rph pantun teka teki tahun 5
DESCRIPTION
Tema Buah buahanTRANSCRIPT
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Tahun : 5 Putra
Tarikh : 17 Julai 2013
Masa : 1 jam (7.45 pagi hingga 8.45 pagi)
Bilangan Murid : 40 orang
Tema : Kesusasteraan (Pantun Teka-teki)
Tajuk : Buah-buahan Tempatan
Hasil Pembelajaran/Kemahiran :
Fokus Utama : 5.2 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang betul dan lancar
serta memahami perkara yang dibaca.
Aras 3 : (i) Membaca teks pelbagai laras dengan sebutan, dan intonasi yang betul serta gaya yang
sesuai.
Fokus Sampingan : 6.1 Membaca dan merujuk pelbagai sumber untuk mendapatkan maklumat bagi tajuk yang
sedang dikaji termasuk maklumat daripada internet.
Aras 1 : (i) Merujuk kepada kamus untuk mencari makna, sebutan yang betul, ejaan, dan penggunaan
perkataan yang tepat.
Objektif : Pada akhir pelajaran ini, murid dapat :
i. membaca teks pantun teka-teki (buah-buahan tempatan) dengan sebutan, dan intonasi yang betul serta gaya yang
sesuai.
ii. menyatakan makna perkataan yang digaris dalam teks pantun teka-teki (buah-buahan tempatan).
iii. membulatkan kata adjektif yang terdapat dalam teks pantun teka-teki (buah-buahan tempatan).
Sistem Bahasa
Tatabahasa - Kata adjektif
Kosa Kata - Kolek, menoreh, belanga, meranduk
Pengisian Kurikulum
Ilmu - Kesusasteraan, kemasyarakatan
Nilai Murni - Kesyukuran, patriotisme, rasional
Kemahiran bernilai tambah
Kemahiran berfikir - Menjana idea, menghubungkait, menilai, mengenal pasti.
Teori Kecerdasan Pelbagai - Muzik
Belajar Cara Belajar - Membaca mekanis
Bahan Bantu Mengajar - Kayu pancing, buah-buahan di bakul, teks pantun teka-teki (buah-buahan tempatan),
slaid, audio lagu, dan lembaran kerja.
Masa
Isi pelajaran
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
Catatan
Set Induksi
(5 minit)
Contoh soalan:
· Apakah benda ini?
· Nama buah ini apa?
· Ini buah tempatan atau buah import?
Tajuk :
Buah-buahan tempatan.
1. Guru meminta murid memejamkan mata.
2. Guru memancing murid menggunakan kayu pancing yang disediakan.
3. Murid yang dipancing akan membaca arahan yang terdapat pada kayu pancing.
4. Murid yang dipancing akan mencari tempat kotak buah-buahan disembunyikan.
5. Murid tersebut akan mengeluarkan buah-buahan itu satu persatu.
6. Soal jawab antara guru dan
Teknik :
· Soal jawab
Nilai :
· Kerjasama
BBM :
· Kayu pancing, buah-buahan dalam bakul
murid tentang buah-buahan yang terdapat dalam bakul.
7. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pembelajaran.
Langkah 1
(10 minit)
Teks pantun
Pantun teka-teki bertajuk “Buah-buahan Tempatan”. (Lihat lampiran 1)
Contoh perkataan yang sukar disebut :
· Belanga
· Rezeki
· Bonda
· Menoreh
· Molek
1. Wakil murid dikehendaki mengambil teks pantun daripada guru.
2. Murid diminta membaca secara senyap.
3. Guru bertanya kepada murid tentang perkataan yang sukar disebut.
4. Guru memaparkan slaid pantun teka-teki (buah-buahan tempatan).
5. Guru membuat demonstrasi cara membaca pantun dan murid dikehendaki meneliti intonasi, sebutan dan gaya
Teknik :
Tunjuk cara,perbincangan
Nilai :
· Kerjasama
· Tekun
BBM :
· Slaid dan teks pantun teka-teki.
· Kolek
Slaid
Pantun teka-teki bertajuk “Buah-buahan Tempatan”.
guru semasa berpantun.
6. Murid yang disebut namanya diminta membaca pantun dengan menggunakan sebutan, intonasi dan gaya yang betul.
Langkah 2
(25 minit)
Teks pantun teka-teki bertajuk “Buah-buahan Tempatan”.
Contoh perkataan yang tidak difahami:
· Belanga
(periuk tanah)
· Meranduk
(mengharungi)
· Paras
(rupa muka)
· Kolek
1. Soal jawab antara guru dan murid berkaitan perkataan yang tidak difahami.
2. Murid diminta menggaris perkataan yang disebut oleh guru, pada teks pantun.
3. Murid mencari makna perkataan yang digaris dengan menggunakan kamus dewan. (Rujuk lembaran kerja 1)
4. Perbincangan antara guru dan
Teknik :
· soal jawab
· perbincangan
· sumbangsaran
Nilai :
· Kerjasama
· Tekun
BBM :
(sampan kecil)
· Molek
(cantik, bagus, elok)
Perkataan untuk dicari makna :
1. Belanga
2. Meranduk
3. Paras
4. Kolek
5. Molek
Jawapan pantun
teka teki :
Rangkap 1 : rambutan
Rangkap 2 : durian
Rangkap 3 : nenas
Rangkap 4 : manggis
murid tentang makna perkataan yang digaris.
5. Wakil kumpulan dikehendaki ke hadapan kelas untuk meneka jawapan kepada teka-teki dan menekan jawapan pada komputer riba.
· Lembaran kerja, teks pantun, slaid
Rangkap 5 : kelapa
Rangkap 6 : betik
Langkah 3
(10 minit)
Pengajaran :
Kata adjektif.
Contoh-contoh kata adjektif dalam pantun :
· manis
· merah
· tajam
· bersih
· hitam
· putih
· cantik
· molek
1. Guru menerangkan secara ringkas tentang kata adjektif.
2. Murid diminta mencari dan membulatkan kata adjektif yang terdapat dalam rangkap pantun teka-teki.
3. Wakil murid diminta menulis perkataan yang dibulat itu, di papan putih.
4. Perbincangan antara guru dan murid tentang kata adjektif yang terdapat di dalam teks pantun.
Teknik :
· Tunjuk cara
· Soal jawab
Nilai :
· Kerjasama
· Tekun
BBM :
· Teks pantun teka-teki, lembaran kerja dan slaid.
Langkah 4
(5 minit)
Kotak beracun tentang bacaan pantun, makna perkataan dan kata adjektif.
Contoh soalan kotak beracun :
1. Baca rangkap pantun di bawah:
Cantik parasnya si Puteri Molek,
Pergi ke kolam duduk berendam,
Rupa buahnya laksana kolek,
Bijinya umpama lada hitam.
2. Berikan maksud perkataan bergaris:
Cantik parasnya si puteri molek,
Pergi ke kolam duduk berendam,
Rupa buahnya laksana kolek,
1. Murid diberi kotak beracun.
2. Guru memasang lagu dan meminta murid memberikan kotak beracun kepada rakan sebelah.
3. Murid menjawab soalan yang dicabut dari kotak beracun tersebut.
Teknik :
· Soal jawab
Nilai :
· Kerjasama
· Tekun
BBM :
· Teks pantun teka-teki, kotak beracun
Bijinya umpama lada hitam.
3. Sebutkan kata adjektif yang terdapat pada rangkap pantun di bawah :
Cantik parasnya si puteri molek,
Pergi ke kolam duduk berendam,
Rupa buahnya laksana kolek,
Bijinya umpama lada hitam.
Penutup
(5 minit)
Nyanyian lagu:
Nyanyian menggunakan rentak lagu “Ikan Kekek” dan rangkap pantun sebagai lirik lagu.
Isi pelajaran :
1. Cara membaca pantun dengan betul.
2. Makna perkataan yang digaris.
1. Murid bersama-sama guru menyanyi menggunakan rentak lagu “Ikan Kekek” dan rangkap pantun sebagai lirik lagu.
2. Guru menyimpulkan isi pelajaran dan nilai-nilai murni yang perlu diamalkan.
3. Guru memberikan aktiviti
Teknik :
· Nyanyian
· Soal jawab
Nilai :
4. Kata adjektif.
Nilai murni :
· Kesyukuran
· Patriotisme
· Rasional
latihan pengukuhan. (Lihat lembaran kerja 2)
· Kesyukuran
· Patriotisme
· Rasional
BBM :
Audio lagu, lembaran kerja