haiwan peliharaan saya

11
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 2013 Mata pelajaran : Pendidikan Seni Visual Kelas : 5 Bakawali Tarikh : 22 April 2013 Bilangan Murid : ….. /….. orang murid Bidang : Mencorak dan membuat rekaan Tajuk : Lukisan haiwan kesayangan saya (gurisan) Masa : 9.10 pagi – 10.10 pagi (60 minit) Objektif pengajaran dan pembelajaran : Pada akhir pengajaran, murid dapat ; 1) Menyebut semula jenis-jenis garisan yang dipelajari. 2) Menghasilkan lukisan haiwan kesayangan menggunakan teknik gurisan. 3) Mempelbagaikan penggunaan garisan serta warna yang menarik di dalam lukisan. Alat dan bahan : Kertas lukisan, oil pastel, surat khabar, lidi cucuk sate. Bahan Bantu Mengajar (BBM) : Contoh garisan, contoh hasil gurisan, contoh gambar haiwan. Pengetahuan Sedia Ada : Murid mengetahui rupa haiwan kesayangan sendiri. Murid tidak pernah menghasilkan lukisan menggunakan teknik gurisan.

Upload: hayatun-syamila-mohd-mansor

Post on 22-Jan-2016

183 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

GURISAN TAHUN 5

TRANSCRIPT

Page 1: HAIWAN PELIHARAAN SAYA

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)PENDIDIKAN SENI VISUAL

TAHUN 2013

Mata pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Kelas : 5 Bakawali

Tarikh : 22 April 2013

Bilangan Murid : ….. /….. orang murid

Bidang : Mencorak dan membuat rekaan

Tajuk : Lukisan haiwan kesayangan saya (gurisan)

Masa : 9.10 pagi – 10.10 pagi (60 minit)

Objektif pengajaran dan pembelajaran :

Pada akhir pengajaran, murid dapat ;

1) Menyebut semula jenis-jenis garisan yang dipelajari.

2) Menghasilkan lukisan haiwan kesayangan menggunakan teknik gurisan.

3) Mempelbagaikan penggunaan garisan serta warna yang menarik di dalam lukisan.

Alat dan bahan : Kertas lukisan, oil pastel, surat khabar, lidi cucuk sate.

Bahan Bantu Mengajar (BBM) : Contoh garisan, contoh hasil gurisan, contoh gambar haiwan.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid mengetahui rupa haiwan kesayangan sendiri.

Murid tidak pernah menghasilkan lukisan menggunakan teknik gurisan.

Penerapan Nilai : Berani, kerjasama, kebersihan dan kerajinan.

Strategi Pengajaran : 1. Belajar cara belajar - murid belajar dengan menggunakan

deria yang berbeza iaitu visual,

auditori dan kinestetik.

2. Konstruktivisme - murid membina pengetahuan secara

aktif berdasarkan pengalaman sedia

ada berkenaan rupa serta

jalinan yang terdapat pada haiwan

kesayangan.

KBKK : Menjana idea untuk meggunakan garisan yang pelbagai serta warna

yang menarik di dalam menghasilkan lukisan teknik gurisan.

Page 2: HAIWAN PELIHARAAN SAYA

LANGKAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN :

LANGKAH/MASA

ISI KANDUNGANPENGAJARAN DAN

PEMBELAJARAN GURU & MURID

STRATEGI P&P / ABM/ NILAI

Set Induksi

(5 minit)

Aktiviti penjanaan idea.

Penyoalan berkenaan

haiwan kesayangan.

- Apakah haiwan

kesayangan kamu?

- Apakah warna haiwan

tersebut?

- Bagaimanakah rupa

haiwan tersebut?

- Apakah jalinan yang

terdapat pada haiwan itu?

Guru menyoal murid

perkara berkaitan haiwan

kesayangan.

Murid menjawab soalan

guru berdasarkan

pemahaman mereka.

Penerapan nilai :

Kerjasama, berani.

Langkah 1

(10 minit)

Pengenalan kepada

Gurisan – mengguris keluar

sesuatu bahan daripada

permukaan menggunakan

alatan yang tajam.

Contoh gambar haiwan.

Guru menerangkan asas

gurisan.

Guru menunjukkan contoh

lukisan menggunakan

teknik gurisan.

Murid mendengar

penerangan guru dan

melihat contoh hasil karya

yang ditunjukkan oleh

guru.

Penerapan nilai :

Kerjasama.

BBM :

Contoh gambar

haiwan, contoh hasil

lukisan, jenis-jenis

garisan.

Page 3: HAIWAN PELIHARAAN SAYA

Contoh hasil lukisan teknik

gurisan.

Jenis-jenis garisan.

Langkah 2

(10 minit)

Edaran alat dan bahan serta

tunjuk langkah-langkah bagi

menghasilkan lukisan teknik

gurisan.

Langkah-langkah:

1. Kertas lukisan diwarnakan

dengan oil pastel secara

berselang-seli.

Guru mengedarkan alat

dan bahan kepada setiap

kumpulan.

Guru menunjukkan

langkah untuk

menghasilkan lukisan

teknik gurisan.

Murid mendengar arahan

serta melihat langkah-

langkah yang ditunjukkan

oleh guru.

Alat dan bahan :

Kertas lukisan, oil

pastel, surat khabar,

lidi cucuk sate.

Penerapan nilai :

Kerjasama.

Strategi pengajaran:

Belajar cara belajar.

Page 4: HAIWAN PELIHARAAN SAYA

2. Warna sehingga memenuhi

kertas lukisan.

3. Warna hitam diwarnakan

pada lapisan atas sehingga

menutupi keseluruhan warna

dan kertas lukisan.

4. Guris menggunakan lidi

cucuk sate untuk

menghasilkan lukisan.

Langkah 3

(30 minit)

Proses penghasilan corak

geometri.

Murid mewarna di atas

kertas lukisan dengan

menggunakan warna yang

pelbagai.

Guru memantau sambil

membantu murid yang

memerlukan bantuan

semasa menyiapkan karya

tersebut.

Murid mendengar arahan

Alat dan bahan :

Kertas lukisan, oil

pastel, surat khabar,

lidi cucuk sate.

Strategi pembelajaran:

Page 5: HAIWAN PELIHARAAN SAYA

Murid mewarna lapisan atas

kertas lukisan dengan oil

pastel berwarna hitam.

Murid mula mengguris.

guru dan melakukan

aktiviti untuk menghasilkan

lukisan teknik gurisan.

Konstruktivisme.

KBKK :

Menjana idea untuk

meggunakan garisan

yang pelbagai serta

warna yang menarik di

dalam menghasilkan

lukisan teknik gurisan.

Penerapan nilai :

Kerajinan, kerjasama.

Penutup

(5 minit)

Sesi apresiasi dan penilaian.

Menyebut semula jenis-jenis

garisan yang dipelajari.

Menghasilkan lukisan

haiwan kesayangan

menggunakan teknik

gurisan.

Mempelbagaikan

penggunaan garisan serta

warna yang menarik di

dalam lukisan.

Guru meminta beberapa

orang murid ke hadapan

untuk membuat ulasan

karya. Penilaian dibuat

berdasarkan tiga tahap

iaitu :

- Baik

- Sederhana

- Lemah

Murid membuat ulasan di

hadapan kelas.

Murid diminta untuk

mengemaskan meja dan

alatan serta bahan yang

telah digunakan.

Penerapan nilai :

Kerjasama,

kebersihan.

Hasil karya murid.

.

Page 6: HAIWAN PELIHARAAN SAYA
Page 7: HAIWAN PELIHARAAN SAYA
Page 8: HAIWAN PELIHARAAN SAYA