29.6.2015

Upload: tanam-anusha

Post on 14-Jan-2016

231 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

rph

TRANSCRIPT

RANCANGAN PENGAJARAN HARIANKSSR

Mata Pelajaran : Bahasa MalaysiaTahun : 5 VaiduriyamTarikh: 29.6.2015Bilangan Murid : 21 OrangMasa : 11.35 12.35 tengahari ( 60 minit )Tema : Patuhi Arahan dan PeraturanTajuk : Awasi DiriStandard KandunganStandard Pembelajaran

4.1 Menyebut dan memahami unsur senidalam lagu melalui nyanyian secara didikhibur.4.1.1 Menyebut dan menyatakan nilai daripada lirik lagu yang dinyanyikan.

Objektif : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid berupaya:i. Menyebut dan menyatakan nilai daripada lirik lagu yang dinyanyikanii. Membina pantun 4 keratKriteria Kejayaan :i. Murid menyatakan nilai yang terkandung dalam lirik lagu.ii. Murid membina pantun 4 kerat.iii. Murid membuat penanda buku yang bertema keselamatan Sistem Bahasa : Ayat tunggalPengisian Kurikulum / Elemen Merentas Kurikulum Ilmu : Pendidikan Semi, Pendidikan Moral Nilai Murni : Berhati - hati. Berwaspada KBT : Kreativiti dan Inovasi KB : Menjana idea KP : Visual ruang, Muzik, interpersonalBahan Bantu Mengajar :BilJenisBilangan

1. Kad manila4

2. Lagu karaoke Surangani

1

3. Borang permarkahan1

4. Lembaran Kerja21

5. Komputer riba, LCD dan pita suara1

6. Ribbon, gunting, marker, gam4

Pengalaman Sedia Ada : Murid pernah mendengar dan membaca peraturan keselamatan di mana-mana buku rujukan.Isi PelajaranLangkah/aktivitiCatatan

Gambar Keselamatan jalan raya

Soalan

1. Adakah anda pernah melihat gambar seperti ini?2. Apakah nilai yang kita boleh didapati menerusi gambar ini?3. Apakah peraturan keselamatan jalan raya?4. Apakah akan berlaku apabila kita tidak mematuhi peraturan jalan raya?

Set induksi (5 minit)

1. Guru memaparkan gambar keselamatan jalan raya.2. Murid diminta melihat gambar tersebut secara teliti.3. Guru mengadakan beberapa soal jawab dengan murid tentang gambar yang dipaparkan tadi4. Guru mengaitkan gambar tersebut dengan tajuk pelajaran hari tersebut.

Sumber BBB :

1. Gambar keselamatan jalan raya2. LCD

KBT :1. Menghubung kait,2. Menjana idea

Menyanyi lagu Awasi Diri(versi lagu Surangani)

Membina pantun 4 kerat dalam kumpulanLangkah 1 (15 minit)

1. Guru memaparkan lirik lagu menerusi LCD.2. Guru menyanyi lagu tersebut dengan irama lagu Surangani3. Murid diminta menyanyi dengan ikut guru.4. Murid diminta menyanyi dalam kumpulan dengan menggunakan aksi.5. Murid dipilih secara rawak dan diminta menyatkan nilai yang terkandung dalam lirik lagu.6. Murid diberi penerangan dan contoh mengenai pantun 4 kerat.7. Murid diminta membina pantun 4 kerat dalam kumpulan.8. Pantun murid dibentangkan.9. Guru membuat penilaian dan membingi aktiviti murid.Sumber BBB :

1. Kad warna2. LCD

KP :1. Verbal linguistik2. Interpersonal

KBT :1. Menjana idea2. Pemikiran aras tinggiNilai :1. Keberanian

Membuat penanda buku dengan kreativiti sendiri tentang tajuk keselamatan.

IndividuLangkah 2 (15 Minit)

1. Guru menunjukkan beberapa penanda buku kepada murid.2. Guru mengedarkan kad manila yang dipotong segi empat tidak sama.3. Murid diminta membuat penanda buku tentang tajuk keselamatan dengan kreativiti sendiri.4. Aktiviti murid dibimbingi oleh guru.5. Hasil karya murid diberi penilaian.6. Guru menunjukkan dan menampal hasil karya murid di sudut Bahasa Melayu.7. Murid yang menghasil penanda buku yang kreatif diberi ganjaran.

Sumber BBB :1. Kad manila2. Marker3. Pensel warna

Teknik:1. Kolaj (pendidikan seni)

Nilai1. Keberanian2. keyakinan

KP1. Verbal linguistik2. Kinestetik3. Kreatif dan imaginatif

BCB1. Kemahiran menaakul

Pentaksiran Langkah 3 ( 20 Minit)

1. Murid dipilih secara rawak dan diminta menyebut peraturan jalan raya.2. Murid diminta mematuhi peratuan keselamatan dan sentiasa berwaspada.3. Murid dibimbingi oleh guru.

Pemulihan1. Murid diminta melengkapkan pantun nasihat 4 kerat.

Pengayaan1. Murid diminta menulis pantun 4 kerat yang dibina secara kumpulan dengan cantik dalam buku latihan

Sumber BBB :1. Lembaran Kerja

KP :1. Visual Ruang2. Kinestetik

Kaedah :1. Ajuk nafas

KBT :1. Menjana idea

Kemahiran :1. Kemahiran bertutur

Rumusan isi pelajaran Bersabar Berhati-hati Berwaspada

Penutup (5 Minit)

1. Murid diberi penerangan tentang peraturan jalan raya.2. Guru menerapkan beberapa nilai murni yang patut semasa menggunakan jalan raya3. Guru merumuskan isi pelajaran dengan beberapa soalan.

Sumber BBB :1. LCD2. Pita suaraKB :1. Merumus

KP :1. Pendidikan Moral

Nilai murni :1. Perpaduan2. Kesyukuran