rph minggu ke 7
Post on 17-Jul-2015
419 Views
Preview:
TRANSCRIPT
0 | P a g e
KPR 3974
LATIHAN MENGAJAR 1
TAJUK
DISEDIAKAN OLEH:
NAMA NO. MATRIK KUMPULAN
ROZIAH BT HAMID
D20111049600
K02003 (A141 PJJ)
PENSYARAH/PENYELIA : PROF. MADYA DR. SITI SANIAH BT ABU BAKAR
Tarikh : 8 NOVEMBER 2014
PEMARKAHAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
MINGGU 7
1 | P a g e
Nama Guru Pelatih : Roziah bt Hamid
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Bil. Murid : 25 orang
Kelas : 1 Pintar
Tarikh : 2 November 2014
Hari : Ahad
Masa : 9.15 – 9.45 pagi
Tema : Alam Indah dan Selamat
Tajuk : Mari Berkelah
Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran murid dapat:
1.Berbicara untuk menyampaikan maklumat tentang tempat yang ingin dikunjungi mereka.
2. Membaca dan menaakul gambar dengan tepat menggunakan sebutan yang jelas dan
menggunakan intonasi yang betul.
Hasil Pembelajaran Khusus Huraian Hasil Pembelajaran
Fokus Utama
1.6 mendapatkan maklumat berdasarkan
gambar dan dialog secara bertatasusila
1.6.2 Berbicara untuk menyampaikan
maklumat tentang tempat yang ingin
dikunjungi.
Fokus Sampingan
2.5 Membaca dan menaakul gambar yang
diberi.
2.5.3 Membaca dan menaakul gambar
dengan tepat menggunakan sebutan yang
jelas dan menggunakan intonasi yang betul.
2 | P a g e
Kemahiran Bahasa : Membaca , mendengar, bertutur dan menulis.
Sistem Bahasa : Ayat Tunggal dan Ayat Majmuk .
Kosa kata : lazat, udara, segar, nyaman, cetek, pelampung
Pengisian Kurikulum
o Penyerapan Ilmu : Dunia Sains dan Teknologi, Kajian Tempatan,
Pendidikan : Moral dan Pendidikan Islam.
o Penyerapan Nilai : Berdikari, bertanggungjawab dan bekerjasama
o Penyerapan KBT : Menilai.
o Kemahiran Berfikir : Menghubungkaitkan, membuat inferens, dan kemahiran
menjana idea.
� Kemahiran Belajar : Menaakul.
� Kecerdasan Pelbagai : Intrapersonal, interpersonal, Verbal-linguistik.
� EMK : Kreativiti dan inovasi – belajar melalui TMK
Bahan Bantu Mengajar
:
Buku teks (ms 124 &125), Gambar Persembahan, Powerpoint, buku tulis, alat tulis, Video,
lembaran kerja.
Pengetahuan Sedia Ada
:
1. Murid pernah pergi berkelah dan ada pengalaman berkelah bersama-sama keluarga.
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Mencungkil idea
Lampiran 1
Set Induksi (5 minit)
i) Persembahan Video
BBM
Video
3 | P a g e
(Kenangan Terindah Perkelahan Tepi Pantai
Lokkawi Putatan)
ii) Murid diminta bercerita tentang tempat-
tempat perkelahan yang menarik yang
pernah dilawati mereka.
iii) Guru mengaitkan dengan tajuk pelajaran
hari ini iaitu “Mari Berkelah”
Nilai :
Kerjasama
KBT :
Kecerdasan Pelbagai.
Integrasi inovasi yang
diterapkan:
Penggunaan Internet:
Penstukturan
idea/semula
Membina ayat
mudah berdasarkan
gambar.
(Persembahan
Powerpoint)
Lampiran 2
Langkah 1 (10 minit)
1. Guru memaparkan powerpoint. gambar
tempat-tempat Perkelahan yang menarik di
Kedah.
2. Murid diminta memerhati dengan teliti.
3. Murid mengeja dan membaca serta
memahami perkataan tersebut dengan
bimbingan guru.
BBM :
Powerpoint tempat
Perkelahan di Kedah
Teknik :
Penyoalan
perbincangan
Nilai murni:
bersyukur
KBT: Konstruktivisme
Integrasi inovasi yang
diterapkan:
Penggunaan ICT
Baca dialog dengan
intonasi yang betul.
Mendapatkan
maklumat
berdasarkan dialog
(buku teks muka
surat 124)
(lampiran 3)
Langkah 2 (15 minit)
1.Murid dibimbing membaca dialog secara
mekanis.
2. Murid untuk membaca petikan dialog
dengan sebutan dan intonasi dengan betul di
hadapan kelas
3. Murid dibimbing berbicara untuk
mendapatkan maklumat berdasarkan dialog
yang dibaca.
BBM :
Petikan dialog
(buku teks muka surat
124).
Nilai :
kerjasama
hormat menghormati
Integrasi inovasi yang
diterapkan:
Penerapan KBAT aras
analisis
4 | P a g e
4.Murid dan guru bersoaljawab tentang
maklumat yang terdapat dalam dialog.
Contoh soalan:
i. Apakah yang disediakan oleh ibu?
ii. Mengapakah ibu menyediakan bekalan
makanan?
iii. Kemanakah keluarga Anas akan pergi
untuk berkelah?
iv. Pada pendapat kamu, mengapakah ayah
memilih untuk berkelah di kawasan air terjun?
5. Murid-murid menjawab berpandukan
maklumat yang terdapat dalam petikan.
KBT :
Hubungkaitkan
Kaedah: Koperatif
KB : menghubungkaitkan,
menjana idea
BCB : memproses
maklumat
KP : verbal linguistik,
KBAT
Sintesis
Membaca dan
menaakul gambar
(lampiran 4)
Langkah 3 (10 minit)
1. Guru mempamerkan slaid aktiviti
perkelahan.
2. Murid meneliti gambar-gambar
persembahan power point.
3. Murid diminta membaca isi karangan dan
menaakul gambar yang ditunjukkan.
4. Murid dipilih secara rawak bagi membaca
isi cerita.
BBM :
Slaid powerpoint
Nilai :
kerjasama
Integrasi inovasi yang
diterapkan:
Powerpoint aktiviti
perkelahan.
KBT :
Interpersonal
Verbal linguistik.
Aktiviti penilaian
Aplikasi Idea:
Melengkapkan
karangan
Langkah 4 (15 Minit)
1. Guru mengedarkan lembaran kerja iaitu
penulisan naratif secara terkawal dan
membimbing murid-murid.
Pentaksiran
1. Murid diminta menandakan perkataan
yang didengar pada lembaran kerja.
2. Murid menyebut perkataan berkaitan
perkelahan berdasarkan gambar.
BBM :
Lembaran kerja
(Lampiran 5- pengayaan)
(lampiran 6 – pemulihan)
Integrasi inovasi yang
diterapkan:
5 | P a g e
Lampiran 5-
pengayaan
lampiran 6
pemulihan
Pengayaan
-Penulisan naratif secara terkawal dalam
buku tulis.
Pemulihan
- Murid diminta memadankan suku kata
tersebut menjadi perkataan bermakna dan
memadankannya dengan kad perkataan
yang disediakan.
Bahan pengajaran
Konstruktif
Strategi/ teknik :
KBBT-
Menaakul
Penyoalan
perbincangan.
Rumusan pelajaran
dan nilai murni
Lampiran 2
Penutup (5 Minit)
1.Guru mempamerkan semula slaid tempat –
tempat Perkelahan di Kedah dan
merumuskan hasil pelajaran hari ini dengan
mengemukakan beberapa soalan seperti
berikut.
i. Apakah perasaan kamu apabila dapat
berkelah bersama-sama keluarga?
ii. Bagaimanakah jika tempat perkelahan itu
kotor?
2. Murid-murid menjawab soalan yang
dikemukakan oleh guru.
BBM :
Powerpoint.
Nilai :
kerjasama
kebersihan
Integrasi inovasi yang
diterapkan:
Penyoalan seluruh kelas .
KBAT:
Membuat kesimpulan
Sumber pengajaran:
(gambar-gambar tempat
perkelahan di Malaysia)
Refleksi:
.Intergrasi Inovasi:
Integrasi inovasi yang saya cuba terapkan pada minggu ini ialah melalui kaedah pengajaran
saya iaitu lakonan. Murid akan dapat merasai satu situasi yang baharu apabila mereka
melakonkan watak-watak di dalam dialog. Mereka juga dapat menghayati dialog melalui
bimbingan intonasi yang diberikan.
6 | P a g e
Ulasan Guru Pelatih:
Melakonkan watak seperti yang terdapat di didalam dialog amat menarik perhatian murid.
Mereka mendapat pengalaman baharu hanya melalui aktiviti bermain dan ini dapat
mengelakkan rasa bosan di dalam jiwa kanak-kanak. Saya berharap aktiviti dan kaedah
pengajaran saya pada hari ini dapat memberi impak yang besar kepada pelajar saya.
Ulasan Pensyarah Penyelia:
7 | P a g e
Set induksi
Video Perkelahan (Kenangan Terindah Perkelahan Tepi Pantai Lokkawi Putatan)
https://www.youtube.com/watch?v=fl4ZKbT-l9U
Lampiran 1
8 | P a g e
Tempat perkelahan yang menarik di kedah
.
Lampiran 2
Kawasan perkelahan Air terjun Lata Bukit Hijau
9 | P a g e
Kawasan perkelahan Air terjun Seri Perigi, Yan
Kawasan perkelahan Air terjun Junjung
10 | P a g e
Kawasan perkelahan Air terjun Titi Hayun
Kawasan perkelahan Air terjun Lata Bayu
11 | P a g e
Petikan dialog
Kawasan perkelahan Air terjun Lata Mengkuang
12 | P a g e
LAMPIRAN 3
13 | P a g e
Aktiviti perkelahan
Lampiran 4
14 | P a g e
15 | P a g e
------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------
Lembaran kerja. Pengayaan Tuliskan cerita berpandukan gambar.
Lampiran 5
16 | P a g e
Lembaran kerja Pemulihan Lengkapkan suku kata supaya menjadi perkataan bermakna.
Lampiran 6
zat tek man gar di
man + =
la + =
nya
+ =
ce + =
se + =
top related