163078080-rph-kitar-air.pdf

4
Matapelajaran Sains Kelas 5 Cerdas Tarikh 20 Ogos 2013 Masa 9.15-10.15 tengahari (30 minit) Bilangan Murid 28 orang Tajuk Keadaan Bahan Subtopik Kitaran Air Objektif Pelajaran 1.3 Memahami kitaran air Hasil Pembelajaran Pada akhir pengajaran murid dapat : 1. Menyatakan bagaimana awan terbentuk. 2. Menyatakan bagaimana proses hujan berlaku. 3. Menerangkan proses kitaran air di persekitaran. 4. Menyenaraikan kepentingan kitaran air. Pengetahuan Lalu Murid mengetahui proses penyejatan dan kondensasi. Alat Bantu Mengajar Lagu “Bangau Oh Bangau”, Klip video proses kejadian hujan , gambarajah proses kitaran air, BBM kitaran air, Klip Video masyarakat Somalia, kad manila, kad tugasan dan lembaran kerja Strategi Konstruktivisme

Upload: thaatchayani-muralle

Post on 03-Oct-2015

23 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

kitar air

TRANSCRIPT

  • Matapelajaran Sains

    Kelas 5 Cerdas

    Tarikh 20 Ogos 2013

    Masa 9.15-10.15 tengahari (30 minit)

    Bilangan Murid 28 orang

    Tajuk Keadaan Bahan

    Subtopik Kitaran Air

    Objektif Pelajaran

    1.3 Memahami kitaran air

    Hasil Pembelajaran

    Pada akhir pengajaran murid dapat : 1. Menyatakan bagaimana awan terbentuk. 2. Menyatakan bagaimana proses hujan berlaku. 3. Menerangkan proses kitaran air di persekitaran. 4. Menyenaraikan kepentingan kitaran air.

    Pengetahuan Lalu

    Murid mengetahui proses penyejatan dan kondensasi.

    Alat Bantu Mengajar

    Lagu Bangau Oh Bangau, Klip video proses kejadian hujan , gambarajah proses kitaran air, BBM kitaran air, Klip Video masyarakat Somalia, kad manila, kad tugasan dan lembaran kerja

    Strategi Konstruktivisme

  • Fasa Isi Kandungan Aktiviti P&P Catatan

    Set Induksi (5 minit)

    1. Menarik perhatian murid.

    2. 10 orang murid dipilih untuk memainkan watak lagu Bangau Oh Bangau

    3. Guru memainkan lagu Bangau Oh Bangau dan murid menyanyikan lagu tersebut bersama-

    sama.

    4. Guru bertanya kepada murid: - Bagaimana perut

    kerbau menjadi sakit? Kerbau memakan nasi mentah.

    5. Guru menyuruh murid untuk bertanya kepada watak nasi. - Bagaimana nasi itu

    menjadi mentah? Nasi tidak sempat masak kerana kayu api basah.

    6. Murid bertanya kepada watak kayu . - Bagaimana kayu

    boleh basah? Kayu menjadi basah kerana ditimpa hujan.

    7. Murid diperkenalkan tajuk hari ini iaitu kitaran air.

    BBM: -Lagu Bangau Oh Bangau -KPS: -Berkomunikasi Nilai: -Berani

  • Pencetusan Idea (10 minit)

    1. Maksud kitaran air.

    2. Guru bertanya kepada murid: - Apa yang kamu

    faham tentang perkataan kitaran?

    - Apakah contoh proses kitaran yang awak tahu?

    Jawapan murid: - Satu proses yang

    berulang.

    - Kitaran hidup rama-rama.

    BBM: -Payung KPS: -Membuat inferens. -berkomunikasi

    Penstrukturan idea (20 minit)

    1. Menyatakan bagaimana awan terbentuk.

    2. Menyatakan bagaimana proses hujan berlaku.

    3. Menerangkan proses kitaran air di persekitaran.

    1. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.

    2. Murid menonton klip video mengenai proses kejadian hujan.

    3. Murid menyalin dan melengkapkan carta alir proses kitaran hujan di dalam buku latihan.

    BBM: -Klip video proses kejadian hujan -gambarajah proses kitaran air -BBM kitaran air. KPS: -membuat inferens - berkomunikasi Nilai: -bekerjasama

  • Aplikasi Idea (20 minit)

    1. Kepentingan kitaran air.

    2. Guru menayangkan klip video masalah air di Somalia.

    3. Wakil setiap kumpulan

    tampil ke hadapan untuk mencabut isu pembentangan.

    4. Di dalam kumpulan, murid berbincang isu pembentangan yang diberi

    5. Setiap kumpulan tampil ke hadapan untuk membentangkan hasil dapatan mereka.

    BBM: -silangkata KPS: -membuat inferens -memerhati -membuat kesimpulan -berkomunikasi Nilai: -berani - bekerjasama

    Refleksi (5 minit)

    1. Pengukuhan 1. Guru mengedarkan tekasilangkata kepada murid-murid untuk dilengkapkan.

    BBM: -lembaran kerja