08.09.2015

8
Rancangan Pengajaran Harian (RPH) Nama Guru : Yamuna Nadarajan Sekolah : SJKT Jalan Sialang Kelas : 2 Pavalam Tarikh : 08.09.2015 Hari : Selasa Masa : 10.00 pagi - 11.00 pagi Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Nama murid: 1. Piriyen 2. Rakeswaran 3. Reena Devi 4. Mathumeetha 5. Sharvines 6. Sunitha 7. Sutheswaran 8. Divya 9. Sathiswaran Standard kandungan: 2.0 Membaca dan membunyikan suku kata 3.0 Membina dan menulis suku kata Standard pembelajaran: 2.2 Membaca dan membunyikan suku kata tertutup KVK

Upload: yamuna-nadarajan

Post on 09-Dec-2015

12 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

rph bm

TRANSCRIPT

Page 1: 08.09.2015

Rancangan Pengajaran Harian (RPH)

Nama Guru : Yamuna Nadarajan Sekolah : SJKT Jalan Sialang

Kelas : 2 Pavalam Tarikh : 08.09.2015

Hari : Selasa Masa : 10.00 pagi - 11.00 pagi

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Nama murid:

1. Piriyen

2. Rakeswaran

3. Reena Devi

4. Mathumeetha

5. Sharvines

6. Sunitha

7. Sutheswaran

8. Divya

9. Sathiswaran

Standard kandungan:

2.0 Membaca dan membunyikan suku kata

3.0 Membina dan menulis suku kata

Standard pembelajaran:

Page 2: 08.09.2015

2.2 Membaca dan membunyikan suku kata tertutup KVK

3.2 Membina dan menulis suku kata tertutup KVK

Hasil pembelajaran: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat

i. Membaca sekurang-kurangnya 4 daripada 9 perkataan yang mengandungi suku kata tertutup KVK.

ii. Membina dan menulis sekurang-kurangnya 4 daripada 9 perkataan yang mengandungi suku kata tertutup KVK.

Pengetahuan sedia ada:

i. Murid telah mempelajari suku kata KV dan KV+KV pada pembelajaran lepas.

Penerapan nilai:

Keyakinan, peka, bersungguh-sungguh, kerajinan, bekerjasama.

Kemahiran berfikir:

Menginterpretasi, meramal, menghubungkaitkan, menyelesaikan masalah,

Langkah Isi kandungan Aktiviti P&P Catatan

Set induksi

(5 minit)

Apakah jawapan anda? 1. Guru menanya khabar kepada murid.

2. Guru menunjukkan beberapa kad gambar

kepada murid.

3. Guru menanyakan kepada murid apakah

gambar yang ditunjukkan.

4. Para murid menjawab soalan-soalan guru.

5. Guru mengaitkan jawapan-jawapan murid

dengan pembelajaran hari ini.

6. Guru meneruskan sesi pengajaran dengan

Nilai: Peka, bersungguh-

sungguh.

KB:Menghubungkaitkan.

BBM: Papan putih, kad

gambar.

Page 3: 08.09.2015

memberitahu murid isi pelajaran hari ini.

Langkah 1

(15 minit)

Jom belajar suku kata KVK ! 1. Guru memaparkan sebuah slaid

powerpoint kepada murid.

2. Guru menunjukkan gambar kepada murid

dan menanyakan apakah gambar yang

ditunjukkan.

3. Murid menjawab soalan-solan yang

ditanyakan oleh guru.

4. Guru mengajar suku kata KVK

berdasarkan gambar.

5. Guru mengajar murid untuk menyebut

setiap suku kata KVK kepada murid sambil

menulis.

6. Para murid diminta untuk mengikuti

sebutan guru.

7. Guru mengulangi langkah ini untuk setiap

suku kata KVK.

Nilai:Kerajinan, bersungguh-

sungguh.

KB : Menginterpretasi.

BBM: Komputer riba,

projektor ‘LCD’, papan putih,

pen marker.

Langkah 2

(10 minit)

Padankan dengan betul ! 1. Guru menampal beberapa kad gambar di

sebelah kiri papan putih.

2. Guru juga menampal beberapa kad suku

kata KVK di sebelah kanan papan putih.

3. Guru memberi penjelasan kepada murid

Nilai: Bersungguh-sungguh,

peka.

KB: Menghubungkaitkan,

Page 4: 08.09.2015

tentang aktiviti yang akan dilaksanakan.

4. Guru akan memanggil setiap seorang ke

hadapan kelas.

5. Setiap murid diminta tampil ke hadapan

dan mengambil kad suku kata KVK dan

tampal pada kad gambar yang betul.

6. Para murid memulakan aktiviti selepas

mendapat arahan daripada guru.

7. Guru membimbing murid sepanjang

aktiviti.

8. Guru menyemak setiap jawapan murid.

9. Guru memuji murid yang membuat hasil

kerja yang betul dan kemas.

menyelesaikan masalah.

BBM: Kad gambar, kad

perkataan KVK, papan

putih.

Langkah 3

(15 minit)

Mari menulis ! 1. Guru mengedarkan sehelai kertas kosong

kepada setiap murid.

2. Guru menulis suku kata KVK dalam kad

manilla yang ditampal di papan putih

sambil membacakannya.

3. Para murid diminta untuk bersama-sama

membaca dan menulis suku kata yang

ditulis oleh guru di kertas yang diedarkan

Nilai:Kerajinan, bersungguh-

sungguh.

KB: Menginterpretasi.

BBM: Kertas A4, papan

putih.

Page 5: 08.09.2015

tadi.

4. Guru membimbing murid sepanjang

aktiviti.

5. Guru menegaskan kekemasan murid

semasa menulis dan meminta murid untuk

menulis secara betul dan kemas.

6. Para murid diminta untuk menunjukkan

kertas mereka kepada guru.

7. Guru menyemak suku kata yang ditulis

oleh murid dan kekemasan murid

menjalankan aktiviti.

Langkah 3

(10 minit)

Aktiviti pengukuhan.

a. Membuat lembaran yang

diberi.

b. Ejaan secara lisan / tulisan.

(sekiranya perlu)

1. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada

murid.

2. Guru menerangkan kepada murid terlebih

dahulu perkara yang perlu dilaksanakan

oleh murid di dalam lembaran kerja

tersebut.

3. Guru meminta murid mengeja / menulis

perkataan KVK yang disebut oleh guru.

4. Murid mengeja / menulis perkataan

KVK yang disebutkan oleh guru.

Nilai:Kerajinan, bersungguh-

sungguh.

KB: Menyelesaikan masalah

BBM: Lembaran kerja.

Penutup Penutup keseluruhan:- Nilai: Bersungguh-sungguh,

Page 6: 08.09.2015

(5 minit)

1. Guru memastikan semua murid duduk di tempat masing-masing.

2. Guru menunjukkan beberapa objek dan menanyakan murid apakah objek tersebut.

3. Murid diminta untuk menyebut dan mengeja suku kata KVK objek tersebut.

4. Guru memuji murid yang menyebut dan mengeja dengan betul.

5. Guru menyimpulkan proses pengajaran dan pembelajaran tersebut dengan

menanyakan semula kepada murid apa yang telah mereka pelajari.

Tujuan:

Guru dapat memantapkan lagi kefahaman murid berkenaan dengan isi pelajaran pada

hari tersebut.

bekerjasama.

KB: Menghubungkaitkan.

BBM: Papan putih, objek-

objek.

Refleksi guru pelatih:-

Page 7: 08.09.2015

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

Catatan pensyarah / guru pembimbing :-

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________