86636543-rph-matematik-tahun-2-2012

13
Minggu 1 (4-6 Jan 2012) – Unit 1 Rabu Kelas / Masa Mata Pelajaran Kandungan Impak / Catatan 2B 10.15 – 11.15 MATEMATIK Bidang : Nombor dan Operasi TajuK : Nombor Bulat Hingga 1000 Standard Kandungan 1.1 Menama dan menentukan nilai nombor Standard Pembelajaran : Murid berupaya untuk (i) Menamakan nilai nombor hingga 1000 Objektif Pembelajaran Diakhir pelajaran ini murid dapat menama nilai nombor hingga 1000 dengan betul dan tepat Aktiviti 1. Membaca sebarang nombor yang diberi dalam perkataan. 2. Menyebut sebarang nombor yang diberi dalam bentuk angka. 3. Memadan angka dengan namanya dalam perkataan. EMK – Kreativiti dan Inovasi BBB – kad gambar, kad nombor, garis nombor Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran – Lembaran kerja Refleksi: Khamis Kelas / Masa Mata Pelajaran Kandungan Impak / Catatan 2B 11.15 – 12.15 MATEMATIK Bidang : Nombor dan Operasi TajuK : Nombor Bulat Hingga 1000 Standard Kandungan 1.1 Menama dan menentukan nilai nombor Standard Pembelajaran : Murid berupaya untuk (ii) Menentukan nilai nombor hingga 1000 Objektif Pembelajaran Diakhir pelajaran ini murid dapat menama dan mentukan nilai nombor hingga 1000 dengan betul dan tepat Refleksi:

Upload: ainul-sofia-abu-thalib

Post on 31-Dec-2014

35 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: 86636543-RPH-Matematik-Tahun-2-2012

Minggu 1 (4-6 Jan 2012) – Unit 1

Rabu

Kelas / MasaMata Pelajaran Kandungan Impak / Catatan

2B10.15 – 11.15

MATEMATIK

Bidang : Nombor dan OperasiTajuK : Nombor Bulat Hingga 1000

Standard Kandungan1.1 Menama dan menentukan nilai nombor

Standard Pembelajaran : Murid berupaya untuk(i) Menamakan nilai nombor hingga 1000

Objektif PembelajaranDiakhir pelajaran ini murid dapat menama nilai nombor hingga 1000 dengan betul dan tepat

Aktiviti1. Membaca sebarang nombor yang diberi dalam perkataan.2. Menyebut sebarang nombor yang diberi dalam bentuk angka.3. Memadan angka dengan namanya dalam perkataan.

EMK – Kreativiti dan Inovasi

BBB – kad gambar, kad nombor, garis nombor

Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran – Lembaran kerja

Refleksi:

KhamisKelas / Masa

Mata Pelajaran Kandungan Impak / Catatan

2B11.15 – 12.15

MATEMATIK

Bidang : Nombor dan OperasiTajuK : Nombor Bulat Hingga 1000

Standard Kandungan1.1 Menama dan menentukan nilai nombor

Standard Pembelajaran : Murid berupaya untuk(ii) Menentukan nilai nombor hingga 1000

Objektif PembelajaranDiakhir pelajaran ini murid dapat menama dan mentukan nilai nombor hingga 1000 dengan betul dan tepat

Aktiviti1. Menunujkkan kuantiti bagi nombor yang disebut dengan menggunakan

objek, gambar, garis nombor dan abacus 4:12. Menamakan kumpulan objek dengan nombor3. Menyusun kumpulan objek, kad gambar dank ad angka mengikut tertib

menaik dan menurun4. Membandingkan dua nombor dan menyebut sebarang nombor yang terletak

diantaranya.

EMK – Kreativiti dan Inovasi

BBB – kad gambar, kad nombor, garis nombor, abacus 4:1, lembaran kerja

Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran – Lembaran kerja

Refleksi:

JumaatKelas / Masa

Mata Pelajaran Kandungan Impak / Catatan

Page 2: 86636543-RPH-Matematik-Tahun-2-2012

2B11.30 – 12.00

MATEMATIK

Bidang : Nombor dan OperasiTajuK : Nombor Bulat Hingga 1000

Standard Kandungan1.1 Menama dan menentukan nilai nombor

Standard Pembelajaran : Murid berupaya untuk(ii) Menentukan nilai nombor hingga 1000

Objektif PembelajaranDiakhir pelajaran ini murid dapat menama dan mentukan nilai nombor hingga 1000 dengan betul dan tepat

Aktiviti1. Menunujkkan kuantiti bagi nombor yang disebut dengan menggunakan

objek, gambar, garis nombor dan abacus 4:12. Menamakan kumpulan objek dengan nombor3. Menyusun kumpulan objek, kad gambar dank ad angka mengikut tertib

menaik dan menurun4. Membandingkan dua nombor dan menyebut sebarang nombor yang terletak

diantaranya.

EMK – Kreativiti dan Inovasi

BBB – kad gambar, kad nombor, garis nombor, abacus 4:1, lembaran kerja

Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran – Lembaran kerja

Refleksi:

Minggu 2 (9-13 Jan 2012)Isnin

Kelas / MasaMata Pelajaran Kandungan Impak / Catatan

2B9.15 – 9.45

MATEMATIK

Bidang : Nombor dan OperasiTajuK : Nombor Bulat Hingga 1000

Standard Kandungan1.2 Menulis nombor

Standard Pembelajaran : Murid berupaya untuk(i) Menulis sebarang nombor hingga 1000 apabila nombor itu dalam

perkataan(ii) Menulis dalam perkataan sebarang nombor hingga 1000

Objektif PembelajaranDiakhir pelajaran ini murid dapat menulis sebarang nombor hingga 1000 dalam bentuk perkataan dengan betul.

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran1. Murid menyebut nombor yang ditunjukkan oleh guru2. Murid memilih kad nombor secara rambang dan menyebutnya3. Murid menulis sebarang nombor hingga 1000 dalam bentuk perkataan

EMK – Kreativiti dan Inovasi

BBB – kad gambar, kad nombor, lembaran kerja

Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran – Lembaran kerja

Refleksi:

SelasaKelas / Masa

Mata Pelajaran Kandungan Impak / Catatan

2B10.15 – 11.15

MATEMATIK

Bidang : Nombor dan OperasiTajuK : Nombor Bulat Hingga 1000

Standard Kandungan1.2 Menulis nombor

EMK – Kreativiti dan Inovasi

BBB – kad gambar, kad nombor, lembaran kerja

Page 3: 86636543-RPH-Matematik-Tahun-2-2012

Standard Pembelajaran : Murid berupaya untuk(i) Menulis sebarang nombor hingga 1000 apabila nombor itu dalam perkataan(ii) Menulis dalam perkataan sebarang nombor hingga 1000

Objektif PembelajaranDiakhir pelajaran ini murid dapat

- menulis sebarang nombor hingga 1000 dalam bentuk perkataan dengan betul.

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran1. Penerangan asas oleh guru2. Murid menyebut nombor yang ditunjukkan oleh guru3. Murid memilih kad nombor secara rambang dan menyebutnya4. Murid menulis sebarang nombor hingga 1000 dalam bentuk perkataan

Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran – Lembaran kerja

Refleksi:

Khamis Kelas / Masa

Mata Pelajaran Kandungan Impak / Catatan

2B11.15 -12.15

MATEMATIK

Bidang : Nombor dan OperasiTajuK : Nombor Bulat Hingga 1000

Standard Kandungan1.3 Melengkapkan sebarang rangkaian nombor

Standard Pembelajaran : Murid berupaya untuk(i) Membilang nombor dalam lingkungan 1000 secara- Seratus-seratus- Sepuluh-sepuluh- Satu-satu- Dua-dua- Lima-limaTertib menaik dan menurun

Objektif PembelajaranDiakhir pelajaran ini murid dapat membilang nombor dalam lingkungan 1000 secara menaik dan menurun dengan betul

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran1. Penerangan asas oleh guru2. Murid menyebut nombor yang ditunjukkan oleh guru3. Murid membilang nombor dalam lingkungan 1000 secara seratus-seratus, sepuluh-sepuluh, satu-satu, dua-dua, lima-lima.4. Murid membuat latihan

EMK – Kreativiti dan Inovasi

BBB – kad gambar, kad nombor, lembaran kerja

Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran – Lembaran kerja

Refleksi:

JumaatKelas / Masa

Mata Pelajaran Kandungan Impak / Catatan

2B11.30 – 12.00

MATEMATIK

Bidang : Nombor dan OperasiTajuK : Nombor Bulat Hingga 1000

Standard Kandungan1.3 Melengkapkan sebarang rangkaian nombor

Standard Pembelajaran : Murid berupaya untuk(ii) Melengkapkan sebarang rangkaian nombor dalam lingkungan 1000

secara

EMK – Kreativiti dan Inovasi

BBB – kad gambar, kad nombor, lembaran kerja

Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran – Lembaran kerja

Page 4: 86636543-RPH-Matematik-Tahun-2-2012

- Seratus-seratus- Sepuluh-sepuluh- Satu-satu- Dua-dua- Lima-limaTertib menaik dan menurun

Objektif PembelajaranDiakhir pelajaran ini murid dapat melengkapkan sebarang rangkaian nombor dalam lingkungan 1000 secara menaik dan menurun dengan betul

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran1. Penerangan asas oleh guru2. Murid menyebut nombor yang ditunjukkan oleh guru3. Murid melengkapkan rangkaian nombor dalam lingkungan 1000 secara seratus-seratus, sepuluh-sepuluh, satu-satu, dua-dua, lima-lima.4. Murid membuat latihan

Refleksi:

Minggu 3 (16-20 Jan 2012)Isnin

Kelas / MasaMata Pelajaran Kandungan Impak / Catatan

2B10.15 – 11.15

MATEMATIK

Bidang : Nombor dan OperasiTajuK : Nombor Bulat Hingga 1000

Standard Kandungan1.4 Menentukan nilai tempat bagi sebarang nombor

Standard Pembelajaran : Murid berupaya untuk(i) Menamakan nilai tempat bagi setiap digit dalam sebarang nombor

hingga 1000

EMK – Kreativiti dan Inovasi

BBB – kad nombor, garis nombor, dekak-dekak dan lembaran kerja

Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran – B2D2E1 Lembaran kerja

Page 5: 86636543-RPH-Matematik-Tahun-2-2012

(ii) Menyatakan nilai digit bagi sebarang nombor hingga 1000

Objektif PembelajaranDiakhir pelajaran ini murid dapat menamakan nilai tempat dan menyatakan nilai digit dalam sebarang nombor hingga 1000 dengan betul

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran1. Penerangan asas oleh guru2. Murid menamakan nilai tempat bagi nombor yang ditunjukkan oleh guru3. Murid menyatakan nilai digit bagi nombor yang ditunjukkan oleh guru4. Murid membuat latihan

Refleksi:

Minggu 4 (30/1 – 3/2/2012)

Kelas / MasaMata Pelajaran Kandungan Impak / Catatan

2B11.30 – 12.00

MATEMATIK

Bidang : Nombor dan OperasiTajuK : Nombor Bulat Hingga 1000

Standard Kandungan1.5 Membundarkan sebarang nombor kepada puluh dan ratus terdekat

Standard Pembelajaran : Murid berupaya untuk(i) Membundarkan sebarang nombor hingga 1000 kepada puluh dan ratus

yang terdekat

Objektif PembelajaranDiakhir pelajaran ini murid dapat membundarkan sebarang nombor hingga 1000

EMK – Kreativiti dan Inovasi, yakin diri dan kerjasama

BBB – kad nombor, garis nombor, dan lembaran kerja

Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran – Lembaran kerja

Refleksi:

Page 6: 86636543-RPH-Matematik-Tahun-2-2012

kepada puluh dan ratus yang terdekat dengan betul

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran1. Guru memaparkan satu garis nombor yang lengkap kepada murid2. Guru menerangkan konsep membundarkan kepada ratus yang terdekat3. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada setiap murid4. Bincangkan hasil kerja murid

Minggu 5 (8-10.2.2012)

Kelas / MasaMata Pelajaran Kandungan Impak / Catatan

2B10.15 – 11.15

MATEMATIK

Bidang : Nombor dan OperasiTajuK : Tambah Dalam Lingkungan 1000

Standard Kandungan : Murid dibimbing untuk2.1 Menambah sebarang dua nombor

Standard Pembelajaran : Murid berupaya untuk(i) Menambah sebarang dua nombor hingga tiga digit tanpa mengumpul

semula

Objektif PembelajaranDiakhir pelajaran ini murid dapat menambah sebarang dua nombor hingga tiga digit tanpa mengumpul semula dengan betul

EMK Kreativiti dan Inovasi – menghasilkan idea daripada pemerhatian

BBB – blok asas, lembaran kerja

Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran – Lembaran kerja

Refleksi:

Page 7: 86636543-RPH-Matematik-Tahun-2-2012

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran1. Guru menunjukkan aktiviti di hadapan kelas dan minta murid

memerhatikannya1.1 letakkan blok asas1.2 letakkan sebilangan blok asas lagi

2. minta murid berbincang apa yang dilihat dan bentangkan hasil perbincangan di hadapan kelas

3. jelaskan kepada murid gabungan dua blok asas4. tunjukkan pertukaran blok asas sa ke blok puluh5. Tunjukkan proses dalam ayat matematik6. Edarkan lembaran kerja

Minggu 7 (20-24.2.2012)

Kelas / MasaMata Pelajaran Kandungan Impak / Catatan

2B11.30 – 12.00

MATEMATIK

Bidang : Nombor dan OperasiTajuK : Tambah Dalam Lingkungan 1000

Standard Kandungan : Murid dibimbing untuk2.1 Menambah sebarang dua nombor

Standard Pembelajaran : Murid berupaya untuk(ii) Menambah sebarang dua nombor hingga tiga digit tanpa mengumpul

semula

Objektif PembelajaranDiakhir pelajaran ini murid dapat menambah sebarang dua nombor hingga tiga digit tanpa mengumpul semula dengan betul

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran1. Guru menunjukkan aktiviti di hadapan kelas dan minta murid

EMK Kreativiti dan Inovasi – menghasilkan idea daripada pemerhatian

BBB – blok asas, lembaran kerja

Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran – Lembaran kerja

Refleksi:

Page 8: 86636543-RPH-Matematik-Tahun-2-2012

memerhatikannyaa. letakkan blok asasb. letakkan sebilangan blok asas lagi

2. minta murid berbincang apa yang dilihat dan bentangkan hasil perbincangan di hadapan kelas

3. jelaskan kepada murid gabungan dua blok asas4. tunjukkan pertukaran blok asas sa ke blok puluh5. Tunjukkan proses dalam ayat matematik6. Edarkan lembaran kerja

Minggu 8 (27.2 – 2.3.2012)

Kelas / MasaMata Pelajaran Kandungan Impak / Catatan

2B11.30 – 12.00

MATEMATIK

Bidang : Nombor dan OperasiTajuK : Tambah Dalam Lingkungan 1000

Standard Kandungan : Murid dibimbing untuk2.2 Menambah sebarang dua nombor

Standard Pembelajaran : Murid berupaya untuk(i) Menambah sebarang dua nombor hingga tiga digit tanpa mengumpul

semula(ii) Menambah sebarang tiga nombor hingga tiga dari sa ke puluh, puluh ke

ratus, dan hasil tambahnya hingga 1000

Objektif PembelajaranDiakhir pelajaran ini murid dapat menambah sebarang dua nombor hingga tiga digit tanpa mengumpul semula dengan betul

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran1. Gunakan dekak-dekak dalam menyelesaikan masalah operasi yang

EMK Kreativiti dan Inovasi – menghasilkan idea daripada pemerhatian

BBB – blok asas, dekak-dekak, lembaran kerja

Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran – Lembaran kerja

Refleksi:

Page 9: 86636543-RPH-Matematik-Tahun-2-2012

diderikan. Contoh 132 + 24 = ________2. Guru menunjukkan proses penambahan menggunakan dekak-dekak.3. Guru membimbing murid sekiranya berlaku kesilapan di dalam proses

membilang.4. Guru mengedarkan lembaran kerja dan murid membuat latihan.

Minggu 9 (5 - 9.3.2012)

Kelas / MasaMata Pelajaran Kandungan Impak / Catatan

2B9.15 – 9.45

MATEMATIK

Bidang : Nombor dan OperasiTajuK : Tambah Dalam Lingkungan 1000

Standard Kandungan : Murid dibimbing untuk2.1 Menambah sebarang dua nombor

Standard Pembelajaran : Murid berupaya untuk(ii). Menambah sebarang dua nombor hingga tiga digit dengan mengumpul semula

a. Sa ke puluhb. Puluh ke ratusc. Sa ke puluh dan puluh ke ratus. Hasil tambahnya hingga 1000

Objektif PembelajaranDiakhir pelajaran ini murid dapat menambah sebarang dua nombor hingga tiga digit dengan mengumpul semula dengan betul

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran1. Tunjukkan aktiviti di hadapan kelas dan minta murid memerhatikan

a. Letakkan blok asas

EMK Kreativiti dan Inovasi – menghasilkan idea daripada pemerhatian

BBB – blok asas, dekak-dekak, lembaran kerja

Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran – Lembaran kerja

Refleksi:

Page 10: 86636543-RPH-Matematik-Tahun-2-2012

b. Letakkan sebilangan blok asas lagi2. Minta murid berbincang apayang dilihat3. Minta murid membentang apa yang dibincang di hadapan kelas4. Jelaskan kepada ,murid gabuingan dua blok tunjukkan pertukaran blok asas

sa ke blok puluh5. Hasilnya ialah 341

a. Tunjukkan proses dalam ayat matematik : 226 + 115 = ______b. Sediakan soalan lain. Contoh

i. 114 + 23 = _________ii. 17 + 111 = _________iii. 145 + 124 = ________

6. Guru mengedarkan lembaran kerja