143764021-rph-ciri-ciri-haiwan-sains-tahun-3

4
Mata pelajaran : Sains Tahun : 3 Masa : 8.00 a.m. hingga 9.00a.m (1jam) Bilangan Murid : 20 orang Tema : Haiwan Objektif Umum : Ciri-ciri haiwan Objektif Pembelajaran : Mengenalpasti ciri-ciri haiwan Hasil pembelajaran : Di akhir pelajaran murid dapat, 1. Mengenal pasti ciri-ciri luaran haiwan. 2. Menyenaraikankan sekurang-kurangnya 5 ciri-ciri luaran haiwan 3. Merekod ciri-ciri luaran haiwan dalam jadual 4. Menerangkan persamaan dan perbezaan di antara haiwan berdasarkan jadual.

Upload: shane-yuen-lai

Post on 12-Jan-2016

18 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

haiwan ciri

TRANSCRIPT

Page 1: 143764021-RPH-Ciri-Ciri-Haiwan-Sains-Tahun-3

Mata pelajaran : Sains

Tahun : 3

Masa : 8.00 a.m. hingga 9.00a.m (1jam)

Bilangan Murid : 20 orang

Tema : Haiwan

Objektif Umum : Ciri-ciri haiwan

Objektif Pembelajaran : Mengenalpasti ciri-ciri haiwan

Hasil pembelajaran :

Di akhir pelajaran murid dapat,

1. Mengenal pasti ciri-ciri luaran haiwan.

2. Menyenaraikankan sekurang-kurangnya 5 ciri-ciri luaran haiwan

3. Merekod ciri-ciri luaran haiwan dalam jadual

4. Menerangkan persamaan dan perbezaan di antara haiwan berdasarkan jadual.

Page 2: 143764021-RPH-Ciri-Ciri-Haiwan-Sains-Tahun-3

Langkah Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan

pembelajaran

Catatan /BBM

Set induksi

(5 minit)

Mengenal pasti ciri-

ciri luaran haiwan

1.Murid dibahagikan kepada 5

kumpulan. Guru memberikan kad

teka teki mengenai haiwan kepada

wakil kumpulan. Wakil kumpulan

tampil keluar dan membaca soalan

teka-teki untuk diteka oleh ahli

kumpulan.

2.Murid diminta meneka jawapan bagi

teka teki tersebut mengikut giliran

kumpulan.

3.Guru mengaitkan aktiviti yang

dijalankan dengan tajuk pelajaran

hari ini.

· Kad

teka teki

Langkah 1

( 10 minit)

Menyenaraikan ciri-

ciri luaran haiwan

1. Murid diminta

menyenaraikan ciri-ciri luaran

haiwan.

2. Guru menunjukkan ciri-ciri luaran

haiwan yang telah disebutkan oleh

murid dalam bentuk peta minda.

Langkah 2

(20 minit)

Mengelaskan ciri-

ciri luaran haiwan

mengikut

kumpulannya.

1.Setiap murid diberikan sekeping

gambar haiwan.

2.Murid-murid diminta

menyebutkan ciri-ciri luaran yang

terdapat pada setiap haiwan

tersebut.

3.Guru membahagikan 5 kumpulan

mengikut ciri-ciri luaran haiwan

iaitu :

i. Kumpulan 1

Haiwan yang mempunyai kaki

empat dan berbulu halus.

ii. Kumpulan 2

·Kad gambar

haiwan

Page 3: 143764021-RPH-Ciri-Ciri-Haiwan-Sains-Tahun-3

Haiwan yang berkaki

dua dan berbulu

pelepah

iii. Kumpulan 3

Haiwan yang mempunyai

banyak kaki

iv. Kumpulan 4

Haiwan yang mempunyai

cangkerang

v. Kumpulan 5

Haiwan yang tiada kaki dan

bersisik

4. Sambil memegang gambar,

murid-murid diminta bergerak

kestesen yang berkaitan

dengan ciri-ciri luaran yang

terdapat pada haiwan yang

dipegang oleh mereka.

Langkah 3 Persamaan dan 1. Guru melekatkan gambar ·Manila kad

(20 minit) perbezaan haiwan haiwan pada papan tulis. ·Marker pen

2. Murid dibahagikan kepada 4

kumpulan.

3. Murid diminta mengelaskan

haiwan-haiwan yang dilekatkan

dipapan tulis kepada lima

kumpulan di dalam manila kad

iaitu:

i. Haiwan yang mempunyai kaki

empat dan berbulu halus.

ii. Haiwan yang berkaki dua

dan berbulu pelepah

iii. Haiwan yang mempunyai

banyak kaki

iv. Haiwan yang mempunyai

cangkerang

Page 4: 143764021-RPH-Ciri-Ciri-Haiwan-Sains-Tahun-3

v. Haiwan yang tiada kaki dan

bersisik

4. Wakil setiap kumpulan

membentangkan hasil kerja

mereka dihadapan kelas.

Penutup Rumusan isi pelajaran 1. Guru membuat rumusan

(5minit) akhir isi pelajaran.

2. Murid diberi tugasan untuk

menyenaraikan ciri-ciri haiwan