rph (vokal)
DESCRIPTION
NBNBTRANSCRIPT
(BAHAGIAN B)RANCANGAN PENGAJARAN HARIANMATA PELAJARAN PEMULIHAN KHAS BAHASA MELAYU TAHUN 3
Kelas : 1BiruMata pelajaran : Bahasa MalaysiaTarikh : 1 Ogos 2013Masa : 3.00p.m. 3.30p.m. (30 minit)Bilangan Murid : 5 OrangTajuk : Huruf huruf vokal (a,e,i,o,u)
Objektif : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran murid murid akan dapat :a) Mengenal huruf huruf vokal dengan betulb) Membunyikan vokal dengan sebutan bunyi yang betulc) Memilih huruf vokal berdasarkan gambar dengan betuld) Menulis huruf vokal dengan cara yang betul.
Hasil PembelajaranFokus utama:1. mengenal dan membunyikan vokal a,e,i,o,u dengan sebutan yang betul2. menyesuaikan bunyi vokal dengan gambar.Fokus Sampingan:1. memilih huruf vokal dengan gambar yang sesuai.2. Menulis huruf vokal dengan cara yang betul
Pengetahuan Sedia Ada: Murid murid pernah melihat huruf vokal dalam senarai abjad.
Pengisian Kurikulum: Ilmu :sains
Penerapan nilai: Rajin , berdikari ,kasih sayang , bekerjasama
Sistem Bahasa:i) Pemahaman Menjawab soalan dari petikan yang diberikan
Kemahiran Berfikir Bernilai Tambah: KBKK menjawab soalan yang diberikan oleh guru ( menganalisis )
Alat Bantu Belajar: komputer, kad huruf vokal, dan gambar.
Langkah / MasaIsi pelajaranAktiviti pengajaran dan pembelajaranCatatan
Set Induksi
(5 minit)aktiviti kumpulan Permainan A, E, I, O, U
1) guru menerangkan peraturan permainan ini.2) guru akan tutup mata lalu kata: A, E, I, O, U dengan kuat.3) semasa guru kata lima vokal itu, murid diminta berlari ke depan kelas dan sentuh guru.4) jika guru sudah henti bercakap, murid perlu berhenti dan tidak boleh bergerak serta berdiri di tempat sendiri.
Teknik : bersoal jawab
BBM : kawasan kelas
Langkah 1
(5 minit )Menerangkan tentang huruf vokal.
- bacaan huruf vokal antara guru dan murid.
1) guru menayangkan huruf vokal beserta gambar .2) guru memilih murid untuk membunyikan huruf vokal di hadapan kelas.3) guru membimbing murid dengan membunyikan huruf vokal beserta gambar.4) kesemua murid dikehendaki membaca satu persatu tentang huruf vokal.5) guru membimbing murid.
Teknik :Tunjuk Ajar
Nilai : yakin diri , Rajin
BBM : komputer
Langkah 2
(5 minit)Menerangkan tentang cara menulis huruf vokal.
- murid belajar menulis huruf vokal.
1) Guru menunjukkan kad vokal A di depan murid.2) Murid dibimbing untuk menulis A di udara sebanyak 3 kali.3) Aktiviti diulangi dengan huruf E, I, O, U Teknik: demonstrasi
Nilai: ikut arahan
BBM: Kad A, E, I, O, U
Langkah 3
( 5 minit )Membuat aktiviti suai padan.
-memadankan gambar dengan huruf vokal dengan betul1) Murid dikehendaki untuk menyuaipadankan gambar dengan vokal yang betul2) guru menunjukkan cara dan membimbing murid
Teknik:sumbang saran
Nilai : Bertolak ansur, Bekerjasama
BBB: kad huruf vokal, gambar.
Langkah 4
( 5 minit )Penilaian dan pembentangan
- diadili oleh guru dan murid 1) murid akan diberikan markah oleh guru2) markah akan diberikan berdasarkan huruf vokal dan gambar yang tepat.Teknik: penilaian
Nilai: bekerjasama
Langkah 5
( 5 minit )Mengedarkan lembaran kerja1) murid dikehendaki menyiapkan lembaran kerja yang diedarkan oleh guru2) lembaran kerja berdasarkan dialog yang berbentuk pemahaman murid3) Guru membimbing murid
Teknik : latih tubi
Nilai : Yakin diri , Amanah
BBB: lembaran kerja
Penutup
(5 minit)Membuat rumusan dan ulangkaji-bersoal jawab bersama murid1) guru merumuskan isi pelajaran pada hari ini2) guru membuat soal jawab bersama murid
Teknik :Imbas kembali