Download - 3. Model Pengajaran
Model Pengajaran
Beberapa model dibina untuk membentuk pengajaran berkesan. Antaranya:
Model Pengajaran SimModel Pengajaran GlaserModel TabaModel SuchmenModel Pendekatan SistemModel Pengajaran Bilik DarjahModel Pengajaran Makmal dan Bengkel
Guru dan Murid – perlu pertimbang pengalaman yang sedia ada, sifat semulajadi dan gaya P&P
Isi - meliputi isi pelajaran dan ABM Objektif – Merangkumi objektif jangka
panjang dan objektif spesifik meliputi kognitif, afektif dan psikomotor
Persekitaran – budaya, organisasi, lokasi, sosioekonomi, masa yang terlibat dlm P&P
Model Pengajaran Sim (samb..)
Perhubungan 2 Unsur
A Bi
A & B – boleh berubah – ubah Contoh:
A – guru, B – murid
A – guru, B – Objektif
A – murid, B – Objektif
Keberkesanan interaksi guru dengan muridKesesuaian obj. dgn minat murid
Pengaruh obj. kpd murid
Perhubungan 3 Unsur
G
O M
G
O I
G
M IPenilaian objektif
Persediaan pengajaran oleh guru
Pendekatan kpd isi
M
O IPerancangan pembelajaran oleh murid
M – Murid I – IsiO – ObjektifG – Guru
(dengan mengganggap Persekitaran adalah ideal)
8 Langkah Perancangan Pengajaran mengikut Sim
1. Memikirkan tentang obj. pembelajaran2. Mengenal sifat tabii murid3. Menilai kesesuaian obj. berdasarkan
kebolehan murid4. Mengenalpasti ABM5. Membuat rancangan pembelajaran6. Mengenal guru (kita la) dari segi
pengalaman, sifat semulajadi dan gaya pengajaran yg sesuai
7. Memilih pendekatan pengajaran8. Menentukan cara penilaian
Model Pengajaran Glaser
Ia terbahagi kepada 4 komponen:Objektif
Pengajaran
• Mengikut kehendak hasil
pencapaian• Ambil kira
aspek kognitif, afektif dan psikomotor
Kaedah Mengajar
Demonstrasi
Projek, bercerita
Pengetahuan sedia ada
Intelek Aras motivasi Sosiobudaya
pelajar
Penilaian Aktvt soal
jawab Pemerhatian Ujian formal Ujian tidak
formal
Maklumbalas
Implikasi Model Glaser dalam Darjah
Untuk membentuk pengajaran berkesan adalah:
Objektif – berdasarkan pengetahuan sedia ada
Kaedah – berdasarkan objektif pengajaran dan pengetahuan sedia ada
Penilaian – selepas proses pengajaran
MODEL PENGAJARAN TABA
MODEL TABATahukah anda faktor-faktor
yang membantu proses pembelajaran di dalam bilik darjah ?
MODEL HILDA TABARajah menunjukkan cara guru menyusun pelajaran dari
konkrit ke abstrak
Aplikasi
Interpretasi
Terjemahan
Ingatan
Prinsip
Generalisasi
Konsep
Data
DATA (KONKRIT) KONSEP GENERALISASI
(ABSTRAK)
PROSES PEMBELAJARAN
STRUKTURPENGETAHUAN
PROSES PERANCANGAN
Apakah generalisasi yang hendak saya ajar?
Apakah konsep yang perlu diperoleh murid-murid?
Apakah data yang dikehendaki?
CONTOH
Merpati seekor burung dan ia boleh terbang
Pipit sejenis burung dan ia boleh terbang
Kenari adalah burung juga dan ia boleh terbang
[email protected] 14Konkrit
Abstrak
PRINSIP
GENERALISME
KONSEP
DATA
KONSEP STRUKTUR PENGETAHUAN
Konsep struktur pengetahuan
KONSEP STRUKTUR PENGETAHUAN
PERINGKAT ISI PELAJARAN Penyusunan data
Membentuk konsep
Generalisasi
Aplikasi
-Susun fakta-fakta dengan perhatikan ciri- ciri persamaan dan perbezaan
-Golong dan kelaskan fakta-fakta berdasarkan ciri-ciri persamaan supaya menjadi kategori tertentu
-Buat kesimpulan atau generalisasi ke atas hubungan di antara kategori-kategori yang dibentuk
-Penggunaan generalisasi atau kesimpulan dalam situasi baru
CONTOH KONSEP STRUKTUR PENGETAHUAN
Mata pelajaran : SainsPembentukan konsep : Ciri – ciri benda hidupPemilihan dan pemeringkatan isi pelajaran :
Peringkat Isi Pelajaran
1. Penyusunan data
Contoh – contoh benda hidup dan benda bukan hidup untuk mengenal pasti ciri – ciri perbezaan.
2. Pembentukan konsep
Mengelaskan ciri – ciri seperti bertumbuh, membiak,bernafas, berkumuh dan bergerak untuk menjadi satukategori tertentu.
3. Pembentukan hukum
Membuat generalisasi : Benda – benda hidup boleh bertumbuh, membiak, bernafas, berkumuh dan bergerak.
4. Aplikasi Mengenal pasti benda – benda yang lain berdasarkangeneralisasi yang telah didapati.
IMPLIKASI MODEL TABA DALAM BILIK DARJAH
1. Model pengajaran Taba mengaitkan struktur pengetahuan dengan proses perancangan dan pembelajaran.
2. Semasa proses perancangan pelajaran, perkara – perkara yang dipertimbangkan penyusunan data, pembentukan konsep dan membuat generalisasi dari konkrit kepada abstrak.
3. Dalam proses pembelajaran, teknik meningkatkan daya pemikiran pelajar adalah penting untuk memperolehi dan menguasai generalisasi atau prinsip yang abstrak.
KESIMPULAN
1. Kemahiran berfikir boleh diajar.
2. Penglibatan pelajar perlu ditekankan.
3. Sikap dan minat murid akan menentukan tahap perkembanganpemikiran.
4. Peluang untuk perkembangan pemikiran terdapat pada setiap individu.
5. Setiap pelajar berupaya untuk berfikir.
6. Kebolehan untuk berfikir adalah berbeza bagi setiap individu.
7. Strategi pengajaran dan pembelajaran perlu berkesan untuk meningkatkan daya pemikiran pelajar.
MODEL PENGAJARAN SUCHMAN
Juga dikenali Model
Inkuiri Suchman
Ada 6 Langkah
Diperkenalkan olehRichard Suchman
Gunakan strategi ahli sains
MODEL PENGAJARAN
SUCHMAN
LANGKAH-LANGKAH MODEL SUCHMAN
Memilih Memilih masalahmasalah
MenerangkanMenerangkan prosesproses
Kumpul data Kumpul data dan buat dan buat hipotesishipotesis
Uji hipotesis Uji hipotesis &&
bentuk teoribentuk teori
Membicangkan Membicangkan peraturanperaturan
terhadap teoriterhadap teori
Menganalisis Menganalisis prosesproses
KESAN MODEL SUCHMAN DALAM P&P
STRATEGI MENJALANKAN INKUIRI YANG
KREATIF
CIRI PENGETAHUAN YANG TENTATIF
SEMANGAT KREATIVITI
AUTONOMI DALAM PEMBELAJARAN
TOLENRASI TERHADAP
KEKABURAN
KEMAHIRAN MELAKUKAN
PROSES SAINTIFIK
IMPLIKASI MODEL
SUCHMAN enggalakkan pengajaran berpusatkan pelajar
endorong pelajar mencari data dan maklumat
ngatan pelajar terhadap dapatan yang mereka perolehi lebih kukuh
uru sebagai fasilitator bukan pembekal maklumat.
KESIMPULAN
Model ini amat sesuai digunakan dalam pelajaran sains.
Persediaan guru untuk mengesahkan sesuatu hipotesis amat penting.
Pemahaman dan ingatan terhadap sesuatu pelajaran lebih kekal.
Tidak wujud istilah ‘spoon feeding’ dalam proses pembelajaran.
MODEL PENDEKATAN SISTEM
satu set bahagian yang saling berkait di mana secara keseluruhannya bekerja bersama ke arah mencapai satu matlamat
Cara atau kaedah yang teratur
untuk melakukan sesuatu
(Kamus Dewan Bahasa dan Pustaka: 1996)
SISTEM
KOMPONEN DALAM SISTEM
PENGAJAR
SUASANA PEMBELAJARAN
BAHAN-BAHAN PENGAJARAN PELAJAR
KOMPONEN DALAM MODEL PENDEKATAN SISTEM
Menentukan Matlamat PengajaranAnalisa Matlamat PengajaranAnalisa Pelajar dan Konteks dalam PendidikanMenulis Objektif PerlaksanaanMembina Instrumen PenilaianMembina Strategi PengajaranMembina dan Memilih Bahan PengajaranMereka bentuk dan Menjalankan Penilaian FormatifMengkaji Semula PengajaranMenjalankan Penilaian Sumatif
KEBAIKAN PENGGUNAAN MODEL PENDEKATAN SISTEM
Fokus pada permulaannya iaitu pada apa yang sepatutnya pelajar tahu atau dapat lakukan setelah sesuatu pengajaran selesai.
Mempunyai perkaitan yang teliti di antara setiap komponen, terutamanya di antara strategi pengajaran dan hasil pembelajaran yang dikehendaki.
Berdasarkan pengalaman dan penelitian dan dapat digunakan berulang kali
MODEL PENGAJARAN BILIK DARJAH
KONSEP BILIK DARJAH
Tempat di mana proses pengajaran dan pembelajaran berlakuTempat pelajar berkumpul untuk belajar di bawah kelolaan seorang pengajarSebuah bilik di sekolah di mana sekumpulan pelajar mengikuti sesuatu mata pelajaranDilengkapi dengan kemudahan-kemudahan
CIRI-CIRI BILIK DARJAH Kerusi dan meja disusun mengikut kumpulan Pelajar dibahagikan kepada kumpulan mengikut
kebolehan masing-masing Penglibatan pelajar amat digalakkan Pendekatan pengajaran berpusatkan pelajar Interaksi di antara kedua-dua pihak digalakkan Suasana pembelajaran diperlihatkan melalui pameran
hasil kerja pelajar serta alat bantu mengajar Ruang pembelajaran disediakan bagi kemudahan aktiviti
pembelajaran Aktiviti pelajar berada dalam keadaan aktif
JENIS-JENIS BILIK DARJAHBILIK DARJAH PRASEKOLAH kanak-kanak yang berumur 5-6 tahun
rekabentuk yang dapat merangsang kanak-kanak
mewujudkan suasana pembelajaran yang mesra dan selamat
menyediakan ruang permainan
menyediakan suasana yang memudahkan pembentukan hubungan mesra antara guru dan kanak-kanak
2 jenis bangunan prasekolah : - bilik-bilik yang serba lengkap (self-contained) - bangunan terbuka
BILIK DARJAH TRADISIo kedudukan pelajar adalah mengikut susunan kerusi dan meja baris demi baris
o guru biasanya berdiri di hadapan o menggunakan strategi pengajaran berpusatkan guru
o ciri-ciri bilik darjah tradisi : - pelajar yang bertubuh kecil dan mempunyai penglihatan atau pendengaran yang kurang baik biasanya ditempatkan di hadapan - kerusi dan meja disusun bersesuaian dengan pendekatan berpusatkan guru - aktiviti pelajar berada di dalam keadaan pasif
BILIK DARJAH KBSR / KBSM kerusi dan meja pelajar disusun mengikut kaedah kumpulan mengikut kebolehan masing-masing
penglibatan pelajar dalam aktiviti pembelajaran amat digalakkan
pendekatan pengajaran yang digunakan berpusat kepada pelajar
suasana pembelajaran yang kondusif
ruang-ruang pembelajaran disediakan
BILIK DARJAH MATA PELAJARAN KHAS contohnya makmal sains, bilik ekonomi rumah tangga, makmal kemahiran hidup dan pusat sumber
dilengkapi dengan pelbagai jenis alatan bentuk meja dan kerusi juga diubah suai untuk memudahkan pelajar menjalankan kerja amali
beberapa sudut bilik juga dilengkapi dengan perabot dan almari untuk menyimpan alatan, bahan-bahan atau spesimen
sinki dan paip dipasang dalam bilik kemahiran hidup dan makmal sains
pusat sumber dilengkapi dengan alat-alat seperti TV dan video, projektor dan slaid,model dan pelbagai jenis spesimen dan carta
Pusat Sumber
Bilik ERT Bilik Kemahiran Hidup
Makmal Sains
BILIK DARJAH TERBUKA diwujudkan dari konsep pendidikan terbuka
situasi pengajaran dan pembelajaran adalah dalam bentuk tidak formal
ruang dan rekabentuk bilik darjah diubahsuai untuk membolehkan pelajar bergerak dengan bebas dari satu tempat ke tempat lain, memilih bahan-bahan pelajaran yang diminati dan menjalankan aktiviti selepas berbincang dengan guru berkenaan
aktiviti pengajaran dan pembelajaran biasanya dijalankan secara kumpulan atau secara individu
persekitaran bilik darjah di lengkapi denagn alat-alat dan bahan-bahan pelajaran untuk meudahkan pelajar menggunakannya
FAKTOR-FAKTOR MEMPENGARUHI PENGAJARAN-PEMBELAJARAN DALAM BILIK DARJAH
Faktor Fizikal(bentuk kemudahan dan peralatan yang terdapat disekolah)
Faktor Kemanusiaan(suasana emosi dan suasana sosial)
Faktor Teknikal(teknik-teknik yang digunakan untuk
merangsang semangat dan kesediaan belajar)
Aktiviti pengajaran-Pembelajaran dalam
bilik darjah
IKLIM BILIK DARJAH
IKLIM BILIK DARJAH
Perhubungan yang saling
menghormati di antara guru dan pelajar
Pelajar-pelajar sukarela menerima aspirasi dan peraturan
bilik darjah yang diaturkan oleh pihak pentadbir
Perasaan kekitaan yang timbul di antara
pelajar dan guru sebagai sebuah keluarga
Setiap pelajar melibatkan diri dalam kegiatan
ilmu yang dianjurkan
5 FASA MODEL PENGAJARAN BILIK DARJAH
IMBASAN SEMULA
MEMBENTANGKAN MAKLUMAT
PENGLIBATAN PELAJAR DALAM PERBINCANGAN
PENGLIBATAN PELAJAR DALAM AKTIVITI PEMBELAJARAN
RUMUSAN DAN IMBASAN
Kategori Percakapan Gaya Interaksi
Percakapan guru
Pengaruh langsung1. Bersyarah / Merancang2. Memberi arahan3. Mengkritik
Pengaruh tidak langsung
1. Menerima perasaan pelajar2. Memuji atau memberi
dorongan3. Menerima pendapat / idea
pelajar4. Menyoal untuk
mendapatkan tindak balas pelajar
Percakapan pelajar 1. Tindak balas pelajar2. Inisiatif pelajar
Kesenyapan 1. Berhenti sebentar kerana keliru inisiatif satu pihak
INTERAKSI DALAM BILIK DARJAH
ANALISIS INTERAKSI FLANDERS DALAM BILIK DARJAH
AMALAN KOMUNIKASI BERKESAN DALAM BILIK DARJAH
Galakkan sesi bertanya dan menjawab soalan
Bersikap positif dan ramah mesra
Sabar dan penyayang
Penerangan yang jelas
Dengar pendapat pelajar
Pendengar aktif
Bertutur dengan jelas dan pelbagaikan gaya intonasi
Bersemangat tinggi dalam penyampaian
Guna bahasa yang mudah difahami
DEFINISI..... Makmal → Tempat untuk menjalankan ujikaji
bagi mengaitkan pengetahuan teori dan hukum-hukum
Bengkel → Tempat untuk melatih kemahiran psikomotor pelajar dalam bidang tertentu
Ujikaji → Kaedah untuk membukti, mengesah, mencari sesuatu teori atau hukum
Kemahiran → Kebolehan psikomotor yang dipupuk melalui latihan yang dilakukan dalam bidang tertentu
Tanggungjawab GURU
Sebelum…..
Merancang dan menyediakan kertas ujikaji atau modul kemahiran sebagai panduan
Menjadualkan ujikaji atau kemahiran Menyediakan keperluan pelajar Memastikan mesin,peralatan, bahan dan
kelengkapan makmal mencukupi dan berfungsi dengan baik
Memastikan makmal dalam keadaan baik dan selamat
Tanggungjawab GURU
Semasa…..
Merekodkan kehadiran Memberi penerangan tentang tujuan,
prosedur dan bentuk ujikaji Memastikan pelajar mematuhi arahan
dan prosedur keselamatan Memastikan pelajar dalam keadaan
selamat Menyelia dan membantu pelajar
Tanggungjawab GURU
Selepas…..
Memastikan peralatan makmal dibersih, dikemas dan disusun semula
Membuat penilaian dan rekod
Peraturan Makmal Tidak dibenarkan masuk tanpa kebenaran Dilarang menukar tempat duduk tanpa
kebenaran Bahan kimia dan alat radas tidak dibenarkan
dibawa keluar Tidak boleh makan, minum dan merokok Tidak boleh merasa bahan kimia tanpa
kebenaran Laporkan sebarang kemalangan atau kerosakan
radas dengan serta-merta Tidak boleh buang bahan pepejal ke dalam sinki Bahan kimia yang telah digunakan tidak boleh
dituang kan kembali dalam bekasnya
Langkah-langkah Keselamatan Menganggap bahan kimia
adalah merbahaya Gas beracun dibebaskan
dalam kebuk wasap Guna mancis atau pemetik
api untuk nyalakan penunu Bunsen
Jangan tuang cecair panas ke dalam kaca yang tebal
Membaca label pada botol reagen sebelum digunakan
Memastikan air dan gas ditutup apabila tidak digunakan
Langkah-langkah KeselamatanTanda-tanda amaran
Langkah-langkah semasa Kecemasan
Basuh dengan air yang banyak pada tempat yang terkena asid atau alkali
Ludahkan dengan serta-merta dan kumur dengan air yang banyak jika asid atau alkali termasuk ke dalam mulut
Pelajar haruslah mengikuti peraturan kebakaran jika berlaku kebakaran
Laporkan kepada guru dengan serta-merta
Peraturan Bengkel
Tidak dibenarkan bermain-main semasa melakukan kerja
Menggunakan peralatan dengan baik dan berhati-hati(Contoh: Tidak menumpahkan minyak ke lantai)
Pengcahayaan dan pengudaraan yang baik Alat pemadam api Peti pertolongan cemas
Peraturan Keselamatan Alatan
Simpan semua alatan ke tempat asal selepas digunakan
Simpan barang mudah terbakar di tempat selamat
Guna alatan tangan dengan betul Pastikan alatan tangan dan mesin
dalam keadaan baik
Peraturan Keselamatan Diri (Bengkel) Rambut pendek dan kemas Memakai goggle Memakai kasut Patuh arahan guru Dapatkan kebenaran untuk penggunaan
mesin Lapor dan rekod kemalangan
SEKIAN TERIMA KASIH