rph suku kata vkv
TRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KSSR PENDIDIKAN KHAS
Mata pelajaran : Asas 3M (Bahasa Melayu)
Kelas :1 Bijak
Masa : 9.50-10.50 (60 minit)
Tarikh : 2.4.2014
Tajuk :Kemahiran Membaca
Standard Kandungan :3.2 Mengeja dan membatangkan perkataan
Standard Pembelajaran: 3.2.1 Mengeja dan membatang perkataan V+KVK
Objektif Pembelajaran: Pada akhir pengajaran, murid
1. Dapat membunyikan suku kata VKV dengan betul.
2. Dapat mengeja dan membatang suku kata VKV dengan betul.
3. Dapat menamakan benda dengan perkataan VKVK yang betul.
Nilai :Berkerjasama, Berani mencuba.
BBM : Power point, kad perkataan suku kata V+KV, kad gambar, lembaran kerja
Aktiviti P&P:
Langkah/Masa
Aktiviti BBM Catatan
Set induksi5 minit
1. Guru mengajar murid membaca pantun yang mengandungi suku kata VKVK.
2. Murid embaca beramai-ramai.3. Murid diminta mencari suku kata VKVK
dalam pantun.
-Power Point
Pantun Jenaka
Ayah segak berbaju batik.
Bersama emak ke Tanjung Piandang.
Tersenyum nenek melihat adik.
Terlompat-lompat terpijak ulat.
Langkah 115 minit
1. Guru menunjukkan gambar kepada murid dengan menggunakan slaid.Contoh:
Ayah Emak
Adik Ulat
2. Murid cuba menamakan benda-benda berdasarkan gambar.
3. Guru membetulkan jika terdapat kesalahan.
Power point Menyoal dan perbincang
Langkah 215 minit 1. Guru menunjukkan perkataan VK+VK
dengan menggunakan slaid.Contoh:
ayah emakadik ulat
2. Guru membimbing murid mengeja dan membunyikan perkataan-perkataan V+KVK.
3. Murid membunyikan perkataan-perkataan VK+VK secara individu dan beramai-ramai.
4. Guru meminta murid menjelaskan maksud perkataan-perkataan V+KVK.
5. Guru membetulkan jika terdapat kesalahan.
-Power Point -Berpusatkan murid.
Langkah 3 20 minit
Aktiviti: Menulis perkataan V+VKV dengan gambar yang ditayangkan.
-Kad perkataan
-Latih tubi
1. Guru menayangkan gambar dengan menggunakan slaid.
2. Guru meminta murid menulis perkataan V+KV dengan gambar yang sesuai di papan putih.
3. Murid menyebut perkataan yang telah ditulis.
4. Guru membetulkan jika terdapat kesalahan.5. Guru mrminta murid menyebut perkataan
yang ditulis bersama.
-Kad Gambar
Penutup5 minit
1. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid-murid.
2. Guru membimbing murid yang lemah.
-Lembaran kerja
Refleksi: