2) Bahan : gam, warna air, berus, palet, cawan plastik,
kertas lukisan dan span.
(3) EMK : kreativiti dan inovatif, Keusahawanan, TMK, nilai-nilai
murni.
Pendekatan
Pengajaran
Berkumpulan 3 orang.
PERINGKAT ISI KANDUNGAN AKTIVITI YANG
DIJALANKAN
BAHAN BANTU
MENGAJAR
CATATAN
SET INDUKSI(5 MINIT)
Cari rupa geometri yang terdapat dalam gambar majlis sambutan hari jadi.
Contoh: Lampiran 1
Sesi soal jawab :1. Nyatakan rupa
geometri yang terdapat pada gambar tersebut?
2. Apakah warna primer atau sekunder yang dapat dilihat pada rupa geometri?
Jangkaan jawapan:1. Bentuk bulat,
segi tiga, segi empat tepat, bujur.
2. Warna primer: biru,kuning dan merah.
1. Guru menampal gambar yang menunjukkan rupa geometri di papan putih.
2. Guru melakukan permainan kecil antara kumpulan murid.
3. Murid telah berada dalam kumpulan.
4. Guru menerangkan arahan bagi permainan tersebut. Setiap kumpulan murid dikehendaki berbincang dan menyatakan rupa-rupa geometri yang dilihat pada gambar ditayangkan.
5. Guru memperdengarkan lagu di dalam kelas. Jika lagu tersebut berhenti,maka semua kumpulan harus bersedia untuk menjawab soalan yang diberikan oleh guru.
6. Kumpulan yang dapat menjawab soalan dengan tepat akan diberikan markah.
ABM:- Gambar
rupa geometri berwarna primer.
- Lagu kanak-kanak.
EMK :-Teknologi Maklumat dan Komunikasi.
KBKK :-sumbangsaran-menjana idea-menghubungkait
Penggabungjalinan:-Seni Dalam Pendidikan-Mata pelajaran Matematik.
LANGKAH 1 1) Pewujudan Pengenalan : BBM: Strategi :
( 10 MINIT) konsepRupa geometri dan
kontra warna.
Contoh gambar
stensilan:
(Lampiran 2 )
Unsur seni : Rupa - geometriJalinan - tampak dan sentuhWarna - primer atau sekunder
Prinsip rekaan :Harmoni- pengulangan motifKontra - warna
1. Murid diberitahu tentang aktiviti pada hari ini. 2. Murid diterangkan tentang unsur-unsur seni seperti rupa – geometri, jalinan - tampak dan sentuh serta warna – primer atau sekunder3. Murid menyatakan secara lisan rupa geometri yang dapat dilihat dalam gambar.4. Murid membandingbeza jalinan - tampak dan sentuh serta membandingbeza warna – primer atau sekunder secara lisan.5. Seterusnya, guru menerangkan mengenai prinsip rekaan seperti harmoni dan kontra warna. 7.Guru memaparkan contoh gambar stensilan kepada murid.8.Murid diminta menyebut secara lisan warna primer dan warna sekunder yang digunakan pada stensilan tersebut.
Contoh gambar stensilan dan juga stensilan yang sebenar.
-Kontekstual
KBKK :-Menyatakan dan mengklasifikasikan.
EMK:-Teknologi Maklumat dan Komunikasi
LANGKAH 2(10 MINIT)
Manipulasi bahan.
Soalan:Jika kamu tiada kertas lukisan, apakah bahan yang boleh digunakan?
Menghasilkan rupa geometri, pelbagai jalinan dan membuat kontra warna.
1. Guru menunjukkan bahan dan alatan yang akan digunakan untuk menghasilkan beg hadiah rupa geometri pelbagai jalinan dan membuat kontra warna pada contoh stensilan.
2. Murid memerhati guru membuat demonstrasi dalam penerokaan dengan pelbagai bahan dan alatan.
3. Guru menunjukkan contoh stensilan daripada pelbagai jalinan dan kontra
Alat : guntingBahan : kertas lukisan dan gam
Konsep 5P:Penyerapan pengetahuanMatematik
Kaedah :Demonstrasi
KBKK :-Mengenal pasti
warna serta menyoal murid untuk menyatakan jalinan tersebut.
4. Murid memerhati dan menjawab soalan yang diberikan.
LANGKAH 3( 25 MINIT)
Penerokaan alat dan bahan oleh murid.
1. Guru mengedarkan alat dan bahan yang diperlukan untuk membuat penerokaan
2. Murid membuat penerokaan alat dan bahan yang disediakan guru dan mengaitkan dengan rupa serta kontra warna.
Alat : guntingBahan : kertas lukisan dan gam
Strategi :-Pembelajaran masteriNilai :-Kerjasama.
LANGKAH 4(5 MINIT)
Apresiasi Seni 1. Beberapa orang murid diminta untuk tampil kehadapan dan menunjukkan hasil penerokaan yang telah dibuat.
2. Murid menyebut unsur seni dan prinsip rekaan yang telah dijalankan.
3. Guru membimbing murid menyatakan aktiviti penerokaan tersebut.
Alat: guntingBahan: kertas lukisan dan gam
Mengukuhkan bahasa seni visual:-unsur-unsur seni-prinsip rekaan
Strategi pembelajaran:-Pembelajaran Masteri
Pendekatan pembelajaran PSV KSSR-membuat apresiasi secara mudah
Nilai :- Ketelitian- Kekemasan- Kebersihan- Keyakinan diri.-
PENUTUP(5 minit)
Rumusan Aktiviti Penerokaan
Kognitif:1. Murid membuat
rumusan dengan bimbingan guru tentang aktiviti penerokaan yang dilaksanakan.
2. Murid menunjukkan hasil
Nilai:-kebersihan-tanggungjawab-disiplin-keyakinan diri
penerokaan secara keseluruhan.
Sosial: 1. Murid mengemas
kelas dan membersihkan tempat mereka.
2. Guru memberi pesanan untuk membawa alat dan bahan untuk penghasilan minggu hadapan.
LAMPIRAN 1 :
CONTOH GAMBAR STENSILAN :
CORAK GEOMETRI – SEGI EMPAT TEPAT, BULAT.