rph menggambar

7
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Tahun : 3 Suria Tema : Alam Persekitaran Tajuk : Dasar Laut ( Teknik Kolaj) Masa : 8.00 – 9.00 pagi Media : Alatan : jangka lukis, pembaris Bahan : kertas lukisan, kertas warna, gam Bahan Bantu Mengajar : Klip video, contoh gambar keris, Carta Aliran (Proses pembuatan teknik Kolaj) EMK : TMK, Keusahawanan (EK1, EK2, EK4, EK5), Kreativiti dan Inovasi Standard Kandungan Pengajaran : 1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual seperti garisan, jalinan, rupa, bentuk, imbangan, ritma, dan pergerakan yang terdapat pada objek buatan manusia serta karya seni dalam penghasilan model alat pertahanan diri. 2. Aplikasi pengetahuan, kefahaman, dan kemahiran bahasa seni visual menerusi penentuan media dan teknik dalam penghasilan karya. 3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian, dan teknologi dalam melukis rupa bentuk keris. 4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual dan kaedah formalistik. Standard Pembelajaran : 4.1 Persepsi Estetik : 4.1.1 Unsur Seni :

Upload: rerama-sepi

Post on 19-Nov-2015

41 views

Category:

Documents


9 download

DESCRIPTION

rph seni

TRANSCRIPT

RANCANGAN PENGAJARAN HARIANTahun: 3 SuriaTema: Alam Persekitaran Tajuk : Dasar Laut ( Teknik Kolaj) Masa: 8.00 9.00 pagi Media: Alatan : jangka lukis, pembaris Bahan : kertas lukisan, kertas warna, gam Bahan Bantu Mengajar: Klip video, contoh gambar keris, Carta Aliran (Proses pembuatan teknik Kolaj) EMK : TMK, Keusahawanan (EK1, EK2, EK4, EK5), Kreativiti dan Inovasi

Standard Kandungan Pengajaran : 1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual seperti garisan, jalinan, rupa, bentuk, imbangan, ritma, dan pergerakan yang terdapat pada objek buatan manusia serta karya seni dalam penghasilan model alat pertahanan diri. 2. Aplikasi pengetahuan, kefahaman, dan kemahiran bahasa seni visual menerusi penentuan media dan teknik dalam penghasilan karya. 3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian, dan teknologi dalam melukis rupa bentuk keris. 4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual dan kaedah formalistik.

Standard Pembelajaran : 4.1Persepsi Estetik : 4.1.1Unsur Seni : 4.1.1.1Garisan - melengkung atau lurus 4.1.1.2Jalinan - sentuh atau tampak 4.1.1.3Bentuk konkrit 4.2.1Prinsip Rekaan : 4.2.1.1Harmoni Warna 4.2.1.2Penegasan Bentuk 4.2Aplikasi Seni : Murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni visual, media, serta proses dan teknik dalam penghasilan kolaj ikan paus 4.2.1Mengenal dan menyatakan jenis media 4.2.1.1 Alatan : jangka lukis 4.2.1.2 Bahan : kertas lukisan, kertas warna, gam 4.2.2Mengetahui penggunaan media serta teknik dan proses dalam penghasilan karya 4.3 Ekspresi Kreatif : Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman dan kemahiran media, dan proses serta teknik dalam penghasilan kolaj ikan pus dengan kreatif. 4.3.1 Memilih dan memanipulasi media secara kreatif 4.3.2Menggunakan bahasa seni dalam proses penghasilan. 4.3.3mengaplikasikan proses dan teknik kolaj dengan betul dalam proses penghasilan. 4.4Apresiasi Seni : Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan dengan memberi penekanan pada bahasa seni. 4.3.1Mempamerkan karya yang dihasilkan 4.3.2Menghargai dan menceritakan tentang karya sendiri dan rakan secara lisan. 4.3.3menyatakan fungsi karya yang dihasilkan.

Objektif Pembelajaran: Pada akhir pembelajaran murid dapat : 1. Menyatakan bahasa seni seperti garisan, jalinan, rupa, bentuk, imbangan, ritma yang terdapat pada objek buatan manusia dan karya dalam penghasilan model alat pertahanan diri. 2. Mengaplikasi pengetahuan, kefahaman, dan kemahiran bahasa seni visual menerusi penentuan media dan teknik dalam penghasilan karya. 3. Menghasilkan karya dengan kemas secara mengolah idea melalui pelbagai sumber, kajian, teknologi, dalam teknik kolaj 4. Membuat apresiasi terhadap kerya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual dan kaedah formalistik.

STANDARD PEMBELAJARANILUSTRASI AKTIVITICATATAN

SET INDUKSI -Murid menyanyi bersama guru

"Ikan Kekek"Ikan Kekek Mak Iloi, Iloi,Ikan Gelama Mak Ilai, Ilai,Sungguh Cantik Adikku Amboi,Tapi Ketawa Mengilai-Ngilai.Ikan Kekek Mak Iloi, Iloi,Ikan Gelama Mak Ilai, Ilai,Kalau Adik Nak Jadi Pandai,Mari Belajar, Janganlah Lalai.Ikan Kekek Hoi !,Ikan Kekek.......

Mengaitkan aktiviti menggambar hidupan laut dengan menggunakan teknik kolaj.Bersoal jawab dengan murid berkenaan warna-warnayang terdapat pada hidupalaut.

TKP Intrapersonal

PERSEPSI ESTETIK ( 10 minit )

Guru menayangkan klip video (EK 1, EK2 ) Murid melihat gambar binatang yang berada di laut.

Guru bersoal jawab dengan murid tentang kehidupan dasar laut.

Guru bersoal jawab tentang alatan tajam. Murid menjawab soalan yang diberikan secara lisan ( EK 1, EK 2) Guru memperkenalkan tajuk pelajaran pada hari ini : Mengaplikasikan teknik kolaj pada badan ikan paus.

Soalan 1 : Apakah binatang yang terdapat dalam gambar tersebut?

Jawapan : Ikan, penyu dll

Soalan 2 : Apakah warna-warna yang terlihat pada badan ikan paus?

Jawapan :

Soalan 3 : Apakah jalinan yang terdapat pada badan ikan paus?

Jawapan :

BBM : LCD, computer, video

Kecerdasan pelbagai : Muzik & Lingustik

KBAT : Mind Map

APLIKASI SENI Perkembangan (10 minit)

Guru menunjukkan alat dan bahan yang digunakan untuk membuat kolaj ikan paus (EK 1, EK 2)

Guru menerangkan senarai alat dan bahan yang diperlukan untuk menghasilkan kolaj ikan paus .

Guru memberi penerangan proses yang diperlukan untuk menghasilkan kolaj ikan paus.

Murid mendengar penerangan guru berdasarkan demontrasi yang ditunjukkan melalui carta aliran.

Senaraikan alat dan bahan yang diperlukan untuk menghasilkan kolaj ikan paus :

Jangka lukis Kertas lukisan, kertas warna, gam

Proses Penghasilan

Strategi ; Penerangan, Pemudahcara

EMK : Kreativiti, Keusahawanan (EK1,EK2), TMK

Nilai murni : Kerjasama

KBAT : Carta Aliran

EKSPRESI KREATIF Perkembangan (10 minit)

Murid melakukan aktiviti ini secara individu dengan pemantauan guru

Guru memberi arahan bagi menghasilakan kolaj ikan paus

Murid menggunakan bahan yang tersedia dan mengaplikasikan secar kreatif

Murid menghasilkan kolaj ikan paus dengan pelbagai warna dan teknik kolaj mengikut kreativiti sendiri (EK3, EK4)

Murid membuat tacapan akhir dengan melukis kehidupan ikan paus sebenar

APRESIASI SENI (10minit)

Murid mempamerkan hasil karya

Murid menceritakan perihal model keris masing-masing dengan mengaplikasikan bahasa seni secara formalistik.

Murid membuat kritikan seni melalui karya rakan.

Membuat penilaian berdasarkan bahasa seni, kekemasan, kekreatifan dan kebersihan

Unsur & Prinsip Seni

Kreteria : Penggunaan alata bahanKemahiran teknik Keaslian ideaKreativiti & kekemasan

Kecerdasan Pelbagai :

PENUTUP (5minit)

Guru menerapkan nilai murni dalam pengajaran dan pembelajaran yang berlangsung. (EK4, EK5)

Merumuskan tajuk dan penerapan nilai

Nilai murni : Menghargai warisan budaya