Download - Nota rancangan pengajaran
11
Perancangan Perancangan Persediaan MengajarPersediaan Mengajar
Oleh:Oleh:Hassan Mohd GhazaliHassan Mohd Ghazali
Hassan Mohd Ghazal @ UPSI 22
Perancangan pengajaranPerancangan pengajaran Perancangan sebelum proses pengajaran merujuk kepada
keputusan yang dibuat mengenai
1. pengelolaan,
2. pelaksanaan dan
3. penilaian pengajaran (Burden & Byrd, 1999)
Isi kandungan dan bahan yang hendak disampaikan perlu lengkap dan menepati kehendak Sukatan dan Huraian sukatan Sukatan pelajaran (HSP) yang ditentukan oleh PPK.
Hassan Mohd Ghazal @ UPSI 33
Rancangan KerjaRancangan Kerja
Merupakan perancangan yang disediakan secara sistematik oleh seseorang guru mata pelajaran Pendidikan Seni Visual dengan berpandukan
Sukatan Pelajaran dan
Huraian Sukatan Pelajaran yang disediakan oleh kementerian Pendidikan Malaysia
Rancangan kerja dibuat untuk setahun (rancangan kerja tahunan), mingguan (Untuk Pelatih) dan hari ke hari (rancangan kerja harian/ Persediaan Mengajar)
Hassan Mohd Ghazal @ UPSI 44
Kepentingan Rancangan MengajarKepentingan Rancangan Mengajar
Membolehkan guru merancang pengajarannya secara lebih sistematik dan teratur serta memenuhi kehendak sukatan pelajaran
Membantu guru menentukan:
pendekatan,
strategi,
kaedah dan teknik pengajaran
yang sesuai dengan objektif pengajaran
Membantu guru memilih bahan dan sumber serta aktiviti yang sesuai
Hassan Mohd Ghazal @ UPSI 55
sambungansambungan
Membantu guru supaya pengajarannya lebih sistematik dan berkesan
Memberi keyakinan kepada guru-guru terutamanya guru-guru baru
Memastikan guru tidak menyeleweng dalam pengajaran
Membolehkan sukatan pelajaran dihabiskan mengikut jadual
Memudahkan guru lain mengambil alih kelas berkenaan
Sebagai satu dokumen rasmi yang akan dirujuk dan disemak oleh pihak pengurusan sekolaj, jemaah nazir dan pegawai jabatan pendidikan dan kementerian pendidikan
Dari segi profesionalisme, guru perlu bertanggungjawab terhadap tindak tanduknya melalui rekod atas apa-apa yang dilakukannya
Hassan Mohd Ghazal @ UPSI 66
Persediaan Rancangan KerjaPersediaan Rancangan Kerja
A. Menyediakan rancangan kerja perlu melalui proses-proses berikut:
1. meneliti sukatan pelajaran
2. mentafsir sukatan pelajaran
3. menyediakan rancangan kerja
4. menyediakan rancangan mengajar
Hassan Mohd Ghazal @ UPSI 77
sambungan
1. meneliti sukatan pelajaran - objektif, organisasi dan kandungan kurikulum mata pelajaran berkenaan.
2. mentafsir sukatan pelajaran - supaya guru betul-betul memahami dan menguasai sukatan pelajaran dan huraian sukatan pelajaran dan tahu apa yang perlu diajar atau disampaikan
Hassan Mohd Ghazal @ UPSI 88
sambungan
3. menyediakan rancangan kerja – dikenali juga sebagai rancangan kerja tahunan.
Dibuat pada awal sesi persekolahan Mesti berpandukan:
a) Sukatan pelajaran dan Huraian sukatan pelajaran
b) Perancangan tahunan sekolah (takwim)
c) Takwim yang dikeluarkan oleh pejabat pelajaran atau sekolah
d) Cuti tahunan dan cuti penggal persekolahan.
Hassan Mohd Ghazal @ UPSI 99
Pekeliling Ikhtisas Bil 3.1999Pekeliling Ikhtisas Bil 3.1999
Guru perlu menyediakan rancanga kerja tahunan dan Guru perlu menyediakan rancanga kerja tahunan dan rancangan mengajar harian. Rancangan kerja tahunan rancangan mengajar harian. Rancangan kerja tahunan boleh dibuat setahun terus, dipecahkan mengikut boleh dibuat setahun terus, dipecahkan mengikut penggal atau mengikut bulan. Meliputi perkara-perkara penggal atau mengikut bulan. Meliputi perkara-perkara berikut:berikut: a) tajuka) tajuk
b) kemahiranb) kemahiran
c) objektifc) objektif
d) hasil pembelajaran yang dihasratkand) hasil pembelajaran yang dihasratkan
e) Bilangan minggue) Bilangan minggu
f) catatanf) catatan
Hassan Mohd Ghazal @ UPSI 1010
Jemaah Nazir persekutuan Jemaah Nazir persekutuan (1999)(1999)
Sekurang-kurangnya Rancangan kerja Sekurang-kurangnya Rancangan kerja tahunan perlu mempunyai:tahunan perlu mempunyai: a) tajuk/bidang pembelajarana) tajuk/bidang pembelajaran
b) Kemahiranb) Kemahiran Terdapat 2 formatTerdapat 2 format
a) Format carta Granta) Format carta Grant
b) Format biasab) Format biasa
Hassan Mohd Ghazal @ UPSI 1111
Contoh Rancangan Tahunan Contoh Rancangan Tahunan format Carta Grantformat Carta Grant
BILBIL TAJUK/SUBTAJUKTAJUK/SUBTAJUK BULANBULAN
JanuariJanuari FebruariFebruari
11 22 3 43 4 11 22 3 43 4Penghasilan seni Penghasilan seni VisualVisual
11 WarnaWarna
1.1 sekunder1.1 sekunder XX1.2 tertier1.2 tertier XX
Hassan Mohd Ghazal @ UPSI 1212
Contoh Rancangan Tahunan Contoh Rancangan Tahunan format biasaformat biasa
bil .min Bidang/unit pembelajaran/tajuk
objektif Hasil pembelajaran
Catatan Aktiviti/
Nilai/BBB
1-2 Bidang:
Penghasilan Seni Visual
Unit pembelajaran: Asas Seni reka:unsur Seni
Tajuk:Garisan
Pada akhir pembelajaran pelajar dapat:
Meneroka unsur garisan
Aras 1.------
Aras 2. -------
Aras 3. ------
Hassan Mohd Ghazal @ UPSI 1313
Rancangan Kerja Rancangan Kerja Bagi Latihan MengajarBagi Latihan Mengajar
Bagi rancangan latihan mengajar, guru pelatih biasanya diminta menyediakan rancangan kerja pengajaran bagi sepanjang tempoh latihan mengajar dan Rancangan kerja mingguan
Peringatan: perlu mengambil kira takwim sekolah
Hassan Mohd Ghazal @ UPSI 1414
Contoh Rancangan Kerja Contoh Rancangan Kerja PengajaranPengajaran
Tempoh Latihan Tempoh Latihan mengajar : ?mengajar : ?
Mata pelajaran : ?Mata pelajaran : ? Tahun: 5A1Tahun: 5A1 Bilangan murid: 30 Bilangan murid: 30
orangorang Bilangan waktu Bilangan waktu
Seminggu:?Seminggu:?
MingguMinggu Topik/unitTopik/unit CatatanCatatan
Hassan Mohd Ghazal @ UPSI 1515
Contoh Rancangan Kerja Contoh Rancangan Kerja mingguanmingguan
Minggu Pengajaran Minggu Pengajaran 2 Januari 2008 2 Januari 2008
hingga 21 Februari 2008hingga 21 Februari 2008
Hari/ waktu Matapelajaran &
tahun
Topik Isi pelajaran
catatan
IsninIsnin
SelasaSelasa
RabuRabu
KhamisKhamis
JumaatJumaat
Hassan Mohd Ghazal @ UPSI 1616
Menyediakan Rancangan Mengajar Menyediakan Rancangan Mengajar Harian/Persediaan mengajarHarian/Persediaan mengajar
Guru perlu merancang dan menyediakan persediaan mengajar sebelum memulakan sesuatu pengajaran, ia bertujuan untuk membolehkan guru betul-betul bersedia dengan kaedah, aktiviti dan contoh serta bahan atau sumber yang sesuai bagi memenuhi objektif ditetapkan.
Hassan Mohd Ghazal @ UPSI 1717
Peringkat-peringkat persediaan Peringkat-peringkat persediaan mengajar/ rancangan Mengajarmengajar/ rancangan Mengajar
Melibatkan 3 peringkat: a) Perancangan mengajar
b) Perancangan penyampaian pengajaran
c) Perancangan penilaian
Hassan Mohd Ghazal @ UPSI 1818
Perancangan PengajaranPerancangan Pengajaran1.Maklumat Umum
A) kelas (tingkatan)
B) Tahap
C) masa
D) bilangan pelajar
PERINGATAN: guru perlu tahu kelas yang akan diajar kelas yang berbeza menunjukan tahap kebolehan yang berbeza. Faktor masa akan mempengaruhi tahap kecerdasan pelajar, tempoh masa yang sesuai akan membantu guru dalam merancang aktiviti yang sesuai.
Hassan Mohd Ghazal @ UPSI 1919
SambunganSambungan
2. Topik dan aktivitiPerlu tahu topik dan subtopik spy dapat merancang kesesuaian tempoh masa, strategi pengajaran, sumber atau alat bantuan mengajar.
3. Pengetahuan Sedia adaMerujuk kepada pengalaman (topik yang sudah disampaikan), pengetahuan dan kebolehan yang sudah ada pada murid sebelum pelajaran baru dirancang oleh guru.
4. Objektif P&PObjektif pengajaran ialah suatu keterangan mengenai ‘performance’ yang perlu ditunjukkan oleh pelajar sebelum dianggap berupaya (competent). Ia adalah huraian cadangan hasil daripada pengajaran dan bukannya proses pengajaran (Mager 1990)
Hassan Mohd Ghazal @ UPSI 2020
Penulisan Objektif PengajaranPenulisan Objektif Pengajaran
Tujuan:
Untuk memberikan arah guru bagi mengetahui apa yang diharapkan daripada murid
Dapat menilai sejauh mana murid dapat melakukan sesuatu yang diingini
Murid-murid dapat menilai kemajuannya sendiri di sepanjang masa pengajaran disampaikan dan dengan itu mengatur strateginya untuk mencapai matlamat
Objektif-objektif menolong guru merancang bahan-bahan pengajaran, aktiviti dan alat bantuan mengajar yang sesuai
Hassan Mohd Ghazal @ UPSI 2121
Pembahagian Objektif Pengajaran Pembahagian Objektif Pengajaran mengikut Domainmengikut Domain
1. Penulisan Objektif berdasarkan tiga domain iaitu: Domain Kognitif, Domain afektif dan Domain psikomotor.
a) a) Domain Kognitif - menegaskan hasil intelek seperti pengetahuan dan pemahaman sesuatu istilah,fakta,konsep,prinsip,hukum,kaedah,cara dan prosedur serta kemahiran berfikir secara kritis dan kreatif.
Hassan Mohd Ghazal @ UPSI 2222
SambunganSambungan
B. Domain afektif - menegaskan aspek rohani dan emosi seperti sikap, nilai dan perasaan
C. Domain psikomotor - menegaskan tingkahlaku atau kemahiran pengerakan seperti melukis,menampal, menjahit,memasang,membina,mengecat dan mengoperasi mesin dan alat.
Hassan Mohd Ghazal @ UPSI 2323
Jenis-jenis Objektif P&PJenis-jenis Objektif P&PDua jenis Objektif P&P iaitu1. Objektif Implisit2. Objektif Eksplisit
Objektif ImplisitObjektif yang menyatakan perubahan-perubahan dalaman, iaitu tingkah laku yang tidak nyata seperti:Tahu, menikmati, memahami, mengetahui
Nota: Tidak digalakkan penulisan Implisit kerana tidak dapat dinilai
Hassan Mohd Ghazal @ UPSI 2424
Cara menulisan Objektif P&PCara menulisan Objektif P&PMenurut Mager (1981) Tiga kriteria yang perlu diikuti semasa menulis objektif eksplisit:
1. Menggunakan kata kerja tindakan yang khusus memperjelaskan niat guru
2. Menggunakan bahasa yang menghuraikan tingkah laku yang boleh dilihat
3. Menggunakan bahasa yang boleh dihuraikan tingkah laku yang boleh dinilai.
Hassan Mohd Ghazal @ UPSI 2525
Cara menulisan Objektif P&PCara menulisan Objektif P&PSecara ideal, objektif tingkah laku menggandungi empat unsur:
1. Siapakah yang menunjukkan tingkah laku yang diajar (murid-murid)
2. Tingkah laku atau kebolehan terakhir murid - misalnya menyiapkan catan cat air teknik basah atas basah dengan baik.
3. Situasi atau keadaan murid melakukan sesuatu misalnya: murid dapat menyusun bongkah batu untuk dijadikan arca.
4. Tingkatkan pencapaian yang digunakan untuk menilai kejayaan prestasi iaitu misalnya 70% murid menghasilkan dengan baik. Boleh menjawab 8 dari 10 soalan yang dikemukakan.
Hassan Mohd Ghazal @ UPSI 2626
Cara menulisan Objektif P&PCara menulisan Objektif P&PBeberapa tokoh pendidikan menyatakan secara praktik objektif tingkah laku dibuat mengandungi 3 unsur:
1. Situasi2. Tingkah laku3. Tingkat pencapaian atau standard
Hassan Mohd Ghazal @ UPSI 2727
Cara menulisan Objektif P&PCara menulisan Objektif P&PTingkatan: 2
Bidang/ Unit: Seni Halus
Huraian Sukatan: Ms 11 dan 12
Aktiviti : Catan Cat Air - Teknik Basah atas basah
Tema/Tajuk: Kampung ku
OTL: Di akhir pengajaran murid boleh menghasilkan catan cat air bertajuk kampung ku dengan menggunakan teknik basah atas basah. Dijangka 70% murid-murid boleh menyiapkan catan cat air dengan teknik yang betul.
Analisis:l Situasi - murid menghasilkan catan cat air - kampung kul Tingkah laku - menggunakan teknik basah atau basahl Tingkat pencapaian atau standard - 70 % menyiapkan
dengan teknik betul
Hassan Mohd Ghazal @ UPSI 2828
Cara menulisan Objektif P&PCara menulisan Objektif P&PAspek penting dalam penulisan Objektif:
1. Apa ?2. Bagaimana ?3. Banyak Mana ?
Contoh:Diakhir pengajaran murid dapat:Menghasilkan corak teracang dengan menggunakan cat air, dijangka 70 % dapat menghasilkan dengan baik.
Hassan Mohd Ghazal @ UPSI 2929
1. Butiran Am Perancangan 1. Butiran Am Perancangan PengajaranPengajaran
Tarikh- cth 9 Januari 2008 Masa – cth 7.45 pagi-9.45 pagi Mata pelajaran: Pendidikan Seni Visual Tahun/Tingkatan Bilangan Pelajar Unit Pembelajaran: Tema/Tajuk: Objektif pelajaran: Penerapan Nilai: Pengetahuan sedia ada: KBKK: Peralatan / ABM: Rujukan:
Hassan Mohd Ghazal @ UPSI 3030
2. Perancangan Strategi 2. Perancangan Strategi PengajaranPengajaran
Terdapat Tiga komponen utama :
A) Set induksi
B) Langkah perkembangan
C) Penutup (Penilaian)
Hassan Mohd Ghazal @ UPSI 3131
a) Induksi Seta) Induksi Set
Merupakan kaedah atau cara seseorang guru memulakan pengajaran.
Untuk menarik perhatian pelajar kepada pelajaran, bersedia menerima pelajaran baru dan menggalakkan pembelajaran pelajar.
Guru perlu merancang set induksi yang kreatif, menarik dan berkaitan dengan isi pelajaran yang hendak disampaikan
Masa – 3 hingga 5 minit
Hassan Mohd Ghazal @ UPSI 3232
b) Langkah-langkah perkembanganb) Langkah-langkah perkembangan
Antara perkara yang perlu diambil kira dalam membuat perancangan ialah kaedah dan teknik P&P yang akan digunakan, pengurusan masa, pemeringkatan isi, pemilihan sumber, alat atau bahan, serta aktiviti-aktiviti yg sesuai.
Hassan Mohd Ghazal @ UPSI 3333
Kaedah dan Teknik P&PKaedah dan Teknik P&P
Dalam Perancangan dan pemilihan kaedah perlu mengambil kira:
a) Tajuk
b) Tahap keupayaan murid di dalam kelas
c) Keadaan bilik darjah
Peringatan: Jangan terikat dengan 1 atau 2 kaedah sahaja: pelajar akan cepat bosan.
Hassan Mohd Ghazal @ UPSI 3434
Pengurusan masaPengurusan masa
Guru perlu mengambil kira:
a) Kebolehan pelajar
b) Kedalaman isi kandungan
b) Bahan pengajaran yang hendak digunakan
Pengajaran dalam bengkel/bilik seni, guru perlu merancang masa dan mengambil kira waktu sebelum dan selepas pelajar berada di dalamnya
Hassan Mohd Ghazal @ UPSI 3535
Pemeringkatan isiPemeringkatan isi
Antara perkara yang perlu diberi pertimbangan dalam pemeringkatan isi
a) Huraian sukatan pelajaran (subtajuk, aras, konsep)
b) Prinsip-prinsip P&P
c) Objektif Pelajaran serta kaedah
d) Aktiviti P&P
Hassan Mohd Ghazal @ UPSI 3636
Prinsip-Prinsip P&PPrinsip-Prinsip P&P
Guru perlu menyusun penyampaian isi pelajaran dengan mengambil kira pendekatan atau prinsip daripada:
A) Senang ke susah
B) Konkrit ke abstrak
C) Sudah diketahui kepada yang belum diketahui.
Hassan Mohd Ghazal @ UPSI 3737
Objektif PelajaranObjektif Pelajaran Isi-isi pelajaran perlu sesuai dengan Isi-isi pelajaran perlu sesuai dengan
objektif.objektif.Urutan isi adalah berdasarkan urutan Urutan isi adalah berdasarkan urutan
objektif khususobjektif khusus
Kaedah dan aktiviti P&PKaedah dan aktiviti P&P Isi tertentu disesuaikan dengan kaedah Isi tertentu disesuaikan dengan kaedah
dan teknik serta aktiviti tertentu dan ia dan teknik serta aktiviti tertentu dan ia akan membentuk langkah yang baru.akan membentuk langkah yang baru.
Hassan Mohd Ghazal @ UPSI 3838
Pemilihan Sumber dan AlatPemilihan Sumber dan Alat Guru perlu mempertimbangkan beberapa Guru perlu mempertimbangkan beberapa
perkara:perkara: Sumber sesuai dgn isi kandungan yang hendak Sumber sesuai dgn isi kandungan yang hendak
disampaikandisampaikan Sumber sesuai dengan peringkat pelajar dan Sumber sesuai dengan peringkat pelajar dan
kepelbagaian pelajarkepelbagaian pelajar Maklumat (gambar & tulisan) jelas dan menarikMaklumat (gambar & tulisan) jelas dan menarik Warna dan saiz yang sesuaiWarna dan saiz yang sesuai Aras bahasa yang digunakanAras bahasa yang digunakan Bebas dari bias ( spt jantina dan bangsa)Bebas dari bias ( spt jantina dan bangsa) Boleh digunakan oleh pelajar (jika perlu)Boleh digunakan oleh pelajar (jika perlu)
Hassan Mohd Ghazal @ UPSI 3939
Kesesuaian AktivitiKesesuaian Aktiviti
Perlu bersesuaian dengan:Perlu bersesuaian dengan:Peringkat umurPeringkat umurKebolehan/ pengetahuan sedia adaKebolehan/ pengetahuan sedia ada Isi kandunganIsi kandunganKaedah dan teknik P&PKaedah dan teknik P&PObjektif P&PObjektif P&PMasaMasaBilangan pelajarBilangan pelajarSumber /alat yg digunakanSumber /alat yg digunakan
Hassan Mohd Ghazal @ UPSI 4040
Contoh Contoh Langkah-langkah Langkah-langkah
perkembangan/Penyampaianperkembangan/Penyampaian
LangkahLangkah Isi Isi pelajaranpelajaran
Aktiviti Aktiviti guruguru
Aktiviti Aktiviti pelajarpelajar
CatatanCatatan
Set induksiSet induksi
(…minit)(…minit)
Guru….Guru…. Pelajar….Pelajar…. Tujuannya Tujuannya ialah…….ialah…….
Langkah 1Langkah 1
(…..minit)(…..minit)
kaedah kaedah perbincanganperbincangan
PenutupPenutup
(…. Minit)(…. Minit)
Guru Guru merumuskanmerumuskan
Pelajar…..Pelajar….. Tugasan perlu Tugasan perlu diserah diserah pada….pada….
Hassan Mohd Ghazal @ UPSI 4141
Penilaian Kendiri (Refleksi)Penilaian Kendiri (Refleksi)
Dibuat selepas guru selesai melaksanakan pengajaran sebagai refleksi berkenaan pengajaran guru.
Antara perkara yang boleh dibuat refleksi:
a) Pencapaian objektif
b) Displin kelas atau Pengurusan Bilik darjah
c) Penglibatan pelajar
d) Keazaman guru untuk memperbaiki pengajaran
4242
SekianSekianHassan Mohd Ghazali
http://senivisual2.blogspot.comhttp://cikgupsv.blogspot.com