Download - RANCANGAN PENGAJARAN HARIA1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (SLOT)
Nama Guru : Samsiah binti Abd Samat Tadika : Kemas Kg Kalabakan
Norlela binti Tinggal Umur : 6 Tahun
Hadija Habib Abu Bakar Masa : 8.00-9.00 pagi
Nama Kelas : Bistari
Bilangan Murid : 28 orang
Tarikh : 27 hb Mei 2010
Komponen : Bahasa dan Komunikasi
Aktiviti : Individu, Kumpulan dan Kelas
Tema : Pakaian
Subtema : Jenis Pakaian
Fokus MI : Kecerdasan : (pertuturan,visual,kinestetik)
KBKK : Menjana Idea
Hasil Pembelajaran : 2.1.2 Berinkteraksi secara sopan dan bertatatusila :
b. mengikut situasi
3.5.2 Bercerita tentang gambar yang dilihat atau hasil kerja
4.1.1 Melakukan koordinasi mata-tangan
Objektif di akhir pengajaran :
a. Murid dapat dan mengecam sekurang-kurangnya 4 daripada 6 jenis pakaian tradisional
b. Murid dapat berbual dan menyatakan pendapat tentang pakaian tradisional
c. Meningkatkan psikomotor halus murid iaitu koordinasi mata-tangan
Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah tahu tentang beberapa jenis pakaian seperti pakaian seragam, pakaian asas,
dan pakaian sukan
Nilai/ Penerapan Nilai : Kerajinan dan Bekerjasama
Bahan : Carta pakaian tradisional orang Melayu, Cina dan India iaitu Baju
Kurung,Cheongsam,Samfu,Sari dan Dhoti beserta kad perkataan juga kad gambar,lembaran kerja,ang pau Hari Raya
dan Tahun Baru Cina,lembaran kerja,warna
Penggabungjalinan : Bahasa dan Komunikasi,sosioemosi,fizikal,kreativiti & estetika
Hubung Kait : Perkembangan seni dalam pendidikan
Rancangan Perancangan Harian (Slot)
Langkah 1 Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Catatan
Set Induksi
(+ - 2 minit)
Ang pau
Hari Raya
Tahun Baru
Cina
*Guru membawa beberapa keping ang pau dan
menunjukkan kepada murid, kemudian bersoal-
jawab bersama murid tentangnya
Soalan
Guru : Cuba beritahu apakah benda yang guru
pegang?
Murid : Ang pau Hari Raya…ang pau Tahun Baru
Cina
*Murid dimaklumkan bahawa guru akan memberi
angpau kepada anak murid yang belajar dengan
bersungguh-sungguh pada hari ini
Nilai : Kerajinan
Kaedah & Teknik : Kelas,
Individu dan Sumbangsaran
Kesepaduan : Bahasa dan
komunikasi, sosioemosi dan
kognitif
KBKK :Menjana Idea
Bahan : Ang pau Hari Raya dan
Tahun Baru Cina
Langkah 2
(+ - 5 minit)
*Pakaian Tradisional
orang Melayu, Cina dan
India
Guru meletakkan carta kad gambar
pakaian tradisional 3 suku kaum terbesar
Malaysia dan bersoal jawab dengan murid
tentang gambar-gambar bagi setiap suku
kaum tersebut iaitu Melayu,Cina dan India
Murid ditunjukkan kad gambar pakaian
Nilai : Kerajinan
Kaedah & Teknik :Kelas,
Kumpulan, Individu, Soal jawab
Kesepaduan :Bahasa dan
Komunikasi,Sosioekonomi,Fizikal
& Kognitif
tradisional kepada murid satu persatu
iaitu
a.Baju Melayu
b.Baju Kurung
c.Cheongsam
d.Samfu
e.Sari
f.Dhoti
Guru dan murid bersoal jawab tentang
setiap had gambar tersebut
Dengan memberikan murid jenis kad
gambar yang sama,wakil murid disoal
apakah nama pakaian tradisional bagi kad
gambar yang diberikan kepada murid
tersebut dan memadamkan dengan kad
gambar pada carta pakaian tradisional
Soalan
Guru : Ini gambar apa? Siapa ada Baju
Kurung? Baju Melayu? Warna apa?
Murid : Baju Melayu,Hijau…saya cikgu...
KBKK : Membuat kesimpulan
Bahan: Carta pakaian Tradisional
orang Melayu,Cina dan India
Baju Melayu,Baju
Kurung,Cheongsam,Samfu,Sari
dan Dhoti
Langkah 3
(+ - 4 minit)
Menyebut kad
perkataan Guru menunjukkan dan menyebut kad
perkataan bagi setiap pakaian tradisional
kepada murid satu persatu dan diikuti oleh
murid
Murid menyebut setiap kad perkataan
Guru mengeja setiap kad perkataan dan
diikuti oleh murid
Murid menyebut setiap huruf pada kad
perkataan serta mengeja dan menyebut
perkataan tersebut dengan bimbingan guru
Selepas setiap satu perkataan dieja dan
disebut oleh murid , guru meminta murid
secara rawak untuk memberitahu cikgu dan
rakan-rakan apakah nama baju yang
ditunjukkan oleh guru di hadapan
Nilai : Kerajinan dan
Bekerjasama
Kaedah & Teknik :Individu
Kesepaduan :
Sosioekonomi,Fizikal & Kognitif
KBKK : Membuat kesimpulan
Bahan: Carta pakaian Tradisional
orang Melayu,Cina dan India
Baju Melayu,Baju
Kurung,Cheongsam,Samfu,Sari
dan Dhoti
Langkah 4
(+ - 5 minit)
Ucapan mengikut
situasi Murid dimaklumkan dan diterangkan bahawa
mereka akan belajar tentang ucapan bagi
setiap perayaan
Dengan memberikan contoh guru sebagai
orang Melayu sedang menyambut Hari Raya,
maka murid perlu mengucapkan “Selamat
Hari Raya cikgu” diikuti perayaan Tahun Baru
Cina dan India
Kemudian 2 orang wakil murid diminta
kehadapan dan diberikan watak sebagai
orang Cina dan India. Murid dibimbing bagi
memberi ucapan “Selamat Tahun Baru Cina
A” kemudian murid A mengucapkan “ Happy
Deepavali” kepada murid B.
Murid diminta mencari pasangan dan
memberikan ucapan perayaan kepada rakan
mereka.
Nilai : Kerajinan dan
Bekerjasama
Kaedah & Teknik : Individu
Kesepaduan :
Sosioekonomi,Fizikal & Kognitif
KBKK : Membuat kesimpulan
Bahan: Carta pakaian Tradisional
orang Melayu,Cina dan India
Baju Melayu,Baju
Kurung,Cheongsam,Samfu,Sari
dan Dhoti
Langkah 5
(+ - 30 minit)
Lembaran kerja Murid dimaklumkan tentang aktiviti
seterusnya adalah membuat lembaran kerja
Guru menerangkan cara membuat lembaran
kerja tersebut dengan memberikan contoh
Lembaran kerja tersebut adalah tentang
nama-nama serta gambar 6 pakaian
tradisional; ‘sambungkan titik-titik perkataan
dan warnakan gambar’
Murid membuat lembaran kerja sambil
diperhatikan oleh guru dan pembantu
Nilai : Kerajinan dan
Bekerjasama
Kaedah & Teknik : Individu
Kesepaduan :
Sosioekonomi,Fizikal & Kognitif
KBKK : Membuat kesimpulan
Bahan: Carta pakaian Tradisional
orang Melayu,Cina dan India
Baju Melayu,Baju
Kurung,Cheongsam,Samfu,Sari
dan Dhoti
Penutup
(+ - 2 minit)
Pengukuhan Guru bertanya semula kepada murid setiap
pakaian yang telah diterangkan
Soalan
Guru : Siapa boleh beritahu ini baju apa?
Nilai : Kerajinan dan
Bekerjasama
Kaedah & Teknik : Individu
Kesepaduan :
Sosioekonomi,Fizikal & Kognitif
KBKK : Membuat kesimpulan
Murid : Baju Kurung…..
Murid menyebut semula pakaian tradisional
satu persatu
Guru memberi ang pau yang sebenar dengan
kanak-kanak supaya gembira
Bahan: Carta pakaian Tradisional
orang Melayu,Cina dan India
Baju Melayu,Baju
Kurung,Cheongsam,Samfu,Sari
dan Dhoti
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN(SLOT)
Nama Guru : Laila binti Tinggal Tadika : Kemas Kg Kalabakan
Nama Kelas : Bistari Umur : 6 Tahun
Bilangan Murid : 28 orang Masa : 8.00-9.00 pagi
Tarikh : 27 hb Mei 2010
Komponen : Bahasa dan Komunikasi
Aktiviti : Individu, Kumpulan dan Kelas
Tema : Pakaian
Subtema : Jenis Pakaian
Fokus MI : Kecerdasan : (pertuturan,visual,kinestetik)
KBKK : Menjana Idea
Hasil Pembelajaran : 2.1.2 Berinkteraksi secara sopan dan bertatatusila : b. mengikut situasi 3.5.2 Bercerita tentang gambar yang dilihat atau hasil kerja 4.1.1 Melakukan koordinasi mata-tangan
Objektif di akhir pengajaran : a. Murid dapat dan mengecam sekurang-kurangnya 4 daripada 6 jenis pakaian tradisional
b. Murid dapat berbual dan menyatakan pendapat tentang pakaian tradisional
c. Meningkatkan psikomotor halus murid iaitu koordinasi mata-tangan
Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah tahu tentang beberapa jenis pakaian seperti pakaian seragam, pakaian asas, dan pakaian sukan
Nilai/ Penerapan Nilai : Kerajinan dan Bekerjasama
Bahan : Carta pakaian tradisional orang Melayu, Cina dan India iaitu Baju Kurung, Cheongsam,Samfu,Sari,
dan Dhoti beserta kad perkataan juga kad gambar,lembaran kerja,ang pau Hari Raya dan Tahun Baru Cina,lembaran kerja,warna
Penggabungjalinan : Bahasa dan Komunikasi,sosioemosi,fizikal,kreativiti & estetika
Hubung Kait : Perkembangan seni dalam pendidikan
RANCANGAN PENGAJARAN (SLOT )
Langkah Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Catatan
Set Induksi
(+ - 2 minit)
Ang pau Hari Raya Tahun Baru
Cina
*Guru membawa beberapa keping ang pau dan menunjukkan kepada murid, kemudian bersoal-jawab bersama murid tentangnyaSoalanGuru : Cuba beritahu apakah benda yang guru pegang?Murid : Ang pau Hari Raya…ang pau Tahun Baru Cina
*Murid dimaklumkan bahawa guru akan memberi angpau kepada anak murid yang belajar dengan bersungguh-sungguh pada hari ini
Nilai : Kerajinan
Kaedah & Teknik : Kelas, Individu dan Sumbangsaran
Kesepaduan : Bahasa dan komunikasi, sosioemosi dan kognitif
KBKK :Menjana Idea
Bahan : Ang pau Hari Raya dan Tahun Baru Cina
Langkah 2
(+ - 5 minit)
*Pakaian Tradisional orang Melayu, Cina dan India
Guru meletakkan carta kad gambar pakaian tradisional 3 suku kaum terbesar Malaysia dan bersoal jawab dengan murid tentang gambar-gambar bagi setiap suku kaum tersebut iaitu Melayu,Cina dan India
Murid ditunjukkan kad gambar pakaian tradisional kepada murid satu persatu iaitu
a.Baju Melayu b.Baju Kurung c.Cheongsam d.Samfu e.Sari f.Dhoti
Guru dan murid bersoal jawab tentang setiap had gambar tersebut
Dengan memberikan murid jenis kad gambar yang
Nilai : Kerajinan
Kaedah & Teknik :Kelas, Kumpulan, Individu, Soal jawab
Kesepaduan :Bahasa dan Komunikasi,Sosioekonomi,Fizikal & Kognitif
KBKK : Membuat kesimpulan
Bahan: Carta pakaian Tradisional orang Melayu,Cina dan India Baju Melayu,Baju Kurung,Cheongsam,Samfu,Sari dan Dhoti
sama,wakil murid disoal apakah nama pakaian tradisional bagi kad gambar yang diberikan kepada murid tersebut dan memadamkan dengan kad gambar pada carta pakaian tradisional
Soalan Guru : Ini gambar apa? Siapa ada Baju Kurung? Baju Melayu? Warna apa? Murid : Baju Melayu,Hijau…saya cikgu...
Langkah 3
(+ - 4 minit)
Menyebut kad perkataan
Guru menunjukkan dan menyebut kad perkataan bagi setiap pakaian tradisional kepada murid satu persatu dan diikuti oleh murid
Murid menyebut setiap kad perkataan
Guru mengeja setiap kad perkataan dan diikuti oleh murid
Murid menyebut setiap huruf pada kad perkataan serta mengeja dan menyebut perkataan tersebut dengan bimbingan guru
Selepas setiap satu perkataan dieja dan disebut oleh murid , guru meminta murid secara rawak untuk memberitahu cikgu dan rakan-rakan apakah nama baju yang ditunjukkan oleh guru di hadapan
Nilai : Kerajinan dan Bekerjasama
Kaedah & Teknik :Individu
Kesepaduan : Sosioekonomi,Fizikal & Kognitif
KBKK : Membuat kesimpulan
Bahan: Carta pakaian Tradisional orang Melayu,Cina dan India Baju Melayu,Baju Kurung,Cheongsam,Samfu,Sari dan Dhoti
Langkah 4
(+ - 5 minit)
Ucapan mengikut situasi
Murid dimaklumkan dan diterangkan bahawa mereka akan belajar tentang ucapan bagi setiap perayaan
Dengan memberikan contoh guru sebagai orang Melayu sedang menyambut Hari Raya, maka murid perlu mengucapkan “Selamat Hari Raya cikgu” diikuti perayaan Tahun Baru Cina dan India
Kemudian 2 orang wakil murid diminta kehadapan dan diberikan watak sebagai orang Cina dan India. Murid dibimbing bagi member ucapan “Selamat Tahun Baru Cina A” kemudian murid A mengucapkan “ Happy Deepavali” kepada murid B.
Murid diminta mencari pasangan dan memberikan ucapan perayaan kepada rakan mereka.
Nilai : Kerajinan dan Bekerjasama
Kaedah & Teknik : Individu
Kesepaduan : Sosioekonomi,Fizikal & Kognitif
KBKK : Membuat kesimpulan
Bahan: Carta pakaian Tradisional orang Melayu,Cina dan India Baju Melayu,Baju Kurung,Cheongsam,Samfu,Sari dan Dhoti
Langkah 5
(+ - 30 minit)
Lembaran kerja Murid dimaklumkan tentang aktiviti seterusnya adalah membuat lembaran kerja
Guru menerangkan cara membuat lembaran kerja tersebut dengan memberikan contoh
Lembaran kerja tersebut adalah tentang nama-nama serta gambar 6 pakaian tradisional; ‘sambungkan titik-titik perkataan dan warnakan gambar’
Murid membuat lembaran kerja sambil diperhatikan oleh guru dan pembantu
Nilai : Kerajinan dan Bekerjasama
Kaedah & Teknik : Individu
Kesepaduan : Sosioekonomi,Fizikal & Kognitif
KBKK : Membuat kesimpulan
Bahan: Carta pakaian Tradisional orang Melayu,Cina dan India Baju Melayu,Baju Kurung,Cheongsam,Samfu,Sari dan Dhoti
Penutup
(+ - 2 minit)
Pengukuhan Guru bertanya semula kepada murid setiap pakaian yang telah diterangkan
Soalan Guru : Siapa boleh beritahu ini baju apa? Murid : Baju Kurung…..
Murid menyebut semula pakaian tradisional satu persatu
Guru member ang pau yang sebenar dengan kanak-kanak supaya gembira
Nilai : Kerajinan dan Bekerjasama
Kaedah & Teknik : Individu
Kesepaduan : Sosioekonomi,Fizikal & Kognitif
KBKK : Membuat kesimpulan
Bahan: Carta pakaian Tradisional orang Melayu,Cina dan India Baju Melayu,Baju Kurung,Cheongsam,Samfu,Sari dan Dhoti
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN(SLOT)
Nama Guru : Hadijah Habib Abu Bakar Tadika : Kemas Kg Kalabakan
Nama Kelas : Bistari Umur : 6 Tahun
Bilangan Murid : 28 orang Masa : 8.00-9.00 pagi
Tarikh : 27 hb Mei 2010
Komponen : Bahasa dan Komunikasi
Aktiviti : Individu, Kumpulan dan Kelas
Tema : Pakaian
Subtema : Jenis Pakaian
Fokus MI : Kecerdasan : (pertuturan,visual,kinestetik)
KBKK : Menjana Idea
Hasil Pembelajaran : 2.1.2 Berinkteraksi secara sopan dan bertatatusila : b. mengikut situasi 3.5.2 Bercerita tentang gambar yang dilihat atau hasil kerja 4.1.1 Melakukan koordinasi mata-tangan
Objektif di akhir pengajaran : a. Murid dapat dan mengecam sekurang-kurangnya 4 daripada 6 jenis pakaian tradisional
b. Murid dapat berbual dan menyatakan pendapat tentang pakaian tradisional
c. Meningkatkan psikomotor halus murid iaitu koordinasi mata-tangan
Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah tahu tentang beberapa jenis pakaian seperti pakaian seragam, pakaian asas, dan pakaian sukan
Nilai/ Penerapan Nilai : Kerajinan dan Bekerjasama
Bahan : Carta pakaian tradisional orang Melayu, Cina dan India iaitu Baju Kurung, Cheongsam,Samfu,Sari,
dan Dhoti beserta kad perkataan juga kad gambar,lembaran kerja,ang pau Hari Raya dan Tahun Baru Cina,lembaran kerja,warna
Penggabungjalinan : Bahasa dan Komunikasi,sosioemosi,fizikal,kreativiti & estetika
Hubung Kait : Perkembangan seni dalam pendidikan
RANCANGAN PENGAJARAN (SLOT )
Langkah Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Catatan
Set Induksi
(+ - 2 minit)
Ang pau Hari Raya Tahun Baru
Cina
*Guru membawa beberapa keping ang pau dan menunjukkan kepada murid, kemudian bersoal-jawab bersama murid tentangnyaSoalanGuru : Cuba beritahu apakah benda yang guru pegang?Murid : Ang pau Hari Raya…ang pau Tahun Baru Cina
*Murid dimaklumkan bahawa guru akan memberi angpau kepada anak murid yang belajar dengan bersungguh-sungguh pada hari ini
Nilai : Kerajinan
Kaedah & Teknik : Kelas, Individu dan Sumbangsaran
Kesepaduan : Bahasa dan komunikasi, sosioemosi dan kognitif
KBKK :Menjana Idea
Bahan : Ang pau Hari Raya dan Tahun Baru Cina
Langkah 2
(+ - 5 minit)
*Pakaian Tradisional orang Melayu, Cina dan India
Guru meletakkan carta kad gambar pakaian tradisional 3 suku kaum terbesar Malaysia dan bersoal jawab dengan murid tentang gambar-gambar bagi setiap suku kaum tersebut iaitu Melayu,Cina dan India
Murid ditunjukkan kad gambar pakaian tradisional kepada murid satu persatu iaitu
a.Baju Melayu b.Baju Kurung c.Cheongsam d.Samfu e.Sari f.Dhoti
Guru dan murid bersoal jawab tentang setiap had gambar tersebut
Dengan memberikan murid jenis kad gambar yang
Nilai : Kerajinan
Kaedah & Teknik :Kelas, Kumpulan, Individu, Soal jawab
Kesepaduan :Bahasa dan Komunikasi,Sosioekonomi,Fizikal & Kognitif
KBKK : Membuat kesimpulan
Bahan: Carta pakaian Tradisional orang Melayu,Cina dan India Baju Melayu,Baju Kurung,Cheongsam,Samfu,Sari dan Dhoti
sama,wakil murid disoal apakah nama pakaian tradisional bagi kad gambar yang diberikan kepada murid tersebut dan memadamkan dengan kad gambar pada carta pakaian tradisional
Soalan Guru : Ini gambar apa? Siapa ada Baju Kurung? Baju Melayu? Warna apa? Murid : Baju Melayu,Hijau…saya cikgu...
Langkah 3
(+ - 4 minit)
Menyebut kad perkataan
Guru menunjukkan dan menyebut kad perkataan bagi setiap pakaian tradisional kepada murid satu persatu dan diikuti oleh murid
Murid menyebut setiap kad perkataan
Guru mengeja setiap kad perkataan dan diikuti oleh murid
Murid menyebut setiap huruf pada kad perkataan serta mengeja dan menyebut perkataan tersebut dengan bimbingan guru
Selepas setiap satu perkataan dieja dan disebut oleh murid , guru meminta murid secara rawak untuk memberitahu cikgu dan rakan-rakan apakah nama baju yang ditunjukkan oleh guru di hadapan
Nilai : Kerajinan dan Bekerjasama
Kaedah & Teknik :Individu
Kesepaduan : Sosioekonomi,Fizikal & Kognitif
KBKK : Membuat kesimpulan
Bahan: Carta pakaian Tradisional orang Melayu,Cina dan India Baju Melayu,Baju Kurung,Cheongsam,Samfu,Sari dan Dhoti
Langkah 4
(+ - 5 minit)
Ucapan mengikut situasi
Murid dimaklumkan dan diterangkan bahawa mereka akan belajar tentang ucapan bagi setiap perayaan
Dengan memberikan contoh guru sebagai orang Melayu sedang menyambut Hari Raya, maka murid perlu mengucapkan “Selamat Hari Raya cikgu” diikuti perayaan Tahun Baru Cina dan India
Kemudian 2 orang wakil murid diminta kehadapan dan diberikan watak sebagai orang Cina dan India. Murid dibimbing bagi member ucapan “Selamat Tahun Baru Cina A” kemudian murid A mengucapkan “ Happy Deepavali” kepada murid B.
Murid diminta mencari pasangan dan memberikan ucapan perayaan kepada rakan mereka.
Nilai : Kerajinan dan Bekerjasama
Kaedah & Teknik : Individu
Kesepaduan : Sosioekonomi,Fizikal & Kognitif
KBKK : Membuat kesimpulan
Bahan: Carta pakaian Tradisional orang Melayu,Cina dan India Baju Melayu,Baju Kurung,Cheongsam,Samfu,Sari dan Dhoti
Langkah 5
(+ - 30 minit)
Lembaran kerja Murid dimaklumkan tentang aktiviti seterusnya adalah membuat lembaran kerja
Guru menerangkan cara membuat lembaran kerja tersebut dengan memberikan contoh
Lembaran kerja tersebut adalah tentang nama-nama serta gambar 6 pakaian tradisional; ‘sambungkan titik-titik perkataan dan warnakan gambar’
Murid membuat lembaran kerja sambil diperhatikan oleh guru dan pembantu
Nilai : Kerajinan dan Bekerjasama
Kaedah & Teknik : Individu
Kesepaduan : Sosioekonomi,Fizikal & Kognitif
KBKK : Membuat kesimpulan
Bahan: Carta pakaian Tradisional orang Melayu,Cina dan India Baju Melayu,Baju Kurung,Cheongsam,Samfu,Sari dan Dhoti
Penutup
(+ - 2 minit)
Pengukuhan Guru bertanya semula kepada murid setiap pakaian yang telah diterangkan
Soalan Guru : Siapa boleh beritahu ini baju apa? Murid : Baju Kurung…..
Murid menyebut semula pakaian tradisional satu persatu
Guru member ang pau yang sebenar dengan kanak-kanak supaya gembira
Nilai : Kerajinan dan Bekerjasama
Kaedah & Teknik : Individu
Kesepaduan : Sosioekonomi,Fizikal & Kognitif
KBKK : Membuat kesimpulan
Bahan: Carta pakaian Tradisional orang Melayu,Cina dan India Baju Melayu,Baju Kurung,Cheongsam,Samfu,Sari dan Dhoti