lampiran b - studentsrepo.um.edu.mystudentsrepo.um.edu.my/7012/10/10._lampiran_b_dan_c.pdf ·...
Post on 02-Feb-2018
235 Views
Preview:
TRANSCRIPT
301
LAMPIRAN B
Rancangan Pengajaran PJ- Kumpulan Kawalan
(Permainan Hoki)
Subjek : PJ
Tunjang : Kesukanan
Tajuk : Kemahiran Menggelecek Bola Hoki
Tarikh : 4 Ogos 2014
Masa : 7.30-8.10 pagi
Tahun/Kelas : 4 A/B
Jumlah murid : 33 (lelaki/perempuan)
Pengalaman lalu : Murid pernah manipulasi alatan dalam pergerakan asas dalam kemahiran menggelecek hoki di sekolah rendah.
Objektif : Pada akhir pengajaran murid-murid dapat:-
Psikomotor :1. Melakukan kemahiran menggelecek bola hoki melepasi rakan dengan baik 3 daripada 5 percubaan sejauh 10
meter.
Kognitif :1. Menjawab soalan tentang apa yang patut dilakukan semasa melakukan kemahiran menggelecek bola hoki
untuk melepasi kawan dalam pasukan.
2. Menjawab cara terbaik untuk menggelecek hoki dalam permainan 3 lawan 3.
3. Mengaplikasi pengetahuan taktikal menyelesaikan masalah menggelecek bola hoki dalam permainan 3 lawan 3.
Afektif :1. Menunjukkan motivasi diri yang tinggi dalam pengajaran kemahiran menggelecek.
302
Masa Kandungan Pengajaran Organisasi kelas Alatan
1.Permulaan
(5-7 minit)
(2-3 minit)
2.Perkembangan
(8-15 min)
a. Aktiviti Kelas
b. Aktiviti
kumpulan
3. Permainan
kecil
(10 min)
4. Penutup
(5-7 min)
- Aktiviti regangan dari kepala ke pergelangan kaki
- Aktiviti memanaskan badan dengan berlari 2 pusingan
padang hoki.
Set Induksi: Permainan menggelecek bola tenis.
(Pengajaran Tradisional)
- Guru menunjukkan demonstrasi menggelecek bola
hoki.
- Murid-murid melakukan aktiviti menggelecek melepasi
kon setelah melihat demonstrasi guru.
- Murid-murid akan melakukan aktiviti menggelecek
selama 5 minit melepasi kon.
- Selepas itu, murid-murid akan berada dalam kumpulan
yang dibentuk dan akan berdiri pada kon yang
disediakan. Murid-murid akan melakukan aktiviti
menggelecek melepasi rakan sepasukan dalam
kumpulan masing-masing.
- Permainan kecil diubahsuai 3 lawan 3 dalam kawasan
10 x 5 meter. Murid-murid dalam kumpulan bertanding
dengan kumpulan lain dengan syarat hanya
mengaplikasikan kemahiran menggelecek dan
membawa bola hoki ke dalam gelung rotan yang
disediakan.
-
- Aktiviti menyejukkan badan. Murid-murid membuat
refleksi tentang kefahaman taktikal apa yang patut
dilakukan dan pengalaman permainan kecil.
Guru
X Y
X Y
X Y
X Y
Guru
Permainan kecil 3
lawan 3
-15 bola hoki
-5 bola tenis
-1 wisel
-34 kayu hoki
-21 kon
-5 gelung rotan
Aktiviti kumpulan
-Latihan ansur
maju
Refleksi
Menjawab soalan yang
ditanya oleh guru.
* Rancangan pengajaran ini sebagai panduan sahaja, guru boleh ubahsuai mengikut kreativiti tetapi perlu diajar secara Pengajaran Tradisional.
303
Rancangan Pengajaran PJ- Kumpulan Kawalan
(Permainan Hoki)
Subjek : PJ
Tunjang : Kesukanan
Tajuk : Kemahiran menolak bola hoki
Tarikh : 7 Ogos 2014
Masa : 7.30-8.10 pagi
Tahun/Kelas : 4 A/B
Jumlah murid : 33 (lelaki/perempuan)
Pengalaman lalu : Murid-murid pernah memanipulasi alatan dalam permainan hoki semasa di bangku sekolah.
Objektif : Pada akhir pelajaran murid-murid dapat:-
Psikomotor :1. Melakukan aktiviti menolak bola hoki kepala kepada kawan sejauh 5 meter dengan baik 3 daripada 5
percubaan.
Kognitif :1. Menjawab soalan tentang cara untuk melakukan menolak dengan baik dan tepat.
2. Menjelaskan teknik yang betul dalam kemahiran menolak bola hoki.
3. Mengaplikasi pengetahuan taktikal menyelesaikan masalah dalam permainan kecil 3 lawan 3
Afektif 1. Mempunyai keyakinan diri yang tinggi sepanjang pengajaran dijalankan.
304
Masa Kandungan Pengajaran Organisasi kelas Alatan
1.Permulaan
(5-7 minit)
(2-3 minit)
2.Perkembangan
a. Aktiviti Kelas
b. Aktiviti
kumpulan
(8-15 minit)
3. Permainan kecil
(10min)
4. Penutup
(5-7 min)
- Aktiviti regangan dari kepala ke pergelangan kaki
- Aktiviti memanaskan badan dengan menggunakan berlari
sederhana dua pusingan padang hoki.
Set induksi: Permainan bola beracun (bola tenis)
(Pengajaran Tradisional)
- Guru menunjukkan demonstrasi menolak bola hoki.
- Murid-murid membuat pergerakan statik tanpa bola.
Setelah melihat demonstrasi guru. Kemudian membuat
pergerakan menolak bola secara berpasangan.
- Murid-murid dibahagikan kepada dua kumpulan.
Kumpulan pertama akan melakukan aktiviti menolak bola
hoki ke kumpulan kedua. Setelah murid dapat
melakukannya, murid akan menolak bola hoki pelbagai
arah dalam kumpulan kecil. Murid akan membuat bulatan
dan seorang murid berada di tengah bulatan untuk
melakukan kemahiran menolak kepada ahli pasukan.
Setelah selesai melakukan hantaran, tempat tengah akan
diganti oleh murid lain.
- Permainan diubahsuai ke 3 lawan 3 dalam kawasan 10 x
5 meter. Murid-murid dalam kumpulan akan bertanding
dengan kumpulan lain dengan syarat hanya
mengaplikasikan kemahiran menolak dan menggelecek
bola hoki sahaja.
- Murid-murid menyejukkan badan dan membuat refleksi
tentang kefahaman taktikal apa yang patut dilakukan
dalam permainan.
Guru
X X X X
X X
Guru
Permainan hoki 3
lawan 3
-15 bola hoki
-5 bola tenis
-1 wisel
-34 kayu hoki
-24 kon
-12 gelung rotan
-Latihan ansur maju
Aktiviti kumpulan
-Strategi masteri
Refleksi
Menjawab soalan
kognitif
* Rancangan pengajaran ini sebagai panduan sahaja, guru boleh ubahsuai mengikut kreativiti tetapi perlu diajar secara Pengajaran Tradisional.
305
Rancangan Pengajaran PJ-Kumpulan Kawalan
(Permainan Hoki)
Subjek : PJ
Tunjang : Kesukanan
Tajuk : Menahan bola hoki
Tarikh : 11 Ogos 2014
Masa : 7.30-8.10 pagi
Tahun/Kelas : 4 A/B
Jumlah murid : 33 (lelaki/perempuan)
Pengalaman lalu : Murid-murid pernah melakukan aktiviti menahan bola hoki semasa di bangku sekolah.
Objektif : Pada akhir pengajaran murid-murid dapat:-
Psikomotor : 1. Melakukan kemahiran menahan bola dengan baik 3 daripada 5 percubaan 5 meter.
Kognitif : 1. Menjelaskan teknik untuk menahan bola hoki dengan baik.
2. Menjawab soalan berkaitan otot besar yang terlibat semasa membuat kemahiran menahan bola hoki.
3. Mengaplikasi pengetahuan taktikal menyelesaikan masalah dalam pemainan kecil.
Afektif : 1. Menunjukkan motivasi diri yang tinggi sepanjang sesi pembelajaran.
306
Masa Pengalaman Pengajaran Organisasi kelas Alatan
1.Permulaan
(5-7 minit)
(2-3 minit)
2.Perkembangan
(8-15 min)
a. Aktiviti Kelas
b. Aktiviti
kumpulan
3. Permainan
kecil
(10min)
4. Penutup
(5-7 min)
- Aktiviti regangan dari kepala ke pergelangan kaki
- Aktiviti memanaskan badan dengan berlari padang
hoki 2 pusingan.
Set induksi: Permainan bola beracun (menolak bola Tenis)
(Pengajaran Tradisional)
- Guru menunjukkan demonstrasi menahan bola hoki.
- Murid-murid melakukan menahan tanpa bola.
- Murid-murid dikehendaki membentuk 4 kumpulan
besar.
- Murid-murid melakukan aktiviti menolak dan menahan
dalam kumpulan yang dibentuk.
- Jarak adalah 5 meter.
- Permainan hoki diubahsuai dalam mini permainan (3
lawan 3) dalam kawasan 10 x 5 meter. Murid-murid
dalam kumpulan akan bertanding dengan kumpulan
lain dengan mengaplikasikan kemahiran dalam hoki
yang dipelajari.
- Murid-murid membuat aktiviti menyejukkan badan dan
seterusnya refleksi tentang kefahaman taktikal dan
berkaitan pengalaman permainan mereka dalam sesi
pengajaran.
Guru…………..
X X
X X
Guru
Permainan mini
hoki 3 lawan 3
-15 bola hoki
-34 kayu hoki
-1 wisel
-5 bola tenis
-24 kon
-12 gelung rotan
Latihan ansur
maju
Aktiviti kumpulan
-Strategi masteri
Refleksi
Menjawab soalan yang
ditanya guru.
* Rancangan pengajaran ini sebagai panduan sahaja, guru boleh ubahsuai mengikut kreativiti tetapi perlu diajar secara Pengajaran Tradisional.
307
Rancangan Pengajaran PJ- Kumpulan Kawalan
(Permainan Hoki)
Subjek : PJ
Tunjang : Kesukanan
Tajuk : Mencedok bola hoki
: 14 Ogos 2014
Masa : 7.30-8.10 pagi
Tahun/Kelas : 4 A/B
Jumlah murid : 33 (lelaki/perempuan)
Pengalaman lalu : Murid-murid pernah melakukan kemahiran mencedok di bangku sekolah.
Objektif : Pada akhir pengajaran murid-murid dapat:-
Psikomotor : 1. Melakukan kemahiran mencedok bola hoki dengan baik 3 daripada 5 percubaan 5 meter.
Kognitif : 1. Menjelaskan teknik untuk melakukan kemahiran mencedok dengan baik.
2. Menerangkan apa yang perlu dilakukan semasa bermain dalam permainan kecil.
3. Mengaplikasi pengetahuan taktikal dan menyelesaikan masalah dalam pemainan kecil.
Afektif : 1. Mempunyai keyakinan diri yang tinggi semasa membuat kemahiran mencedok.
308
Masa Pengalaman Pengajaran Organisasi kelas Alatan
1.Permulaan
(5-7 minit)
(2-3 minit)
2.Perkembangan
(8-15 min)
a. Aktiviti Kelas
b. Aktiviti
kumpulan
3. Permainan
kecil
(10 min)
4. Penutup
(5-7 min)
- Aktiviti regangan dari kepala ke pergelangan kaki
- Aktiviti memanaskan badan dengan melakukan larian 2
pusingan padang hoki.
Set induksi: Permainan bola beracun (cedokan bola tenis)
(Pengajaran Tradisional)
- Guru menunjukkan demonstrasi mencedok bola hoki.
- Murid-murid melakukan teknik mencedok tanpa bola.
- Murid-murid melakukan teknik mencedok dengan
menggunakan bola hoki.
- Murid-murid dibahagikan kepada 4 kumpulan.
Kumpulan 1 dan 3 akan melakukan teknik mencedok
sejauh 5 meter dan kumpulan 2 dan 4 akan menahan
bola hoki dan menolak bola hoki tersebut kepada
kumpulan 1 dan 3.
- Permainan hoki diubahsuai menjadi mini permainan 3
lawan 3 dalam kawasan 10 x 5 meter. Murid-murid
dalam setiap kumpulan bertanding dengan kumpulan
lain dengan mengaplikasikan kemahiran yang
dipelajari.
- Murid-murid menyejukkan badan dan membuat
refleksi tentang kefahaman taktikal apa yang patut
dilakukan dan pengalaman permainan mereka.
Guru
X X
X X
Guru
Permainan hoki 3
lawan 3
-15 bola hoki
-5 bola tenis
- 34 kayu hoki
-1 wisel
-24 kon
-12 gelung rotan
-Latihan ansur
maju
Aktiviti kumpulan
-Strategi masteri
Refleksi
Menjawab soalan
kognitif
* Rancangan pengajaran ini sebagai panduan sahaja, guru boleh ubahsuai mengikut kreativiti tetapi perlu diajar secara Pengajaran Tradisional.
309
Rancangan Pengajaran PJ- Kumpulan Kawalan
(Permainan Hoki)
Subjek : PJ
Tunjang : Kesukanan
Tajuk : Menampan bola hoki
: 18 Ogos 2014
Masa : 7.30-8.10 pagi
Tahun/Kelas : 4 A/B
Jumlah murid : 33 (lelaki/perempuan)
Pengalaman lalu : Murid-murid pernah melakukan kemahiran menampan bola hoki di bangku sekolah.
Objektif : Pada akhir pengajaran murid-murid dapat:-
Psikomotor : 1. Melakukan kemahiran mencedok bola hoki dengan baik 3 daripada 5 percubaan 5 meter.
Kognitif : 1. Menjelaskan teknik untuk melakukan kemahiran mencedok dengan baik.
2. Menerangkan apa yang perlu dilakukan semasa bermain dalam permainan kecil.
3. Mengaplikasi pengetahuan taktikal dan menyelesaikan masalah dalam pemainan kecil.
Afektif : 1. Mempunyai keyakinan diri yang tinggi semasa membuat kemahiran mencedok.
310
Masa Pengalaman Pengajaran Organisasi kelas Alatan
1.Permulaan
(5-7 minit)
(2-3 minit)
2.Perkembangan
(8-15 min)
a. Aktiviti Kelas
b. Aktiviti
kumpulan
3. Permainan
kecil
(10 min)
4. Penutup
(5-7 min)
- Aktiviti regangan dari kepala ke pergelangan kaki
- Aktiviti memanaskan badan dengan melakukan larian 2
pusingan padang hoki.
Set induksi: Permainan bola beracun (cedokan bola tenis)
(Pengajaran Tradisional)
- Guru menunjukkan demonstrasi mencedok bola hoki.
- Murid-murid melakukan teknik mencedok tanpa bola.
- Murid-murid melakukan teknik mencedok dengan
menggunakan bola hoki.
- Murid-murid dibahagikan kepada 4 kumpulan.
Kumpulan 1 dan 3 akan melakukan teknik mencedok
sejauh 5 meter dan kumpulan 2 dan 4 akan menahan bola
hoki dan menolak bola hoki tersebut kepada kumpulan 1
dan 3.
- Permainan hoki diubahsuai menjadi mini permainan 3
lawan 3 dalam kawasan 10 x 5 meter. Murid-murid dalam
setiap kumpulan bertanding dengan kumpulan lain dengan
mengaplikasikan kemahiran yang dipelajari.
- Murid-murid menyejukkan badan dan membuat refleksi
tentang kefahaman taktikal apa yang patut dilakukan dan
pengalaman permainan mereka.
Guru
X X
X X
Guru
Permainan hoki 3
lawan 3
-15 bola hoki
-5 bola tenis
- 34 kayu hoki
-1 wisel
-24 kon
-12 gelung rotan
-Latihan ansur
maju
Aktiviti kumpulan
-Strategi masteri
Refleksi
Menjawab soalan
kognitif
* Rancangan pengajaran ini sebagai panduan sahaja, guru boleh ubahsuai mengikut kreativiti tetapi perlu diajar secara Pengajaran Tradisional.
311
Rancangan Pengajaran PJ- Kumpulan Kawalan
(Permainan Hoki)
Subjek : PJ
Tunjang : Kesukanan
Tajuk : Menguis bola hoki
Tarikh : 21 Ogos 2014
Masa : 7.30-8.10 pagi
Tahun/Kelas : 4 A/B
Jumlah murid : 33 (lelaki/perempuan)
Pengalaman lalu : Murid-murid pernah melakukan kemahiran menguis di sekolah rendah.
Objektif : Pada akhir pengajaran murid-murid dapat:-
Psikomotor : 1. Melakukan kemahiran menguis bola hoki dari rakan dengan baik 3 daripada 5 percubaan.
Kognitif : 1. Menjelaskan teknik untuk melakukan kemahiran menguis dengan baik.
2. Menerangkan apa yang perlu dilakukan untuk menguis bola hoki dalam permainan kecil.
3. Mengaplikasi pengetahuan taktikal dan menyelesaikan masalah dalam pemainan kecil.
Afektif : 1. Mempunyai keyakinan diri yang tinggi semasa membuat kemahiran menguis.
312
Masa Pengalaman Pengajaran Organisasi kelas Alatan
1.Permulaan
(5-7 minit)
(2-3 minit)
2.Perkembangan
(8-15 min)
a. Aktiviti Kelas
b. Aktiviti
kumpulan
3. Permainan
kecil
(10 min)
4. Penutup
(5-7 min)
- Aktiviti regangan dari kepala ke pergelangan kaki
- Aktiviti memanaskan badan dengan melakukan larian 2
pusingan padang hoki.
Set induksi: Permainan menimbang bola hoki.
(Pengajaran Tradisional)
- Guru menunjukkan demonstrasi menguis bola hoki.
- Murid-murid melakukan teknik menguis tanpa bola.
- Murid-murid melakukan teknik menguis dengan
menggunakan bola hoki dalam keadaan statik dan dinamik.
- Murid-murid dibahagikan kepada 4 kumpulan.
Kumpulan 1 dan 3 akan melakukan teknik menggelecek
sejauh 5 meter dan kumpulan 2 dan 4 akan menguis bola
hoki dan menolak bola hoki tersebut kepada dalam gelung
rotan.
- Permainan hoki diubahsuai menjadi mini permainan 3
lawan 3 dalam kawasan 10 x 5 meter. Murid-murid dalam
setiap kumpulan bertanding dengan kumpulan lain dengan
mengaplikasikan kemahiran yang dipelajari.
- Murid-murid menyejukkan badan dan membuat refleksi
tentang kefahaman taktikal apa yang patut dilakukan dan
pengalaman permainan mereka.
Guru
X X
X X
Guru
Permainan hoki 3
lawan 3
-15 bola hoki
-34 kayu hoki
-1 wisel
-24 kon
-12 gelung rotan
-Latihan ansur
maju
Aktiviti kumpulan
-Strategi masteri
Refleksi
Menjawab soalan kognitif
* Rancangan pengajaran ini sebagai panduan sahaja, guru boleh ubahsuai mengikut kreativiti tetapi perlu diajar secara Pengajaran Tradisional.
313
Rancangan Pengajaran PJ- Kumpulan Kawalan
(Permainan Hoki)
Subjek : PJ
Tunjang : Kesukanan
Tajuk : Memukul Bola Hoki
: 25 Ogos 2014
Masa : 7.30-8.10 pagi
Tahun/Kelas : 4 A/B
Jumlah murid : 33 (lelaki/perempuan)
Pengalaman lalu : Murid-murid pernah melakukan kemahiran memukul bola hoki di sekolah rendah.
Objektif : Pada akhir pengajaran murid-murid dapat:-
Psikomotor : 1. Melakukan kemahiran memukul bola hoki dengan baik 3 daripada 5 percubaan 5 meter.
Kognitif : 1. Menjelaskan teknik untuk melakukan kemahiran memukul bola hoki dengan baik.
2. Menerangkan apa yang perlu dilakukan semasa bermain dalam permainan kecil.
3. Mengaplikasi pengetahuan taktikal dan menyelesaikan masalah dalam pemainan kecil.
Afektif : 1. Mempunyai keyakinan diri yang tinggi semasa membuat kemahiran memukul bola hoki.
314
Masa Pengalaman Pengajaran Organisasi kelas Alatan
1.Permulaan
(5-7 minit)
(2-3 minit)
2.Perkembangan
(8-15 min)
a. Aktiviti Kelas
b. Aktiviti
kumpulan
3. Permainan
kecil
(10 min)
4. Penutup
(5-7 min)
- Aktiviti regangan dari kepala ke pergelangan kaki
- Aktiviti memanaskan badan dengan melakukan larian 2
pusingan padang hoki.
Set induksi: Permainan bola beracun (memukul bola tenis
mengenakan rakan dalam bulatan)
(Pengajaran Tradisional)
- Guru menunjukkan demonstrasi memukul bola hoki.
- Murid-murid melakukan teknik memukul tanpa bola.
- Murid-murid melakukan teknik memukul dengan
menggunakan bola hoki.
- Murid-murid dibahagikan kepada 4 kumpulan.
Kumpulan 1 dan 3 akan melakukan teknik memukul
sejauh 5 meter dan kumpulan 2 dan 4 akan menahan bola
hoki dan menolak bola hoki tersebut kepada kumpulan 1
dan 3.
- Permainan hoki diubahsuai menjadi mini permainan 3
lawan 3 dalam kawasan 10 x 5 meter. Murid-murid
dalam setiap kumpulan bertanding dengan kumpulan lain
dengan mengaplikasikan kemahiran yang dipelajari.
- Murid-murid menyejukkan badan dan membuat refleksi
tentang kefahaman taktikal apa yang patut dilakukan dan
pengalaman permainan mereka.
Guru
X X
X X
Guru
Permainan hoki 3
lawan 3
-15 bola hoki
-5 bola tenis
- 34 kayu hoki
-1 wisel
-24 kon
-12 gelung rotan
-Latihan ansur
maju
Aktiviti kumpulan
-Strategi masteri
Refleksi
Menjawab soalan kognitif
* Rancangan pengajaran ini sebagai panduan sahaja, guru boleh ubahsuai mengikut kreativiti tetapi perlu diajar secara Pengajaran Tradisional.
315
Rancangan Pengajaran PJ- Kumpulan Kawalan
(Permainan Hoki)
Subjek : PJ
Tunjang : Kesukanan
Tajuk : Menjaga Gol Hoki
Tarikh : 28 Ogos 2014
Masa : 7.30-8.10 pagi
Tahun/Kelas : 4 A/B
Jumlah murid : 33 (lelaki/perempuan)
Pengalaman lalu : Murid-murid pernah belajar cara menjaga gol mana-mana permainan di sekolah rendah.
Objektif : Pada akhir pengajaran murid-murid dapat:-
Psikomotor : 1. Menghalang bola hoki dari masuk ke sasaran 3 daripada 5 percubaan 5 meter.
Kognitif : 1. Menjelaskan teknik untuk menghalang bola hoki dari masuk ke sasaran yang ditetapkan.
2. Menerangkan apa yang perlu dilakukan semasa bermain dalam permainan kecil.
3. Mengaplikasi pengetahuan taktikal dan menyelesaikan masalah dalam pemainan kecil.
Afektif : 1. Mempunyai keyakinan diri yang tinggi semasa membuat kemahiran menjaga pintu gol.
316
Masa Pengalaman Pengajaran Organisasi kelas Alatan
1.Permulaan
(5-7 minit)
(2-3 minit)
2.Perkembangan
(8-15 min)
a. Aktiviti Kelas
b. Aktiviti
kumpulan
3. Permainan
kecil
(10 min)
4. Penutup
(5-7 min)
- Aktiviti regangan dari kepala ke pergelangan kaki
- Aktiviti memanaskan badan dengan melakukan larian 2
pusingan padang hoki.
Set induksi: Permainan menjatuhkan skittle menggunakan bola
tenis.
(Pengajaran Tradisional)
- Guru menunjukkan demonstrasi cubaan menghalang bola
hoki dari memasuki gol.
- Murid-murid melakukan teknik seperti yang ditunjukkan guru
(menahan, menampan, memberhentikan bola) secara statik.
- Murid-murid melakukan teknik teknik menjaga gol secara
dinamik.
- Murid-murid dibahagikan kepada 3 kumpulan.
Kumpulan 1 (menahan), 2 (menampan), dan
3(memberhentikan bola) dari rakan yang mencuba dari jarak
8 meter.
- Permainan hoki diubahsuai menjadi mini permainan 3 lawan
3 dalam kawasan 10 x 5 meter. Murid-murid dalam setiap
kumpulan bertanding dengan kumpulan lain dengan
mengaplikasikan kemahiran yang dipelajari.
- Murid-murid menyejukkan badan dan membuat refleksi
tentang kefahaman taktikal apa yang patut dilakukan dan
pengalaman permainan mereka.
Guru
X X
X X
Guru
Permainan hoki 3
lawan 3
-15 bola hoki
-5 bola tenis
- 34 kayu hoki
-1 wisel
-12 skittel
-24 kon
-12 gelung rotan
-Latihan ansur
maju
Aktiviti kumpulan
-Strategi masteri
Refleksi
Menjawab soalan
kognitif
* Rancangan pengajaran ini sebagai panduan sahaja, guru boleh ubahsuai mengikut kreativiti tetapi perlu diajar secara Pengajaran Tradisional.
317
LAMPIRAN C
Rancangan Pengajaran PJ- Kumpulan Rawatan (TGFU)
(Permainan Hoki)
Subjek : PJ
Tunjang : Kesukanan
Tajuk : Kemahiran Menggelecek Bola Hoki
Tarikh : 4 Ogos 2014
Masa : 8.10-8.50 pagi
Tahun/Kelas : 4 B/C
Jumlah murid : 35 (lelaki/perempuan)
Pengalaman lalu : Murid pernah manipulasi alatan dalam pergerakan asas dalam kemahiran menggelecek hoki di sekolah rendah.
Objektif : Pada akhir pengajaran murid-murid dapat:-
Psikomotor :1. Melakukan kemahiran menggelecek bola hoki melepasi rakan dengan baik 3 daripada 5 percubaan
sejauh 10 meter.
Kognitif :1. Menjawab soalan tentang apa yang patut dilakukan semasa melakukan kemahiran menggelecek bola
hoki untuk melepasi kawan dalam pasukan.
2. Menjawab cara terbaik untuk menggelecek hoki dalam permainan 3 lawan 3.
318
3. Mengaplikasi pengetahuan taktikal menyelesaikan masalah menggelecek bola hoki dalam permainan 3
lawan 3.
Afektif :1. Menunjukkan motivasi diri yang tinggi dalam pengajaran kemahiran menggelecek.
Masa Pengalaman pembelajaran Organisasi kelas Alatan
1.Permulaan
(5-7 minit)
2.Perkembangan
(10 min)
Permainan yang
diubahsuai.
a. Aktiviti Kelas
b. Aktiviti
kumpulan
Penghayatan
Permainan
(2-3 minit)
Permainan yang
diubahsuai
(10 minit)
Penghayatan
Permainan
- Aktiviti regangan dari kepala ke pergelangan kaki
- Aktiviti memanaskan badan (set induksi) dalam permainan
kecil.
Murid akan membentuk kumpulan seramai 3 orang. Dan akan
berada pada kawasan yang ditandakan guru (5 m x 5m). 2
Kumpulan kecil akan menggelecek menggunakan bola tenis
untuk mengenakan skitel yang diletakkan.
(Pengajaran TGFU)
- Dalam permainan 3 lawan 3, dalam gelanggang 5 x 5 meter,
murid-murid dikehendaki menggelecek untuk menjatuhkan
skitel dengan yang ditandakan. Satu pasukan bertindak
sebagai penyerang manakala satu lagi bertindak sebagai
penahan. Apabila pasukan dapat menggelecek dan
menjatuhkan skitel maka pasukan tersebut maka bertindak
sebagai pasukan bertahan pula.
- Guru memberi masa kepada murid untuk reflek kembali
permainan yang dijalankan.Guru juga membetulkan kesalahan
murid semasa permainan dijalankan.
- Strategi permainan diubah kepada 3 lawan 3 dalam kawasan 6
x 6 meter. Murid-murid perlu bertindak sama ada menyerang
atau bertahan bergantung kepada jatuhan skitel yang
dilakukan.
- Guru memberi masa kepada murid untuk reflek kembali
permainan yang dijalankan.Guru juga membetulkan kesalahan
murid semasa permainan dijalankan.
- Murid-murid menyejukkan badan dengan berjalan dalam
kumpulan dan mengumpulkan semua peralatan dalam
Guru
vs
vs
vs
-15 bola hoki
-5 bola tenis
-35 kayu hoki.
-1 wisel
-24 kon
-12 skittel
-Kefahaman taktikal
-Membuat keputusan apa
hendak buat
Murid-murid melibatkan
diri secara aktif
Refleksi
Perbincangan
319
(2-3 minit)
3. Penutup
(5-7 min)
kawasan permainan mereka ke dalam bakul yang telah
disediakan.
Guru bertanyakan soalan
kepada murid
* Rancangan pengajaran ini sebagai panduan sahaja, guru boleh ubahsuai mengikut kreativiti tetapi perlu diajar secara Pengajaran TGFU.
Rancangan Pengajaran PJ- Kumpulan Rawatan (TGFU)
(Permainan Hoki)
Subjek : PJ
Tunjang : Kesukanan
Tajuk : Kemahiran Menolak Bola Hoki
Tarikh : 7 Ogos 2014
Masa : 8.10-8.50 pagi
Tahun/Kelas : 4 B/C
Jumlah murid : 35 (lelaki/perempuan)
Pengalaman lalu : Murid pernah manipulasi alatan dalam pergerakan asas dalam kemahiran menolak bola hoki di sekolah rendah.
Objektif : Pada akhir pengajaran murid-murid dapat:-
Psikomotor :1. Melakukan kemahiran menolak bola hoki kepada rakan dengan baik 3 daripada 5 percubaan sejauh 10
meter.
Kognitif :1. Menjawab soalan tentang apa yang patut dilakukan semasa melakukan kemahiran menolak bola hoki
kepada rakan sepasukan
320
2. Menjelaskan teknik menolak bola hoki dalam permainan 3 lawan 3.
3. Mengaplikasi pengetahuan taktikal menyelesaikan masalah bola hoki dalam permainan 3 lawan 3.
Afektif :1. Menunjukkan motivasi diri yang tinggi dalam pengajaran kemahiran menolak bola hoki.
Masa Pengalaman pembelajaran Organisasi kelas Alatan
1.Permulaan
(5-7 minit)
2.Perkembangan
(10 min)
Permainan yang
diubahsuai.
a. Aktiviti Kelas
b. Aktiviti
kumpulan
Penghayatan
Permainan
(2-3 minit)
Permainan yang
diubahsuai
(10 minit)
- Aktiviti regangan dari kepala ke pergelangan kaki
- Aktiviti memanaskan badan (set induksi) dalam permainan
kecil.
Murid akan membentuk kumpulan seramai 3 orang. Dan akan
berada pada kawasan yang ditandakan guru (5 m x 5m). 2
Kumpulan kecil akan menolak bola tenis untuk mengenakan
skitel yang ditandakan.
(Pengajaran TGFU)
- Dalam permainan 3 lawan 3, dalam gelanggang 5 x 5 meter,
murid-murid dikehendaki menolak untuk menjatuhkan skitel
yang ditandakan. Satu pasukan bertindak sebagai penyerang
manakala satu lagi bertindak sebagai penahan. Apabila pasukan
dapat menolak dan menjatuhkan skitel maka pasukan tersebut
maka bertindak sebagai pasukan bertahan pula.
- Guru memberi masa kepada murid untuk reflek kembali
permainan yang dijalankan.Guru juga membetulkan kesalahan
murid semasa permainan dijalankan.
- Strategi permainan diubah kepada 3 lawan 3 dalam kawasan 6 x
6 meter. Murid-murid perlu bertindak sama ada menyerang atau
bertahan bergantung kepada jatuhan skitel yang dilakukan.
- Guru memberi masa kepada murid untuk reflek kembali
permainan yang dijalankan.Guru juga membetulkan kesalahan
murid semasa permainan dijalankan.
- Murid-murid menyejukkan badan dengan berjalan dalam
Guru
vs
vs
-15 bola hoki
-5 bola tenis
-35 kayu hoki.
-1 wisel
-24 kon
-12 skittel
-Kefahaman taktikal
-Membuat keputusan
apa hendak buat
Murid-murid
melibatkan diri secara
aktif
321
Penghayatan
Permainan
(2-3 minit)
3. Penutup
(5-7 min)
kumpulan dan mengumpulkan semua peralatan dalam kawasan
permainan mereka ke dalam bakul yang telah disediakan.
vs
Refleksi
Perbincangan
Guru bertanyakan
soalan kepada murid
* Rancangan pengajaran ini sebagai panduan sahaja, guru boleh ubahsuai mengikut kreativiti tetapi perlu diajar secara Pengajaran TGFU.
Rancangan Pengajaran PJ- Kumpulan Rawatan (TGFU)
(Permainan Hoki)
Subjek : PJ
Tunjang : Kesukanan
Tajuk : Kemahiran Menahan Bola Hoki
Tarikh : 11 Ogos 2014
Masa : 8.10-8.50 pagi
Tahun/Kelas : 4 B/C
Jumlah murid : 35 (lelaki/perempuan)
Pengalaman lalu : Murid pernah manipulasi alatan dalam pergerakan asas dalam kemahiran menahan bola hoki di sekolah rendah.
Objektif : Pada akhir pengajaran murid-murid dapat:-
Psikomotor :1. Melakukan kemahiran menahan bola hoki kepada rakan dengan baik 3 daripada 5 percubaan sejauh 10
meter.
322
Kognitif :1. Menjawab soalan tentang apa yang patut dilakukan semasa melakukan kemahiran menahan bola hoki
kepada rakan sepasukan
2. Menjelaskan teknik menahan bola hoki dalam permainan 3 lawan 3.
3. Mengaplikasi pengetahuan taktikal menyelesaikan masalah bola hoki dalam permainan 3 lawan 3.
Afektif :1. Menunjukkan keyakinan diri yang tinggi dalam pengajaran kemahiran menahan bola hoki.
323
Masa Pengalaman pembelajaran Organisasi kelas Alatan
1.Permulaan
(5-7 minit)
2.Perkembangan
(10 min)
Permainan yang
diubahsuai.
a. Aktiviti Kelas
b. Aktiviti kumpulan
Penghayatan
Permainan
(2-3 minit)
Permainan yang
diubahsuai
(10 minit)
Penghayatan
Permainan
(2-3 minit)
3. Penutup
(5-7 min)
- Aktiviti regangan dari kepala ke pergelangan kaki
- Aktiviti memanaskan badan (set induksi) dalam permainan
kecil.
Murid akan membentuk kumpulan seramai 3 orang. Dan
akan berada pada kawasan yang ditandakan guru (5 m x 5m).
2 Kumpulan kecil akan menolak dan menahan menggunakan
bola tenis untuk mengenakan skitel yang diletakkan.
(Pengajaran TGFU)
- Dalam permainan 3 lawan 3, dalam gelanggang 5 x 5 meter,
murid-murid dikehendaki menggelecek, menolak dan
menahan untuk menjatuhkan skitel dengan yang ditandakan.
Satu pasukan bertindak sebagai penyerang manakala satu lagi
bertindak sebagai penahan. Apabila pasukan dapat
menggelecek, menolak, menahan dan kemudiannya
menjatuhkan skitel maka pasukan tersebut maka bertindak
sebagai pasukan bertahan pula.
- Guru memberi masa kepada murid untuk reflek kembali
permainan yang dijalankan.Guru juga membetulkan
kesalahan murid semasa permainan dijalankan.
- Strategi permainan diubah kepada 3 lawan 3 dalam kawasan
6 x 6 meter. Murid-murid perlu bertindak sama ada
menyerang atau bertahan bergantung kepada jatuhan skitel
yang dilakukan.
- Guru memberi masa kepada murid untuk reflek kembali
permainan yang dijalankan.Guru juga membetulkan
kesalahan murid semasa permainan dijalankan.
- Murid-murid menyejukkan badan dengan berjalan dalam
kumpulan dan mengumpulkan semua peralatan dalam
kawasan permainan mereka ke dalam bakul yang telah
disediakan.
Guru
vs
vs
vs
-15 bola hoki
-5 bola tenis
-35 kayu hoki.
-1 wisel
-24 kon
-12 skittel
-Kefahaman taktikal
-Membuat keputusan apa
hendak buat
Murid-murid melibatkan
diri secara aktif
Refleksi
Perbincangan
Guru bertanyakan soalan
kepada murid
* Rancangan pengajaran ini sebagai panduan sahaja, guru boleh ubahsuai mengikut kreativiti tetapi perlu diajar secara Pengajaran TGFU.
324
Rancangan Pengajaran PJ- Kumpulan Rawatan (TGFU)
(Permainan Hoki)
Subjek : PJ
Tunjang : Kesukanan
Tajuk : Kemahiran Mencedok Bola Hoki
Tarikh : 18 Ogos 2014
Masa : 8.10-8.50 pagi
Tahun/Kelas : 4 B/C
Jumlah murid : 35 (lelaki/perempuan)
Pengalaman lalu : Murid pernah manipulasi alatan dalam pergerakan asas dalam kemahiran mencedok bola hoki di sekolah rendah.
Objektif : Pada akhir pengajaran murid-murid dapat:-
Psikomotor :1. Melakukan kemahiran mencedok bola hoki kepada rakan dengan baik 3 daripada 5 percubaan sejauh
10 meter.
Kognitif :1. Menjawab soalan tentang apa yang patut dilakukan semasa melakukan kemahiran mencedok bola hoki
kepada rakan sepasukan
2. Menjelaskan teknik mencedok bola hoki dalam permainan 3 lawan 3.
3. Mengaplikasi pengetahuan taktikal menyelesaikan masalah bola hoki dalam permainan 3 lawan 3.
Afektif :1. Menunjukkan keyakinan diri yang tinggi dalam pengajaran kemahiran menahan bola hoki.
325
Masa Pengalaman pembelajaran Organisasi kelas Alatan
1.Permulaan
(5-7 minit)
2.Perkembangan
(10 min)
Permainan yang
diubahsuai.
a. Aktiviti Kelas
b. Aktiviti kumpulan
Penghayatan
Permainan
(2-3 minit)
Permainan yang
diubahsuai
(10 minit)
Penghayatan
Permainan
(2-3 minit)
3. Penutup
(5-7 min)
- Aktiviti regangan dari kepala ke pergelangan kaki
- Aktiviti memanaskan badan (set induksi) dalam permainan kecil.
Murid akan membentuk kumpulan seramai 3 orang. Dan akan
berada pada kawasan yang ditandakan guru (5 m x 5m). 2
Kumpulan kecil akan mencedok dan menahan menggunakan
bola tenis dalam kawasan skitel yang telah ditandakan.
(Pengajaran TGFU)
- Dalam permainan 3 lawan 3, dalam gelanggang 5 x 5 meter,
murid-murid dikehendaki menggelecek, menolak dan menahan
serta mencedok untuk menjatuhkan skitel dengan yang
ditandakan. Satu pasukan bertindak sebagai penyerang manakala
satu lagi bertindak sebagai penahan. Apabila pasukan dapat
menggelecek, menolak, menahan, mencedok dan kemudiannya
menjatuhkan skitel maka pasukan tersebut maka bertindak
sebagai pasukan bertahan pula.
- Guru memberi masa kepada murid untuk reflek kembali
permainan yang dijalankan.Guru juga membetulkan kesalahan
murid semasa permainan dijalankan.
- Strategi permainan diubah kepada 3 lawan 3 dalam kawasan 6 x
6 meter. Murid-murid perlu bertindak sama ada menyerang atau
bertahan bergantung kepada jatuhan skitel yang dilakukan.
- Guru memberi masa kepada murid untuk reflek kembali
permainan yang dijalankan.Guru juga membetulkan kesalahan
murid semasa permainan dijalankan.
- Murid-murid menyejukkan badan dengan berjalan dalam
kumpulan dan mengumpulkan semua peralatan dalam kawasan
permainan mereka ke dalam bakul yang telah disediakan.
Guru
vs
vs
vs
-15 bola hoki
-5 bola tenis
-35 kayu hoki.
-1 wisel
-24 kon
-12 skittel
-Kefahaman
taktikal
-Membuat
keputusan apa
hendak buat
Murid-murid
melibatkan diri
secara aktif
Refleksi
Perbincangan
Guru bertanyakan
soalan kepada
murid
* Rancangan pengajaran ini sebagai panduan sahaja, guru boleh ubahsuai mengikut kreativiti tetapi perlu diajar secara Pengajaran TGFU.
326
Rancangan Pengajaran PJ- Kumpulan Rawatan (TGFU)
(Permainan Hoki)
Subjek : PJ
Tunjang : Kesukanan
Tajuk : Kemahiran Menampan Bola Hoki
Tarikh : 21 Ogos 2014
Masa : 8.10-8.50 pagi
Tahun/Kelas : 4 B/C
Jumlah murid : 35 (lelaki/perempuan)
Pengalaman lalu : Murid pernah manipulasi alatan dalam pergerakan asas dalam kemahiran menampan bola hoki di sekolah rendah.
Objektif : Pada akhir pengajaran murid-murid dapat:-
Psikomotor :1. Melakukan kemahiran menampan bola hoki dengan baik 3 daripada 5 percubaan sejauh 10 meter.
Kognitif :1. Menjawab soalan tentang apa yang patut dilakukan semasa melakukan kemahiran menampan bola hoki
kepada rakan sepasukan
2. Menjelaskan teknik menampan bola hoki dalam permainan 3 lawan 3.
3. Mengaplikasi pengetahuan taktikal menyelesaikan masalah bola hoki dalam permainan 3 lawan 3.
Afektif :1. Menunjukkan keyakinan diri yang tinggi dalam pengajaran kemahiran menampan bola hoki.
327
Masa Pengalaman pembelajaran Organisasi kelas Alatan
1.Permulaan
(5-7 minit)
2.Perkembangan
(10 min)
Permainan yang
diubahsuai.
a. Aktiviti Kelas
b. Aktiviti kumpulan
Penghayatan Permainan
(2-3 minit)
Permainan yang
diubahsuai
(10 minit)
Penghayatan Permainan
(2-3 minit)
3. Penutup
(5-7 min)
- Aktiviti regangan dari kepala ke pergelangan kaki
- Aktiviti memanaskan badan (set induksi) dalam permainan kecil.
Murid akan membentuk kumpulan seramai 3 orang. Dan akan
berada pada kawasan yang ditandakan guru (5 m x 5m). 2
Kumpulan kecil akan menampan dan menahan menggunakan bola
tenis dalam kawasan skitel yang telah ditandakan.
(Pengajaran TGFU)
- Dalam permainan 3 lawan 3, dalam gelanggang 5 x 5 meter, murid-
murid dikehendaki menggelecek, menolak, menahan, mencedok,
menampan untuk menjatuhkan skitel dengan yang ditandakan. Satu
pasukan bertindak sebagai penyerang manakala satu lagi bertindak
sebagai penahan. Apabila pasukan dapat menggelecek, menolak,
menahan, mencedok, menampan dan kemudiannya menjatuhkan
skitel maka pasukan tersebut maka bertindak sebagai pasukan
bertahan pula.
- Guru memberi masa kepada murid untuk reflek kembali permainan
yang dijalankan.Guru juga membetulkan kesalahan murid semasa
permainan dijalankan.
- Strategi permainan diubah kepada 3 lawan 3 dalam kawasan 6 x 6
meter. Murid-murid perlu bertindak sama ada menyerang atau
bertahan bergantung kepada jatuhan skitel yang dilakukan.
- Guru memberi masa kepada murid untuk reflek kembali permainan
yang dijalankan.Guru juga membetulkan kesalahan murid semasa
permainan dijalankan.
- Murid-murid menyejukkan badan dengan berjalan dalam kumpulan
dan mengumpulkan semua peralatan dalam kawasan permainan
mereka ke dalam bakul yang telah disediakan.
Guru
vs
vs
vs
-15 bola hoki
-5 bola tenis
-35 kayu hoki.
-1 wisel
-24 kon
-12 skittel
-Kefahaman taktikal
-Membuat keputusan
apa hendak buat
Murid-murid
melibatkan diri secara
aktif
Refleksi
Perbincangan
Guru bertanyakan
soalan kepada murid
* Rancangan pengajaran ini sebagai panduan sahaja, guru boleh ubahsuai mengikut kreativiti tetapi perlu diajar secara Pengajaran TGFU.
328
Rancangan Pengajaran PJ- Kumpulan Rawatan (TGFU)
(Permainan Hoki)
Subjek : PJ
Tunjang : Kesukanan
Tajuk : Kemahiran Memukul Bola Hoki
Tarikh : 25 Ogos 2014
Masa : 8.10-8.50 pagi
Tahun/Kelas : 4 B/C
Jumlah murid : 35 (lelaki/perempuan)
Pengalaman lalu : Murid pernah manipulasi alatan dalam pergerakan asas dalam kemahiran memukul bola hoki di sekolah rendah.
Objektif : Pada akhir pengajaran murid-murid dapat:-
Psikomotor :1. Melakukan kemahiran memukul bola hoki dengan baik 3 daripada 5 percubaan sejauh 10 meter.
Kognitif :1. Menjawab soalan tentang apa yang patut dilakukan semasa melakukan kemahiran memukul bola hoki
kepada rakan sepasukan
2. Menjelaskan teknik memukul bola hoki dalam permainan 3 lawan 3.
3. Mengaplikasi pengetahuan taktikal menyelesaikan masalah bola hoki dalam permainan 3 lawan 3.
Afektif :1. Menunjukkan motivasi yang tinggi dalam pengajaran kemahiran memukul bola hoki.
329
Masa Pengalaman pembelajaran Organisasi kelas Alatan
1.Permulaan
(5-7 minit)
2.Perkembangan
(10 min)
Permainan yang
diubahsuai.
a. Aktiviti Kelas
b. Aktiviti
kumpulan
Penghayatan
Permainan
(2-3 minit)
Permainan yang
diubahsuai
(10 minit)
Penghayatan
Permainan
(2-3 minit)
3. Penutup
(5-7 min)
- Aktiviti regangan dari kepala ke pergelangan kaki
- Aktiviti memanaskan badan (set induksi) dalam permainan kecil.
Murid akan membentuk kumpulan seramai 3 orang. Dan akan berada pada
kawasan yang ditandakan guru (5 m x 5m). 2 Kumpulan kecil akan menolak
dan memukul bola tenis dalam kawasan skitel yang telah ditandakan.
(Pengajaran TGFU)
- Dalam permainan 3 lawan 3, dalam gelanggang 5 x 5 meter, murid-murid
dikehendaki menggelecek, menolak, menahan, mencedok, menampan atau
memukul untuk menjatuhkan skitel dengan yang ditandakan. Satu pasukan
bertindak sebagai penyerang manakala satu lagi bertindak sebagai penahan.
Apabila pasukan dapat menggelecek, menolak, menahan, mencedok,
menampan atau memukul bola hoki dan kemudiannya menjatuhkan skitel
maka pasukan tersebut maka bertindak sebagai pasukan bertahan pula.
- Guru memberi masa kepada murid untuk reflek kembali permainan yang
dijalankan.Guru juga membetulkan kesalahan murid semasa permainan
dijalankan.
- Strategi permainan diubah kepada 3 lawan 3 dalam kawasan 6 x 6 meter.
Murid-murid perlu bertindak sama ada menyerang atau bertahan bergantung
kepada jatuhan skitel yang dilakukan.
- Guru memberi masa kepada murid untuk reflek kembali permainan yang
dijalankan.Guru juga membetulkan kesalahan murid semasa permainan
dijalankan.
- Murid-murid menyejukkan badan dengan berjalan dalam kumpulan dan
mengumpulkan semua peralatan dalam kawasan permainan mereka ke dalam
bakul yang telah disediakan.
Guru
vs
vs
vs
-15 bola hoki
-5 bola tenis
-35 kayu hoki.
-1 wisel
-24 kon
-12 skittel
-Kefahaman
taktikal
-Membuat
keputusan apa
hendak buat
Murid-murid
melibatkan diri
secara aktif
Refleksi
Perbincangan
Guru bertanyakan
soalan kepada
murid
* Rancangan pengajaran ini sebagai panduan sahaja, guru boleh ubahsuai mengikut kreativiti tetapi perlu diajar secara Pengajaran TGFU
330
Rancangan Pengajaran PJ- Kumpulan Rawatan (TGFU)
(Permainan Hoki)
Subjek : PJ
Tunjang : Kesukanan
Tajuk : Kemahiran Menjaga Gol Hoki
Tarikh : 28 Ogos 2014
Masa : 8.10-8.50 pagi
Tahun/Kelas : 4 B/C
Jumlah murid : 35 (lelaki/perempuan)
Pengalaman lalu : Murid pernah manipulasi alatan dalam pergerakan asas dalam kemahiran hoki di sekolah rendah dan pengalaman belajar di
sekolah menengah.
Objektif : Pada akhir pengajaran murid-murid dapat:-
Psikomotor :1. Melakukan kemahiran menjaga gol dengan baik 3 daripada 5 percubaan sejauh 10 meter.
Kognitif :1. Menjawab soalan tentang apa yang patut dilakukan semasa melakukan kemahiran menjaga gol hoki.
2. Menjelaskan teknik menjaga gol hoki semasa permainan 3 lawan 3.
3. Mengaplikasi pengetahuan taktikal menyelesaikan masalah bola hoki dalam permainan 3 lawan 3.
Afektif :1. Menunjukkan keyakinan diri yang tinggi dalam pengajaran kemahiran menjaga gol hoki.
331
Masa Pengalaman pembelajaran Organisasi kelas Alatan
1.Permulaan
(5-7 minit)
2.Perkembangan
(10 min)
Permainan yang
diubahsuai.
a. Aktiviti Kelas
b. Aktiviti
kumpulan
Penghayatan
Permainan
(2-3 minit)
Permainan yang
diubahsuai
(10 minit)
- Aktiviti regangan dari kepala ke pergelangan kaki
- Aktiviti memanaskan badan (set induksi) dalam permainan kecil.
Murid akan membentuk kumpulan seramai 3 orang. Dan akan
berada pada kawasan yang ditandakan guru (5 m x 5m). 2
Kumpulan kecil akan menolak dan memukul bola tenis dalam
kawasan skitel yang dijaga oleh 3 orang pemain yang bertahan.
(Pengajaran TGFU)
- Dalam permainan 3 lawan 3, dalam gelanggang 5 x 5 meter, murid-
murid dikehendaki menggelecek, menolak, menahan, mencedok,
menampan atau memukul untuk menjatuhkan skitel dengan yang
ditandakan. Satu pasukan bertindak sebagai penyerang manakala
satu lagi bertindak sebagai penahan dari gol dimasukkan. Apabila
pasukan dapat menggelecek, menolak, menahan, mencedok,
menampan atau memukul bola hoki dan kemudiannya memasukkan
gol dalam pasukan yang bertahan. kemudian pasukan tersebut akan
bertindak sebagai pasukan bertahan pula.
- Guru memberi masa kepada murid untuk reflek kembali permainan
yang dijalankan.Guru juga membetulkan kesalahan murid semasa
permainan dijalankan.
- Strategi permainan diubah kepada 3 lawan 3 dalam kawasan 6 x 6
meter. Murid-murid perlu bertindak sama ada menyerang atau
bertahan bergantung kepada jatuhan skitel yang dilakukan.
- Guru memberi masa kepada murid untuk reflek kembali permainan
yang dijalankan.Guru juga membetulkan kesalahan murid semasa
permainan dijalankan.
Guru
vs
vs
vs
-15 bola hoki
-5 bola tenis
-35 kayu hoki.
-1 wisel
-24 kon
-12 skittel
-Kefahaman taktikal
-Membuat keputusan
apa hendak buat
Murid-murid
melibatkan diri secara
aktif
Refleksi
Perbincangan
332
Penghayatan
Permainan
(2-3 minit)
3. Penutup
(5-7 min)
- Murid-murid menyejukkan badan dengan berjalan dalam kumpulan
dan mengumpulkan semua peralatan dalam kawasan permainan
mereka ke dalam bakul yang telah disediakan.
vs
Guru bertanyakan
soalan kepada murid
* Rancangan pengajaran ini sebagai panduan sahaja, guru boleh ubahsuai mengikut kreativiti tetapi perlu diajar secara Pengajaran TGFU.
top related