rph pendidikan kesihatan
Post on 24-Jul-2015
230 Views
Preview:
TRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KESIHATAN
Mata Pelajaran
Tarikh
Hari
Masa
Tahun
Bilangan Murid
Tunjang
Tajuk
Sub Tajuk
Objektif Pengajaran
KBKK
Pendidikan Kesihatan
4 Mac 2011
Khamis
7.40 pagi – 8.20pagi (30 minit )
5 Arif
: 24 Orang ( 10 lelaki & 14 perempuan)
Kesihatan Diri dan Keluarga (Tahap 2)
Seksualiti
Akil Baligh
Di akhir pengajaran murid dapat:
• Kognitif :1. Menyatakan maksud secara lisan seksualiti dan akil baligh. 2. Menyenaraikan tiga perubahan fizikal bagi seseorang remaja lelaki dan perempuan yang telah mencapai akil baligh.
• Afektif :1. Bersyukur dan lebih bertanggungjawab terhadap diri sendiri.
Membanding beza,menganalisa dan mencirikan.
Pengetahuan sedia ada
Penggabungjalinan
Penyerapan
Penerapan Nilai
Alat Bantu Mengajar
1. Murid telah diberi pendedahan dalam pelajaran Pendidikan Islam.
KEMAHIRAN UTAMA: Kemahiran menulis dengan menyenaraikan perubahan ciri-ciri fizikal akil baligh bagi lelaki dan perempuan.KEMAHIRAN SAMPINGAN: menyanyi mengikut rentak dengan lirik yang diubahsuai
Pendidikan Islam-1- Menurut Islam, sekiranya seseorang menghadapi akil baligh, mereka perlu menyucikan diri mereka dengan melakukan mandi wajib.2- Dosa mereka juga akan ditanggung sendiriSains 1-Sistem reproduktif akan menghasilkan hormon 2-Menandakan kematanganMuzik1-menyanyi ikut rentak.
Menjaga kebersihan, bertanggungjawab , bersyukur dan menyayangi diri sendiri
Kertas lembaran kerja, carta bergambar, slide Powerpoint, buku teks PK tahun 5
Langkah Isi pelajaran Aktiviti P & P CatatanPendahuluan
(1 minit)Bacaan doa Murid dan guru membaca doa bersama-sama.
Set induksi(5 minit)
Menyanyi lagu ‘aku sudah dewasa’ Lagu –“Aku Dah Dewasa”Rentak –“Old McDonald Had a Farm”
Murid diminta menari dan menyanyikan bersama sama guru, lagu “Aku Dah Dewasa”
Guru membuat perkaitan antara lirik lagu dengan isi pembelajaran hari ini.
Slide PowerpointLirik lagu aku sudah dewasa ikut rentak lagu old mcdonald.
Langkah 1( 8 minit)
Maksud seksualiti dan akil baligh. Guru meminta murid memberikan pendapat mereka berkaitan maksud seksualiti dan juga akil baligh.
Murid memberikan pelbagai jawapan mengikut pendapat masing-masing.
Guru memberikan penerangan tentang maksud seksualiti dan akil baligh. (slide)
Murid mendengar penerangan guru dengan teliti.
(Buku Teks halaman 96)
Langkah 2( 10 minit)
Ciri-ciri perubahan fizikal bagi remaja lelaki dan perempuan setelah akil baligh.(persembahan LCD)
Guru memaparkan LCD berkaitan dengan ciri-ciri perubahan yang dialami oleh remaja lelaki dan perempuan setelah akil baligh.
Guru bersoal jawab dengan murid berkaitan dengan ciri-ciri perubahan yang akan dialami setelah akil baligh.
Murid memberikan reaksi yang pelbagai terhadap soalan yang dikemukakan.
Penerapan nilai:Menyayangi diri
sendiri
Langkah 3(10 minit)
1. Latihan pengukuhan berkumpulan.
2.
Mengklasifikasikan ciri-ciri remaja
lelaki dan perempuan yang telah akil
baligh.
Murid mengklasifikasikan ciri-ciri perubahan fizikal
remaja lelaki dan perempuan yang telah akil baligh.
Murid melaksanakan aktiviti secara individu di
dalam kertas lembaran kerja yang telah disediakan.
KBKK(Membanding beza)
top related