geografi tema 5

11
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Hari : Selasa Tarikh : 16 November 2012 Masa : 2.00 petang – 2.50 petang (50 minit) Kelas : 5 Merbok Bil. Hadir : Bil. Tidak Hadir : Bilangan Pelajar : 30 Orang Subjek : Geografi Tajuk : Tema 5 – Penempatan dan Perkembangannya Sub Tajuk : Pembandaran Hasil Pembelajaran Umum : Memahami proses pembandaran, faktor-faktor yang mempengaruhinya, kesan dan langkah untuk mengurangkan masalah pembandaran Hasil Pembelajaran Khusus : Aras 1 – Mentakrifkan proses pembandaran Aras 1 – Menyatakan faktor-faktor yang mempengaruhi pebdaran dari aspek ekonomi, sosial dan kerajaan Aras 1 – Menyatakan kesan pembandaran Aras 1 – Menyenaraikan langkah-langkah untuk mengurangkan masalah pembandaran

Upload: azy-atifah-ag-tanjong

Post on 15-Feb-2015

52 views

Category:

Documents


6 download

DESCRIPTION

rph

TRANSCRIPT

Page 1: Geografi Tema 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Hari : Selasa

Tarikh : 16 November 2012

Masa : 2.00 petang – 2.50 petang (50 minit)

Kelas : 5 Merbok Bil. Hadir : Bil. Tidak Hadir :

Bilangan Pelajar : 30 Orang

Subjek : Geografi

Tajuk : Tema 5 – Penempatan dan Perkembangannya

Sub Tajuk : Pembandaran

Hasil Pembelajaran Umum : Memahami proses pembandaran, faktor-faktor yang mempengaruhinya, kesan dan langkah untuk

mengurangkan masalah pembandaran

Hasil Pembelajaran Khusus : Aras 1 – Mentakrifkan proses pembandaran

Aras 1 – Menyatakan faktor-faktor yang mempengaruhi pebdaran dari aspek ekonomi, sosial dan kerajaan

Aras 1 – Menyatakan kesan pembandaran

Aras 1 – Menyenaraikan langkah-langkah untuk mengurangkan masalah pembandaran

Aras 2 – Menjelaskan dengan contoh proses pembandaran iaitu negara membangun dan negaran maju

Aras 2 – Menerangkan dengan contoh bandar-bandar terancang seperti bandar baru dan bandar satelit

Aras 2 – Menghuraikan faktor-faktor yang mempengaruhi pembandaran dari aspek ekonomi, sosial dan politik

Aras 2 – Menghuraikan dengan contoh kesan-kesan dan langkah-langkah untuk mengurangkan masalah

Pembandaran

Aras 3 - Membandingkan dan membezakan proses pembandaran di negara membangun dan negra maju

Page 2: Geografi Tema 5

Aras 3 - Membandingkan dan membezakan kesan-kesan pembandaran antara Kuala Lumpur dan Los AngelesAras 3 - Mencadangkan langkah-langkah untuk mengurangkan masalah pembandaran pada masa dapan

Objektif Pengajaran dan Pembelajaran : Di akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar akan dapat:

a. Menyatakan 3 daripada 5 faktor-faktor yang mempengaruhi pembandaran dari aspek ekonomi,

sosial dan kerajaan

b. Menyatakan 3 daripada 5 kesan pembandaran

c. Menyenaraikan 3 daripada 5 langkah-langkah untuk mengurangkan masalah pembandaran

d. Menjelaskan dengan contoh 3 daripada 5 proses pembandaran iaitu negara membangun dan

negaran maju

e. Menerangkan dengan contoh 3 daripada 5 bandar-bandar terancang seperti bandar baru dan

bandar satelit

f. Menghuraikan 3 daripada 5 faktor-faktor yang mempengaruhi pembandaran dari aspek

ekonomi, sosial dan politik

g. Menghuraikan dengan contoh 3 daripada 5 kesan-kesan dan langkah-langkah untuk

mengurangkan masalah pembandaran

h. Membandingkan dan membezakan 3 daripada 5 proses pembandaran di negara membangun

dan negra maju

i. Membandingkan dan membezakan 3 daripada 5 kesan-kesn pmbndaran antara Kuala Lumpur

dan Los Angeles

j. Mencadangkan 3 daripada 5 langkah-langkah untuk mengurangkan masalah pembandaran

pada masa dapan

Pengetahuan sedia ada pelajar : Pelajar sering di dedahkan dengan keadaan semasa melalui informasi media cetak mahupun media

elektronik

Strategi/Kaedah/Teknik : ICT dan Sumbangsaran/Inkuiri

Bahan Bantu Mengajar (BBM) : Aplikasi Google Earth, Microsoft Powepoint, Buku Teks dan Laman Web Interaktif

KBKK : Meramal, menyenarai dan mengelaskan,

Page 3: Geografi Tema 5

Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan

Guru Pelajar

Set Induksi/ Permulaan

(3 Minit)

o Memaparkan keadaan bandar-bandar dalam dan luar Negara menggunakan aplikasi Google Earth

o Guru membuka aplikasi Google Earth dan membuat carian pada beberapa buah Bandar di dalam dan luar Negara

o Guru menyoal pelajar apakah tajuk pembelajaran hari ini

o Pelajar memberi perhatian terhadap carian bandar-bandar yang dilakukan oleh guru di skrin lcd sambil

o Pelajar meneka tajuk pembelajaran hari ini

BBM

Aplikasi Google Earth

KBKK

- Meramal

Kaedah/Teknik

- ICT

Langkah 1

(10 Minit)

o Proses Pembandaran

o Hierarki Bandar

- Bandar- Bandaraya- Metropolis- Megalopolis

o Guru meminta pelajar membentuk 5 kumpulan

o Guru menerangkan konsep pembandaran serta ciri-ciri proses pembandaran kepada pelajar menggunakan web interaktif.

o Guru menerangkan konsep hierarki Bandar kepada pelajar

o Guru memberi kertas kepada pelajar mengikut kumpulan masing-masing dan mengarahkan pelajar mengisi tempat kosong yang terdapat di dalam kertas mengikut cirri-ciri bandar yang diperlukan dan menyatakannya

o Pelajar bergerak membentuk 5 kumpulan

o Pelajar memberi perhatian terhadap penerangan guru sambil membuat catatan

o Pelajar mendengar penerangan oleh guru sambil membuat sedikit catatan

o Pelajar mengisi kertas yang diberikan oleh guru mengenai ciri bandar berdasarkan maklumat-maklumat yang terdapat di dalam buku teks dan menyatakannya mengikut wakil kumpulan

BBM

Web Interaktif, Microsoft Powepoint, kad manila

Page 4: Geografi Tema 5

o Bandar Terancang

- Bandar Baru- Bandar Satelit

mengikut wakil kumpulan masing- masing.

o Guru menerangkan konsep Bandar terancang kepada pelajar

o Guru menerangkan konsep bandar baru dan berserta fungsi-fungsi bandar tersebut menggunakan web.

o Guru menerangkan konsep bandar satelit dan menyatakan fungsi bandar tersebut

o Guru menyoal beberapa orang pelajar mengenai bandar baru dan bandar satelit menggunakan slide powerpoint mengikut fungsi bandar masing-masing

masing-masing.

o Pelajar membuat catatan berkenaan konsep bandar terancang yang diterangkan oleh guru

o Pelajar memberi perhatian mengenai konsep dan fungsi bandar baru yang diterangkan oleh guru sambil membuat catatan

o Pelajar membuat catatan berkenaan konsep bandar satelit dan fungsi bandar tersebut

o Beberapa orang pelajar menjawab mengenai bandar baru dan bandar satelit berdasarkan soalan yang diberikan oleh guru

KBKK

- Menyenarai dan mengelaskan

Kaedah/Teknik

- Sumbangsaran/ Inkuiri

- Hasil Pembelajaran Pertama dinilai

Page 5: Geografi Tema 5

Langkah 2

(15 Minit) o Faktor-faktor Pembandaran

- Faktor Ekonomi- Faktor Sosial- Faktor Governan

o Proses pembandaran di negara sedang membangun

- Definisi- Contoh negara- Ciri-ciri pembandaran

negara sedang membangun

o Proses pembandaran di negara maju

- Definisi- Contoh negara- Ciri-ciri pembandaran

negara maju

o Guru menyoal soalan mengenai faktor-faktor pembandaran secara umum berdasarkan pengatahuan sedia ada pelajar.

o Guru menerangkan faktor-faktor pembandaran menggunakan Web Interaktif

o Guru menerangkan definisi proses pembandaran negara sedang membangun.

o Guru memberikan contoh-contoh dan menerangkan ciri-ciri pembandaran negara sedang membangun menggunakan Web Interaktif

o Guru menyoal semula pelajar tentang contoh-contoh dan ciri-ciri pembandaran di negara sedang membangun.

o Guru menerangkan definisi proses pembandaran negara maju

o Beberapa orang pelajar dari kumpulan yang sedia dibentuk menjawab soalan guru.

o Semua pelajar menumpukan perhatian dan membuat persediaan jika disoal dengan membuat catatan ringkas tentang topik yang diterangkan oleh guru.

o Pelajar membuat catatan ringkas dan mendengar penerangan guru.

o Pelajar menyoal guru jika tidak faham tentang ciri-ciri pembandaran semasa guru sedang menerangkan topik pelajaran.

o Pelajar berdiri dan menjawab pertanyaan guru mengenai contoh-contoh dan ciri-ciri pembandaran di negara sedang membangun

o Pelajar membuat catatan ringkas dan mendengar penerangan guru.

BBM

Web Interaktif

KBKK

- Meramal dan menyenaraikan

Kaedah/Teknik

- ICT

- Sumbangsaran/ Inkuiri

Istilah :- Import- Eksport

Nilai :- Menghargai

sumber semulajadi negara

Page 6: Geografi Tema 5

Langkah 3

(10 Minit) o Kesan Pembandaran

- Pencemaran Alam Sekitar- Perubahan Lanskap- Perubahan Sosioekonomi

o Masalah Pembandaran dan Langkah Mengatasinya

- Sistem Perparitan - Sistem Pengangkutan- Kawasan Hijau- Undang-undang- Peluang Pekerjaan

o Guru memberikan contoh-contoh dan menerangkan ciri-ciri pembandaran negara maju menggunakan Web Interaktif

o Guru menyoal semula pelajar tentang contoh-contoh dan ciri-ciri pembandaran di negara maju.

o Guru menerangkan kesan pembandaran kepada pelajar menggunakan web interaktif.

o Guru menyelitkan sesi soal jawab semasa menerangkan kesan -kesan pembandaran.

o Guru menggunakan gambar dalam web interaktif untuk menerangkan kepada pelajar masalah pembandaran yang berlaku dan langkah untuk mengatasi masalah tersebut.

o Guru mengarahkan kepada pelajar untuk membuat catatan

o Pelajar menyoal guru jika tidak faham tentang ciri-ciri pembandaran semasa guru sedang menerangkan topik pelajaran.

o Pelajar berdiri dan menjawab pertanyaan guru mengenai contoh-contoh dan ciri-ciri pembandaran di negara maju

o Pelajar memberi perhatian terhadap penerangan guru sambil membuat catatan

o Pelajar mendengar penerangan guru sambil memberikan tindak balas kepada soalan yang ditanya oleh guru.

o Pelajar memberikan perhatian kepada gambar yang ditunjukkan dan mendengar penerangan yang diberikan oleh guru.

o Pelajar membuat catatan berkenaan gambar yang

- Hasil Pembelajaran kedua dinilai

BBM

Web Interaktif

KBKK

- Menyenarai

Kaedah/Teknik

- Sumbangsaran/ Inkuiri

KBKK :- Mengenalpasti dan

mentafsirkan.

Nilai :- Kerjasama dan

tolak ansur

Page 7: Geografi Tema 5

Langkah 4

(10 Minit)o Aktiviti/Pengukuhan

- Teka Silang Kata

terhadap gambar yang ditunjukkan melalui web interaktif.

o Guru menyoal beberapa orang pelajar untuk menguji kefahaman pelajar tentang tajuk yang telah diajar.

o Guru mengedarkan soalan teka silang kata kepada 5 kumpulan.

o Guru meminta pelajar mengisi jawapan dalam kotak-kotak soalan tersebut dan berbincang sesama ahli kumpulan sendiri.

o Guru meminta wakil dalam setiap kumpulan untuk memberikan jawapan.

o Guru menyemak jawapan murid.

ditunjukkan oleh guru dalam web interaktif.

o Beberapa orang pelajar menjawab soalan yang diberikan oleh guru.

o Pelajar bergerak membentuk 5 kumpulan

o Pelajar meneliti soalan teka silang kata yang diberikan serta mengenalpasti dan mentafsirkan serta bekerjasama dengan ahli kumpulannya bagi mendapatkan jawapan.

o Wakil dalam setiap kumpulan yang dipilih menjawab suaipadan tersebut.

o Pelajar membuat pembetulan sekirannya jawapan yang diberi adalah salah.

- Hasil Pembelajaran ketiga dinilai

BBM :- lembaran kerja teka silang kata.

- komputer.

KBKK :- Mengenalpasti dan

mentafsirkan.

Nilai :- Kerjasama dan

tolak ansur

Page 8: Geografi Tema 5

Penutup

(2 Minit)o Rumusan

o Guru meminta sekurang-kurangnya 2 atau 3 orang pelajar untuk menyimpulkan pembelajaran hari ini.

o Pelajar yang dipanggil nama akan membuat kesimpulan secara ringkas apa yang telah dipelajari

KBKK:- Membuat

kesimpulan

Nilai: - Menghargai alam

sekitar, bekerjasama dan berani

Rifleksi:

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………...................................................................................................

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………...................................................................................................

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………...................................................................................................

Page 9: Geografi Tema 5