98524790-rph-kolaj-menggambar
TRANSCRIPT
-
7/28/2019 98524790-RPH-kolaj-menggambar
1/6
1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL
Matapelajaran : Pendidikan Seni Visual
Kelas : Tahun 3
Bilangan Pelajar : /30
Tarikh : 26 April 2012
Masa : 1 jam (60 minit)
Bidang : Menggambar
Tajuk : Kolaj
Kemahiran/Tema : Ikan Peliharaanku
Pengetahuan sedia ada murid :
i) Murid pernah mempelajari teknik asas dan melakukan aktiviti kolaj
ii) Murid pernah melihat pelbagai jenis ikan di aquarium
iii) Murid pernah melukis gambar ikan
Objektif
Pada akhir pembelajaran, murid dapat :
1) Memahami cara-cara menghasilkan gambar ikan menggunakan teknik kolaj
2) Melukis gambar wau dengan menggunakan acuan bentuk ikan yang siap sedia
dipotong oleh guru.
3) Menghasilkan kolaj gambar ikan mengikut contoh warna yang telah dihasilkan
dan ditayang oleh guru
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pembelajaran, murid dapat :
1) Mengenal cara-cara menghasilkan kolaj menggunakan teknik yang betul
2) Menerapkan nilai kekemasan dan kebersihan dalam menghasilkan kolaj
3) Menyatakan alatan dan bahan yang digunakan bagi menghasilkan kolaj
-
7/28/2019 98524790-RPH-kolaj-menggambar
2/6
2
Nilai-nilai murni
1) Kekemasan
2) Kebersihan
3) Ketelitian
Keperluan
Alatan : Acuan bentuk ikan
Bahan : Kertas lukisan, kertas warna, pensel, pemadam, gam cair
Rujukan : Buku sumber guru Pendidikan Seni Visual & Huraian Sukatan
Pelajaran Pendidikan Seni Visual
-
7/28/2019 98524790-RPH-kolaj-menggambar
3/6
3
PELAKSANAAN
LANGKAH/
FASA/
MASA(MIN)
ISI
PELAJARAN
AKTIVITI P&P CATATAN
Set Induksi
(10minit)
-Nyanyian lagu
Ikan kekek
Guru menyuruh murid-murid
menyanyikan lagu Ikan
Kekek mengikut video yang
mengandungi muzik dan lirik
yang dimainkan.
Ikan kekek mak iloi iloi
Ikan gelama mak ilai ilai
Nanti adik mak iloi iloi
Pulang sama mak ilai ilai
Guru memaparkan pelbagai
jenis gambar ikan
menggunakan paparan LCD
dan mengadakan sesi soal
jawab.
1) Apakah nama ikan ini?2) Siapa yang ada memelihara
ikan di rumah?
3) Sebutkan nama jenis-jenis
ikan
4) Dimanakah habitat ikan-ikan
tersebut?
BBM
-paparan LCD,
video, lirik lagu,
muzik
TKP
-interpersonal
-muzik
-verbal linguistik
AKTIVITI 1
(5 minit)
-penggunaan
bahan, media
dan teknik
penghasilan
-cara-cara
Guru menunjukkan alatan
dan bahan yang diperlukan
untuk menghasilkan kolaj
Cth : gam cair, kertas
lukisan, kertas warna,
pensel, acuan bentuk wau
BBM
-pemancar LCD
-video
-alatan dan
bahan
-
7/28/2019 98524790-RPH-kolaj-menggambar
4/6
4
untuk
menghasilkan
kolaj
Guru menunjukkan contoh
gambar ikan menggunakan
teknik kolaj yang sudah siap
dihasilkan
Guru memasang video
menggunakan pemancar
LCD tentang cara-cara
menghasilkan kolaj
AKTIVITI 2
(10 minit)
-demonstrasi
penghasilan
kolaj
-pengagihan
bahan
Guru menunjukkan sedikit
demonstari tambahan
tentang cara mengoyak
kertas pelbagai saiz dan
kemudian menunjukkan cara
menampal kertas untuk
menghasilkan sebuah karya
kolaj yang cantik dan kemas
Guru mengagihkan bahandan alatan kepada setiap
pelajar
AKTIVITI 3
(30 minit)
-aktiviti
menghasilkan
kolaj ikan
peliharaan
Murid-murid perlu melukis
gambar ikan terlebih dahulu
dengan menggunakan acuan
bentuk ikan dan pensel pada
kertas lukisan
Murid mengoyakkan kertas
-kekemasan
-ketelitian
-menciri dan
membezakan
-menjana idea
-kreatif/inovatif
-
7/28/2019 98524790-RPH-kolaj-menggambar
5/6
5
warna biru, merah, kuning
dan hijau dengan pelbagai
jenis saiz.
Murid menyapu gam dan
menampal cebisan kertas
yang telah dikoyak pada
gambar ikan yang dilukis di
kertas lukisan.
Kolaj yang dihasilkan
hendaklah sama warna dan
kedudukannya mengikut
contoh yang telah disediakan
oleh guru.
Murid menghasilkan gambar
ikan menggunakan teknik
kolaj dengan kemas dan teliti
hingga siap
Guru memberi bimbingan
kepada pelajar ketikamenyiapkan hasil kerja.
Murid dapat menjalankan
aktiviti dengan lancar di
bawah penyeliaan guru
-konstruktivisme
-kontekstual
TKP
-visual ruang
-Spiritual
-Interpersonal
PENILAIAN
DAN
PENUTUP
(5 minit)
-Sesi apresiasi
dan refleksi
-penilaian dan
pengukuhan
Murid dapat menyiapkan
hasil kerja dengan baik
mengikut contoh yang
diberikan
Beberapa orang murid dipilih
untuk mempamerkan hasil
TKP
-Interpersonal
Verbal linguistik
-
7/28/2019 98524790-RPH-kolaj-menggambar
6/6
6
-penggunaan
laras bahasa
seni
karya mereka
Murid dapat menilai
keupayaan dan pendapat diri
sendiri
i) Seronokkah?
ii) Adakah teknik kolaj ini
lebih susah berbanding
teknik menggambar yang
lain?
Guru menunjukkan beberapa
contoh karya kolaj ikan yang
cantik dan kemas
Guru merumuskan dan
menerangkan tentang
kelebihan dan kekurangan
yang terdapat pada hasil
kerja pelajar secara umum.