rph tmk tahun 2

10
RIS SEMESTER 1 SESI 2010/2011 KOD & NAMA KURSUS KRL 3033 KPR 3974 LATIHAN MENGAJAR TAJUK RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 1 DUNIA SAINS DAN TEKNOLOGI TAHUN 2 PEMARKAHAN

Upload: fazilawatidaud

Post on 01-Feb-2016

33 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

R

TRANSCRIPT

Page 1: RPH TMK Tahun 2

RIS

SEMESTER 1 SESI 2010/2011

KOD & NAMA KURSUS

KRL 3033

KPR 3974

LATIHAN MENGAJAR

TAJUK

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 1

DUNIA SAINS DAN TEKNOLOGI

TAHUN 2

PEMARKAHAN

Page 2: RPH TMK Tahun 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 1

Mata pelajaran : Dunia Sains dan Teknologi

Kelas : Tahun 2 Amanah

Tarikh : 28 September 2015

Hari : Isnin

Masa : 3.20 petang - 4.20 petang (60 minit)

Bilangan Murid : 24 orang

Bidang Pelajaran : Teknologi Maklumat Dan Komunikasi(TMK)

Standard Kandungan : 2.0 Memilih dan mengaplikasikan sumber TMK yang

bersesuaian.

Standard Pembelajaran : 2.4.Membentuk jadual 3 lajur x 2 baris dengan

menggunakan perisian pemprosesan kata(MS Word)

2.5. Menambah lajur dan baris dengan menggunakan

perisian pemproses kata(MS Word).

2.6 Menaip teks dan menyisipkan imej ke dalam jadual.

Pendekatan : Konstruktivisme

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :

A Menguasai isi kandungan1. Membentuk jadual 3 lajur x 2 baris dengan menggunakan perisian pemprosesan kata(MS

Word).2. Menambah lajur dan baris dengan

menggunakan perisian pemprosesan kata(MS Word).

3. Menaip teks dan menyisipkan imej ke dalam jadual

B Membina kemahiran saintifik, berfikir dan strategi berfikir

1. Mengelaskan haiwan mengikut jenis makanannya.

C Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni.1. Memastikan perkakasan komputer dan

persekitarannya berada dalam keadaan kemas bersih.

2. Memupuk sikap bertanggungjawab, hormat,

kerjasama dan akauntabiliti

Page 3: RPH TMK Tahun 2

Konsep : 1.Lajur(column) ialah kedudukan menegak bagi

medan data yang disusun dalam bentuk jadual.

2.Baris(row) ialah kedudukan mendatar bagi medan

data yang disusun dalam bentuk jadual

3.Haiwan dapat dikelaskan mengikut pemakanannya

(diet) iaitu haiwan:

Makan tumbuhan sahaja

Makan haiwan sahaja

Makan tumbuhan dan haiwan

Bahan, peralatan dan bahan sumber :

Komputer

LCD

Skrin

Internet

Modul Pembelajaran TMK Tahun 2 (Acrobat Reader)

MS Word

Slaid MS Powerpoint

Pengetahuan sedia ada : Murid telah mempelajari cara melancarkan MS Word

Murid telah mempelajari cara mengelaskan haiwan

mengikut pemakanannya(dietnya).

Page 4: RPH TMK Tahun 2

FasaPengajaran

Isi Kandungan Aktiviti PembelajaranDan Pemudahcara

Catatan

Set Induksi(5 minit)

Pengetahuansedia ada murid

Lajur ialah kedudukan menegak

Baris ialah kedudukan mendatar

1.Menunjukkan gambar susunan meja dalam bilik darjah kepada murid.

2. Bersoal jawab mengenai susunan meja dalam gambar.

Soalan:1.Ada berapa lajur meja dalam gambar ?2.Ada berapa baris meja dalam gambar ?

3.Menerangkan konsep lajur dan baris kepada murid menggunakan persembahan slaid Power Point.

Kaedah/Teknik:Soal jawabPemerhatian

BBM:Slaid Power Point(gambar dan konsep jalaur dan baris)

Integrasi Inovasi yang diterapkan:Persembahan Slaid Power Point

EMK:NilaiBertanggung-Jawab

Meramal Idea(5 minit)

1.Mengedarkan kertas kepada murid.

2.Meminta murid membuat garisan lajur dan baris dalam kertas yang diedarkan.

3.Murid menunjukkan hasil garisan yang dilakarkan.

Kaedah/Teknik:Soal jawab

BBM:Kertas A4

Integrasi Inovasi yang diterapkan:Berpusatkan murid

EMK:NilaiKerjasama

MenstrukturSemula Idea(10 minit)

Pengelasan Haiwan Dan PemakanannyaHaiwan makan:1.Tumbuhan Sahaja2.Haiwan Sahaja3.Tumbuhan Dan Haiwan

1.Menunjukkan enam gambar haiwan kepada murid.2.Bersoal jawab dengan murid cara mengelaskan haiwan berdasarkan makanannya.

3.Menunjukkan jadual 3 lajur 2 baris.

4.Meminta seorang murid menaipkan cadangan rakan-rakan dengan bimbingan guru.

4.Guru menggantikan cadangan murid dengan imej dan dimasukkan ke dalam jadual.

Kaedah/Teknik:Soal jawabPerbincangan

BBM:Slaid Power Point

Integrasi Inovasi yang diterapkan:Perisian Persembahan(MS Power point)Berpusatkan murid

Page 5: RPH TMK Tahun 2

EMK:NilaiKerjasama

Menstruktur Semula Idea(15 minit)

Cara membina jadual 3 lajur dan 2 baris dan menambah lajurmenggunakan MS Word

1.Menunjukkan slaid cara membina jadual dan menambah lajur dan baris.2.Menunjukan cara membina jadual 3 lajur x 2 baris menggunakan MS Word.

2.Murid membina jadual 3 lajur x 2 baris dengan klik Bar Menu, Insert, Table.

3.Membimbing murid menyisip lajur dan baris.dengan menunjuk cara menyisipkan lajur dan baris menggunakan MS Word.

4.Murid menambah lajur pada jadual dengan meletakan kursor di dalam baris 1 lajur 3,klik Table,pilih Insert dan klik Colums to the right.

5.Murid menambah baris pada jadual dengan meletakan kursor di dalam baris 2 lajur 4,klik Table,pilih Insert dan klik Rows Below.

Kaedah/Teknik:Tunjuk caraPemerhatian

BBM:Komputer,LCD,MS WordSlaid Modul Pembelajaran TMK Tahun 2

Integrasi Inovasi yang diterapkan:Berpusatkan muridPenggunaan komputerPerisian MS Word

EMK:NilaiKerjasamaAkauntabiliti

Aplikasi Idea(20 minit)

Menaip teks danmenyisipkan imej dalam jadual

1.Meminta murid menaipkan teks berpandukan slaid yang dipaparkan.

2.Murid menaipkan teks berpandukan pada slaid yang dipaparkan.

3.Meminta murid menyisipkan imej dalam jadual menggunakan gambar daripada Clip Art dan membuat cariaan gambar haiwan menggunakan enjin pencarian Google

4.Membimbing murid membuat carian gambar dalam Clip Art dan membuat carian gambar haiwan menggunakan enjin carian Google.dan cara menyisipkan gambar dalam jadual yang telah dibina.

5.Meminta murid menyimpan hasil kerja dan menutup MS Word dan

Kaedah/TeknikPemerhatianSoal jawab

BBM:KomputerMS WordInternet

Integrasi Inovasi yang diterapkan:KomputerPerisian MS WordInternet

EMK:NilaiBertanggung-jawabAkauntabiliti

Page 6: RPH TMK Tahun 2

Shutdown komputer.

Refleksi(5 minit)

Membuat rumusan

1.Membentuk jadual 3 lajur x 2 baris dengan menggunakan perisian pemprosesan kata(MS Word)

2.Menambah lajur dan baris dengan menggunakan perisian pemproses kata(MSWord).3.Menaip teks dan menyisipkan imej ke dalam jadual

1.Murid membuat rumusan tentang pelajaran hari ini.

Soalan :1.Apakah yang telah anda pelajari hari ini?

Kaedah/Teknik:Soal jawab

BBM:Slaid Power Point

Integrasi Inovasi yang diterapkan:Perisian Ms Power PointBerpusatkan murid

EMK:NilaiYakin Diri,Berani

Tugasan : 1.Murid membentuk jadual 3 lajur x 2 baris denganmenggunakan perisian pemprosesan kata(MS Word)

2.Menambah lajur dan baris dengan menggunakan perisian pemproses kata(MS Word).

3.Menaip teks dan menyisipkan imej ke dalam jadual

Pengayaan : Murid bekerja secara individu dan berpasangan untuk menghasilkan jadual pengelasan haiwan berdasarkan makanannya dengan menggunakan kemahiran yang telah dipelajari.

Pemulihan : Murid mengulang cara membuat jadual 3 lajur x 2 baris dengan bimbingan guru.

Pentaksiran : Kaedah Pemerhatian

Integrasi Inovasi yang diterapkan :

Bahan,Kaedah Dan Strategi : Berpusatkan murid

Pengintegrasian Teknologi: Inovasi dalam penggunaan Komputer dan perisian MS Word dan PowerPoint dan internet dalam PdanP.

Page 7: RPH TMK Tahun 2

Catatan Guru Praktikum : Pdan P tidak dapat dijalankan kerana murid bercuti akibat jerebu.Pdan P akan dilaksanakan pada pelajaran akan datang.

Ulasan Pensyarah Penyelia/ Guru Pembimbing :