06.08.2015

Upload: yamuna-nadarajan

Post on 09-Jan-2016

226 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

rph bm

TRANSCRIPT

Rancangan Pengajaran Harian (RPH)

Nama Guru:Yamuna Nadarajan Sekolah:SJKT Jalan SialangKelas:2 PavalamTarikh:06.08.2015Hari:KhamisMasa:10.30 pagi - 11.30 pagiMata Pelajaran:Bahasa MelayuNama murid:1. P.Sunitha2. M.Sharvinesh3. L.Sathiswaran

Tajuk :1.1 Mengenal bentuk huruf kecil a-z.1.2 Menulis huruf kecil a-z.

Hasil pembelajaran: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapati. Membentuk huruf kecil a-z.ii. Menulis huruf kecil a-z.

Pengetahuan sedia ada:i. Murid pernah belajar huruf a-z pada tahun satu.

Penerapan nilai:Keyakinan, bersungguh-sungguh, berdikari, kerajinan, bekerjasama.

Kemahiran berfikir:Menginterpretasi, menghubungkaitkan, menyelesaikan masalah,

LangkahIsi kandunganAktiviti P&PCatatan

Set induksi(5 minit) Video lagu abc.

1. Guru menanya khabar pada semua murid dan memastikan semua murid berada dalam keadaan yang sedia.2. Guru menayangkan lagu abc kepada para murid.3. Murid diminta memberi perhatian pada video yang ditunjukkan.4. Guru menanya beberapa soalan berkaitan video kepada murid dan para murid diminta menjawab soalan-soalan guru.5. Guru mengkaitkan video tersebut dengan isi pelajaran hari ini.Nilai: Keyakinan.

KB:Menginterpretasi.

BBM: Slaid powerpoint.

Langkah 1(10 minit) Penggunaan kad huruf.1. Guru mengedarkan kad huruf a-z kepada setiap murid.2. Guru menyebut huruf satu per satu sambil menulis.3. Para murid diminta untuk menyebutkan huruf a-z bersama-sama dengan guru.4. Guru mengulangi langkah tersebut sehingga murid menyebut huruf dengan betul.5. Guru menyuruh murid menunjukkan beberapa huruf secara rawak apabila ditanya.Nilai: Bersungguh-sungguh.

KB : Menghubungkaitkan.

BBM: Kad huruf.

Langkah 2(10 minit) Penggunaan tanah liat.

1. Guru mengedarkan tanah liat kepada setiap murid.2. Guru menyebut lima huruf kepada murid dan meminta mereka membentuk huruf yang disebut menggunakan tanah liat.3. Guru membuat contoh terlebih dahulu dan menunjuk cara membuat bentuk huruf kepada murid.4. Guru mempamerkan contoh huruf yang dibuat pada papan putih.5. Para murid diminta mempamerkan hasil mereka di depan kelas.6. Guru menyemak hasil murid dan memberi bimbingan sepanjang aktiviti dijalankan.Nilai: Berdikari, bekerjasama.

KB: Menghubungkaitkan,menyelesaikan masalah.

BBM: Tanah liat.

Langkah 3(10 minit) Aktiviti kertas surih.1. Guru mengedarkan kertas yang mengandungi huruf a-z kepada murid.2. Guru juga mengedarkan kertas surih kepada setiap satu murid.3. Para murid diminta untuk meletakkan kertas surih atas kertas yang dibagi tadi.4. Murid diminta untuk menulis huruf a-z yang dapat dilihat pada permukaan kertas.5. Guru membimbing murid sepanjang aktiviti dijalankan.Nilai: Berdikari, bekerjasama.

KB: Menghubungkaitkan,menyelesaikan masalah.

BBM: Tanah liat.

Langkah 4(10 minit)

Carta huruf.1. Guru mempamerkan carta huruf berbentuk isi tempat kosong pada papan putih.2. Para murid diminta tampil ke hadapan satu per satu dan mengisi tempat kosong yang diarahkan oleh guru.3. Guru menyemak jawapan para murid.4. Guru membimbing murid sepanjang aktiviti dijalankan.Nilai: Berdikari, bersungguh-sungguh.

KB:Menyelesaikan masalah.

BBM: Carta huruf.

Langkah 5(10 minit)

Aktiviti pengukuhan. Membuat lembaran yang diberi. Ejaan secara lisan.

1. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid.2. Guru menerangkan kepada murid terlebih dahulu perkara yang perlu dilaksanakan oleh murid di dalam lembaran kerja tersebut.3. Guru memperbaiki kesilapan murid sekiranya terdapat kesalahan.4. Guru menjalankan ejaan secara lisan sekiranya perlu.Nilai:Kerajinan, bersungguh-sungguh.

KB: Menyelesaikan masalah

BBM: Lembaran kerja.

Penutup(5 minit)Penutup sosial:- Tajuk : Lagu abc.(Murid menyanyi lagu abc bersama-sama dengan murid)Penutup keseluruhan:-1. Guru menyimpulkan proses pengajaran dan pembelajaran tersebut dengan menanyakan semula kepada murid apa yang telah mereka pelajari.2. Guru menanya soalan secara umum dan para murid diminta untuk memberikan jawapan yang betul. Soalan adalah berdasarkan kepada latihan yang diberikan oleh guru.Tujuan:Guru dapat memantapkan lagi kefahaman murid berkenaan dengan isi pelajaran pada hari tersebut.Nilai: Kerajinan,bekerjasama.

KB: Menghubungkaitkan.

BBM: Lagu abc, alat muzik.

Refleksi guru pelatih:-________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Catatan pensyarah / guru pembimbing :-________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________