kpd3026 pecahan ii

18
EDU 3026 : PENGAJARAN, TEKNOLOGI DAN PENAKSIRAN 2 TAJUK PECAHAN II PELAN PENGAJARAN (RPH) REFLEKSI PEMBELAJARAN MAKROPENGAJARAN PEMARKAHAN 1 RAKAMAN 1 2 REFLEKSI 1 3 RAKAMAN 2 4 REFLEKSI 2 5 RPH 6 LAPORAN KT 7 FORUM JUMLAH

Upload: perodua1962

Post on 06-Dec-2015

225 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

penulisan rph

TRANSCRIPT

Page 1: Kpd3026 Pecahan II

EDU 3026 : PENGAJARAN, TEKNOLOGI DAN PENAKSIRAN 2

TAJUK

KUMPULANEL-BP03 (A121PJJ)

PECAHAN IIPELAN PENGAJARAN (RPH)

REFLEKSI PEMBELAJARAN MAKROPENGAJARAN

PEMARKAHAN1 RAKAMAN 12 REFLEKSI 13 RAKAMAN 24 REFLEKSI 25 RPH6 LAPORAN KT7 FORUM

JUMLAH

Page 2: Kpd3026 Pecahan II

DISEDIAKAN OLEH

NAMA NO. ID NO. TELEFONPUAN ALINA BINTI SARMAN D2011052789 017-7442436

NAMA TUTOR E-LEARNING:DR. NIK AZMAH BINTI NIK YUSUFF

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh : 06.11.2012

Masa : 8.10 pagi- 8.40 pagi (30 minit)

Tahun : 1 Bestari

Bilangan Murid : 25 orang

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Tema : Bersih Dan Sihat

Tajuk : Makanan Berzat

Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat:

i Membina dan menulis perkataan yang mengandungi suku

kata terbuka dan tertutup dengan betul dan kemas.

ii. Bercerita ringkas tentang buah-buahan yang digemari.

Standard Kandungan :

i. Membina dan menulis perkataan, frasa, dan ayat dengan

betul.

Standarad Pembelajaran

Page 3: Kpd3026 Pecahan II

i. Membina dan menulis perkataan yang mengandungi suku

kata terbuka dan tertutup dengan betul dan kemas.

Pengetahuan Sedia Ada: Murid telah mempelajari suku kata terbuka dan suku kata

tertutup.

Media/Bahan : Buku Teks Tahun 1, Kad Perkataan, Gambar Buah-buahan,

Lembaran Kerja.

Pengisian Kurikulum :

Nilai : Kebersihan

Ilmu : Sains

KBT : KB- Menghubungkait

KP-Verbal-Linguistik

BCB- Bacaan Intensif

EMK : Kreativiti

SB : Tatabahasa

Kosa Kata : enak, rambutan, mahkota, sedap, durian

Page 4: Kpd3026 Pecahan II

PENGAJARAN HARIAN KONSTRUKTIVISME

Fasa Isi kandungan Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran Catatan / Nota

Aktiviti Guru Aktiviti Murid

Permulaan/

mencungkil

idea

(3minit )

Meneka benda Guru meminta

murid untuk

meneka buahyang

dibawa oleh guru.

Guru memberi

pengukuhan dan

memberitahu

pelajaran yang

akan dipelajari.

- Guru memberi

penjelasan dan

Pelbagai jawapan

di terima oleh guru.

- Buah limau

- Buah epal

Murid menerima

ganjaran bagi

jawapan yang betul.

Strategik / Teknik:

Soal jawab secara

lisan

KB:

menghubungkaitkan

BCB:Berbual

tentang perkara

yang berkaitan

dengan kebersihan

diri.

Page 5: Kpd3026 Pecahan II

pengukuhan.

BBB: Bahan maujud

(buah limau dan

epal). Buku teks

Bahasa Melayu

Tahun 1

Bercerita

( 7 minit )

Bercerita

berdasarkan

gambar

Guru menunjukkan

gambar buah –

buahan.

Guru meminta

murid menyebut

nama buah –

buahan tersebut.

Guru meminta

murid bercerita

pendek.

Murid diminta

menyebut nama

buah-buahan

tersebut.

Murid diminta

bercerita tentang

gambar buah-

buahan.

Strategi / Kaedah :

bercerita

KB :

menghubungkait

BCB:

BBM:

Gambar Buah-

buahan, buku teks

Bahasa Melayu

Tahun 1

Menjana

idea.

Aktiviti

Kumpulan

Teka Teki Guru mengedarkan

sampul surat yang

mengandungi

gambar buah-

buahan kepada

Setiap kumpulan

menerima sampul

surat yang

mengandungi

Strategi/Kaedah :

Perbincangan

kumpulan diikuti

persembahan hasil

Page 6: Kpd3026 Pecahan II

( 10minit ) setiap kumpulan.

Guru menerangkan

aktiviti yang akan

dilakukan.

Guru membaca

soalan teka teki.

Guru meminta

kumpulan

menjawab dengan

menunjukkan

gambar buah-

buahan tersebut.

gambar buah-buah.

Murid menjawab

teka-teki.

Wakil kumpulan

tampil ke hadapan

mempamerkan

jawapan mereka.

Kumpulan yang

berjaya diberi

pujian.

perbincangan

KB:

Menghubungkaitkan

Verbal linguistik

BCB: Mendengar

dengan berkesan

BBM:

Soalan teka teki

Gambar

Kertas A4

Mengaplikasi

kan Idea

(7minit)

Lembaran

kerja.

Menulis

perkataan

berdasarkan

Guru mengedarkan

lembaran kerja dan

meminta murid

untuk

melengkapkannya.

Murid membina

ayat berdasarkan

gambar.

Strategi/Kaedah :

Menulis

KB:

Page 7: Kpd3026 Pecahan II

gambar.

Guru meminta

murid untuk

membina dan

menulis ayat

berdasarkan

gambar.

Murid menulis ayat

di dalam lembaran

kerja.

Menghubungkaitkan

menjana idea

BCB: Memproses

maklumat menjana

idea

BBM:

Lembaran kerja

Rumusan/

penutup

(3 minit)

Rumusan

tajuk

pelajaran.

Nilai murni:

Kebaikan

mengamalkan

makan buah-

buahan.

Guru merumus isi

pelajaran

Guru meminta

murid menyatakan

kebaikan jika

mengamalkan

makan buah-

buahan.

Murid menyatakan

kebaikan makan

buah-buahan

dengan bimbingan

guru.

Strategi/Kaedah :

Lisan

BBM: papan tulis

Page 8: Kpd3026 Pecahan II

Pendahuluan

Refleksi ialah satu proses mengingat dan merenung kembali pengalaman dan aktiviti yang telah

dijalankan serta menganalisis dan menilai kelebihan dan kekurangannya. Refleksi yang

dijalankan oleh guru bertujuan memikirkan cara untuk memperbaiki dan mengubahsuai

pengajaran sebagai panduan dan kegunaan pada masa akan datang. Mengikut Dewey (1933),

kemahiran membuat refleksi merupakan proses berfikir secara aktif, berterusan, dan teliti,

bertujuan menyelesaikan masalah dengan mengambil kira kepercayaan, pengetahuan, dan

dasar yang menyokongnya.

Refleksi

Sebelum menjalankan makro pengajaran, saya telah menyediakan satu rancangan pelajaran

harian yang lengkap bagi murid tahun satu. Saya telah membuat persediaan terlebih dahulu

sebelum memulakan sesi pengajaran dikelas tahun satu. Ini bertujuan agar proses pengajaran

yang akan saya jalankan kelak berjalan dengan lancar dan terancang. Beberapa alat bahan

bantu mengajar yang berkaitan dengan topik pengajaran juga telah saya sediakan. Dalam

pengajaran makro yang telah saya jalankan, saya mendapati terdapat kekuatan dan

kekurangan yang perlu penambahbaikkan agar proses pengajaran dan pembelajaran di dalam

kelas lebih berkesan.

Di antara kekuatan pengajaran makro yang telah saya laksanakan ialah saya telah dapat

menarik perhatian murid-murid untuk mengikuti topik pelajaran yang saya sampaikan di dalam

kelas. Pada permulaan pengajaran dan pembelajaran melalui set induksi saya telah meminta

murid-murid untuk meneka objek yang saya bawa ke dalam kelas. Saya meminta dua orang

murid untuk tampil ke hadapan kelas dan mata mereka telah ditutup untuk meneka apakah

Page 9: Kpd3026 Pecahan II

objek tersebut. Dengan cara ini secara tidak langsung telah dapat menimbulkan rasa ingin tahu

di dalam diri murid-murid dan juga telah menarik minat murid-murid untuk terus mengikuti

proses pengajaran dan pembelajaran guru seterusnya.

Di samping itu, kelebihan dan kekuatan dalam makro pengajaran ini ialah kelantangan dan

ketegasan suara guru. Suara yang lantang dan jelas akan memudahkan murid-murid

mendengar seterusnya membantu pemahaman murid terhadap apa yang disampaikan oleh

guru. Selain itu, kelantangan suara juga menunjukkan ketegasan dalam menyampaikan

sesuatu topik pelajaran. Ketegasan dan intonasi suara guru yang jelas dan tersusun memberi

impak kepada tumpuan dan fokus murid-murid terhadap pelajaran. Murid akan lebih tertumpu

kepada penyampaian isi pelajaran yang disampaikan oleh guru tanpa menghiraukan

gangguan-gangguan lain. Malah ketegasan dalam menyampaikan pengajaran dan

pembelajaran juga akan membuatkan murid-murid supaya lebih hormat kepada guru yang

mengajar.

Selain itu, dalam makro pengajaran ini juga saya dapat mengawal disiplin murid-murid sewaktu

proses pengajaran dan pembelajaran sedang dilaksanakan di dalam kelas. Walau pun di

dalam kelas tersebut terdapat murid yang aktif dan nakal tetapi saya bersyukur kerana murid-

murid ini telah menunjukkan disiplin yang baik dan terkawal. Kelantangan dan ketegasan suara

saya secara tidak langsung telah dapat mengawal disiplin dan tingkah laku mereka di dalam

kelas

Sewaktu melaksanakan makro pengajaran, saya telah dapat membuat perkaitan dengan

pengetahuan sedia ada murid-murid. Setiap murid sememangnya telah mengenali dan melihat

beberapa jenis buah-buahan yang ada di dalam kitar kehidupan mereka seharian. Beberapa

orang murid telah dapat bercerita ringkas tentang buah-buahan yang terdapat pada gambar di

dalam sampul surat. Mereka bercerita berdasarkan pengetahuan dan pengalaman sedia ada

mereka. Dengan ini telah dapat mencungkil pengetahuan sedia ada mereka tentang buah-

buahan dan juga telah menjadikan mereka murid yang mempunyai keberanian dan keyakinan

untuk tampil bercerita di hadapan rakan-rakan yang lain di dalam kelas.

Page 10: Kpd3026 Pecahan II

Setiap kelemahan dan kekurangan yang dikesan semasa proses pengajaran dan pembelajaran

memerlukan penambahbaikan bagi meningkatkan kualiti pengajaran pada masa akan datang.

Di antara kekurangan atau kelemahan makro pengajaran ini ialah terdapat murid tidak dapat

membina dan menulis ayat mudah dengan betul. Terdapat tiga orang murid yang membuat

kesalahan dari segi penggunaan huruf besar sama ada pada permulaan ayat dan dalam

penggunaan kata nama khas. Walau pun sebelum ini telah mempelajari kata nama khas dan

kata nama am, namun masih terdapat murid yang keliru tentang penggunaannya. Oleh sebab

itu, mereka tidak dapat membina dan menulis ayat dengan betul. Berdasarkan kelemahan dan

kekurangan dalam tugasan makro pengajaran, penambahbaikan yang perlu dilakukan ialah

saya perlu mengulang semua topik pelajaran Kata Nama Khas dan Kata Nama Am. Saya juga

perlu megingatkan semula kepada murid-murid penggunaan kata nama khas di dalam menulis

ayat yang lengkap. Dalam pelajaran yang akan datang saya juga boleh menyoal murid-murid

tentang contoh-contoh kata nama khas dan juga kata nama am agar mereka tidak lupa tentang

pelajaran yang telah mereka pelajari sebelum ini.

Selain itu, saya juga perlu memperbaiki pengajaran saya dari aspek aktiviti yang dijalankan.

Pada pengajaran yang akan datang saya perlu mempelbagaikan aktiviti yang lebih menarik

untuk murid-murid. Saya boleh menyerapkan unsur pendidikan muzik dalam topik pelajaran

saya. Ini mungkin dapat menjadikan murid-murid lebih seronok kerana dapat menyanyi sambil

belajar.

Rumusan

Amalan refleksi banyak kebaikannya untuk guru-guru. Daripada amalan ini, kita dapat membuat

analisis dan menilai kelebihan dan kelemahan pengajaran yang telah dilaksanakan. Apabila kita

mengetahui kelebihan, unsur pengukuhan dapat kita serapkan kerana keberkesanannya. Jika

terdapat kelemahan dalam pengajaran kita, maka kita dapat memikirkan cara bagaimana

hendak memperbaiki kelemahan tersebut. Di sini kita dapat menukar strategi pengajaran dan

pendekatan yang bersesuai mengikut aras kebolehan murid.

Page 11: Kpd3026 Pecahan II

Nama : _________________________

LEMBARAN KERJA

Menulis ayat berdasarkan gambar.

1.

________________________________________________________________

________________________________________________________________

2.

_______________________________________________________________

_______________________________________________________________

3.

________________________________________________________________

Page 12: Kpd3026 Pecahan II

____________________________________________________________________

LAMPIRAN

KAD BERGAMBAR

Page 13: Kpd3026 Pecahan II
Page 14: Kpd3026 Pecahan II

Soalan Teka Teki

Kulit saya berwarna jinggaKepala saya ada mahkota

Rasa saya manis dan masamSiapa saya?

Kawan-kawan, siapa saya?Saya ada banyak rambut

Warna saya merahRasa saya manis.

Kenal saya,Badan saya ada banyak duri

Rasa isi saya enakSaya digelar raja buah.

Waktu subuh ketepi payaHendak menembak seekor buaya

Warna ungu kulit sayaPutih melepak warna isinya.

Page 15: Kpd3026 Pecahan II

Pokoknya bulat dan juga rendangMasam dan hijau ketika muda

Buahnya berbentuk seperti bintangSudah masak, kuninglah ia.