dunia seni visual sk tahun 1
DESCRIPTION
RPH Dunia Seni Visual SK Tahun 1TRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN DUNIA SENI VISUALTAHUN 1
Mata pelajaran : Dunia Seni Visual
Tarikh : 14 September 2015
Masa : 10.20-11.20 pagi (1jam)
Tahun : 1 Cemerlang
Bilangan murid : / orang
Bidang : Membentuk dan membuat binaan
Aktiviti : Origami
Tema : Alam semula jadi
Tajuk : Ikan
Alat : -
Bahan : Kertas A4, pensel warna atau magic color, gam
Bahan Bantu Mengajar : Carta langkah bergambar
EMK : Kreativiti dan inovatif
STANDARD KANDUNGAN:
1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual (unsur seni dan prinsip rekaan: rupa, warna, garisan, kontra dan imbangan)
yang terdapat pada objek buatan manusia dan karya seni dalam penghasilan origami.
2. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penentuan media dan teknik dalam aktiviti membuat
origami.
3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber kajian dan teknologi dalam penghasilan origami.
4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah seni dan budaya.
STANDARD PEMBELAJARAN:3.1 Persepsi Estetik: Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni visual yang terdapat pada karya origami.
3.1.1 Unsur Seni
3.1.1.1 Bentuk – konkrit
3.1.1.2 Rupa – geometri
3.1.1.3 Warna – primer dan sekunder
3.1.2 Prinsip Rekaan
3.1.2.1 Imbangan – simetri
3.2 Aplikasi Seni:Murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni visual, dalam menghasilkan karya seni origami.
3.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis – jenis media
3.2.1.1 Alat – (tiada)
3.2.2.1 Bahan – Kertas A4, gam, pensel warna atau magic color
3.2.2 Mengetahui penggunaan media, teknik dan proses dalam penghasilan karya.
3.2.2.1 Teknik – lipatan
3.3 Ekspresi Kreatif:Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman dan kemahiran bahasa seni visual dalam menghasilkan karya seni
origami.
3.3.1 Memilih dan memanipulasikan bahan secara kreatif
3.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya origami.
3.4 Apresiasi SeniMurid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan karya rakan berpandukan bahasa seni visual.
3.4.1 Mempamerkan hasil karya origami yang dihasilkan
3.4.2 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan secara lisan.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN:
Pada akhir pembelajaran, murid dapat :
1. Menyatakan bahasa seni visual seperti garisan, jalinan, rupa, bentuk, imbangan yang terdapat pada objek buatan manusia
dan karya seni dalam penghasilan origami.
2. Mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman dan kemahiran bahasa seni visual menerusi penentuan media dan teknik dalam
penghasilan origami.
3. Menghasilkan karya dengan kemas secara mengolah idea melalui pelbagai sumber kajian dan teknologi dalam penghasilan
origami.
4. Membuat apresiasi mudah terhadap karya sendiri dan karya rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah seni dan
budaya.
KOMPONEN ISI PELAJARAN AKTIVITI PDP / ILLUSTRASI CATATAN
Langkah 1: PERSEPSI ESTETIK(10 minit)
Set Induksi :
Guru memberikan teka
teki kepada murid.
Ikan apa yang
mempunyai banyak
masalah?
Ikan termenung
Ikan apa yang sakit
perut?
Ikan kembung
Ikan apa yang selalu
sedih?
Guru memberikan teka teki kepada murid.
Guru menunjukkan contoh origami ikan.
Murid melihat dan mengenal pasti origami
ikan.
Guru menerangkan unsur bentuk, warna,
dan rupa
dalam
penghasilan
origami ikan.
BBM
- Origami ikan
Teknik
- Soal jawab
Pendekatan
- Berasaskan
guru.
Asas Seni Reka
warna
rupabentuk
Ikan haruan
Pengenalan tajuk:
Guru memperkenalkan
tajuk pelajaran pada hari
ini.
Langkah 2 : APLIKASI SENI
(15 minit)
Guru membuat
demonstrasi
menghasilkan origami
ikan.
Guru memperkenalkan dan menyatakan
media yang akan digunakan.
Guru menunjukkan demonstrasi.
Murid mendengar penerangan guru
berdasarkan demonstrasi yang ditunjukkan.
BBM
- Carta langkah
menghasilkan
origami ikan
Teknik
- Tunjuk cara /
demonstrasi.
Pendekatan
Langkah penghasilan origami ikan.
- Berpusatkan
guru.
- Berpusatkan
bahan.
Langkah 3: EKSPRESI KREATIF(20 minit)
Ekspresi Kreatif
Guru memberi arahan
supaya murid mula
menghasilkan karya
Langkah penyediaan :
Bahan :- Kertas A4
- Pensel warna
atau magic
color
lipat kertas kepada empat bahaian
berbentuk segi tiga
masukkan ruang luar ke bahagian dalam hingga membentuk segi tiga
lipat bucu kebawah untuk dapatkan bentuk
ekor ikan
buat kemasan pada origami
origami.
Murid menghasilkan
origami dengan
bimbingan guru.
Murid menggunakan
kreativiti dalam
penghasilan origami.
Langkah 1
Langkah 2
- gam
TKP :
- Visual Ruang
EMK:
Kreativiti dan
inovasi
Langkah 3
Langkah 4
Langkah 4 :APRESIASI SENI
(10 minit)
Murid mempamerkan
hasil kerja
Murid memberi pendapat
tentang karya sendiri
dan rakan berdasarkan
bahasa seni visual
dengan bimbingan guru
Membuat penilaian berdasarkan bahasa
seni visual, kekemasan, kekreatifan dan
kebersihan.
KBT:
- Kecerdasan
pelbagai
- Verbal
linguistik
Penutup(5 minit)
Pengukuhan tajuk
Apakah yang anda pelajari
pada hari ini?
Apakah warna yang telah
anda gunakan untuk
mewarnai ikan?
Guru mengukuhkan semula tajuk
pembelajaran pada hari ini iaitu origami
ikan.
Murid mengemas kelas dan bersedia untuk
PdP seterusnya.
Nilai :- kebersihan
Refleksi :
Ulasan guru pembimbing :
Ulasan pensyarah pembimbing :