Download - Contoh RpH
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Model RpH KPM (Baru)
Nama Guru Pelatih
:En. Aini Bin KifliMata Pelajaran
:Bahasa MelayuBilangan Murid
:33 OrangTahun
:6 JujurTarikh
:24 Mac 2015Masa
:0810 -0910 pagiTajuk
:Gotong RoyongObjektif Pembelajaran:Di akhir proses pengajaran dan pembelajaran murid dapat;
i) Membina 3 soalan menggunakan kata tanya dan tanpa kata tanya tentang aktiviti gotong
royong.
ii) Mengajukan soalan menggunakan kata tanya dan tanpa kata tanya kepada rakan
iii) Memberi komen yang membina tentang pihak sekolah mengadakan aktiviti gotong royong
iv) Memberikan cadangan 3 cara untuk mengekalkan kebersihan dan keceriaan sekolah.
Hasil Pembelajaran Khusus
Huraian Hasil Pembelajaran
Fokus Utama
1.2. Aras 1(ii)Mengajukan soalan yang menggunakan kata tanya dan tanpa kata tanya untuk mendapatkan huraian dan penerangan
Fokus Sampingan
4.2. Aras 3(i)Memberikan komen dan cadangan balas yang membina tentang sesuatu perkara berdasarkan pengalaman secara bersopan
Kemahiran Bahasa
: mendengar dan bertuturSistem Bahasa
:Tatabahasa (Kata Tanya)Pengisian Kurikulum
:
Ilmu
:Pendidikan Moral
Nilai
:Kerjasama
KBT
:Menjana IdeaAlat Bantu Mengajar
:Slaid powerpoint, Aktiviti KBAT, Buku teksPengetahuan Sedia Ada:Pelajar pernah terlibat dengan aktiviti gotong royong di sekolahIsi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan PembelajaranCatatan
Aktiviti gotong royongInduksi Set (5 Minit)Guru menunjukkan tayangan video tentang aktiviti gotong-royong.
ABM:
Nilai:
Integrasi Inovasi yang diterapkan :
Langkah 1 (Masa)ABM:
Nilai:
Integrasi Inovasi yang diterapkan :
Langkah 2 (Masa)ABM:
Nilai:
Integrasi Inovasi yang diterapkan :
Langkah 3 (Masa)ABM:
Nilai:
Integrasi Inovasi yang diterapkan :
Penutup (Masa)Nilai:
Tugasan
:Pengayaan/Pemulihan
:Aktiviti Susulan (jika Ada):Integrasi Inovasi yang diterapkan :
Catatan Guru Praktikum:Ulasan Pensyarah Penyelia/ Guru Pembimbing:
BAHASA MELAYU
Contoh Model RPH KPM (Prosa Moden)Tarikh
:
Hari
:
Tingkatan
: LimaMasa
: 80 minit (7.45 9.05)Minggu
: 4/14
Bilangan Murid
: 23 (L : 10, P :13) Tajuk
: Gaya Bahasa Pengulangan Objektif / HasilPembelajaran: Pada akhir pelajaran, murid dapat :
1. menyenaraikan sekurang-kurangnya lima diksi laras sukan yang terdapat dalam Petikan 1.
2. menyenaraikan sekurang-kurangnya dua jenis gaya bahasa pengulangan yang terdapat dalam Petikan 1.
3. menghasilkan perenggan ulasan selari yang dibinanya mengikut gaya bahasa pengulangan.
Kadar pencapaian objektif yang diharapkan ialah 90% memuaskan.
Hasil Pembelajaran Khusus
Huraian Hasil Pembelajaran
Fokus Utama
11.1 Mengenal pasti gaya bahasa dalam karya bukan sastera.
Aras 1
i. Mempelbagaikan penggunaan kata dan struktur ayat dalam karya bukan sastera.
Fokus Sampingan
12.1 Menghasilkan prosa dan puisi secara terancang, tertib, dan kemas dengan menggunakan bahasa yang tepat, indah dan menarik.Aras 1
i. Menghasilkan karangan
wawancara, resensi/ulasan,
kertas cadangan, cerpen dan
bahas.
Kemahiran Bahasa
: Mendengar, Membaca dan Menulis
Sistem Bahasa
: Kosa kata, Ungkapan, Tatabahasa
Pengisian Kurikulum
:
Penyerapan Ilmu: Sains Sukan
Penyerapan Nilai: Berdikari, Bekerjasama, Bertanggungjawab dan Berkeyakinan
Penyerapan KBT: Kemahiran Berfikir
Pengetahuan Sedia Ada : Murid sudah diajar tentang jenis-jenis gaya bahasa.
Alat Bantu Mengajar : 1.OHP/Transparensi atau Papan Gulung
2.Kad Manila & Kertas Sebak
3.Buku Teks
4.Radio Kaset 5.Gambar/Potret 6.Kertas Bercetak Petikan Ulasan Sukan
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan
Induksi Set (5 minit)
i. Murid diminta mendengar berita yang dirakamkan.ii. Murid ditanya tentang perlawanan bola sepak dan pasukan yang paling diminatinya.
iii. Soalan dan jawapan murid dikaitkan dengan isi pelajaran.
Antara Soalan:
i. Pernahkah anda melihat perlawanan bola sepak?
ii. Pasukan bola sepak manakah yang paling anda minati?iii. Mengapakah anda meminati pasukan tersebut?ABM:
i. Gambar/Potret
ii. Radio Kaset
Nilai:
- Berdikari
Integrasi Inovasi yang diterapkan :
11.1 (A1) i
Mengenal pasti diksi laras sukan yang terdapat dalam Lampiran 1. Antara soalan yang mencungkil pengetahuan sedia ada murid:
i. Apakah laras bahasa petikan tersebut?
ii. Senaraikan seberapa banyak istilah yang berkaitan dengan bidang sukan yang ada dalam petikan itu.Langkah 1 (20 minit)
i. Murid diedarkan Petikan 1 dan diminta membacanya dan mengenal pasti bentuk laras bahasa.
ii. Berpandukan laras tersebut, murid-murid diminta untuk menyenaraikan sekurang-kurangnya lima diksi laras sukan yang terdapat dalam Petikan 1, dan menulisnya di papan putih.
iii. Jawapan sebenar dijelaskan kepada murid-murid.
ABM:
Kertas Bercetak/ Lampiran 1 - Ulasan Sukan
Papan putih
OHP
- Transparensi
Nilai:
- Berkeyakinan
Integrasi Inovasi yang diterapkan :
11.1 (A1) i
Menyenaraikan sekurang-kurangnya dua jenis gaya bahasa pengulangan yang terdapat dalam Lampiran 1. Antara gaya bahasa yang ada dalam Petikan 1 ialah:
i. Aliterasi
ii. Anafora
iii. Asonansi
iv. Epifora
v. WoordopnameLangkah 2 (20 minit)
i. Murid diminta untuk membaca dan mengesan jenis gaya bahasa yang terdapat dalam petikan.
ii. Lima orang wakil murid diminta untuk menyenaraikan sekurang-kurangnya dua jenis gaya bahasa pengulangan yang terdapat dalam Petikan 1.
iii. Jawapan sebenar dijelaskan kepada murid.
ABM:
Kertas Bercetak/ Lampiran 1 - Ulasan Sukan
Papan putih
OHP
Transparensi
Nilai:
- Bekerjasama
Integrasi Inovasi yang diterapkan :
12.1 (A1) i
Membina dan menyampaikan satu perenggan ulasan selari yang dibina mengikut gaya pengulas sukan yang sebenar.Langkah 3 (30 minit)i. Semua murid diminta untuk membentuk kumpulan kecil dan menghasilkan satu perenggan ulasan selari mengikut gaya pengulas sukan yang sebenar.
ii. Wakil-wakil kumpulan diminta untuk membentangkan dan menyampaikan perenggan ulasan selari yang dibinanya mengikut gaya pengulas sukan sebenar.
iii. Murid yang lain diminta untuk mencatat maklumat tambahan.
iv. Jawapan sebenar diperjelas kepada murid-murid.
ABM:
Kertas Manila
Papan Gulung
OHP & Transparensi
Kertas Sebak
Nilai:
Bekerjasama
Bertanggungjawab
Integrasi Inovasi yang diterapkan :
Penutup (5 minit)
Murid dengan bimbingan guru diminta membuat rumusan berkenaan pelajaran pada hari itu.
Nilai:
Bekerjasama
Bertanggungjawab
BerkeyakinanIntegrasi Inovasi yang diterapkan :
Tugasan
:
Pengayaan/Pemulihan
:
Aktiviti Susulan (jika Ada)
:Integrasi Inovasi yang diterapkanLampiran 1 :Ulasan Sukan Perlawanan Bola Sepak
Saudara penonton yang dihormati sekalian,
Bola sekarang dikawal oleh pemain Sabah, Shahril Arsat. Shahril mengumpan bola itu kepada Suharmin. Amri Yahya cuba menghalang pergerakan Suharmin. Suharmin menggelecek beberapa pertahanan Selangor tetapi dihalang oleh Ivica Kulasevic. Kulasevic membuat tendangan lambung kepada Amri. Amri menolak bola kepada Azman. Azman meluru ke sebelah kanan pintu gol Sabah. Azman off-side pula. Nampaknya, Rajnikan membantah keputusan pengadil. Pengadil melayangkan kad kuning kepada Rajnikan. Permainan diteruskan. Sekarang ini permainan dalam masa kecederaan. Semua pemain Sabah kelihatan turun membantu barisan pertahanan. Rajnikan berjaya merampas bola daripada Zainizam. Rajnikan menolak bola ke belakang. Kulasevic naik membantu barisan serangan Selangor. Kulasevic melorongkan bola kepada Azman. Azman menendang. Oh, bola terkena palang gol! Khairul Azman yang menjaga gawang gol Sabah kelihatan lega. Khairul melepaskan bola kepada L. Suresh. Bola dapat dirampas oleh Azman. Azman mengumpan kepada Amri Yahya dan terus merembat masuk ke sebelah kiri pintu gol. Penjaga garisan terlebih terdahulu sudah mengangkat bendera kuning. Jaringan gol dibatalkan. Kemungkinan, permainan akan diteruskan hingga masa tambahan jika masih lagi berkedudukan seri.
(Mohd.Dahalan Bin Mohd Ramli et.al, 2003: 218)
PENDIDIKAN KESIHATAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KESIHATAN TINGKATAN DUA
Tingkatan
: 2 Canggih
Bil. pelajar:36orang
Masa
: 7.40 8.20 pagi
Tarikh: 20 Julai 2010
Tunjang
: Kesihatan Diri & Keluarga
Tajuk
: Kekeluargaan
Sub topik
: Peranan dan tanggungjawab ahli keluarga untuk membentuk keluarga bahagiaObjektif
: Disepanjang proses pembelajaran, pelajar dapat
Kognitif
Menuliskan sekurang-kurangnya 2 peranan setiap ahli keluarga dengan menggunakan perkataan sendiri.
Mencatatkan sekurang-kurangnya 4 ciri-ciri keluarga bahagia dengan menggunakan perkataan sendiri.
Psikomotor
Melakonkan satu situasi keluarga bahagia berkaitan dengan isu-isu kekeluargaan Membincang dan membentangkan hasil kerja kumpulan tentang peranan setiap ahli keluarga.
Afektif
Menghormati dan bertolakansur dalam menyelesaikan masalah Melahirkan perasaan kasih sayang kepada setiap ahli keluarga. Menghargai pendapat rakan.
Kemahiran KBKK:
1. Membuat inferens terhadap peranan setiap ahli keluarga untuk melahirkan keluarga bahagia2. Membanding dan membeza antara peranan setiap ahli keluarga untuk melahirkan keluarga bahagia
Pengalaman sedia ada:
1. pelajar mempunyai ahli keluarga sendiri2. pelajar telah mempelajari peranan dan tanggungjawab ahli keluarga ketika di tingkatan 1.
Persediaan Guru
1. Kertas mahjong dan pen marker2. laptop dan projektor
3. slaid gambar.
BahagianAktivitiIsi PembelajaranPengelolaanCatatan
Set induksi
(3 minit)1. Guru menunjukkan slaid yang menunjukkan gambar berkaitan dengan kekeluargaan.
2. Pelajar memberi respon terhadap slaid yang ditunjukkan.
Slide menunjukkan gambar ahli keluarga
1. Guru bertanyakan pelajar tentang apa yang dilihat?
2. Perbezaan dalam gambar tersebut?
Komponen keluarga asas yang mempunyai
Ayah/ suami
Ibu/ isteri
Abang
Kakak
Adik
Kelas
Guru menyediakan gambar keluarga berkaitan isu kekeluargaan.Soaljawab berdasar gambar.
Perkembangan
Langkah 1
(8 minit)
Langkah 2
(5 minit)
1. Guru meminta pelajar membentuk 4 kumpulan sama rata
2. Pelajar membahagikan kepada beberapa kumpulan.
3. Setiap kumpulan diminta memilih satu sampul dimana didalamnya terkandung tugasan yang diberikan guru.
4. Guru memberikan tugasan kepada setiap ahli kumpulan.
Tugasan yang diberikan kepada pelajar
a. 4 situasi yang berkaitan dengan isu-isu kekeluargaan (lakonkan mengikut watak yang diberi)
b. Peranan dan tanggungjawab sebagai
bapa
ibu
kakak
abang
adik
Guru memperdengarkan beberapa lagu mengenai keluarga bahagia semasa pelajar mengadakan perbincangan.Perbincangan dalam kumpulan
Kemuncak
(12 minit)
(5 minit)1. Pelajar dikehendaki membentang hasil dapatan masing-masing dalam masa yang ditetapkan.
2. Guru memantau dan membetulkan kesalahan pelajar
3. Guru menulis dipapan putih dan menjelaskan peranan setiap ahli keluarga selepas semua kumpulan membentangkan hasil dapatan.
4. Penilaian formatif Pelajar perlu menjawab soalan kuiz. Masa yang diberikan adalah selama 5 minit.
5. Selepas selesai menjawab soalan, pelajar diarahkan menukar kertas jawapan dengan pelajar lain untuk disemak dengan jawapan yang diberikan guru.Pelajar lain akan memberi respon dan bertanyakan soalan kepada kumpulan yang sedang membentang.
Peranan dan tanggungjawab sebagai bapa
ibu
kakak
abang
adik
Cadangan soalan :
1. Senaraikan 4 peranan setiap ahli keluarga
2. Senaraikan 4 ciri-ciri keluarga bahagia
Hasil kerja kumpulan
persembahan
Penutup
(7 minit)1. Guru merumuskan tajuk yang diajar.
2. Guru menunjukkan kepada pelajar gambar-gambar mangsa penderaan dan melihat reaksi pelajar.
3. Guru memberikan tugasan/ folio berkaitan peranan setiap ahli keluarga masing-masing.
4. Guru memasang lagu keluarga bahagia dari kumpulan Saujana.
5. Pelajar bersama-sama menyanyikan lagu keluarga bahagia.
Definisi keluarga
Peranan setiap ahli keluarga
Pelajar membezakan ciri-ciri keluarga bahagia dan tidak bahagia.
Pelajar akan menyenaraikan peranan dalam keluarga masing-masing.Kelas
Pelajar diminta memasukkan gambar keluarga di dalam tugasan/folio nanti.
Tarikh serahan
26 Julai 2010
Catatan:
Integrasi Inovasi yang diterapkan :Refleksi:PENDIDIKAN ISLAM
1 : : )
:
: )
:
1
:
1 2009
:
40 8.00-8.40
:
:
:
:
:
:
:
: : 1 2
%90
1: . 2: .
/ //
- 5)
- -
- 1-10 mp3
-
-
-
- -
- -
- 110- 1-10 ((((-((( (((((((((( (((((( ((((((((((( (((( ((((((( ( (((((((( ((((((( ((((((( ((((( (((((((( ((((((((((( ((((
- - -
- 1-10
-
-
- - - mp3
-
-
- 210 - ((((( - ((((((((((((((((((((((( -
-
-
-
-
-
- 310- 1-5
((((( ((( ((((((( ((((((((((( (( (((((( ( ((((( ( ((((( (((((((((((((( ((( ((((((((( ((((((((((( (((((((((((( (((((((((((( ((((((((((( ((((((( ((((((((((((( (((((((((( ((( ((((((((((( ((((((((((( (((((( ((((((( (((((((( (((((( ((((((( ((( (((((((( (((((((((((((( (((( (((((((((( ((( (((((((((((( (((((( ((((( (((( ((((((((( ( (((((((((((((( (((( ((((((((((((((( ((( - 5 - 1-5
-
- - -
-
-/ (5 )
-
-
-
: :
:
Integrasi Inovasi yang diterapkan :PENDIDIKAN JASMANIRANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI
Tarikh
: 10/09/2010
Tingkatan
: 2 BistariHari
: Khamis
Bilangan Murid: 30 orang
Masa
: 7.40 8.20 malam
Jantina
: Lelaki Bilangan. Pelajaran: 1
Minggu
: 9
Tunjang Pembelajaran: Kemahiran
Tajuk Pembelajaran
: Bola Baling Menghantar dan menyambut
Fokus Pembelajaran
: Hantaran aras dada
Pengetahuan sedia ada pelajar: Pelajar pernah didedahkan dengan pengetahuan asas dan peraturan permainan bola baling.
Objektif
: Di sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran pelajar akan dapat;
Psikomotor: 1. melakukan teknik hantaran dan menyambut bola baling pada aras dada dengan teknik yang betul dalam 3 dari 5 percubaan.
2. mengaplikasikan teknik hantaran dan menyambut bola dalam permainan bola baling mengikut teknik yang betul.
3. melakukan aktiviti sekurang-kurangnya 70 peratus daripada aktiviti yang dilakukan.
Kognitif
: 1. menerangkan kembali secara lisan fasa penghantaran dan menyambut bola baling pada aras dada.
2. memahami pentingnya setiap fasa tersebut untuk menghasilkan hantaran dan menyambut dengan
baik.
Afektif
: 1. Memupuk semangat kerjasama, mematuhi arahan dan bersungguh-sungguh dalam melakukan
aktiviti.
2. Menunjukkan rasa seronok dan gembira semasa menjalankan aktiviti.
3. Sentiasa mengutamakan aspek-aspek keselamtan semasa menjalankan aktiviti.
Persediaan pelajar
: Pernah mempelajarai kemahiran menghantar bola dalam bola jaring.
Persediaan guru
: a) Peralatan : Sketal, bola keranjang ,kon dan wisel.
b) ABM : Carta FASA / MASAAKTIVITIMAKLUMAT P&PORGANISASICATATAN
PERMULAAN
1. Set Induksi dan pengenalan
(+ 3 minit)
2. Memanaskan
Badan
( +7minit)
1. Penerangan tentang hantaran dalam bola baling.
2. Tunjukcara / demontrasi
hantaran
hantaran aras dada
menyambut bola
3. Memanaskan badan
- pelajar manggunakan bola semasa aktiviti memanaskan badan. # Guru menerangkan tentang maksud hantaran
dalam permainan bola keranjang
# Definisi hantaran memberikan atau
melepaskan bola kepada rakan sepasukan.
# Guru menerangkan cara pegangan bola.
# Jenis hantaran
1. Aras dada
2. Lantun
3. Rendah
4. Atas
# Guru menunjukkan cara membuat hantaran
aras dada dan menyambut bola baling.
# Melakukan regangan- bermula dari;
Kepala fleksi kiri dan kanan
- ekstensi atas dan bawah
Bahu dan tangan- elevasi, rotasi atas bawah
Pinggang hiper ekstensi
Fleksi dan ekstensi sendi lutut
Kaki dorsi fleksi,inversi,eversi pergelangan kaki
Dalam kumpulan besar (bentukkan ladam kuda) G
m m m m m m
m m m m m m
Petunjuk :
G = guru
M = pelajarBola baling
Wisel
Integrasi Inovasi yang diterapkan :
PERKEMBANGAN
Langkah 1
(+ 5 minit)
Langkah 2
(+ 5 minit)
Langkah 3
(+ 5 minit)
Langkah 4
(+ 10 minit)
PENUTUP
(+ 5 minit)
Menyejukkan badan1. Hantaran aras dada berpasangan secara statik dan dinamik
2. Hantaran aras dada berkumpulan kecil secara statik dan dinamik.
3. Hantaran aras dada dalam kumpulan kecil 3 penjuru.4. Permainan kecil
1. Kelonggaran dan regangan
Stesen 1
# Pelajar dibahagikan kepada 3 kumpulan mengikut stesen masing-masing.1. Secara berpasangan,pelajar akan melakukan hantaran dan menyambut bola aras dada secara statik dalam jarak 6 kaki..
2. Seterusnya,pelajar akan melakukan hantaran bola secara statik dalam jarak 12 kaki.
3. Pelajar melakukan hantaran dan menyambut bola pada aras dada secara dinamik dalam berpasangan.
4. Pelajar menghantar dan menyambut bola dengan dua langkah ke hadapan.
5. Pelajar akan melakukan hantaran bola sebanyak 10 kali secara bergilir-gilir.
6. Selepas 5 minit pelajar akan bergerak ke stesen berikutnya.Stesen 21. Pelajar di bahagaikan 5 orang dalam satu kumpulan.
2. Pelajar akan melakukan hantaran aras dada secara statik.
3. Pelajar E akan menghantar bola kepada pelajar A,pelajar A akan menghantar bola kepada B,pelajar B akan menghantar bola kepada pelajar D dan seterusnya pelajar D akan menghantar bola kepada pelajar C dan c akan menghantar bola kepada A.
4. Aktiviti ini akan dilakukan secara berulang-ulang.Stesen 31. Pelajar di bahagaikan 5 orang dalam satu kumpulan.
2. Pelajar akan melakukan aktiviti hantaran 3 panjuru dalam kumpulan.
3. Pelajar A akan menghantar bola kepada B.pelajar B akan menghantar kepada C dan pelajar C akan menghantar bola kepada A.
4. Pelajar akan melakukan secara bergilir-gilir.1. Pelajar di bahagikan kepada 2 kumpulan.
2. Pelajar akan bermain permainan bola baling dengan hanya menggunakan hantaran aras dada.
3. Masa permainan adalah 5 minit.
4. Sekiranya pelajar menggunakan hantaran lain dalam permainan,permaianan itu dikira batal dan diteruskan kepada pihak lawan.# Pelajar melakukan aktiviti kelonggaran dan
regangan dengan intensiti rendah.
Guru memerhati aktiviti pelajar dan membimbing
A B
A B
A B
E
C D
A
B C
Petunjuk :
M : Pelajar A
P : Pelajar B
Bola balingWiselKonBola BalingWiselBola BalingSketal
Wisel Integrasi Inovasi yang diterapkan :
Integrasi Inovasi yang diterapkan :Ulasan Guru:
Ulasan Penyelia:
A
m m m m
p p p p
B