lampiran b - studentsrepo.um.edu.mystudentsrepo.um.edu.my/7012/10/10._lampiran_b_dan_c.pdf ·...

32
301 LAMPIRAN B Rancangan Pengajaran PJ- Kumpulan Kawalan (Permainan Hoki) Subjek : PJ Tunjang : Kesukanan Tajuk : Kemahiran Menggelecek Bola Hoki Tarikh : 4 Ogos 2014 Masa : 7.30-8.10 pagi Tahun/Kelas : 4 A/B Jumlah murid : 33 (lelaki/perempuan) Pengalaman lalu : Murid pernah manipulasi alatan dalam pergerakan asas dalam kemahiran menggelecek hoki di sekolah rendah. Objektif : Pada akhir pengajaran murid-murid dapat:- Psikomotor :1. Melakukan kemahiran menggelecek bola hoki melepasi rakan dengan baik 3 daripada 5 percubaan sejauh 10 meter. Kognitif :1. Menjawab soalan tentang apa yang patut dilakukan semasa melakukan kemahiran menggelecek bola hoki untuk melepasi kawan dalam pasukan. 2. Menjawab cara terbaik untuk menggelecek hoki dalam permainan 3 lawan 3. 3. Mengaplikasi pengetahuan taktikal menyelesaikan masalah menggelecek bola hoki dalam permainan 3 lawan 3. Afektif :1. Menunjukkan motivasi diri yang tinggi dalam pengajaran kemahiran menggelecek.

Upload: truongkien

Post on 02-Feb-2018

235 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

Page 1: LAMPIRAN B - studentsrepo.um.edu.mystudentsrepo.um.edu.my/7012/10/10._Lampiran_B_dan_C.pdf · Rancangan Pengajaran PJ- Kumpulan Kawalan ... Tahun/Kelas : 4 A/B ... 2. Menjawab soalan

301

LAMPIRAN B

Rancangan Pengajaran PJ- Kumpulan Kawalan

(Permainan Hoki)

Subjek : PJ

Tunjang : Kesukanan

Tajuk : Kemahiran Menggelecek Bola Hoki

Tarikh : 4 Ogos 2014

Masa : 7.30-8.10 pagi

Tahun/Kelas : 4 A/B

Jumlah murid : 33 (lelaki/perempuan)

Pengalaman lalu : Murid pernah manipulasi alatan dalam pergerakan asas dalam kemahiran menggelecek hoki di sekolah rendah.

Objektif : Pada akhir pengajaran murid-murid dapat:-

Psikomotor :1. Melakukan kemahiran menggelecek bola hoki melepasi rakan dengan baik 3 daripada 5 percubaan sejauh 10

meter.

Kognitif :1. Menjawab soalan tentang apa yang patut dilakukan semasa melakukan kemahiran menggelecek bola hoki

untuk melepasi kawan dalam pasukan.

2. Menjawab cara terbaik untuk menggelecek hoki dalam permainan 3 lawan 3.

3. Mengaplikasi pengetahuan taktikal menyelesaikan masalah menggelecek bola hoki dalam permainan 3 lawan 3.

Afektif :1. Menunjukkan motivasi diri yang tinggi dalam pengajaran kemahiran menggelecek.

Page 2: LAMPIRAN B - studentsrepo.um.edu.mystudentsrepo.um.edu.my/7012/10/10._Lampiran_B_dan_C.pdf · Rancangan Pengajaran PJ- Kumpulan Kawalan ... Tahun/Kelas : 4 A/B ... 2. Menjawab soalan

302

Masa Kandungan Pengajaran Organisasi kelas Alatan

1.Permulaan

(5-7 minit)

(2-3 minit)

2.Perkembangan

(8-15 min)

a. Aktiviti Kelas

b. Aktiviti

kumpulan

3. Permainan

kecil

(10 min)

4. Penutup

(5-7 min)

- Aktiviti regangan dari kepala ke pergelangan kaki

- Aktiviti memanaskan badan dengan berlari 2 pusingan

padang hoki.

Set Induksi: Permainan menggelecek bola tenis.

(Pengajaran Tradisional)

- Guru menunjukkan demonstrasi menggelecek bola

hoki.

- Murid-murid melakukan aktiviti menggelecek melepasi

kon setelah melihat demonstrasi guru.

- Murid-murid akan melakukan aktiviti menggelecek

selama 5 minit melepasi kon.

- Selepas itu, murid-murid akan berada dalam kumpulan

yang dibentuk dan akan berdiri pada kon yang

disediakan. Murid-murid akan melakukan aktiviti

menggelecek melepasi rakan sepasukan dalam

kumpulan masing-masing.

- Permainan kecil diubahsuai 3 lawan 3 dalam kawasan

10 x 5 meter. Murid-murid dalam kumpulan bertanding

dengan kumpulan lain dengan syarat hanya

mengaplikasikan kemahiran menggelecek dan

membawa bola hoki ke dalam gelung rotan yang

disediakan.

-

- Aktiviti menyejukkan badan. Murid-murid membuat

refleksi tentang kefahaman taktikal apa yang patut

dilakukan dan pengalaman permainan kecil.

Guru

X Y

X Y

X Y

X Y

Guru

Permainan kecil 3

lawan 3

-15 bola hoki

-5 bola tenis

-1 wisel

-34 kayu hoki

-21 kon

-5 gelung rotan

Aktiviti kumpulan

-Latihan ansur

maju

Refleksi

Menjawab soalan yang

ditanya oleh guru.

* Rancangan pengajaran ini sebagai panduan sahaja, guru boleh ubahsuai mengikut kreativiti tetapi perlu diajar secara Pengajaran Tradisional.

Page 3: LAMPIRAN B - studentsrepo.um.edu.mystudentsrepo.um.edu.my/7012/10/10._Lampiran_B_dan_C.pdf · Rancangan Pengajaran PJ- Kumpulan Kawalan ... Tahun/Kelas : 4 A/B ... 2. Menjawab soalan

303

Rancangan Pengajaran PJ- Kumpulan Kawalan

(Permainan Hoki)

Subjek : PJ

Tunjang : Kesukanan

Tajuk : Kemahiran menolak bola hoki

Tarikh : 7 Ogos 2014

Masa : 7.30-8.10 pagi

Tahun/Kelas : 4 A/B

Jumlah murid : 33 (lelaki/perempuan)

Pengalaman lalu : Murid-murid pernah memanipulasi alatan dalam permainan hoki semasa di bangku sekolah.

Objektif : Pada akhir pelajaran murid-murid dapat:-

Psikomotor :1. Melakukan aktiviti menolak bola hoki kepala kepada kawan sejauh 5 meter dengan baik 3 daripada 5

percubaan.

Kognitif :1. Menjawab soalan tentang cara untuk melakukan menolak dengan baik dan tepat.

2. Menjelaskan teknik yang betul dalam kemahiran menolak bola hoki.

3. Mengaplikasi pengetahuan taktikal menyelesaikan masalah dalam permainan kecil 3 lawan 3

Afektif 1. Mempunyai keyakinan diri yang tinggi sepanjang pengajaran dijalankan.

Page 4: LAMPIRAN B - studentsrepo.um.edu.mystudentsrepo.um.edu.my/7012/10/10._Lampiran_B_dan_C.pdf · Rancangan Pengajaran PJ- Kumpulan Kawalan ... Tahun/Kelas : 4 A/B ... 2. Menjawab soalan

304

Masa Kandungan Pengajaran Organisasi kelas Alatan

1.Permulaan

(5-7 minit)

(2-3 minit)

2.Perkembangan

a. Aktiviti Kelas

b. Aktiviti

kumpulan

(8-15 minit)

3. Permainan kecil

(10min)

4. Penutup

(5-7 min)

- Aktiviti regangan dari kepala ke pergelangan kaki

- Aktiviti memanaskan badan dengan menggunakan berlari

sederhana dua pusingan padang hoki.

Set induksi: Permainan bola beracun (bola tenis)

(Pengajaran Tradisional)

- Guru menunjukkan demonstrasi menolak bola hoki.

- Murid-murid membuat pergerakan statik tanpa bola.

Setelah melihat demonstrasi guru. Kemudian membuat

pergerakan menolak bola secara berpasangan.

- Murid-murid dibahagikan kepada dua kumpulan.

Kumpulan pertama akan melakukan aktiviti menolak bola

hoki ke kumpulan kedua. Setelah murid dapat

melakukannya, murid akan menolak bola hoki pelbagai

arah dalam kumpulan kecil. Murid akan membuat bulatan

dan seorang murid berada di tengah bulatan untuk

melakukan kemahiran menolak kepada ahli pasukan.

Setelah selesai melakukan hantaran, tempat tengah akan

diganti oleh murid lain.

- Permainan diubahsuai ke 3 lawan 3 dalam kawasan 10 x

5 meter. Murid-murid dalam kumpulan akan bertanding

dengan kumpulan lain dengan syarat hanya

mengaplikasikan kemahiran menolak dan menggelecek

bola hoki sahaja.

- Murid-murid menyejukkan badan dan membuat refleksi

tentang kefahaman taktikal apa yang patut dilakukan

dalam permainan.

Guru

X X X X

X X

Guru

Permainan hoki 3

lawan 3

-15 bola hoki

-5 bola tenis

-1 wisel

-34 kayu hoki

-24 kon

-12 gelung rotan

-Latihan ansur maju

Aktiviti kumpulan

-Strategi masteri

Refleksi

Menjawab soalan

kognitif

* Rancangan pengajaran ini sebagai panduan sahaja, guru boleh ubahsuai mengikut kreativiti tetapi perlu diajar secara Pengajaran Tradisional.

Page 5: LAMPIRAN B - studentsrepo.um.edu.mystudentsrepo.um.edu.my/7012/10/10._Lampiran_B_dan_C.pdf · Rancangan Pengajaran PJ- Kumpulan Kawalan ... Tahun/Kelas : 4 A/B ... 2. Menjawab soalan

305

Rancangan Pengajaran PJ-Kumpulan Kawalan

(Permainan Hoki)

Subjek : PJ

Tunjang : Kesukanan

Tajuk : Menahan bola hoki

Tarikh : 11 Ogos 2014

Masa : 7.30-8.10 pagi

Tahun/Kelas : 4 A/B

Jumlah murid : 33 (lelaki/perempuan)

Pengalaman lalu : Murid-murid pernah melakukan aktiviti menahan bola hoki semasa di bangku sekolah.

Objektif : Pada akhir pengajaran murid-murid dapat:-

Psikomotor : 1. Melakukan kemahiran menahan bola dengan baik 3 daripada 5 percubaan 5 meter.

Kognitif : 1. Menjelaskan teknik untuk menahan bola hoki dengan baik.

2. Menjawab soalan berkaitan otot besar yang terlibat semasa membuat kemahiran menahan bola hoki.

3. Mengaplikasi pengetahuan taktikal menyelesaikan masalah dalam pemainan kecil.

Afektif : 1. Menunjukkan motivasi diri yang tinggi sepanjang sesi pembelajaran.

Page 6: LAMPIRAN B - studentsrepo.um.edu.mystudentsrepo.um.edu.my/7012/10/10._Lampiran_B_dan_C.pdf · Rancangan Pengajaran PJ- Kumpulan Kawalan ... Tahun/Kelas : 4 A/B ... 2. Menjawab soalan

306

Masa Pengalaman Pengajaran Organisasi kelas Alatan

1.Permulaan

(5-7 minit)

(2-3 minit)

2.Perkembangan

(8-15 min)

a. Aktiviti Kelas

b. Aktiviti

kumpulan

3. Permainan

kecil

(10min)

4. Penutup

(5-7 min)

- Aktiviti regangan dari kepala ke pergelangan kaki

- Aktiviti memanaskan badan dengan berlari padang

hoki 2 pusingan.

Set induksi: Permainan bola beracun (menolak bola Tenis)

(Pengajaran Tradisional)

- Guru menunjukkan demonstrasi menahan bola hoki.

- Murid-murid melakukan menahan tanpa bola.

- Murid-murid dikehendaki membentuk 4 kumpulan

besar.

- Murid-murid melakukan aktiviti menolak dan menahan

dalam kumpulan yang dibentuk.

- Jarak adalah 5 meter.

- Permainan hoki diubahsuai dalam mini permainan (3

lawan 3) dalam kawasan 10 x 5 meter. Murid-murid

dalam kumpulan akan bertanding dengan kumpulan

lain dengan mengaplikasikan kemahiran dalam hoki

yang dipelajari.

- Murid-murid membuat aktiviti menyejukkan badan dan

seterusnya refleksi tentang kefahaman taktikal dan

berkaitan pengalaman permainan mereka dalam sesi

pengajaran.

Guru…………..

X X

X X

Guru

Permainan mini

hoki 3 lawan 3

-15 bola hoki

-34 kayu hoki

-1 wisel

-5 bola tenis

-24 kon

-12 gelung rotan

Latihan ansur

maju

Aktiviti kumpulan

-Strategi masteri

Refleksi

Menjawab soalan yang

ditanya guru.

* Rancangan pengajaran ini sebagai panduan sahaja, guru boleh ubahsuai mengikut kreativiti tetapi perlu diajar secara Pengajaran Tradisional.

Page 7: LAMPIRAN B - studentsrepo.um.edu.mystudentsrepo.um.edu.my/7012/10/10._Lampiran_B_dan_C.pdf · Rancangan Pengajaran PJ- Kumpulan Kawalan ... Tahun/Kelas : 4 A/B ... 2. Menjawab soalan

307

Rancangan Pengajaran PJ- Kumpulan Kawalan

(Permainan Hoki)

Subjek : PJ

Tunjang : Kesukanan

Tajuk : Mencedok bola hoki

: 14 Ogos 2014

Masa : 7.30-8.10 pagi

Tahun/Kelas : 4 A/B

Jumlah murid : 33 (lelaki/perempuan)

Pengalaman lalu : Murid-murid pernah melakukan kemahiran mencedok di bangku sekolah.

Objektif : Pada akhir pengajaran murid-murid dapat:-

Psikomotor : 1. Melakukan kemahiran mencedok bola hoki dengan baik 3 daripada 5 percubaan 5 meter.

Kognitif : 1. Menjelaskan teknik untuk melakukan kemahiran mencedok dengan baik.

2. Menerangkan apa yang perlu dilakukan semasa bermain dalam permainan kecil.

3. Mengaplikasi pengetahuan taktikal dan menyelesaikan masalah dalam pemainan kecil.

Afektif : 1. Mempunyai keyakinan diri yang tinggi semasa membuat kemahiran mencedok.

Page 8: LAMPIRAN B - studentsrepo.um.edu.mystudentsrepo.um.edu.my/7012/10/10._Lampiran_B_dan_C.pdf · Rancangan Pengajaran PJ- Kumpulan Kawalan ... Tahun/Kelas : 4 A/B ... 2. Menjawab soalan

308

Masa Pengalaman Pengajaran Organisasi kelas Alatan

1.Permulaan

(5-7 minit)

(2-3 minit)

2.Perkembangan

(8-15 min)

a. Aktiviti Kelas

b. Aktiviti

kumpulan

3. Permainan

kecil

(10 min)

4. Penutup

(5-7 min)

- Aktiviti regangan dari kepala ke pergelangan kaki

- Aktiviti memanaskan badan dengan melakukan larian 2

pusingan padang hoki.

Set induksi: Permainan bola beracun (cedokan bola tenis)

(Pengajaran Tradisional)

- Guru menunjukkan demonstrasi mencedok bola hoki.

- Murid-murid melakukan teknik mencedok tanpa bola.

- Murid-murid melakukan teknik mencedok dengan

menggunakan bola hoki.

- Murid-murid dibahagikan kepada 4 kumpulan.

Kumpulan 1 dan 3 akan melakukan teknik mencedok

sejauh 5 meter dan kumpulan 2 dan 4 akan menahan

bola hoki dan menolak bola hoki tersebut kepada

kumpulan 1 dan 3.

- Permainan hoki diubahsuai menjadi mini permainan 3

lawan 3 dalam kawasan 10 x 5 meter. Murid-murid

dalam setiap kumpulan bertanding dengan kumpulan

lain dengan mengaplikasikan kemahiran yang

dipelajari.

- Murid-murid menyejukkan badan dan membuat

refleksi tentang kefahaman taktikal apa yang patut

dilakukan dan pengalaman permainan mereka.

Guru

X X

X X

Guru

Permainan hoki 3

lawan 3

-15 bola hoki

-5 bola tenis

- 34 kayu hoki

-1 wisel

-24 kon

-12 gelung rotan

-Latihan ansur

maju

Aktiviti kumpulan

-Strategi masteri

Refleksi

Menjawab soalan

kognitif

* Rancangan pengajaran ini sebagai panduan sahaja, guru boleh ubahsuai mengikut kreativiti tetapi perlu diajar secara Pengajaran Tradisional.

Page 9: LAMPIRAN B - studentsrepo.um.edu.mystudentsrepo.um.edu.my/7012/10/10._Lampiran_B_dan_C.pdf · Rancangan Pengajaran PJ- Kumpulan Kawalan ... Tahun/Kelas : 4 A/B ... 2. Menjawab soalan

309

Rancangan Pengajaran PJ- Kumpulan Kawalan

(Permainan Hoki)

Subjek : PJ

Tunjang : Kesukanan

Tajuk : Menampan bola hoki

: 18 Ogos 2014

Masa : 7.30-8.10 pagi

Tahun/Kelas : 4 A/B

Jumlah murid : 33 (lelaki/perempuan)

Pengalaman lalu : Murid-murid pernah melakukan kemahiran menampan bola hoki di bangku sekolah.

Objektif : Pada akhir pengajaran murid-murid dapat:-

Psikomotor : 1. Melakukan kemahiran mencedok bola hoki dengan baik 3 daripada 5 percubaan 5 meter.

Kognitif : 1. Menjelaskan teknik untuk melakukan kemahiran mencedok dengan baik.

2. Menerangkan apa yang perlu dilakukan semasa bermain dalam permainan kecil.

3. Mengaplikasi pengetahuan taktikal dan menyelesaikan masalah dalam pemainan kecil.

Afektif : 1. Mempunyai keyakinan diri yang tinggi semasa membuat kemahiran mencedok.

Page 10: LAMPIRAN B - studentsrepo.um.edu.mystudentsrepo.um.edu.my/7012/10/10._Lampiran_B_dan_C.pdf · Rancangan Pengajaran PJ- Kumpulan Kawalan ... Tahun/Kelas : 4 A/B ... 2. Menjawab soalan

310

Masa Pengalaman Pengajaran Organisasi kelas Alatan

1.Permulaan

(5-7 minit)

(2-3 minit)

2.Perkembangan

(8-15 min)

a. Aktiviti Kelas

b. Aktiviti

kumpulan

3. Permainan

kecil

(10 min)

4. Penutup

(5-7 min)

- Aktiviti regangan dari kepala ke pergelangan kaki

- Aktiviti memanaskan badan dengan melakukan larian 2

pusingan padang hoki.

Set induksi: Permainan bola beracun (cedokan bola tenis)

(Pengajaran Tradisional)

- Guru menunjukkan demonstrasi mencedok bola hoki.

- Murid-murid melakukan teknik mencedok tanpa bola.

- Murid-murid melakukan teknik mencedok dengan

menggunakan bola hoki.

- Murid-murid dibahagikan kepada 4 kumpulan.

Kumpulan 1 dan 3 akan melakukan teknik mencedok

sejauh 5 meter dan kumpulan 2 dan 4 akan menahan bola

hoki dan menolak bola hoki tersebut kepada kumpulan 1

dan 3.

- Permainan hoki diubahsuai menjadi mini permainan 3

lawan 3 dalam kawasan 10 x 5 meter. Murid-murid dalam

setiap kumpulan bertanding dengan kumpulan lain dengan

mengaplikasikan kemahiran yang dipelajari.

- Murid-murid menyejukkan badan dan membuat refleksi

tentang kefahaman taktikal apa yang patut dilakukan dan

pengalaman permainan mereka.

Guru

X X

X X

Guru

Permainan hoki 3

lawan 3

-15 bola hoki

-5 bola tenis

- 34 kayu hoki

-1 wisel

-24 kon

-12 gelung rotan

-Latihan ansur

maju

Aktiviti kumpulan

-Strategi masteri

Refleksi

Menjawab soalan

kognitif

* Rancangan pengajaran ini sebagai panduan sahaja, guru boleh ubahsuai mengikut kreativiti tetapi perlu diajar secara Pengajaran Tradisional.

Page 11: LAMPIRAN B - studentsrepo.um.edu.mystudentsrepo.um.edu.my/7012/10/10._Lampiran_B_dan_C.pdf · Rancangan Pengajaran PJ- Kumpulan Kawalan ... Tahun/Kelas : 4 A/B ... 2. Menjawab soalan

311

Rancangan Pengajaran PJ- Kumpulan Kawalan

(Permainan Hoki)

Subjek : PJ

Tunjang : Kesukanan

Tajuk : Menguis bola hoki

Tarikh : 21 Ogos 2014

Masa : 7.30-8.10 pagi

Tahun/Kelas : 4 A/B

Jumlah murid : 33 (lelaki/perempuan)

Pengalaman lalu : Murid-murid pernah melakukan kemahiran menguis di sekolah rendah.

Objektif : Pada akhir pengajaran murid-murid dapat:-

Psikomotor : 1. Melakukan kemahiran menguis bola hoki dari rakan dengan baik 3 daripada 5 percubaan.

Kognitif : 1. Menjelaskan teknik untuk melakukan kemahiran menguis dengan baik.

2. Menerangkan apa yang perlu dilakukan untuk menguis bola hoki dalam permainan kecil.

3. Mengaplikasi pengetahuan taktikal dan menyelesaikan masalah dalam pemainan kecil.

Afektif : 1. Mempunyai keyakinan diri yang tinggi semasa membuat kemahiran menguis.

Page 12: LAMPIRAN B - studentsrepo.um.edu.mystudentsrepo.um.edu.my/7012/10/10._Lampiran_B_dan_C.pdf · Rancangan Pengajaran PJ- Kumpulan Kawalan ... Tahun/Kelas : 4 A/B ... 2. Menjawab soalan

312

Masa Pengalaman Pengajaran Organisasi kelas Alatan

1.Permulaan

(5-7 minit)

(2-3 minit)

2.Perkembangan

(8-15 min)

a. Aktiviti Kelas

b. Aktiviti

kumpulan

3. Permainan

kecil

(10 min)

4. Penutup

(5-7 min)

- Aktiviti regangan dari kepala ke pergelangan kaki

- Aktiviti memanaskan badan dengan melakukan larian 2

pusingan padang hoki.

Set induksi: Permainan menimbang bola hoki.

(Pengajaran Tradisional)

- Guru menunjukkan demonstrasi menguis bola hoki.

- Murid-murid melakukan teknik menguis tanpa bola.

- Murid-murid melakukan teknik menguis dengan

menggunakan bola hoki dalam keadaan statik dan dinamik.

- Murid-murid dibahagikan kepada 4 kumpulan.

Kumpulan 1 dan 3 akan melakukan teknik menggelecek

sejauh 5 meter dan kumpulan 2 dan 4 akan menguis bola

hoki dan menolak bola hoki tersebut kepada dalam gelung

rotan.

- Permainan hoki diubahsuai menjadi mini permainan 3

lawan 3 dalam kawasan 10 x 5 meter. Murid-murid dalam

setiap kumpulan bertanding dengan kumpulan lain dengan

mengaplikasikan kemahiran yang dipelajari.

- Murid-murid menyejukkan badan dan membuat refleksi

tentang kefahaman taktikal apa yang patut dilakukan dan

pengalaman permainan mereka.

Guru

X X

X X

Guru

Permainan hoki 3

lawan 3

-15 bola hoki

-34 kayu hoki

-1 wisel

-24 kon

-12 gelung rotan

-Latihan ansur

maju

Aktiviti kumpulan

-Strategi masteri

Refleksi

Menjawab soalan kognitif

* Rancangan pengajaran ini sebagai panduan sahaja, guru boleh ubahsuai mengikut kreativiti tetapi perlu diajar secara Pengajaran Tradisional.

Page 13: LAMPIRAN B - studentsrepo.um.edu.mystudentsrepo.um.edu.my/7012/10/10._Lampiran_B_dan_C.pdf · Rancangan Pengajaran PJ- Kumpulan Kawalan ... Tahun/Kelas : 4 A/B ... 2. Menjawab soalan

313

Rancangan Pengajaran PJ- Kumpulan Kawalan

(Permainan Hoki)

Subjek : PJ

Tunjang : Kesukanan

Tajuk : Memukul Bola Hoki

: 25 Ogos 2014

Masa : 7.30-8.10 pagi

Tahun/Kelas : 4 A/B

Jumlah murid : 33 (lelaki/perempuan)

Pengalaman lalu : Murid-murid pernah melakukan kemahiran memukul bola hoki di sekolah rendah.

Objektif : Pada akhir pengajaran murid-murid dapat:-

Psikomotor : 1. Melakukan kemahiran memukul bola hoki dengan baik 3 daripada 5 percubaan 5 meter.

Kognitif : 1. Menjelaskan teknik untuk melakukan kemahiran memukul bola hoki dengan baik.

2. Menerangkan apa yang perlu dilakukan semasa bermain dalam permainan kecil.

3. Mengaplikasi pengetahuan taktikal dan menyelesaikan masalah dalam pemainan kecil.

Afektif : 1. Mempunyai keyakinan diri yang tinggi semasa membuat kemahiran memukul bola hoki.

Page 14: LAMPIRAN B - studentsrepo.um.edu.mystudentsrepo.um.edu.my/7012/10/10._Lampiran_B_dan_C.pdf · Rancangan Pengajaran PJ- Kumpulan Kawalan ... Tahun/Kelas : 4 A/B ... 2. Menjawab soalan

314

Masa Pengalaman Pengajaran Organisasi kelas Alatan

1.Permulaan

(5-7 minit)

(2-3 minit)

2.Perkembangan

(8-15 min)

a. Aktiviti Kelas

b. Aktiviti

kumpulan

3. Permainan

kecil

(10 min)

4. Penutup

(5-7 min)

- Aktiviti regangan dari kepala ke pergelangan kaki

- Aktiviti memanaskan badan dengan melakukan larian 2

pusingan padang hoki.

Set induksi: Permainan bola beracun (memukul bola tenis

mengenakan rakan dalam bulatan)

(Pengajaran Tradisional)

- Guru menunjukkan demonstrasi memukul bola hoki.

- Murid-murid melakukan teknik memukul tanpa bola.

- Murid-murid melakukan teknik memukul dengan

menggunakan bola hoki.

- Murid-murid dibahagikan kepada 4 kumpulan.

Kumpulan 1 dan 3 akan melakukan teknik memukul

sejauh 5 meter dan kumpulan 2 dan 4 akan menahan bola

hoki dan menolak bola hoki tersebut kepada kumpulan 1

dan 3.

- Permainan hoki diubahsuai menjadi mini permainan 3

lawan 3 dalam kawasan 10 x 5 meter. Murid-murid

dalam setiap kumpulan bertanding dengan kumpulan lain

dengan mengaplikasikan kemahiran yang dipelajari.

- Murid-murid menyejukkan badan dan membuat refleksi

tentang kefahaman taktikal apa yang patut dilakukan dan

pengalaman permainan mereka.

Guru

X X

X X

Guru

Permainan hoki 3

lawan 3

-15 bola hoki

-5 bola tenis

- 34 kayu hoki

-1 wisel

-24 kon

-12 gelung rotan

-Latihan ansur

maju

Aktiviti kumpulan

-Strategi masteri

Refleksi

Menjawab soalan kognitif

* Rancangan pengajaran ini sebagai panduan sahaja, guru boleh ubahsuai mengikut kreativiti tetapi perlu diajar secara Pengajaran Tradisional.

Page 15: LAMPIRAN B - studentsrepo.um.edu.mystudentsrepo.um.edu.my/7012/10/10._Lampiran_B_dan_C.pdf · Rancangan Pengajaran PJ- Kumpulan Kawalan ... Tahun/Kelas : 4 A/B ... 2. Menjawab soalan

315

Rancangan Pengajaran PJ- Kumpulan Kawalan

(Permainan Hoki)

Subjek : PJ

Tunjang : Kesukanan

Tajuk : Menjaga Gol Hoki

Tarikh : 28 Ogos 2014

Masa : 7.30-8.10 pagi

Tahun/Kelas : 4 A/B

Jumlah murid : 33 (lelaki/perempuan)

Pengalaman lalu : Murid-murid pernah belajar cara menjaga gol mana-mana permainan di sekolah rendah.

Objektif : Pada akhir pengajaran murid-murid dapat:-

Psikomotor : 1. Menghalang bola hoki dari masuk ke sasaran 3 daripada 5 percubaan 5 meter.

Kognitif : 1. Menjelaskan teknik untuk menghalang bola hoki dari masuk ke sasaran yang ditetapkan.

2. Menerangkan apa yang perlu dilakukan semasa bermain dalam permainan kecil.

3. Mengaplikasi pengetahuan taktikal dan menyelesaikan masalah dalam pemainan kecil.

Afektif : 1. Mempunyai keyakinan diri yang tinggi semasa membuat kemahiran menjaga pintu gol.

Page 16: LAMPIRAN B - studentsrepo.um.edu.mystudentsrepo.um.edu.my/7012/10/10._Lampiran_B_dan_C.pdf · Rancangan Pengajaran PJ- Kumpulan Kawalan ... Tahun/Kelas : 4 A/B ... 2. Menjawab soalan

316

Masa Pengalaman Pengajaran Organisasi kelas Alatan

1.Permulaan

(5-7 minit)

(2-3 minit)

2.Perkembangan

(8-15 min)

a. Aktiviti Kelas

b. Aktiviti

kumpulan

3. Permainan

kecil

(10 min)

4. Penutup

(5-7 min)

- Aktiviti regangan dari kepala ke pergelangan kaki

- Aktiviti memanaskan badan dengan melakukan larian 2

pusingan padang hoki.

Set induksi: Permainan menjatuhkan skittle menggunakan bola

tenis.

(Pengajaran Tradisional)

- Guru menunjukkan demonstrasi cubaan menghalang bola

hoki dari memasuki gol.

- Murid-murid melakukan teknik seperti yang ditunjukkan guru

(menahan, menampan, memberhentikan bola) secara statik.

- Murid-murid melakukan teknik teknik menjaga gol secara

dinamik.

- Murid-murid dibahagikan kepada 3 kumpulan.

Kumpulan 1 (menahan), 2 (menampan), dan

3(memberhentikan bola) dari rakan yang mencuba dari jarak

8 meter.

- Permainan hoki diubahsuai menjadi mini permainan 3 lawan

3 dalam kawasan 10 x 5 meter. Murid-murid dalam setiap

kumpulan bertanding dengan kumpulan lain dengan

mengaplikasikan kemahiran yang dipelajari.

- Murid-murid menyejukkan badan dan membuat refleksi

tentang kefahaman taktikal apa yang patut dilakukan dan

pengalaman permainan mereka.

Guru

X X

X X

Guru

Permainan hoki 3

lawan 3

-15 bola hoki

-5 bola tenis

- 34 kayu hoki

-1 wisel

-12 skittel

-24 kon

-12 gelung rotan

-Latihan ansur

maju

Aktiviti kumpulan

-Strategi masteri

Refleksi

Menjawab soalan

kognitif

* Rancangan pengajaran ini sebagai panduan sahaja, guru boleh ubahsuai mengikut kreativiti tetapi perlu diajar secara Pengajaran Tradisional.

Page 17: LAMPIRAN B - studentsrepo.um.edu.mystudentsrepo.um.edu.my/7012/10/10._Lampiran_B_dan_C.pdf · Rancangan Pengajaran PJ- Kumpulan Kawalan ... Tahun/Kelas : 4 A/B ... 2. Menjawab soalan

317

LAMPIRAN C

Rancangan Pengajaran PJ- Kumpulan Rawatan (TGFU)

(Permainan Hoki)

Subjek : PJ

Tunjang : Kesukanan

Tajuk : Kemahiran Menggelecek Bola Hoki

Tarikh : 4 Ogos 2014

Masa : 8.10-8.50 pagi

Tahun/Kelas : 4 B/C

Jumlah murid : 35 (lelaki/perempuan)

Pengalaman lalu : Murid pernah manipulasi alatan dalam pergerakan asas dalam kemahiran menggelecek hoki di sekolah rendah.

Objektif : Pada akhir pengajaran murid-murid dapat:-

Psikomotor :1. Melakukan kemahiran menggelecek bola hoki melepasi rakan dengan baik 3 daripada 5 percubaan

sejauh 10 meter.

Kognitif :1. Menjawab soalan tentang apa yang patut dilakukan semasa melakukan kemahiran menggelecek bola

hoki untuk melepasi kawan dalam pasukan.

2. Menjawab cara terbaik untuk menggelecek hoki dalam permainan 3 lawan 3.

Page 18: LAMPIRAN B - studentsrepo.um.edu.mystudentsrepo.um.edu.my/7012/10/10._Lampiran_B_dan_C.pdf · Rancangan Pengajaran PJ- Kumpulan Kawalan ... Tahun/Kelas : 4 A/B ... 2. Menjawab soalan

318

3. Mengaplikasi pengetahuan taktikal menyelesaikan masalah menggelecek bola hoki dalam permainan 3

lawan 3.

Afektif :1. Menunjukkan motivasi diri yang tinggi dalam pengajaran kemahiran menggelecek.

Masa Pengalaman pembelajaran Organisasi kelas Alatan

1.Permulaan

(5-7 minit)

2.Perkembangan

(10 min)

Permainan yang

diubahsuai.

a. Aktiviti Kelas

b. Aktiviti

kumpulan

Penghayatan

Permainan

(2-3 minit)

Permainan yang

diubahsuai

(10 minit)

Penghayatan

Permainan

- Aktiviti regangan dari kepala ke pergelangan kaki

- Aktiviti memanaskan badan (set induksi) dalam permainan

kecil.

Murid akan membentuk kumpulan seramai 3 orang. Dan akan

berada pada kawasan yang ditandakan guru (5 m x 5m). 2

Kumpulan kecil akan menggelecek menggunakan bola tenis

untuk mengenakan skitel yang diletakkan.

(Pengajaran TGFU)

- Dalam permainan 3 lawan 3, dalam gelanggang 5 x 5 meter,

murid-murid dikehendaki menggelecek untuk menjatuhkan

skitel dengan yang ditandakan. Satu pasukan bertindak

sebagai penyerang manakala satu lagi bertindak sebagai

penahan. Apabila pasukan dapat menggelecek dan

menjatuhkan skitel maka pasukan tersebut maka bertindak

sebagai pasukan bertahan pula.

- Guru memberi masa kepada murid untuk reflek kembali

permainan yang dijalankan.Guru juga membetulkan kesalahan

murid semasa permainan dijalankan.

- Strategi permainan diubah kepada 3 lawan 3 dalam kawasan 6

x 6 meter. Murid-murid perlu bertindak sama ada menyerang

atau bertahan bergantung kepada jatuhan skitel yang

dilakukan.

- Guru memberi masa kepada murid untuk reflek kembali

permainan yang dijalankan.Guru juga membetulkan kesalahan

murid semasa permainan dijalankan.

- Murid-murid menyejukkan badan dengan berjalan dalam

kumpulan dan mengumpulkan semua peralatan dalam

Guru

vs

vs

vs

-15 bola hoki

-5 bola tenis

-35 kayu hoki.

-1 wisel

-24 kon

-12 skittel

-Kefahaman taktikal

-Membuat keputusan apa

hendak buat

Murid-murid melibatkan

diri secara aktif

Refleksi

Perbincangan

Page 19: LAMPIRAN B - studentsrepo.um.edu.mystudentsrepo.um.edu.my/7012/10/10._Lampiran_B_dan_C.pdf · Rancangan Pengajaran PJ- Kumpulan Kawalan ... Tahun/Kelas : 4 A/B ... 2. Menjawab soalan

319

(2-3 minit)

3. Penutup

(5-7 min)

kawasan permainan mereka ke dalam bakul yang telah

disediakan.

Guru bertanyakan soalan

kepada murid

* Rancangan pengajaran ini sebagai panduan sahaja, guru boleh ubahsuai mengikut kreativiti tetapi perlu diajar secara Pengajaran TGFU.

Rancangan Pengajaran PJ- Kumpulan Rawatan (TGFU)

(Permainan Hoki)

Subjek : PJ

Tunjang : Kesukanan

Tajuk : Kemahiran Menolak Bola Hoki

Tarikh : 7 Ogos 2014

Masa : 8.10-8.50 pagi

Tahun/Kelas : 4 B/C

Jumlah murid : 35 (lelaki/perempuan)

Pengalaman lalu : Murid pernah manipulasi alatan dalam pergerakan asas dalam kemahiran menolak bola hoki di sekolah rendah.

Objektif : Pada akhir pengajaran murid-murid dapat:-

Psikomotor :1. Melakukan kemahiran menolak bola hoki kepada rakan dengan baik 3 daripada 5 percubaan sejauh 10

meter.

Kognitif :1. Menjawab soalan tentang apa yang patut dilakukan semasa melakukan kemahiran menolak bola hoki

kepada rakan sepasukan

Page 20: LAMPIRAN B - studentsrepo.um.edu.mystudentsrepo.um.edu.my/7012/10/10._Lampiran_B_dan_C.pdf · Rancangan Pengajaran PJ- Kumpulan Kawalan ... Tahun/Kelas : 4 A/B ... 2. Menjawab soalan

320

2. Menjelaskan teknik menolak bola hoki dalam permainan 3 lawan 3.

3. Mengaplikasi pengetahuan taktikal menyelesaikan masalah bola hoki dalam permainan 3 lawan 3.

Afektif :1. Menunjukkan motivasi diri yang tinggi dalam pengajaran kemahiran menolak bola hoki.

Masa Pengalaman pembelajaran Organisasi kelas Alatan

1.Permulaan

(5-7 minit)

2.Perkembangan

(10 min)

Permainan yang

diubahsuai.

a. Aktiviti Kelas

b. Aktiviti

kumpulan

Penghayatan

Permainan

(2-3 minit)

Permainan yang

diubahsuai

(10 minit)

- Aktiviti regangan dari kepala ke pergelangan kaki

- Aktiviti memanaskan badan (set induksi) dalam permainan

kecil.

Murid akan membentuk kumpulan seramai 3 orang. Dan akan

berada pada kawasan yang ditandakan guru (5 m x 5m). 2

Kumpulan kecil akan menolak bola tenis untuk mengenakan

skitel yang ditandakan.

(Pengajaran TGFU)

- Dalam permainan 3 lawan 3, dalam gelanggang 5 x 5 meter,

murid-murid dikehendaki menolak untuk menjatuhkan skitel

yang ditandakan. Satu pasukan bertindak sebagai penyerang

manakala satu lagi bertindak sebagai penahan. Apabila pasukan

dapat menolak dan menjatuhkan skitel maka pasukan tersebut

maka bertindak sebagai pasukan bertahan pula.

- Guru memberi masa kepada murid untuk reflek kembali

permainan yang dijalankan.Guru juga membetulkan kesalahan

murid semasa permainan dijalankan.

- Strategi permainan diubah kepada 3 lawan 3 dalam kawasan 6 x

6 meter. Murid-murid perlu bertindak sama ada menyerang atau

bertahan bergantung kepada jatuhan skitel yang dilakukan.

- Guru memberi masa kepada murid untuk reflek kembali

permainan yang dijalankan.Guru juga membetulkan kesalahan

murid semasa permainan dijalankan.

- Murid-murid menyejukkan badan dengan berjalan dalam

Guru

vs

vs

-15 bola hoki

-5 bola tenis

-35 kayu hoki.

-1 wisel

-24 kon

-12 skittel

-Kefahaman taktikal

-Membuat keputusan

apa hendak buat

Murid-murid

melibatkan diri secara

aktif

Page 21: LAMPIRAN B - studentsrepo.um.edu.mystudentsrepo.um.edu.my/7012/10/10._Lampiran_B_dan_C.pdf · Rancangan Pengajaran PJ- Kumpulan Kawalan ... Tahun/Kelas : 4 A/B ... 2. Menjawab soalan

321

Penghayatan

Permainan

(2-3 minit)

3. Penutup

(5-7 min)

kumpulan dan mengumpulkan semua peralatan dalam kawasan

permainan mereka ke dalam bakul yang telah disediakan.

vs

Refleksi

Perbincangan

Guru bertanyakan

soalan kepada murid

* Rancangan pengajaran ini sebagai panduan sahaja, guru boleh ubahsuai mengikut kreativiti tetapi perlu diajar secara Pengajaran TGFU.

Rancangan Pengajaran PJ- Kumpulan Rawatan (TGFU)

(Permainan Hoki)

Subjek : PJ

Tunjang : Kesukanan

Tajuk : Kemahiran Menahan Bola Hoki

Tarikh : 11 Ogos 2014

Masa : 8.10-8.50 pagi

Tahun/Kelas : 4 B/C

Jumlah murid : 35 (lelaki/perempuan)

Pengalaman lalu : Murid pernah manipulasi alatan dalam pergerakan asas dalam kemahiran menahan bola hoki di sekolah rendah.

Objektif : Pada akhir pengajaran murid-murid dapat:-

Psikomotor :1. Melakukan kemahiran menahan bola hoki kepada rakan dengan baik 3 daripada 5 percubaan sejauh 10

meter.

Page 22: LAMPIRAN B - studentsrepo.um.edu.mystudentsrepo.um.edu.my/7012/10/10._Lampiran_B_dan_C.pdf · Rancangan Pengajaran PJ- Kumpulan Kawalan ... Tahun/Kelas : 4 A/B ... 2. Menjawab soalan

322

Kognitif :1. Menjawab soalan tentang apa yang patut dilakukan semasa melakukan kemahiran menahan bola hoki

kepada rakan sepasukan

2. Menjelaskan teknik menahan bola hoki dalam permainan 3 lawan 3.

3. Mengaplikasi pengetahuan taktikal menyelesaikan masalah bola hoki dalam permainan 3 lawan 3.

Afektif :1. Menunjukkan keyakinan diri yang tinggi dalam pengajaran kemahiran menahan bola hoki.

Page 23: LAMPIRAN B - studentsrepo.um.edu.mystudentsrepo.um.edu.my/7012/10/10._Lampiran_B_dan_C.pdf · Rancangan Pengajaran PJ- Kumpulan Kawalan ... Tahun/Kelas : 4 A/B ... 2. Menjawab soalan

323

Masa Pengalaman pembelajaran Organisasi kelas Alatan

1.Permulaan

(5-7 minit)

2.Perkembangan

(10 min)

Permainan yang

diubahsuai.

a. Aktiviti Kelas

b. Aktiviti kumpulan

Penghayatan

Permainan

(2-3 minit)

Permainan yang

diubahsuai

(10 minit)

Penghayatan

Permainan

(2-3 minit)

3. Penutup

(5-7 min)

- Aktiviti regangan dari kepala ke pergelangan kaki

- Aktiviti memanaskan badan (set induksi) dalam permainan

kecil.

Murid akan membentuk kumpulan seramai 3 orang. Dan

akan berada pada kawasan yang ditandakan guru (5 m x 5m).

2 Kumpulan kecil akan menolak dan menahan menggunakan

bola tenis untuk mengenakan skitel yang diletakkan.

(Pengajaran TGFU)

- Dalam permainan 3 lawan 3, dalam gelanggang 5 x 5 meter,

murid-murid dikehendaki menggelecek, menolak dan

menahan untuk menjatuhkan skitel dengan yang ditandakan.

Satu pasukan bertindak sebagai penyerang manakala satu lagi

bertindak sebagai penahan. Apabila pasukan dapat

menggelecek, menolak, menahan dan kemudiannya

menjatuhkan skitel maka pasukan tersebut maka bertindak

sebagai pasukan bertahan pula.

- Guru memberi masa kepada murid untuk reflek kembali

permainan yang dijalankan.Guru juga membetulkan

kesalahan murid semasa permainan dijalankan.

- Strategi permainan diubah kepada 3 lawan 3 dalam kawasan

6 x 6 meter. Murid-murid perlu bertindak sama ada

menyerang atau bertahan bergantung kepada jatuhan skitel

yang dilakukan.

- Guru memberi masa kepada murid untuk reflek kembali

permainan yang dijalankan.Guru juga membetulkan

kesalahan murid semasa permainan dijalankan.

- Murid-murid menyejukkan badan dengan berjalan dalam

kumpulan dan mengumpulkan semua peralatan dalam

kawasan permainan mereka ke dalam bakul yang telah

disediakan.

Guru

vs

vs

vs

-15 bola hoki

-5 bola tenis

-35 kayu hoki.

-1 wisel

-24 kon

-12 skittel

-Kefahaman taktikal

-Membuat keputusan apa

hendak buat

Murid-murid melibatkan

diri secara aktif

Refleksi

Perbincangan

Guru bertanyakan soalan

kepada murid

* Rancangan pengajaran ini sebagai panduan sahaja, guru boleh ubahsuai mengikut kreativiti tetapi perlu diajar secara Pengajaran TGFU.

Page 24: LAMPIRAN B - studentsrepo.um.edu.mystudentsrepo.um.edu.my/7012/10/10._Lampiran_B_dan_C.pdf · Rancangan Pengajaran PJ- Kumpulan Kawalan ... Tahun/Kelas : 4 A/B ... 2. Menjawab soalan

324

Rancangan Pengajaran PJ- Kumpulan Rawatan (TGFU)

(Permainan Hoki)

Subjek : PJ

Tunjang : Kesukanan

Tajuk : Kemahiran Mencedok Bola Hoki

Tarikh : 18 Ogos 2014

Masa : 8.10-8.50 pagi

Tahun/Kelas : 4 B/C

Jumlah murid : 35 (lelaki/perempuan)

Pengalaman lalu : Murid pernah manipulasi alatan dalam pergerakan asas dalam kemahiran mencedok bola hoki di sekolah rendah.

Objektif : Pada akhir pengajaran murid-murid dapat:-

Psikomotor :1. Melakukan kemahiran mencedok bola hoki kepada rakan dengan baik 3 daripada 5 percubaan sejauh

10 meter.

Kognitif :1. Menjawab soalan tentang apa yang patut dilakukan semasa melakukan kemahiran mencedok bola hoki

kepada rakan sepasukan

2. Menjelaskan teknik mencedok bola hoki dalam permainan 3 lawan 3.

3. Mengaplikasi pengetahuan taktikal menyelesaikan masalah bola hoki dalam permainan 3 lawan 3.

Afektif :1. Menunjukkan keyakinan diri yang tinggi dalam pengajaran kemahiran menahan bola hoki.

Page 25: LAMPIRAN B - studentsrepo.um.edu.mystudentsrepo.um.edu.my/7012/10/10._Lampiran_B_dan_C.pdf · Rancangan Pengajaran PJ- Kumpulan Kawalan ... Tahun/Kelas : 4 A/B ... 2. Menjawab soalan

325

Masa Pengalaman pembelajaran Organisasi kelas Alatan

1.Permulaan

(5-7 minit)

2.Perkembangan

(10 min)

Permainan yang

diubahsuai.

a. Aktiviti Kelas

b. Aktiviti kumpulan

Penghayatan

Permainan

(2-3 minit)

Permainan yang

diubahsuai

(10 minit)

Penghayatan

Permainan

(2-3 minit)

3. Penutup

(5-7 min)

- Aktiviti regangan dari kepala ke pergelangan kaki

- Aktiviti memanaskan badan (set induksi) dalam permainan kecil.

Murid akan membentuk kumpulan seramai 3 orang. Dan akan

berada pada kawasan yang ditandakan guru (5 m x 5m). 2

Kumpulan kecil akan mencedok dan menahan menggunakan

bola tenis dalam kawasan skitel yang telah ditandakan.

(Pengajaran TGFU)

- Dalam permainan 3 lawan 3, dalam gelanggang 5 x 5 meter,

murid-murid dikehendaki menggelecek, menolak dan menahan

serta mencedok untuk menjatuhkan skitel dengan yang

ditandakan. Satu pasukan bertindak sebagai penyerang manakala

satu lagi bertindak sebagai penahan. Apabila pasukan dapat

menggelecek, menolak, menahan, mencedok dan kemudiannya

menjatuhkan skitel maka pasukan tersebut maka bertindak

sebagai pasukan bertahan pula.

- Guru memberi masa kepada murid untuk reflek kembali

permainan yang dijalankan.Guru juga membetulkan kesalahan

murid semasa permainan dijalankan.

- Strategi permainan diubah kepada 3 lawan 3 dalam kawasan 6 x

6 meter. Murid-murid perlu bertindak sama ada menyerang atau

bertahan bergantung kepada jatuhan skitel yang dilakukan.

- Guru memberi masa kepada murid untuk reflek kembali

permainan yang dijalankan.Guru juga membetulkan kesalahan

murid semasa permainan dijalankan.

- Murid-murid menyejukkan badan dengan berjalan dalam

kumpulan dan mengumpulkan semua peralatan dalam kawasan

permainan mereka ke dalam bakul yang telah disediakan.

Guru

vs

vs

vs

-15 bola hoki

-5 bola tenis

-35 kayu hoki.

-1 wisel

-24 kon

-12 skittel

-Kefahaman

taktikal

-Membuat

keputusan apa

hendak buat

Murid-murid

melibatkan diri

secara aktif

Refleksi

Perbincangan

Guru bertanyakan

soalan kepada

murid

* Rancangan pengajaran ini sebagai panduan sahaja, guru boleh ubahsuai mengikut kreativiti tetapi perlu diajar secara Pengajaran TGFU.

Page 26: LAMPIRAN B - studentsrepo.um.edu.mystudentsrepo.um.edu.my/7012/10/10._Lampiran_B_dan_C.pdf · Rancangan Pengajaran PJ- Kumpulan Kawalan ... Tahun/Kelas : 4 A/B ... 2. Menjawab soalan

326

Rancangan Pengajaran PJ- Kumpulan Rawatan (TGFU)

(Permainan Hoki)

Subjek : PJ

Tunjang : Kesukanan

Tajuk : Kemahiran Menampan Bola Hoki

Tarikh : 21 Ogos 2014

Masa : 8.10-8.50 pagi

Tahun/Kelas : 4 B/C

Jumlah murid : 35 (lelaki/perempuan)

Pengalaman lalu : Murid pernah manipulasi alatan dalam pergerakan asas dalam kemahiran menampan bola hoki di sekolah rendah.

Objektif : Pada akhir pengajaran murid-murid dapat:-

Psikomotor :1. Melakukan kemahiran menampan bola hoki dengan baik 3 daripada 5 percubaan sejauh 10 meter.

Kognitif :1. Menjawab soalan tentang apa yang patut dilakukan semasa melakukan kemahiran menampan bola hoki

kepada rakan sepasukan

2. Menjelaskan teknik menampan bola hoki dalam permainan 3 lawan 3.

3. Mengaplikasi pengetahuan taktikal menyelesaikan masalah bola hoki dalam permainan 3 lawan 3.

Afektif :1. Menunjukkan keyakinan diri yang tinggi dalam pengajaran kemahiran menampan bola hoki.

Page 27: LAMPIRAN B - studentsrepo.um.edu.mystudentsrepo.um.edu.my/7012/10/10._Lampiran_B_dan_C.pdf · Rancangan Pengajaran PJ- Kumpulan Kawalan ... Tahun/Kelas : 4 A/B ... 2. Menjawab soalan

327

Masa Pengalaman pembelajaran Organisasi kelas Alatan

1.Permulaan

(5-7 minit)

2.Perkembangan

(10 min)

Permainan yang

diubahsuai.

a. Aktiviti Kelas

b. Aktiviti kumpulan

Penghayatan Permainan

(2-3 minit)

Permainan yang

diubahsuai

(10 minit)

Penghayatan Permainan

(2-3 minit)

3. Penutup

(5-7 min)

- Aktiviti regangan dari kepala ke pergelangan kaki

- Aktiviti memanaskan badan (set induksi) dalam permainan kecil.

Murid akan membentuk kumpulan seramai 3 orang. Dan akan

berada pada kawasan yang ditandakan guru (5 m x 5m). 2

Kumpulan kecil akan menampan dan menahan menggunakan bola

tenis dalam kawasan skitel yang telah ditandakan.

(Pengajaran TGFU)

- Dalam permainan 3 lawan 3, dalam gelanggang 5 x 5 meter, murid-

murid dikehendaki menggelecek, menolak, menahan, mencedok,

menampan untuk menjatuhkan skitel dengan yang ditandakan. Satu

pasukan bertindak sebagai penyerang manakala satu lagi bertindak

sebagai penahan. Apabila pasukan dapat menggelecek, menolak,

menahan, mencedok, menampan dan kemudiannya menjatuhkan

skitel maka pasukan tersebut maka bertindak sebagai pasukan

bertahan pula.

- Guru memberi masa kepada murid untuk reflek kembali permainan

yang dijalankan.Guru juga membetulkan kesalahan murid semasa

permainan dijalankan.

- Strategi permainan diubah kepada 3 lawan 3 dalam kawasan 6 x 6

meter. Murid-murid perlu bertindak sama ada menyerang atau

bertahan bergantung kepada jatuhan skitel yang dilakukan.

- Guru memberi masa kepada murid untuk reflek kembali permainan

yang dijalankan.Guru juga membetulkan kesalahan murid semasa

permainan dijalankan.

- Murid-murid menyejukkan badan dengan berjalan dalam kumpulan

dan mengumpulkan semua peralatan dalam kawasan permainan

mereka ke dalam bakul yang telah disediakan.

Guru

vs

vs

vs

-15 bola hoki

-5 bola tenis

-35 kayu hoki.

-1 wisel

-24 kon

-12 skittel

-Kefahaman taktikal

-Membuat keputusan

apa hendak buat

Murid-murid

melibatkan diri secara

aktif

Refleksi

Perbincangan

Guru bertanyakan

soalan kepada murid

* Rancangan pengajaran ini sebagai panduan sahaja, guru boleh ubahsuai mengikut kreativiti tetapi perlu diajar secara Pengajaran TGFU.

Page 28: LAMPIRAN B - studentsrepo.um.edu.mystudentsrepo.um.edu.my/7012/10/10._Lampiran_B_dan_C.pdf · Rancangan Pengajaran PJ- Kumpulan Kawalan ... Tahun/Kelas : 4 A/B ... 2. Menjawab soalan

328

Rancangan Pengajaran PJ- Kumpulan Rawatan (TGFU)

(Permainan Hoki)

Subjek : PJ

Tunjang : Kesukanan

Tajuk : Kemahiran Memukul Bola Hoki

Tarikh : 25 Ogos 2014

Masa : 8.10-8.50 pagi

Tahun/Kelas : 4 B/C

Jumlah murid : 35 (lelaki/perempuan)

Pengalaman lalu : Murid pernah manipulasi alatan dalam pergerakan asas dalam kemahiran memukul bola hoki di sekolah rendah.

Objektif : Pada akhir pengajaran murid-murid dapat:-

Psikomotor :1. Melakukan kemahiran memukul bola hoki dengan baik 3 daripada 5 percubaan sejauh 10 meter.

Kognitif :1. Menjawab soalan tentang apa yang patut dilakukan semasa melakukan kemahiran memukul bola hoki

kepada rakan sepasukan

2. Menjelaskan teknik memukul bola hoki dalam permainan 3 lawan 3.

3. Mengaplikasi pengetahuan taktikal menyelesaikan masalah bola hoki dalam permainan 3 lawan 3.

Afektif :1. Menunjukkan motivasi yang tinggi dalam pengajaran kemahiran memukul bola hoki.

Page 29: LAMPIRAN B - studentsrepo.um.edu.mystudentsrepo.um.edu.my/7012/10/10._Lampiran_B_dan_C.pdf · Rancangan Pengajaran PJ- Kumpulan Kawalan ... Tahun/Kelas : 4 A/B ... 2. Menjawab soalan

329

Masa Pengalaman pembelajaran Organisasi kelas Alatan

1.Permulaan

(5-7 minit)

2.Perkembangan

(10 min)

Permainan yang

diubahsuai.

a. Aktiviti Kelas

b. Aktiviti

kumpulan

Penghayatan

Permainan

(2-3 minit)

Permainan yang

diubahsuai

(10 minit)

Penghayatan

Permainan

(2-3 minit)

3. Penutup

(5-7 min)

- Aktiviti regangan dari kepala ke pergelangan kaki

- Aktiviti memanaskan badan (set induksi) dalam permainan kecil.

Murid akan membentuk kumpulan seramai 3 orang. Dan akan berada pada

kawasan yang ditandakan guru (5 m x 5m). 2 Kumpulan kecil akan menolak

dan memukul bola tenis dalam kawasan skitel yang telah ditandakan.

(Pengajaran TGFU)

- Dalam permainan 3 lawan 3, dalam gelanggang 5 x 5 meter, murid-murid

dikehendaki menggelecek, menolak, menahan, mencedok, menampan atau

memukul untuk menjatuhkan skitel dengan yang ditandakan. Satu pasukan

bertindak sebagai penyerang manakala satu lagi bertindak sebagai penahan.

Apabila pasukan dapat menggelecek, menolak, menahan, mencedok,

menampan atau memukul bola hoki dan kemudiannya menjatuhkan skitel

maka pasukan tersebut maka bertindak sebagai pasukan bertahan pula.

- Guru memberi masa kepada murid untuk reflek kembali permainan yang

dijalankan.Guru juga membetulkan kesalahan murid semasa permainan

dijalankan.

- Strategi permainan diubah kepada 3 lawan 3 dalam kawasan 6 x 6 meter.

Murid-murid perlu bertindak sama ada menyerang atau bertahan bergantung

kepada jatuhan skitel yang dilakukan.

- Guru memberi masa kepada murid untuk reflek kembali permainan yang

dijalankan.Guru juga membetulkan kesalahan murid semasa permainan

dijalankan.

- Murid-murid menyejukkan badan dengan berjalan dalam kumpulan dan

mengumpulkan semua peralatan dalam kawasan permainan mereka ke dalam

bakul yang telah disediakan.

Guru

vs

vs

vs

-15 bola hoki

-5 bola tenis

-35 kayu hoki.

-1 wisel

-24 kon

-12 skittel

-Kefahaman

taktikal

-Membuat

keputusan apa

hendak buat

Murid-murid

melibatkan diri

secara aktif

Refleksi

Perbincangan

Guru bertanyakan

soalan kepada

murid

* Rancangan pengajaran ini sebagai panduan sahaja, guru boleh ubahsuai mengikut kreativiti tetapi perlu diajar secara Pengajaran TGFU

Page 30: LAMPIRAN B - studentsrepo.um.edu.mystudentsrepo.um.edu.my/7012/10/10._Lampiran_B_dan_C.pdf · Rancangan Pengajaran PJ- Kumpulan Kawalan ... Tahun/Kelas : 4 A/B ... 2. Menjawab soalan

330

Rancangan Pengajaran PJ- Kumpulan Rawatan (TGFU)

(Permainan Hoki)

Subjek : PJ

Tunjang : Kesukanan

Tajuk : Kemahiran Menjaga Gol Hoki

Tarikh : 28 Ogos 2014

Masa : 8.10-8.50 pagi

Tahun/Kelas : 4 B/C

Jumlah murid : 35 (lelaki/perempuan)

Pengalaman lalu : Murid pernah manipulasi alatan dalam pergerakan asas dalam kemahiran hoki di sekolah rendah dan pengalaman belajar di

sekolah menengah.

Objektif : Pada akhir pengajaran murid-murid dapat:-

Psikomotor :1. Melakukan kemahiran menjaga gol dengan baik 3 daripada 5 percubaan sejauh 10 meter.

Kognitif :1. Menjawab soalan tentang apa yang patut dilakukan semasa melakukan kemahiran menjaga gol hoki.

2. Menjelaskan teknik menjaga gol hoki semasa permainan 3 lawan 3.

3. Mengaplikasi pengetahuan taktikal menyelesaikan masalah bola hoki dalam permainan 3 lawan 3.

Afektif :1. Menunjukkan keyakinan diri yang tinggi dalam pengajaran kemahiran menjaga gol hoki.

Page 31: LAMPIRAN B - studentsrepo.um.edu.mystudentsrepo.um.edu.my/7012/10/10._Lampiran_B_dan_C.pdf · Rancangan Pengajaran PJ- Kumpulan Kawalan ... Tahun/Kelas : 4 A/B ... 2. Menjawab soalan

331

Masa Pengalaman pembelajaran Organisasi kelas Alatan

1.Permulaan

(5-7 minit)

2.Perkembangan

(10 min)

Permainan yang

diubahsuai.

a. Aktiviti Kelas

b. Aktiviti

kumpulan

Penghayatan

Permainan

(2-3 minit)

Permainan yang

diubahsuai

(10 minit)

- Aktiviti regangan dari kepala ke pergelangan kaki

- Aktiviti memanaskan badan (set induksi) dalam permainan kecil.

Murid akan membentuk kumpulan seramai 3 orang. Dan akan

berada pada kawasan yang ditandakan guru (5 m x 5m). 2

Kumpulan kecil akan menolak dan memukul bola tenis dalam

kawasan skitel yang dijaga oleh 3 orang pemain yang bertahan.

(Pengajaran TGFU)

- Dalam permainan 3 lawan 3, dalam gelanggang 5 x 5 meter, murid-

murid dikehendaki menggelecek, menolak, menahan, mencedok,

menampan atau memukul untuk menjatuhkan skitel dengan yang

ditandakan. Satu pasukan bertindak sebagai penyerang manakala

satu lagi bertindak sebagai penahan dari gol dimasukkan. Apabila

pasukan dapat menggelecek, menolak, menahan, mencedok,

menampan atau memukul bola hoki dan kemudiannya memasukkan

gol dalam pasukan yang bertahan. kemudian pasukan tersebut akan

bertindak sebagai pasukan bertahan pula.

- Guru memberi masa kepada murid untuk reflek kembali permainan

yang dijalankan.Guru juga membetulkan kesalahan murid semasa

permainan dijalankan.

- Strategi permainan diubah kepada 3 lawan 3 dalam kawasan 6 x 6

meter. Murid-murid perlu bertindak sama ada menyerang atau

bertahan bergantung kepada jatuhan skitel yang dilakukan.

- Guru memberi masa kepada murid untuk reflek kembali permainan

yang dijalankan.Guru juga membetulkan kesalahan murid semasa

permainan dijalankan.

Guru

vs

vs

vs

-15 bola hoki

-5 bola tenis

-35 kayu hoki.

-1 wisel

-24 kon

-12 skittel

-Kefahaman taktikal

-Membuat keputusan

apa hendak buat

Murid-murid

melibatkan diri secara

aktif

Refleksi

Perbincangan

Page 32: LAMPIRAN B - studentsrepo.um.edu.mystudentsrepo.um.edu.my/7012/10/10._Lampiran_B_dan_C.pdf · Rancangan Pengajaran PJ- Kumpulan Kawalan ... Tahun/Kelas : 4 A/B ... 2. Menjawab soalan

332

Penghayatan

Permainan

(2-3 minit)

3. Penutup

(5-7 min)

- Murid-murid menyejukkan badan dengan berjalan dalam kumpulan

dan mengumpulkan semua peralatan dalam kawasan permainan

mereka ke dalam bakul yang telah disediakan.

vs

Guru bertanyakan

soalan kepada murid

* Rancangan pengajaran ini sebagai panduan sahaja, guru boleh ubahsuai mengikut kreativiti tetapi perlu diajar secara Pengajaran TGFU.